FIV 98

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

madalina28 - avand in vedere ca facem acelasi tratament, suntem la acelasi doctor..bine ca avem si bufeuri impreuna
apropos...cati ani ai?

Adhnana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Am 28 problemele mele sunt de natura tubara.Fac stimularea cu GonalF.Tu la fel?Stiam ca sunt singura care fac stimulare cu acest medicament.Apropo tu cati ani ai?Eu ma duc pe 23 la eco mai am de asteptat cateva zile pana imi vad productia.
Te pup si multa bafta in continuare sa ai o productie mareata!!!

MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adhnana spune:

Nu stiu de ce am avut eu impresia ca faci tot cu Menogon. Scuze.
Si eu tot 28 de ani. Vineri fac punctia. Sper sa fie bine. Bafta multa la eco si productie cat mai buna iti doresc!!!
Fug acum sa fac pregnylul. Incepe numaratoarea inversa.

Adhnana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina28 spune:

Bafta multa,multa!Iti tin pimnii si o sa ma rog pt tine sa ai o super reusita!

MADALINA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pussi spune:

Madalinasi eu am facut stimulare cu Gonal F si abia in ziua a zecea am inceput sa simt ovarele, am facut 10 zile..primele 4 cred ca 112.5 Ui si urmatoarele 150 Ui -sau ce unitate de masura are, asa ca nu te mai agita , te rog

adhnanabafta la pregnil si vineri la punctie o sa fie bine

PUSSI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KITTA spune:

Lianoda-ne amanunte ce s-a intamplat la tine? Ca la mine fu clar, fura doar 2. Hai ca ne tinem de manuta cu IAS. Tu cand facusi?
Monilandvazusi daca mi-ai refuzat oferta! Glumesc ca doar 3 aveam! Bine ca sa rezolvat!
Antosit - iti urez si eu ultima pe lista se pare: LA MULTI ANI!
fETELOR SI EU LA STIMULAREA ASTA CU mENOGON NU AM SIMTIT NIMIC FATA DE CEA CU pUREGOn....
Azi, m-am mai linistit ca vorbi cu profu meu si tactica e urmatoarea: Z2 - 3 daca mai vine dupa IAS, repetat FSH. Daca nu e bun repet luna urmatoare ca s-ar putea sa fie influentat de tratment de stimulare care l-am facut. Nu a zis ca s-ar putea %, dar ca e mai bine asa. In functie de FSH (cel care il aveam facut era de prin 2005) incepem sau nu stimularea. A zis clar ca o sa imi dea juma de Diphereline si fo 5 Menogoane de la inceput. Mai multe zice ca oricum nu e cazul ca nu se intampla nimic spectaculos. O explicatie optimista de ce nu am produs ar fi ca sunt luni mai proaste de activitate ovariana dupa o anumita varsta si sa speram ca vor veni si luni mai bune.
Tie Liano ce explicatie ti-au dat?
Deci, in concluzie nu stiu la ce capitol ma voi incadra FIV de martie - aprilie probabil.
O alta veste este ca tot cautandu-ma de una de alta, am facut o infectie cred ca la stomac cu helicobacter. Se tarteaza cu antibiotice, dar azi mi-am facut un eco abdominal si dr. mi-a facut si la tiroida si mi-a gasit gusa polinodulara????Trebuie sa fac niste hormonale pe care acu' le verificai la dosar si in 2005 fura bune. Da' se vede treaba ca cat te apropii de 40 se strica toate piesele....Asa ca una peste alta sunt ocupata rau....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns M Oana spune:

Primiti un trepadus de pe tusa, care doar se antreneaza momentan pentru batalia cu soarta-si infantila ?
Va sunt alaturi, chiar daca ma bramburesc verbal pe aici si chiar daca nu va pup pe obrajori pe fiecare in parte si nu va strang la piept pentru a va imbarbata.......
Poate ca FIV-ul nu este modul ideal de a avea un ingeras, dar trebuie sa gasim in noi puterea de a transforma acest mod de a ne implini visul, in ceva SPECIAL, UNIC, DE NEUITAT, ca macar asta sta in puterea noastra, daca tot am ajuns pe aceste culmi ale procrearii.
Sunt mamici de fivuleti care au un farmec aparte tocmai pentru ca au recurs la aceasta procedura, iar copiii sunt DE INVIDIAT tocmai ca au fost creati in vestitele eprubete. Si sa vedeti cu ce exemple o sa-mi trambitez ideea, dar mai pe la finalul cuvantarii.........
Asadar, avem sansa de a face ceva special, pe ceva bani, desigur, dar de ce sa nu ne si bucuram din plin de acest moment?
De pe tusa imi propun ca atunci cand voi fi in focuri, sa savurez la maxim unicitatea fiecarui moment din timpul procedurilor, acum sa vad cum m-or tine neuronii si cu injectiile in mine si in fata notelor de la ecografii......

