ENDOMETRIOZA nu ne va impiedica sa avem un bebe(4)

Raspunsuri - Pagina 24

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Eu am avut jumatate de an chist.Acum este acuma nu mai este, ca nu mai intelegeam nimc.Si apoi cand totusi trei dr. mi-au confirmat existenta lui ajunsese de 6cm.Cu AC nu am scapat de el.Dar, dupa o luna de tratament homeopat s-a dus de parca n-ar fi fost niciodata.Il aveam pe ovarul dr.Iti poti imagina ca la laparo, dupa alta jumatate de an, eu n-am avut nimic pe ovarul dr?Leziuni,dar nu chisturi, au fost pe st, vezica si altele.Dreptul NIMIC.Nu-ti pierde speranta! Si gandeste-te ca si daca este,e foarte mic!Conteaza mult sa fi calma!Pt. ca si stresul si depresia influenteaza negativ .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitu spune:

Boo nu dispera. Ai facut ecografia la ce distanta fata de operatie? Ceea ce este clar este faptul ca nu puteai sa ovulezi in timpul tratamentului cu dipherilin. Acest medicament pune evarele in erpaus, nu mai muncesc, nu mai ovuleaza, nimic, inhiba ovarele.
Ceea ce spui tu este aproape de domeniul incredibilului. Cum sa ai chist dupa operatie? pai de ce ai mai facut aceasta interventie?
Nu dispera, asa cum au spus si fetele, stai calma. Trebuie sa mergi sa auzi o alta opinie. Du-te la Tutunaru. Am inteles ca este dragut si primeste si peste programari daca este chiar o problema.
Nu stiu ce sa zic....
Pupici


Gabita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Mie mi-au fost recomandate trei doze de dipherelyne a cate 3.75 fiecare.O supravegheam atent pe cine mi le facea sa vad daca trage tot serul in siringa si daca baga acul intramuscular.La ultima nu am fost sigaura ca a facut-o bine si mai mi-am cumparat o injectie.Si am facut-o.Nu stiu ce sa mai zic, sa-ti dau idei si in acelasi timp sa nu te sperii si eu in plus.Iarta-ma dar m-ai lasat si pe mine zapacita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

Multumesc mult pentru raspunsuri.
Adelamaria, dimensiunile pe care le-a dat Pop de "1,6 / 2,7 cm " sunt ale unui singur chist, e alungit. Celalalt nu l-a masurat ca era mai mic. Oricum el a spus clar ca e endometrioza. Si s-a mirat foarte tare ca celalalt nu vazuse nimic saptamana trecuta. I-am zis cand m-am operat, cu cine, ca am facut diphereline .. i-am zis tot ! El a zis ca sa ma mai duc la Badea, dar eu sincer nu as vrea. Am mai fost o data la el si nu mi-a placut, plus ca am auzit pareri ca e cam depasit de noutatile medicale.

M-ati intrebat de operatie: m-am operat in 19 oct si am facut din nov tratamentul cu D. Ultima injectia am facut-o in 17 ian si de atunci nu mi-a venit ciclul, deci nu stiu in ce zi sunt sau daca se numara din moment ce ovarele sunt in repaos.

Stiu ca e incredibil, dar pe de alta parte Pop e intr-adevar un dr foarte bun, nu cred ca a gresit sau a facut confuzie. De operat, pe mine m-a operat dr Peltecu care si el se presupune ca e bun, e directorul de la Filantropia.
Eu una as accepta varianta ca sunt niste ramasite de la celalalt chist, sau niste chisturi mai mici pe care nu le-a putut scoate laparoscopic. Mi-a spus chiar ca tratamentul cu D este ca sa puna ovarele in repaos si sa distruga formatiunile pe care el nu le-a putut scoate ca erau prea mici. Accept asta ! Dar DE CE NU A VAZUT LA ECO JOI CA MAI E CEVA ACOLO ???? eu asta nu inteleg .
La Tutunaru sincer nu m-as duce, nu vreau sa spun nimic de rau de el, stiu ca voi aveti o parere f buna de el ... Eu am fost acum 2 ani la el si m-a dezamagit foarte tare. Am fost azi si mi-a zis ceva si cand am fost peste 2 sapt iar mi-a zis altceva. Si cand l-am intrebat de ce imi spune altceva s-a uitat la mine foarte mirat si mi-a spus :" Eu ti-am zis asta ? Oare de ce ti-oi fi zis asa ? " Scuzati-ma dar eu la el nu mai merg ! Si asta mi s-a intamplat mie, am si prietene patite cu el.

