Urme de la varicela?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Buna, Fetelor.
Fetita mea tocmai a ajuns la stadiul de cojite.
Din pacate, aceeasi problema: in somn, si-a rupt trei cojite, si bineinteles ca toate trei era pe fata :( doua pe obrajori si una pe frunte.
Vreau sa incerc si eu cu bitter. De cate ori sa o dau? Si sa dau concomitent cu crema de galbenele?
Sper macar sa se micsoreze, ca cea de pe obrajor e chiar mare :(
Inca ceva: am inteles ca nu e bine deloc sa dati cu mixtura mentolata (ceea ce am facut si eu) pentru ca usuca foarte tare si se formeaza cruste urate, care lasa urme sigur. Trebuie folosit talcul mentolat. Bine era sa aflu si eu mai devreme...
Multa sanatate!




www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va Pentru Diana
---------------------------
www.piczo.com/JoMacaroana?cr=7&rfm=y" target="_blank">Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dari_Scumpi spune:

Lara, poti sa alternezi bitter cu crema de galbenele. Dar, ai grija la galbenele, bine ar fi dupa ce cad cojitele ptr. ca le inmoaie f. tare (crema de galbenele)si se rup f f usor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Multumesc, Dari_Scumpi
Ce bine-ar fi sa mearga si la noi!




www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
---------------------------
www.piczo.com/JoMacaroana?cr=7&rfm=y" target="_blank">Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aniroaina spune:

am 15 ani si am facut o forma foarte urata de varicela..am citit pe forum si miam cumparat si eu bitter suedez si crema de galbenele..cum se aplica bitterul?eu inmoi nijte vata in bitter si pun acolo pe gropita ..o las pana se usuca...nu stiu daca este bine..va rog frumos explicati si mie procedeul de aplicare sa fiu sigura k va fi un rezultat..am o gropita foarte urata in frunte...si imi este frica sa nu raman cu semn...va rog rasp..sunt disperata:((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ginutaC spune:

Vin si eu cu o intrebare:bitterul suedez si crema de galbenele mai sint eficiente si la 3 luni de la varicela??aveti idee?Cred ca merita sa incerc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cerasela67 spune:

Am scapat de varicela fara nici o urma!
Dupa ce au aparut cojitele am dat cu EPITELIN, de la farmaciile naturiste. Contine galbenele, musetel si luminita noptii. E un cicatrizant foarte bun si in plus a inmuiat cojile si nu le-a permis sa cada din cauza ca erau uscate, s-au desprins usor pe masura ce se inchidea bubita. Cele 3 bubite care au fost imense au acum o alta coaja mai fina si cred eu ca se vor inchide bine si ele.
In perioada in care erau bubitele pline cu lichid le-am sters usor cu ceai de musetel doarece erau atat de pline de mixtura mentolata incat piele nu mai putea sa transpire, trebuie avut grija insa sa nu se sparga bubitele. Urata boala!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pistrui spune:

Am aproape 18 ani si am facut varicela de curand, acum 4 zile mi-au aparut niste bubite pe corp, fiind foarte putine(in jur de 5-6 pe tot corpu) am zis ca sunt de la tantari fiindca ma mancau. In dimineata urmatoare am observat foarte multe pe fata si ma durea in gat, mama a zis ca am facut o toxinfectie alimentara, imi aparusera pana si pe scalp,chiar si in cerul gurii. A vorbit cu doctoru de familie, nu foarte bun, si a doua zi am fost la spitalu colentina, mi s-a zis ca am facut varicela si ca o forma grava fiind adult pentru aceasta boala. Parca au inceput sa faca cojite, dar cel mai rau e pe fata. Am foarte multe bube si sunt pline de lichid, una cred ca s-a spart deja in somn. As dori si eu sfaturi ca nimeni nu mi-a explicat ce si cum, sa stiu ce sa folosesc si cum si cand ar trebui sa-mi dispara bubele si daca mai apar unele noi. Va multumesc. Eu vreau doar sa nu-mi ramana semne pe fata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns larissa_79 spune:

Nu stiu daca mai e de actualitate subiectul. Si eu am varicela...pe final. Fetita mea de 2 ani abia a facut si are si ea multeeeee bubite. O sa incerc cu crema de galbenele si bitter suedez.
Of, sunt super stresata pentru ca multe din bubitele ei sunt pe fata. La mine...nu ma mai gandesc.

Larisa si Alexia (13 iulie 2006)

http://www.flickr.com/photos/32393475@N00/

www.sonia.as.ro" target="_blank">S-o ajutam pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iael spune:

Buna ,

Baiatul meu este acum in perioada in care s-au uscat bubele dar desi nu s-a scarpinat i-au ramas cateva mici gropite. .Ce rezultat ati avut cu biterul suedez , au trecut acele semne ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Am12Caracte spune:

Citat:
citat din mesajul lui cristina22

eu am facut varicela la 24 ani!! Pe semnele lasate am pus bitter suedez si unguent de galbenele,dupa cum am citit in rev. Formula As!Si nu am ramas nici macar cu un semn, cat de mic!

Marinaa- SANATATE DOMNISOAREI!!!

cristina si nazdravanul Andrei






Salut :)
Eu am facut varicela pe la 12 ani, si acum am 14. Mi-au ramas niste urme nu foarte adanci dar destul de urate fix pe fata.

Stii cumva daca remediul tau minune functioneaza si dupa atata timp?

Multumesc mult

Mergi la inceput