In ceea ce priveste intalnareala de vineri, daca-i soare si ma apuca dorul de Red/Rhet, promit sa-mi planific o vizita la bunicuta,in partea nefumatoare din garsoniera ei.
Daca nu-l mai vreu pe Red si nu ma ajuta nici vremea, o sa-mi trimit o clona spre voi, asa ca de prezenta mea nu scapati, chiar de ma vreti, chiar de vi se nazare ca nu m-ati vre...
Stu cand povesteai de embrioni scapati pe jos, ma gandeam la restaurantele de fitze, unde, daca ai ghinionul sa nu-i zambesti corespunzator chelnarului, te poti trezi cu tot felul de neplaceri in farfuriuta. Cum mai scapa si bucatarii cate o fripturica pe jos, asa mai scapa si doctorasii niste celule pricajite pe linoleum-uri. Pe tema asta se inscrie CAZUL KATRINA, prezentat recent la TV, cu copilul facut prin FIV, in situatia in care toti embrionii dintr-o clinica au fost afectati de uragan, dar 5 embrioni au supravietuit si VAI, TOT MAPAMONDU' ASTEAPTA NASTEREA FIV-ULETULUI CARE A INVINS URAGANUL........
Mi-a placut cum explicau ei ca femeia reusise la primul FIV sa aiba un copil, dar au sunat-o sa-i comunice ca are sansa de a deveni vedeta daca se fivuieste cu acei 5 supravietuitori embrionasi, care au rezitat decongelarii, dupa ce au fost salvati din calea uraganului.........
Asta stiu americanii sa faca bine: din mult noroi, stiu sa scoata o poveste de AUR care sa atinga curiozitatea mapamondului..... Asta stie sa faca si Columbeanu cu expunerea Monicai lui, care indiferent ce examen are de trecut, il trece cu brio, caci acolo unde povestea e frumoasa, nu mai vede nimeni fundalul, chiar daca in fundal e plasat un ditamai uraganul, cu toate neplacerile lui cu tot....
Kitta daca ne oferim si noi ca PROSPATURI pentru spitalul Titan, oare aparem la BBC sau macar la stirile de la ora 17 din lumea intreaga?

PS Astept cu drag si interes uraganul din viata mea, sa vedeti din toate nenorocirile ce COPIL DE AUR scot eu, chiar de va trebui sa trec prin 5 uragane pana scot Finalul fericit...

PPS Daca uraganul ma va reduce la tacere, nu uitati sa mai aprindeti din cand in cand cate o luminita in amintirea mea, poate in vietile ulterioare tot apuc sa termin povestea de succes..............

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

Antosit LA MULTI ANI si odata cu schimbarea prefixului sa vina si marea schimbare in viata ta, aceea de a deveni o pofticioasa!

Madalina, Adhnana, Cris 86 ,Liana si nu in ultimul rand Sherica sunt in fiecare zi cu pumnii stransi alaturi de voi!!!

Oana draga multumesc si aici pentru sfaturile utile din PM, eu mai am multe de invatat in ale FIV-ului,dar omul cat traieste invata...Pe luni probabil dana_p o sa poata scrie pe langa Doamne ajuta si ceva concret in dreptul tau pe listuta, succes la "alegeri"!!!

Kora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheritra spune:

Fetito (a mosulicului) ai vorbit o pagina intreaga, dar concluzia? Ne-ai trecut printr-o introducere, ai virat spre momentul culminant ....si? Concluzionul? Faci, cand, cum, cu cine? Ne fierbi la foc incet si vii din cand in cand si mai mesteci in oala, sa iasa aburi. Pai ce facem noi aici? Treaba sau povestim? Hai, ia o decizie, Doamne-Ajuta !
Mey, cu ananasul a fost poveste intreaga, io am citit ca ajuta la fixarea embrionului, o cescuta pe zi, asa zice la americani.
Cica australienii zic ca nu face bine (a fost anu trecut o adunare a doctorilor de FIV din toata lumea si au impartasit experientele). Dar australienii n-au venit de fapt cu nimic concret, doar nu aia, nu aia, dar ce n-au spus.
Io merg pe mana americanskilor pt ca au medicina mai avansata.
Lacki a luat ananas si a fost de bine.
Dixi!

Madalina, Adhnana, tin pumnii sa iasa cat mai multe ousoare!
Stu, as lua si io pastilutele celea, dar mi-e ca-i cam tarziu, pana le comand, pana vin, termin tratamentul.
Las ca dau cu ananasul (cu tot cu coaja) si curcanul!

Ma dor balcoanele de numa-numa, terase s-au facut, partea buna este ca nu ma mai doare capul ca si data trecuta, cand vroiam sa mi-l tai si sa-l dau de mocca.


Sheritra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns antosit spune:

Buna dimineata! Va invit si astazi la o portie tripla desi(ca sa nu dezmint prefixul!)
Zouzou, Kitta, Kora multumesc pt urarile si gandurile frumoase!
Madalina nu fi suparata ca nu ai simptome, la fel a fost si la mine si la punctie am avut 16 foliculi; simptome am inceput sa am dupa punctie!!!
Moni pana la urma ai inceput azi tratamentul?Daca da multa multa bafta!
Liana si Kitta va tin pumnii sa fie IA cu reusita!
Adhnana, Cris, Sheri multa bafta si sa fie cu reusita!

Anto

Mergi la inceput