Aspirante optimiste > 20ani (34)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns -andreea- spune:

Picaturile maronii au trecut din z6 iar AZI, Z13:temp=37.1,maine este Z14... si este si "albus de ou"...Sa-nteleg ca in seara asta, maine trebuie sa... ca sa vina ...,ca e perioada fertila a lunii?!! Asta e fetelor, nu? Va voi tine la curent!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kory spune:

Fetelor sunteti formidabile, abia acum am ajuns acasa si abia am asteptat sa va citesc, nici nu am terminat bine de citit capitolul trecut ca voi ati deschis noul capitol. Sa ne poarte noroc!
biby - Doamne ajuta, astept rezultul cu sufletul la gura!

Mary

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

...am uitat sa va spun ca imi iau si temp. dar etste f scazuta fata de cum am vazut pe forum la alte fete, eu azi (Z14) am avut 36.4 in ziua 9 sau 10 am avut temp cea mai ridicata de pana acum 36.7 dar nu mai mult.
Temp trebuie sa creasa inainte de ovulatie sau chiar in momentul ovulatiei?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitzu37 spune:

Inseamna ca se apropie, dar testul se pozitiveaza cand apare albusul. Nu e greu de identificat, trebuie doar sa fii atenta. La un ciclu de 28 ar trebui sa ovulezi in ziua 13/14 iar la cel de 30 in ziua 15/16 depinde cat de lunga e faza luteala (de obicei cam 14 zile +/- 1 zi).

Temperatura creste imediat dupa ovulatie datorita producerii progesteronului de catre corpul galben (foliculul spart care a eliberat ovocitul).



Gabi

http://tt.lilypie.com/VIEZp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Andreea, temperatura e cam mare pentru faza foliculara, se potriveste mai mult fazei luteale. Nu cumva ai ovulat deja?
Nu stiu, zic si eu. Cate zile are CM la tine?

CLAU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns winter spune:

Madutza , cele doua tipuri de secretie sunt foarte diferite intre ele : cea fertila e transparenta si se intinde destul de mult. Cea nefertile(de care am eu acum) e alba si putin elastica in cazul meu dar de obicei nu se intinde. La mine albusul de ou dureaza cam 4 zile prima zi in cantitate mare apoi se reduce dar ramane o senzatie de umezeala si e f.alunecos cand. Eu incerc sa identific per. fertila dupa mucus avand CM neregulat(28-30)Urmareste cu atentie o luna si vei vedea cum functioneaza organismul tau. Si cat mai repede la odisee!!! Clau,Ioana ,Danielle pt. toate fetele dragutzele!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clauclau spune:

Madutza, temperatura creste dupa ovulatie. Nu conteaza foarte mult valoarea, cat trebuie sa se vada schimbarea care ar trebui sa fie cu 0.3-0.4 unitati mai mare. Si eu pana in ovulatie am 36.3 si dupa ovulatie 36.6-36.7.

CLAU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

In seara asta am sa prestez serios, ne-au invitat niste prieteni in oras sa-si serbeze ziua de nastere, dar ne intoarcem repede acasica la noi.
Apropos, eu dupa fiecare partida stau 1 ora cu bazinul ridicat. e
OK nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns -andreea- spune:

ClauClau...CM nu e regulat, am intrerupt pastilele din august si de atunci a venit ciclul la 35, 24, 24, 35, 18 zile ;
Temp a fost asa: z6=36,6, z7=36,8, z8=36,8 ,z9=36,9 z10=36,5, z11=36,6 ,z12=36,5 , z13=37.1... Ce zici? Voi lua acum cand merg spre casa un test de ovulatie...vb mai tarziu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns winter spune:

Madutza CM e de 28-32 de zile (am gresit sus) si ovulez de obicei intre ziua 14 si ziua 18-19

Mergi la inceput