All about Constanta (84)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liris spune:



asa pe scurt: in ziua 10 de viata Robert a facut febra foarte mare. am convins moasa, in "grija" careia eram, sa ne trimita la spital. de acolo, cu un copil atit de mic si febra atit de mare, nu ne-a mai dat drumul. l-au monitorizat in noaptea aia si au inceput tratament cu un antibiotic cu spectru mai larg. tot in seara aia i-au facut si teste de urina si singe. i-au pus si un IV cu care avea sa stea tot timpul, in ultimele zile l-au mai chinuit o data si l-au pus in cealalta minuta, ca celalalt nu mai facea treaba. a doua seara in spital stiam diagnosticul: infectie urinara cu E-coli.

de atunci nu izbutim sa aflam cauza exacta a celor intimplate: i-au masurat reflux intre uretere si rinichi, se pare ca e ceva reflux dar nesemnificativ, insa ce au descoperit la cistografie: nu goleste bine vezica. probabil ca asta e cauza infectiei.
luna asta la sfirsit (inca asteptam programarea acasa) mergem la un spital exclusiv de copii la Rotterdam. se pare ca un urolog de copii il va verifica din nou.

intre timp luam un antibiotic, monotrim, 1.3 ml/zi acum (1ml inainte, dar cum a mai crescut, am marit doza) care tine urina curata si previne alte infectii. deci deocamdata avem grija de efect, si mai cautam cauza.
nu'sh cit am fost de clara.

sunt impresionata de ceea ce spuneti cu puzzle-uri asa de devreme. bravo lor! impresionant.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dadi_t spune:

Simona, imi pare rau ca treci prin asa momente cu puiul mic.Am avut un feeling... de ceva timp in legatura cu tine si imi pare rau ca s-a confirmat. Dar in acelasi timp stiu(sigur) ca cc copii au o capacitate uimitoare de recuperare si vindecare. Gandeste-te ca au fost atatea cazuri mediatizate de nou-nascuti sub 900g care erau subdezvoltati la toate nivelurile si care au ajuns ditamai barbatoiii. Cu ajutorul lui D-zeu totul este posibil. Simona oricum tu esti pusa in tema de surioara ta si poate sa-ti confirme ce am afirmat eu acum. Si eu am avut E-coli in timpul sarcinii si cu ciprofloxacina(substanta de baza) s-a rezolvat. Sanatate maxima si sa auzim numai de bine!

Tania cu Anduta(14 sept'96)+ Bibi (14 febr'04)

Noi!


Ce nu poti controla...evita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Salutare,
Incerc sa ma bucur de ultimele zile de concediu pentru ca de duminica o sa incep munca la Agigea si apoi o sa incep sesiunea si timpul meu liber nu prea va mai exista.
Andrada face numai traznai. Ieri dupa ce s-a plictisit de colorat a inceput sa mazgaleasca papusile pe fata si pe maini cu carioci si marker. Am mazgalit-o si eu pe ea pe fata si i-am zis ca o voi sterge cand se vor sterge si papusile. A fost foarte trista si seara am curatat-o pe fata iar azi mi-a luat o cutie de crema dove si a golit-o toata hidratand papusile pe care a avut grija sa le dezbrace inainte si o jumatate de pat.
Bogdan m-a impresionat teribil cand, in vizita fiind si servindu-ne gazda cu bomboane de ciocolata a refuzat pe motiv ca se ingrasa.
Eu i-am tot zis ca a luat proportii si ca nu vreau sa-i dau sa manance seara prea tarziu si el, bietul copil, care nu e nici pe departe gras, a luat-o de buna.
Maine dupa amiaza vrem sa mergem in Alpine Center.Daca vreti sa veniti cu prichindeii...
Va pupam, noapte buna!

www.adina.as.ro/" target="_blank">noi
tot noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns melinav spune:

Fetele, ma puteti ajuta si pe mine?
Caut o harta a orasului Mangalia. Aveti un link , ceva unde o pot gasi?



