ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 27

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Boo-Oana si eu am vrut sa iau Maca. Chiar mi-am cumparat dar... ATENTIE. Se pare ca prin reglare hormonala face ceva si la estrogeni. Eu m-am oprit. Am zis ca intai o sa intreb medicul si apoi Maca. Fetele la care a dat rezultate nu au endo.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Gabita ai vazut ca s-a intins gura pana laurechi?
Boo eu cu Maca nu pot sa spun nimic.N-am incerct chit ca-i laudata.Incerc sa tratez asta:dereglari hormonale,preventie sa mai fac chisturi si sa dezvolt alte celule atipice si intarirea imunitatii.De ex.:tinctura de marar sau orice de marar, face sa fii fertil dar are multi estrogeni.Asa ca nu i-au pentru ca noi cu endo stam prea bine la capitolu asta,atat de bine ca am facut endo.Intelegi?Nu fertilitatea ar fi problema, ci cauzele care o impiedica.Sper ca m-am exprimat bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Aha ... ok. Oricum nu iau nimic asa de una singura ! Cine stie ce mai stric pe acolo. Am intrebat fetele de un dr si sa vad ce imi raspund.

Eu una ma gandeam asa.... Pop a zis ieri ca ar trebui ca ovarele sa mai stea in repaos. Pai si asta stau din nov si o sa mai stea pana imi vine CM. Si pe urma bag mare la bebe si daca ma ajuta Dzeu o sa mai stea inca 9 luni in repaos.
Asa nu as mai face nimic, adica nici un tratament. Sa incerc sa fac bebe si sa vad pe urma ce o sa mai fie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Boo-Oana sa-ti ajute DD sa faci repede un . Am o intrebare insa? Trompele tale sunt permeabile? Daca da este OK dac nu.... nu iese prea repede . La mine de la endo, trompele sunt problema, cel putin pana acum, pentru care nu am un . Sucees

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Pai nu stiu cum sunt ca Peltecu nu mi-a facut permeabilitatea la laparo. Vorbeam acum cateva zile de asta. A zis ca nu a mai putut sa faca si asta la operatie, dar ca oricum aratau bine. Asa ca habar nu am. Cum as putea sa aflu ? L-am intrebat daca trebuie sa fac vreo analiza speciala pt asta, ma refeream la HSG, si a zis ca nu e cazul acum. Doar daca nu iese bebe in vreo 6 luni sa ma duc iar la el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Boo ,Tutu mi-a spus asa iei dipherlynul dar mergi la homeopat.Ca asta s-ar putea sa te scape defintiv de endo.Eu oricum mergeam dinnainte la homeopat,doar ca dupa m-am dus cu diagnostic corect.Ca urmare,CM mi-a venit mai repede ca la alte fete dupa dipherlyne.Cam la o luna jumate-2.
Plus ca mai sunt alte fete care nici nu au facut dipherelyne si au ramas gravi, dar au facut naturiste.Ex:Amely.Camea a facut diph. dar si homeopat=amandoua gravi.Ele imi vin cel mai repede in minte.Totul este sa te documentezi un pic ce sa iei.Si sunt exemple de fete la care nu a mai apucat sa vina CM dupa Dipherelyne pt. ca au ramas gravi.Vezi tu ce faci.Oricum tine leg si cu ginecologii pt. chisturile alea, eventual intreaba daca nu pericliteaza aparitia sarcinii sau sarcina, iar daca faci tratamente complementare o sa ajungi sa-ti faci si tu o schema propie, dupa ce te documentezi.Iar pe ele le poti intrerupe cand afli ca esti gravi.Si tine cont de dieta cat poti!
Pup si mai plec si eu de aiciGabita pup si pe tine.
Pup toate fetele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Mi-am amintit. OK. Intreaba-l si pe Badea cand il vezi ce iti spune. Mie nu mi-a dat voie sa intrerup tratamentul decat cand am facut HSG. Si dupa aia am prestat 6 luni si nik.... Acum FIV. Asta este. Sper la tine sa fie mai bine si cu in 6 luni.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Am uitat sa spun ca mi-a recomandat asta pentru ca nu vroia sa fac o extrauterina. Dar el m-a operat si stia ce a vazut acolo...

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna, dragelor!

Azi n-am avut timp nici sa va salut....offff....Da' sa stiti ca tot arunc un ochi pe furis sa vad ce mai ziceti!
Aud ca Flr e gravi??? Ei, bravo, tare ma bucur! Sper sa intre si ea sa ne confirme cat mai curand!...
Booimi pare bine ca s-au mai linistit apele! Nu e usor, imi imaginez, dar tu trebuie sa-ti pastrezi calmul. Suntem mai tari ca blestemata asta de boala! Mult mai tari! O sa vezi, vei gasi calea cea buna si vei avea rezultatul dorit! Ah, si lasa Maca in pace! E buna, dar nu pentru noi, cica...asa stiu si eu...Lucia si Gabita au explicat bine

Gabita tu acum esti in pregatire pentru FIV? Eu ma gandesc daca sa incer natural vreo 2-3 luni sau sa trec direct la IA? Ce zici, ai vreun sfat pentru mine?

Ioana si eu ma gandesc la tine, sa stii! Asteptam vesti! Si sa fie vesti bune....

Lucia sa stii ca incepe sa ma tenteze si pe mine tratamentul homeopat. Poate afla Boo numele dr. homeopat recomandat de dr. T...si poate ii fac si eu o vizita...Ce poate, sigur! Si ai o mare parte din merit la faza asta, sa stii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Adelamaria ai pierdut niste portii bune de ras.Dar noroc ca-s scrise.Le gasesti pe aici.Cu hemopatia go for it.Se pare ca ar fi doctora.Oricum dac-i buna/bun intr-o luna este imposibil sa nu simti imbunatatire.La mine cel mai bun semn este daca ma doare.Inseamna ca lucra.De ce nu incerci pe cale naturala prima data/Acum daca tot esti "reparata"Apropo de asta si de ce am scris cu rasul, poate gasesti niste pozitiiinteresante.numai sa nu-ti iei TB ca mineyou!

Mergi la inceput