Ma rog, imi vine sa mor de nervi, am iesit plangand de la Badea ... Nu stiu ce sa fac. Nu pot sa ma gandesc acum. Trebuie sa plec acasa ca ma asteapta al meu, dar numai chef de V day nu am eu acum

Va pup tare si va multumesc inca o data sincer ca sunteti langa mine !!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Boo, de dr. Badea nu stiu nimic, insa de dr, Peltecu si eu stiu ca e un dr. bun, f. bun!
O sa incerc sa ma lansez intr-o ipoteza, dar e doar o ipoteza...Daca la operatie dr. a vazut chistuletele si erau mici-mici si din cauza pozitiei (inteleg ca unul e langa trompa, nu?) nu s-a riscat sa le scoata?...Adica decat sa riste sa infunde trompa, a sperat ca tratamentul va distruge chistul...Nu stiu, poate e o totala aberatie ce zic eu acum, dar...na...altfel nu-mi explic cum D-zeu sub tratament cu Dipherelin sa apara noi chisturi! Zau ca nu stiu...
Oricum, orice ar fi, trebuie sa fii puternica...Nu e sfarsitul, e doar o alta incercare pe care trebuie s-o treci! Acum stiu ca esti dezorientata si extrem de necajita, dar trebuie sa lupti in continuare! Nu poti lasa blestemata asta de boala sa invinga, sa ia ce-i mai bun de la tine! O solutie exista, trebuie sa existe! Va iesi soarele si pe strada ta, o sa vezi!
Te imbratisez tare-tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Boo, adelamaria s-ar putea sa aiba dreptate.Eu i-am spus la al meu ce s-a intamplat.Si el mi-a spus(a fost mai dur ca adelamaria)ca poate dr.a omis partea respectiva unde se pare cai chist.Asta ar justifica de ce nu a gasit nici la ecografia pe care ai facut-o la el.Probabil ca Dipherlynul nu a reusit sa le faca mai mici, dar sigur nu puteau sa apara sau sa creasca in timpul lor.N-are logica!El crede ca astea erau dinainte de dipherleyne.Ori nu le-a vazut ori le-a interpretat altfel.Gata.Nu mai te mai necajesc si eu.Noi suntem alaturi de tine si stii ca te poti baza si pe noi cu orice asa cum si eu ma bazez pe voi.Te pup si te imbratisez si eu tare tare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Ioanatugs eu ma gandesc la tine, dar prefer sa tac chitic...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

adelamaria, lucialu si eu cred ca asa este. ca sunt niste ramasite pe care nu le-a putut scoate, ma indoiesc ca au aparut acum dupa operatie. Tratamentul l-am facut ca la carte, injectiile le-am facut in fund - nu stiu daca are vreo relevanta asta, dar a venit vorba mai devreme - mi-am schimbat alimentatia... Oricum l-am intrebat pe Pop daca se poate sa fi aparut cu toate astea si mi-a zis ca exista posibilitatea. Ma rog, nu prea cred totusi.
Ce ma scoate din minti e ca Peltecu nu a vazut joi asta si mi-a spus ca totul e ok. Am pozele !! Am niste ovare de revista in pozele de la el.
Ma rog, m-a sunat Pop spre seara si mi-a spus ca mi-a facut programare la Badea (asta e un dr de la Municipal, cam pe la vreo 60-70 de ani, nu stiu exact, care se pare ca este un dr bun, dar am auzit pareri ca este un pic depasit de noutatile in medicina). Asa ca vreau sau nu o sa ma duc si la Badea ca nu am cum sa nu ma mai duc din moment ce Pop mi-a facut programare. Sa vedem ce zice si asta ... Dar simt ca intru iar intr-un vartej fara oprire in care fiecare dr zice altceva si eu nu o sa stiu ce sa mai cred.

M-am hotarat oricum sa mai fac ceva. Saptamana viitoare ma duc cu o prietena la o tanti (nu stiu daca e dr sau nu), pe undeva langa Sibiu.. Fagaras. Cica iti face un fel de reflexoterapie si identifica unde ai probleme si iti da un tratament naturist, ceaiuri ceva. Se pare ca a vindecat chisturi si alte probleme. Cica e coada la ea in fata casei. Incerc si asta, ce-o sa fie ?? Decat sa continui trat cu D mai bine ma impusc !!
Daca functioneaza va trimit acolo pe toate. Se pare ca nu iti spune ce plante iti da, nu ti le cumperi singur, ti le da ea ... reteta secreta.

uffffff ma simt asa obosita. pana ieri eram super ok, ma simteam perfect. acum parca mi-a dat cineva cu un ciocan in cap. asta seara am zis ca ma razbun asa ca am mancat si paste si dulce si am baut putina sampanie. de maine de la capat !!

va pup tare si vreau sa va spun ca ma simt mult mai bine cand stiu ca exista cineva care intelege ce spun si simt si ca sunteti langa mine !!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Boo spune:

by the way ... pe mine ma cheama Oana am simtit eu asa nevoia sa va spun

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lucialu spune:

Boo imi pare bine sa vad ca ti-ai mai revenit si esti iar.Asta-i spiritul pe care toate trebuie sa-l avem!
acum, eu nu vreau sa-ti tai aripile si m-as mai duce si eu prin zona aia ca tare dragi imi sunt locurile.Am petrcut ultima parte dintr-un concediu pe acolo cu sosul si tare fain o fost!Uite ce cred eu si sa nu ma bati!:Ai incercat homeopate?masodynon?naturiste dupa Maria Treben(ca bitterul suedez de la ea este si-l vand toate farmaciile),medic naturist(consultatie gratuita stiu eu de la farmaciile Enigma),acupunctura,ceaiuri,Mastodynon,extract muguri de coacaz negru si zmeur - si nu au dat rezultate?Eu stiu ca disperarea poate deveni neagra,dar ai grija pe mana cui te dai.Numa excrocul ala de la OTV mai spune ca are retete secrete, iar cartea lui este copiata cuv. cu cuv. plagiata.Cine-i om cu cap si adevarat terapeut iti spune ce iti da sa bei.Nu se poate sa iei ceva ce nu stii ce este.Asta-i cea mai mare ticalosie ce o poti face omului aflat in nevoie.Tu oricum faci ce vrei, ca doar nu pot eu sa-ti spun fa asa sau asa.Dar daca te duci fi cu ochii mari deschisi si cu buzunarul bine inchis!!!Nici nu stiu daca au voie sa vanda un produs fara sa spuna ce contine, ce termen de expirare are, daramite tratament!
Si apoi, eu in locul tau m-as duce si la cel cu laparo si i-as arata concluziile celuilalt.Si ori nu i-as da explicatii de ce am fost, eu nu-l cunosc,ori i-as spune exact ce ne-ai spus si noua:ca ai avut programare din septembrie si daca tot ai avut-o te-ai dus.Ii place sau nu tu ar trebui sa stii cum sa-l iei,este pielea ta in joc.Vezi ce spune?Daca trebuie sa te operezi din nou si in timpul asta vine CM si tu te tratezi de la Vrancioaie si chistul sau ce-o fi se alimenteaza mai mult?Eu asa zic.Tu stai stramb si judeca drept.calmeaza-te si judeca la rece:ce-i mai sigur pentru tine sa faci?Este adevarat,situatia ta nu-i deloc roza,dar poate deveni.De ce ne-am procopsit noi cu asta?Habar nu am.Dar este un fapt si e al naibii de serios.N-ai decat sa ma injuridar uite ca poate si pe mine ma cheama Dabija(asta zicea Amely vis-a-vis de bagaciosi.Continuarea...si ma ..grija)Ai grija de tine!Te

Mergi la inceput