Melina

Viata e ca o amenda, o platesti intr-o singura rata, mai lunga sau mai scurta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LeeAnn spune:

MELINAV, am cautat pe google si am gasit destule chestii, chiar la pozitia a patra era una f. clara.
MAV, Alexia e nascuta pe 16.03.04, Natalia pe 3.05.06, iar eu pe 26.01.78.
CORNELIA, esti multumita de dr.Fasie?Noi l-am prins o data in urgenta,ne-a dat nr. de tel,dar nu l-am sunat.Vine acasa, cum procedati?Ca zau ca mi-ar trebui si mie un pediatru, dr. mea nu e si cand e o chestie mai complicata sunt in aer.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastasie spune:

alina, te pup si capul sus.alunga gandurile negre.noi suntem bine.munca merge, cresa merge.
jo, asa am facut si eu cu razvan.o saptamana l-am luat la 12 acasa.eu nu i-am dat nimic de imunitate ci doar vaccin antigripal.oricum o sa ia si de la altii.si la noi sunt mai tot timpul mucosi.ieri insa ne-a luat o bunica caciula.sotul zice ca fara intentie dar eu zic invers pt ca se uita si la strampii lui razvan ciudat.n-am pomenit asa ceva.
insa avem mari probleme cu somnul.din pacate ni s-a stricat tarcul si trebuie sa-i cumpar pat.cred ca de lemn.poate cu laturi rabatabile sau direct pat de 1 persoana.nici nu stiu exact.azi nu a dormit nici macar 1 ora la pranz.

albumul meu
adriana&razvan 01.11.2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jone spune:

aaa eu pe dinafara ca de obicei.
liris! ai nascut!? felicitari!cat ma bucur.
adina - misiune indeplinita!(sper sa fie ceva bun din ce ti-am trimis pe mail)



pupici

jo si alexandra
recomandari,
***************
home sweet home!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Liris, sanatate multa lui Robert si sper sa gasiti repede cauza!!!! Pupici micului Robert!!! Ne arati si noua poze cu el?

Mav, e greu si dureros sa te gandesti la ce s-ar fi intamplat daca...
Oricum nu mai conteaza acum...Gandeste ca orice ar fi fost decizia a fost luata de un dr (care are ceva experienta, si chiar daca s-a grabit a stiut ce face) si ca ai luat decizia corecta!!!
Eu iti doresc putere sa treci peste ...

Adinutza, am ras cu lacrimi cand am citit ce ai scris!!!! Pt ca si eu pe la 4-5 ani am facut acelasi lucru si am primit acelasi tratament (pictatul pe fata!!!!)...Dar pe bune ca nu a avut nici un efect...cred ca m-a tinut departe de papusi si creioane cateva zile cel mult!!!
Pupici si lui Bogdanel grasunul!!! hahah..si eu uneori ma uit la David ca se mai invoiniceste (dar mainile si picioarele tot betze sunt!!!)


Tania, felicitari Bibicai pt performante!!! Vreau si eu o bona asa grijulie... (daca mai stie sa si gateasca e perfect!!!!)

Tatiana, ma bucur!!! hihi...
Si pe mine ma asteapta vizite la banci...noroc ca aici majoritatea platilor le fac online...
In loc sa stau la coada la curent sau cablu le platesc direct din cont!!! Imi aduc aminte cel mai ales cozile de la curent din C-ta...bine ca am scapat!!!

Nastasie, eu ti-as recomanda pat direct, pt ca in curand nu va mai incapea in patutz.

Noi suntem singurei si cu greu ne urnim...David e si mucios, eu am avut un pic de febra aseara, toti copiii de la gradinita tusesc, sunt muciosi sau stau acasa cu febra...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ADINUTZA spune:

Jone, multumesc pt mail, am de unde alege
Azi am fost la antrenament la jujitsu si acum inca ma resimt mai ales ca au fost si sabatorile si cred ca am luat proportii, dar de maine gata cu distractia incep munca
O seara placuta va doresc!

www.adina.as.ro/" target="_blank">noi
tot noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

Acesta este Robert (also known as Simburica).

si vreau sa va multumesc ptr urarile si felicitarile de acum, dar si cele pe care le veti fi scris cind am nascut, dar, cum lesne se intelege, nu am avut cum sa le citesc la momentul respectiv...

Mergi la inceput