botez in Bucuresti-ce restaurant?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns zanazorilor spune:

Buna!
Noi am sarbatorit la Restaurantul Capsa, langa Casa Centrala a Armatei, pe Calea Victoriei si am fost multumiti. Mancare ok, servire in regula... salile sunt mari, deci recomandabile celor cu mai multi invitati. Este curat, elegant si persoanele de contact (sef sala,etc) sunt paroliste.
Oricum, pentru noi cel mai mare avantaj a fost ca am putut beneficia de o camera la hotelul Capsa, inchiriata pentru ziua respectiva, unde l-am tinut oaresce timp pe bebe. A fost foarte comod, ca eu il alaptam des (era mititel), il schimbam des si dormea mult, asa ca un spatiu precum camera de hotel a fost o idee buna.N-am stat deloc stresata ca n-am ce face cu bebe daca am nevoie sa-l schimb, alaptez, etc, sau ca sta in fum.

Petrecere frumoasa celor care urmeaza sa-si boteze copilasiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toma_lly spune:

quote:
Originally posted by sophiemam

Noi am facut botezul in noiembrie la Casa Nica in sectorul 4. A fost dragut,mancarea foarte buna, tacamul 1 mil de pers fara fructe, bautura, tort.
Ideea e ca trebuie cautat din timp un local pt ca sunt cam ocupate cu nunti.



Mami de Natalia-13 sept. 2007
diverse


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Eu am facut 2 botezuri, unul la "Mircea Macelaru" pe la 1 Mai, renumit pentru macelaria e la parter. Are 2 sali, una de 50-60 locuri si una ~100, mancarea a fost foarte buna, dar serviciul groaznic. M-au lasat sa-mi aduc doar bauturile de aperitiv si sucurile, vinul si apa a trebuit sa le iau de la ei., s-au ocupat ei de aranjamente si decoruri, dar mancarea a fost pusa pe masa cu o ora mai tarziu decat trebuia, in conditiile in care am venit direct de la biserica, la ora pranzului, deci toata lumea era lesinata de foame. Am avut aperitiv cald si a trebuit sa asteptam o gramada, pentru cei care aveau copii a trebuit sa cer ceva de mancare. Nashpa situatia!
Nashpa si cu parcarea, ca e o strada de case, foarte ingusta.

Deci la botezul nr.2 i-am ocolit si am ales restaurantul cu specific unguresc "St' George" pentru ca mi-a placut foarte mult mancarea.
E in centru istoric, zona Unirea, pe strada Franceza, partea proasta e ca nu prea sunt locuri de parcare.
Aveau si meniuri "clasice" ca sa zic asa, si meniuri cu produse specifice si normal ca am ales unul specific, prezentarea a fost super - nu au fost farfurii individuale cu mancare ci platou central din care iti luai ce vrei cat vrei- mancarea a fost ....fara cuvinte, niste feluri de branza si aperitive unguresti deosebite, nu am avut clasicul peste, ci am luat o pulpa de pui umpluta si un cotlet Huniad (asa ii si zice) cu garnituri. Desi am luat tort separat, am luat si de la ei un desert "somloi" il cheama, cu inghetata. E de-a dreptul demential. Vi-l recomand sa-l incercati chiar si numai pe el.
Apa si cafeau au fost din partea casie si la discretie. Totul a fost 150 lei + 5lei '"amenda" ca mi-am adus bauturile si nu am luat nimic de la ei. M-au conditionat sa sa dau 10% pentru ospatari, dar dadeam oricum. Am uitat sa zic ca am stat la crama, unde nu se fumeaza.

Ca invitat am mai participat si la alte restaurante, la unele m-am simtit bine, la altele nu, nu prea stiu sa va spun partea organizatorica, ci doar despre aranjament, servire si mancare.
Mai recent, adica acum 2 saptamani am fost la un restaurant de cartier, in Berceni,"Babylonia" ii zice, are o sala mare despartita cu un glasvand, are spatiu unde sa tii copilul separat si shocul vietii mele a fost nu atat mancarea (foarte buna) cat curatenia si mai ales ca aveau la toalete protectie din aceea ptr colacul de wc si dispenser de prosop de hartie automat, chestie pe care nu le-am gasit la Majestic de 4*, in buricul orasului.
Inca un punct pentru locurile de parcare - garla.

Inca un local bun, dar pentru mai multe persoane, la "Kantina", in timpul saptamanii este chiar o cantina, dar luxoasa, cu preturi pe masura, in Casa Presei Libere, pe aripa din spate, vav de Taverna. Mancare foarte buna, la fel servirea si aranjametele, locuri de parcare, dar preturile corespunzatoare zonei de nord, ceva mai mici ca la Taverna, totusi. Am vazut scrumiere pe masa dar nu se simtea nimic.

