Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

quote:
Originally posted by gonghy


Mersi pt msj dar mami sa internat cu Deian acum jumatate de ora la spital,a devenit cianotic si f agitat,asa ca medicul lui a spus ca trebuie internat de urgenta.
imi pare f rau pt ei,simt ca ma strange ceva in piept.

Laura


dar -concret- ce diagnostic are Deian?



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gonghy spune:

Daciana spune ca asta e diagnosticul hemoragie cerebrala gr 2,eu nu am vazut hartia,mai spune ca la penultimul control la cap,cand i-au facut eco sau nu stiu ce avea 3 chegulete la cap.La ultimul control de dinainte
de revelion i-au spus ca acele chegulete s-au marit.
Astea sunt problemele lui Deian,cand va veni cu el din spital va voi spune mai multe,maine dupa masa o sun sa-mi spuna ce sa mai intamplat.


Laura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

gonghy multa sanatate micutului Deian, sa dea Domnul sa fie totul bine.

Noi avem vesti mai bune, noua urocultura a iesit negativa. Doctoritza noastra crede ca prima analiza am contaminat-o noi, luand-o in conditii de "casa".
La inceputul saptamanii viitoare avem programare si la un nefrolog. Probabil ca mai luam si o noua analiza de urina. Daca iese negativa, facem si cistografia, pe care de-abia o astept. ( nici nu credeam ca o sa spun asa vreodata despre o metoda invaziva aplicata bebelului meu).

madalinad multumesc de incurajari in legatura cu operatia, o sa te bat la cap daca e cazul sa o facem oricum.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

try imi pare tare rau ca nu e bine Alex. mie mi se pare ceva serios ce are. curios ca nu stii exact ce e. ii urez sa se faca bine cat mai repede.

gonghy, si eu stiu la fel ca hemoragiile de gr.2. nu lasa efecte permanente.
poate avea copilul o usoara problema cu invatatul si un deficit de atentie.
insa nu e obligatoriu.
si apoi am auzit cazuri de copii cu gr.4 care nu aveau nimic serios, si cazuri de copii prematuri fara nici o hemoragie si cu probleme serioase.
nu cred ca se cianozeaza de la gr.2. are probabil si altceva.

cat priveste materialele despre dezvoltarea neuro-motoare ale unui copil (nu neaparat prematur), si cum sa inglobam in rutina zilnica niste activitati sa nu ramana in urma, am sa postez toate materialele in afara forumului, in engleza, si cine este interesat, le poate accesa dupa bunul plac. eu le-am gasit foarte interesante si un ghid bun pt cum evolueaza un copil intre 0-24 de luni.
am sa revin cu link-ul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Gonghy multa sanatate lui Deian si sa auzim numai de bine.

Try ce face Alex? Of.
Sanatate si asteptam sa ne dai numai vesti bune.



A




http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

acu seara Maria a fost consultata de drita oftalmolog.Vestile sunt foarte proaste.Ne trimite de urgenta la Cluj saptamana viitoare pt inca o consultatie si pesemne si operatie.Nu stiu nici stadiul in care se afla retina,nu stiu nimic decat ca e destul de rau.
Doar ma intreb de ce acu cateva zile nu a observat stadiul in care se aflau ochisorii ei?!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, sunt cu tot sufletul langa voi! M-am rugat si ma rog in continuare pentru sanatatea minunatei Maria!
Probabil ca lucrurile au evoluat rapid intr-un mod defavorabil din nefericire sau au descoperit ceva intr-un stadiu foarte incipient pe care trebuie rezolvat cat mai repede (iarta-ma sunt doar speculatii pentru ca nu sunt oftalmoloaga)!
Cat eram in spital am cuoscut un baietzel a carui retinopatie a necesitat interventie chirurgicala ce s-a efectuat cu succes la 38 de saptamani de varsta corectata! A fost transferat o zi in alt spital, a suportat bine operatia, aceasta a fost reusita, s-a intors cu bine si dupa o saptamana pleca acasa cu sperante mari ca va putea vedea foarte bine!
Uite aici un link despre www.emedicine.com/ped/topic1998.htm" target="_blank">ROP! Andruscka insa in mod sigur stie mult mai multe siteuri utile unde poti sa te documentezi!



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Dezvoltarea normala neuro-motoare a bebelusului cu exemple despre cum sa introducem in rutina zilnica exercitii care sa-l stimuleze la o evolutie normala (in engleza).

www.4shared.com/file/8734454/b0d334ff/1-4months.html" target="_blank">1-4 luni www.4shared.com/file/8734513/4b190e6f/3-6months.html" target="_blank">3-6 luni www.4shared.com/file/8734542/4169cabc/6-9months.html" target="_blank"> 6-9 luni www.4shared.com/file/8770457/533854d2/9-12months.html" target="_blank"> 9-12 luni www.4shared.com/file/8770306/5c078684/12-15months.html" target="_blank">12-15 luni www.4shared.com/file/8770382/93b3c895/15-18months.html" target="_blank"> 15-18 luni si www.4shared.com/file/8770425/f277a339/18-24months.html" target="_blank"> 18-24 luni

Detalii tehnice de download: dupa ce facem click pe link, pe pagina care intram facem scroll in jos si acolo este butonul "download file".
Fisiere sunt mici, sub 400k, si se incarca rapid.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Din cate stiu eu retinopatia de prematuritate evolueaza foarte rapid, si conteaza foarte mult varsta gestationala a copilului si cat de mult timp a stat la oxigen.
Cu cat copilul are varsta gestationala mai mica cu atat sunt problemele mai mari, insa stiu doua cazuri de copii nascuti la termen si care au facut ROP. De ce? Nu stiu sa spun.
Cand am operat-o pe Andra in Belgia (stadiul V) medicii de acolo mi-au pus tot felul de intrebari referitoare la varsta gestationala, greutatea, cat timp a stat la oxigen ce tratament a urmat, in special antibiotice si cate transfuzii de sange a avut.
Nu stiu ce importanta au transfuziile de sange.
Anna poti sa ne ajuti tu?

Vai Flori de Cires ce vesti ne dai.!!!
Si ca si Anna ne rugam la Dumnezeu sa faca o minune pentru Mariuca.
Asteptam sa te intorci cu vesti bune de la Cluj si sa dea Dumnezeu sa nu fie nevoie de operatie.
Multi Mariucai.

Andruscka




http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Maria a stat cumulat cam 4 saptamani la oxigen.A luat o multime de antibiotice si 9 transfuzii de sange. 38/39 de saptamani ar avea acum, ca varsta gestationala.Poate ca ma fixez aiurea pe intrebarea asta dar nu inteleg de ce marti nu avea nimic care sa fie alarmant si in 3 zile e in starea asta. O ROP nu poate evolua atat de rapid in 3 zile.
In fine, incerc sa ma concentrez pe ce trebuie sa facem pt Maria si sa fiu cat mai calma si optimista.
Multumesc mult pt incurajari, va iubim.

Mergi la inceput