ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 25

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Adelamaria ti-am trimis un e-mail.


Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Boo-Oana , din cate stiu eu Badea asa este si nici nu prea este specializat in endo. El trateaza si opereaza fibroame si cancere. Eu pot sa ti-l recomand pe medicul meu, Dr Alexandru Badiu, lucreaza tot la Municipal sau la CMU. Este foarte bine pregatit, este la curent cu problemele endo. Pe mine el m-a operat si la un an jumatate dupa aceea nu aveam nimic. Din 2005 nu mi-am mai facut ecografie, sunt cam ipohondra si nu am vrut sa-mi bag alte idei in cap. Ce m-a bucurat la el este faptul ca stie de problemele mele, nu trebuie de fiecare data cand ma duc sa ii povestesc stiti eu sunt.. cu problema..., m-at operat de.... Stie, ma stie ca pe un cal breaz.
Eu zic sa-ti pastrezi firea si sa mai ceri o alta parere. Chiar daca este asa se poate rezolva. Oricum la fel ca lucialu nu cred ca a aparut chistul in tratament. Nu avea cum...
Va pup fetelor.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Ioanatug unde estiii.... Sper sa iti fie bine.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

trezireaaaaa.... . Ati cam si aseara de nu mai intrati pe aici. Hai ca trece dimineata. O zi buna si o pentru voi.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Gabita e bine asa?
Sa-ti mai dau o veste buna?
Flr esteDar are prob. cu pc-ul.Sper ca de asta nu ne-a anuntat si pe noi.
Asa ca haide sa o felicitam:BRAVO Flr si sa de-a Dumnezeu ca de data asta sa fie cu noroc!Iti doresc o sarcina ushoara si un BB sanatos!
Boo speram sa fie bine si sa treci hopul asta usor si repede!
Vasieu.Si pentru fetele care nu au mai scris aici:Sunteti bine?Unde sunteti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Am venit !! Am fost de dimineata la spitalul Filantropia ca sa imi dea o foaie de externare completa cu tot cu rezumatul foii de observatie. Atunci in oct, la externare, mi-au dat una pe care scria atat : chist ovarian .. Ma rog. Acum am primit una pe care scrie asa :
diagnostic: chist ovarian endometriotic. Chist ovarian stg hematic. pelviperitonita cronica postoperatorie.
se intervine laparoscopic in data de 19.10.2006, constatandu-se: aderente intre uter si ovare si colonul sigmoid, ambele ovare marite de volum prin prezenta de chisturi - drept aprox 4/5 cm endometriotic, mobil; stg aprox 5/6 cm hematic cuprins in aderente cu colonul; epiplonul fixat la nivelul fundului de sac Douglas. Se pactrica chistectomie ovariana bilaterala laparoscopica, adezoliza.

Asaaaa . Si ca tot m-am dus, m-am intalnit fix cu Peltecu si i-am pus pozele in fata. I-am zis ca m-am dus la Pop ca aveam o programare din sept. Si se uita la ele si zice ca oricum ce se vede, daca intr-adevar exista - parea usor neincrezator in pozele alea, normal, ca el nu vazuse nimic - e de dim f mici si ca e nesemnificativ, ca nu schimba cu nimic ce mi-a spus el joi si ca sa stau linistita ca totul e ok.
Na !! Pai eu sa nu o iau cu capul direct ??? Nu mai stiu ce sa mai cred. O sa ma duc marti la Badea sa vedem ce zice si el. Stiu ca e un pic depasit dar nu am cum sa nu ma duc cand mi-a facut Pop programare.

gabitu am auzit si eu de Badiu. sunt si eu abonata la CMU si poate o sa ma duc si la el, sa vedem. Va spuneam, ca singurul lucru de care mi-e frica e sa nu intru iar intr-un vartej cu nu stiu cati dr care fiecare zice altceva si nu mai stii ce sa faci si incotro sa o apuci.

lucialu ai si tu dreptate ... nu m-am gandit la asta, ca e obligata sa iti spuna ce iti da sa bei. Na ... ufffffff . Nu am incercat nimic din ce ai enumerat tu mai sus , nici nu as sti cu ce sa incep. Imi trebuie reteta ca sa le cumpar ? ce cantitate sa iau si in ce fel ? La ce dr sa ma duc ? Habar nu am .. Nu cunosc nici un dr homeopat sau naturist.

Pe Flr trebuie sa o punem pe prima pagina acum !!! Ce bine ca mai vin si vesti bune !!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Boo-Oana parca esti mai bine. Cu Badiu eu am fost incantat pentru ca, chiar in fata diagnosticului de cancer, m-a facut sa ma gandesc la ce este mai bine. Nu este omul care sa te bage in sperieti si ce este foarte important... este la curent cu tot ce se intampla pe planul endo. Tot stie, analize, posibile rezultate, alea, alea.... Pentru mine a fost super sa pot discuta cu el. Cand ieseau analizele naspa nicioadata nu m-a bagat in sperieti. Este optimist si tonic si... foarte apropiat de paciente. Pentru mine a fost super ca am ajuns la el. Oricum sti cum este: ginecologul nu se recomanda. Poate ce mie imi place tie nu si invers... Ai grija de tine si bafta.
Lucialu , este mult mai bine.
Flr daca mai intri aici BRAVO sa fiti sanatosi si tu si bebe.
Va pe toate

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Boo. Ma bucur ca intr-o oarecare masura ai cofruntat parerile.Oricum tot este bine ca la voi la Buc. aveti de unde alege si conditii mai bune in spitale(curatenie,asistente,etc)Stiu.Este un cerc vicios.Eu ma saturasem si din cauza asta am cautat si alte locuri in afara deTM.Ii spusesem,la vremea respectiva sotului, ca in curand o sa-mi stie toata TMsi nu mai pot.
Cu chstia ca femeia aia cu retete secrete, daca este corecta,putea sa patenteze chestia si sa vanda numa ea tratamentul daca este inventat de ea.Dar ma indoiesc ca la ora actuala sa fie ceva nou sub soare in domeniul plantulelor.Sunt cred ca cel putin sute de ani de cand li se cunosc propietatile lor terapeutice.Iar cine le stie le sheruie la lume nu le tine pt. el.
Eu cred ca o sa fi bine.Conteaza sa nu te dai batuta.Ce ai acuma este nimik(stiu ca nu-i ushor)pe langa ce ti-au gasit la laparo si s-a rezolvat.
La homeopat, intreaba fetele, poate Tutunaresele, nu cunosc in Bucuresti-logic.Dar cauta sa gasesti unul bun!El iti va da reteta, respectiv tratament in functie de diagnostic si simptome.Trebuie sa te vada.Eu asa stiu ca se da personalizat.
Restul naturistelor le gasesti in farmacii obisnuite,naturiste,plafar.Tot naturiste am inteles ca se dau consultatii gratuite la Enigma.La noi,de ex. ei au si in Mall punct de desfacere.Acolo nu-i si dr. dar poate te indruma unde are cabinet.Am inteles ca la noi este adus de la Bucuresti dr.
Mergi si la cine a spus Gabitu.Poate rezolva sa scapi si de chistul ala mai mare.Oricum este bine, ma repet:aveti multi dr. buni.
Te si fi tare!PS:In mod normal scrie pe ele cum sa le iei, iar homeopatele iti spune dr.Daca te ajuta cu ceva citeste si cartea lui Maria Treben despre plante.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Lucialu sunt de acord cu tine referitor la tipa aceea. Nu prea cred in formule secrete si apoi noi trebuie sa fim foarte atente chiar si la plantele medicinale. Eu am citit undeva ca nu avem voie sa bem decat ceai verde, el scoate afara dioxina si toxinele din organism. Celelalte ceaiuri nu sti ce face estrogenului din organism si derivatelor lui. In ce cred in homeopatie si medicina traditionala chineza, cu tot ce are ea ca ramuri. La acestea tratamentul este personalizat.
Va pupacesc pe toate.

Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mai voi ati intrat la pozitii sex..?Am ras azi-noapte cu lacrimi.Daca vreti sa va mai descretiti fruntile bine,intrati acolo.Fetele sunt TOTALE!!!

Mergi la inceput