scolar la 6 ani sau la 7?

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Deiu meu implineste 7 ani la doar citeva zile dupa inceperea scolii. Va fi elev in clasa a doua. Aici scoala incepe in august.

Un an scolar nou plin de succese si fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefanalex spune:

Consider ca un copil trebuie sa mearga la scoala intre 6 si 7 ani.Spun acest lucru din experienta, doarece in cei 13 ani la catedra am lucrat si cu , copii de 6-7 ani dar si cu cei de 7-8ani.Cei de 6-7 ani sunt curiosi , atenti si interesati de ceea ce invata. Copiii de 7-8 ani (nu toti)sunt plictisiti, au impresia ca stiu si nu sunt atenti la ceea ce le spune invatatorul.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihmir spune:

Buna ziua dragi mamici.Ma numesc MIHAELA si sunt mamica unui baietel de 7ani si 5luni pe nume ROBERT ANTONIO si care va merge in toamna la scoala.Vreau sa va spun ca am emotii foarte mari si nu stiu cum sa ma linistesc.Imi doresc ca copilul meu sa fie bun si sa nu imi mai fac atatea probleme.Cu toate ca a facut si grupa pregatitoare la gradinita eu tot sunt ingrijorata.Vreau sa aflu de la voi tehnici de adaptare la noua lui situatie de scolar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabdyd spune:

Pe Julie am dat-o la gradinita cu program prelungit anul trecut, desi nu implinise 3 ani. Vreau sa va spun ca pana in februarie educatoarele au crezut ca are patru ani.
Vad ca discutia mare e daca sa-i dam la scoala la 6 sau la 7 ani....
Dar de cinci ani si 10 luni ce ziceti?
M-am gandit si la varianta asta. Din pacate nu este posibila.
O voi da la scoala la 6 ani si 10 luni si mi se pare totusi tarziu.
Eu sunt nascuta in aprilie, am mers la scoala la 6 ani si jumatate si am fost tot timpul printre primii. Nu am primit niciodata ajutor la lectii de la parinti iar meditatii am facut foarte putin. Ma bucur si nu le-as reprosa niciodata parintilor ca m-au dat prea devreme la scoala. Am castigat un an sau poate chiar mai multi in viata.
La 12-13 ani, eventual in clasa a 4-a, cand ar trebui sa invete mai tare, fetele incep sa se uite dupa baieti.... De baieti nici nu mai spun.
Copilaria le-o faceti voi! Nu pierd nimic din ea daca se duc la scoala mai devreme.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Wow, ce mare copil, de 7 ani jumatate in clasa intii! Baietelul meu de abia a implinit 7 ani si e deja in clasa a doua. A inceput de 2 saptamini, acum e deja in a treia saptamina (asta nu are legatura cu virsta, spun doar ca idee de ce povestesc deja de clasa a doua) si ma bucur sa vad ca iar este ahead de colegii lui. Ii si place tare.


Eu am inceput scoala la 6 ani si jumatate si ma bucur, pentru ca si asa ma plictiseam in vacante (spre sfirsitul vacantei mari). Ce ar fi fost sa mai stau un an la gradi? Oricum, eu am mers la gradi de la 3 ani.

Sint doar constatari, sper sa nu te superi, Mihaela!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RamonaD spune:

Buna!
Pe Cosmin l-a dat la scoala la 7 ani fara cateva zile.Scoala incepea pe 15 septembrie,iar el implinea 7 ani pe 3 octombrie.Cred c-am procedat corect,s-a descurcat ff bine.Eu sunt pentru varianta de mers la scoala la 7 ani.Ganditi-va,in afara faptului ca au gandul la joaca,la desene...ce rezolvam daca-si termina scoala,facultatea mai devreme cu un an?Incep grijile mai devreme,si cam atat.E punctul meu de vedere,fiecare cu opinia lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Ramona, oricum nu ai fi avut cum sa il dai de 6 ani fara acteva zile. Cat despre cuitatul la desene .. sora mea este in clasa a cincea si tot se uita la desene, ce, era sa nu o mai dea la scoala?
Unii nu au gandul la carte deloc, in primii ani de scoala, ce sa faci cu ei? La gradinita, 5 ani, exista riscul sa se plictiseasca... eu cred ca depinde mult de parinti felul in care copiii percep scoala si se comporta acolo.
Nicoleta
Inca mai cred ca il voi da pe Stefan la scoala la 6 ani si 9 luni. Mai sunt 2 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihmir spune:

Nu m-am suparat dar asa am considrat ca este mai bine pentru baiat deorece consider ca daca il dadeam la scoala de 6ani si jumatate si era intro clasa unde se aflau mai multi copii peste 7ani un an de diferenta se cunoaste intre ei si cred ca copilul meu nu ar fi facut fata.Cred ca pana la urma va depinde si de copil daca este pregatit sa mearga la scoala si tu ca parinte stii cel mai bine acest lucru.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Mihmir ai procedat corect, pentru ca la noi grupa pregatitoare reprezinta clasa I pe care a facut-o copilasul lui Siminaf.

Peste 10 ani asa va fi si la noi, daca nu se schimba legea intre timp..

In plus la noi invatatoarele cam au exces de zel si unele dau foarte mult de lucru acasa copiilor. Tocmai de aceea eu am ales o invatatoare tanara, care are o fetita de aceasi varsta cu fiimiu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihmir spune:

Filoftea e posibil sa ai dreptate in privinta temelor.Invatatoarea copilului meu este undeva in jur de 45 de ani si din cate am auzit este foarte dedicata acestei meserii totusi vreau sa nu exagereze cu temele pentru acasa.De acest lucru o sa ne convingem dupa prima sau a 2a saptamana de scoala.Am prietene a caror copii au invatatoare tinere si sunt multumite de pregatirea lor.NU cred ca conteaza varsta ci sa fie bine pregatite.Asa ca alegerea pe care ai facut-o sa fie foarte buna.

Mergi la inceput