La un botez mai mititel, de vreo 30 pers. am fost la etaj la Sailor's, undeva intre gara si titulescu, pe langa Miniblu. Servirea ireprosabila, mancarea buna, nashpa cu parcarea si ca la nivelul de jos se fumeaza, dar la subsol e un bar unde mai poti evada sa arunci la tinta.

De ocolit! Pizza Nova sau La Nova, din aviatiei, de-a dreptul horor, mancarea sleita sau facuta cu un ulei ranced, nu stiu, dar nu am putut manca mai nimc.

La fel la Pescarusul din Herastrau, asa servire proasta nici nu imi imaginam sa se poata. La friptura veneau printre mese cu o tava cu friptura din care luau cu o lingura (sic) si puneau in farfurie, dupa ochi. Garnitura o punea cand isi aducea aminte. Bine..nici nu au fost bune, puteau sa u se mai deranjeze. Oricum trebuia sa strigi dupa ei sa vina sa iti puna mancarea sau sa debaraseze. De bautura nici nu poate fi vorba, cred c au furat totul de la inceput si dupa aceea puteai sa dai cu tunul si nu vedeai un ospatar intr-o sala de 80 oameni nici cate 10-15'.
Faza frumoasa a fost la cafea (asta pentru mine e un subiect sensibil) unde, in afara ca dadeau doar o apa colorata, nici macar nu aveau lapte pentru ea. La masa noastra de 8 pers. am fost vreo 3 care am cerut lapte (in mod expres, ca ei au adus fara) am primit numai eu, dupa vreo 5' de insistente cealalta fata primeste o pastila din aia de lapte, dar cand sa o desfaca ... era desfacuta deja si evident goala. Asta s-a intamplat dupa friptura, iar pana la tort nu am mai vazut picior de ospatar prin zona.

Aaa, mi-am adus aminte de un restaurant bun, in care am fost pentr o masa mica, parca pana in 25 oameni, Club Caragea, ii zice, prin spatele Coltei, doar ca de ceva timp se lucreaza pe strada aia si nu stiu daca mai e deschis. Am mancat ceva care am inteles ca e specific macedonean.




CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Doamne catamai polologhia am scris!
Sper sa si foloseasca cuiva

Acu' nu va ganditi ca am ceva la cap, dar m-am apucat mai pe la pranz de scris, am lucrat, ne-am plimbat, am culcat copii si am terminat de scris, nu am realizat ca am scris un roman.



CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns absoluta spune:

Noi botezul si turta le-am facut la Doi Cocosi..... un restaurant traditional romanesc......

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Citat:
citat din mesajul lui absoluta

Noi botezul si turta le-am facut la Doi Cocosi..... un restaurant traditional romanesc......


Si turta?
Asta a fost ca o masa normala, nu?
Nu stiu cum e petrecerea de turta, are vreun ritual? E altfel decat cea de "mot"?


CAPRA CU 2 IEZI


mamica lui Matei Constantin (21.05.2007) si a lui Theodor Cristian (03.06.2009)

MINUNEA MEA

www.flickr.com/photos/11558563@N06/" target="_blank"> A DOUA MINUNE 2

A DOUA MINUNE

www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Ajutati-l si pe Darius!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns astridhappy spune:

Chit ca e cu intirziere dar poate foloseste altora. Noi am fost la un botez foarte reusit la un restaurant foarte haios si mult mai cochet decat il recomanda numele - La Piciorul Porcului. E pe la Piata Muncii, e micut (maxim 50-60 de locuri), fara probleme cu parcarea si cu mancarea excelenta. Si da, parintii au adus bautura de acasa. Iar meniul a fost undeva in jur de 100 RON, iar asta se intimpla la sfarsitul anului trecut. Au si un site unde meniul este un deliciu doar sa-l citesti.
www.lapiciorulporcului.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

AstridHAppy - te rog frumos, poti sa dai mai multe detalii despre botezul la care ai fost ? Am vrut sa-ti scriu PM, dar nu ai mesageria privata activata.

*****************************
Irina (2006) si 30+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roli25 spune:

Azi am fost la botez la Casa Jienilor, cel de pe Agricultori. Terasa spatioasa si frumoasa, loc de joaca pentru copii, mancare foarte buna. A iesit foarte frumos si copiii au avut loc de zburdat. E un loc potrivit pt astfel de evenimente.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Am auzit si eu de Casa Jienilor, au fost niste prieteni tot la un botez si au fost incantati. Pacat ca noi vom avea botezul toamna, ca terasa ar fi fost o idee super !

*****************************
Irina (2006) si 32+ cu
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput