Prematurii-Esentele tari se tin in sticlute mici-5

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Flori de cires, eu nu ma pricep la medicina dar iti pot povesti despre o colega de-am mea de facultate, care a nascut tot prematur acum doi ani (cred ca la 26-27 saptamani)si al carui baietel a fost diagnosticat cu hidrocefalie. Ei bine, cand baietelul ei a facut greutatea de 2000gr, a fost operat la Siptalul Bagdasar din Bucuresti (ea a nascut la POlizu) si i s-a montat un fel de drena pentru a circula lichidul cefalo-rahidian. Le era teama ca nu v-a rezista anesteziei, dar a fost un luptator si totul a decurs bine. Acum , la doi anisori, baietelul ei s-a dezvolatat perfect normal, vorbeste, alearga si este foarte energic. Operatia a fost un succes si fiecare control pe care l-au facut a fost pozitiv. Cand m-am intalnit eu cu ea,acum vreo 2 luni, imi spunea ca acum trebuie sa-i mai faca o mica incizie la burtica pentru a-i mai lungi acel furtunel pentru ca baietelul a crescut foarte mult.
Deci, exista si cazuri fericite si la fel poate fi si la voi, important sa aveti incredere in Dumnezeu si El va va ajuta.
Daca vei avea nevoie eu pot lua legatura cu ea pentru a-ti spune mai multe si a te indruma pentru operatie. Iti doresc sa ai putere multa, noi toate suntem alaturi de tine.

Dana si bb Sebastian-30iunie 2006
Sa fii mic e lucru mare!
http://b1.lilypie.com/C15Wp2.png
http://new.photos.yahoo.com/oprea_dana2005/album/576460762374375802

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Dragele mele, ma ajutati enorm prin cuvintele, sfaturile, informatiile voastre si mai ales prin incurajarile pe care mi le transmiteti.

Dimineata, am ajuns la Maria dupa ce copiii din grupa fratiorului ei, Andrei, au zis cu totii o rugaciune pt sanatatea ei.Si cu credinta in Dumnezeu si speranta in suflet,ajunsa la spital am asistat la pregatirea Mariei pt calatorie.Am primit si un incubator care impreuna cu medicul au stat pe bancheta din spate a masinii noastre, incalzita, aranjata ca pt o printesa.

Deci, noua ecografie arata astfel: primii doi ventriculi sunt ok, urmatorii doi au o usoara dilatatie de 0,41 cm.Se vad urmele unei hemoragii cerebrale si ce parea foarte interesant pt drita e ca vedea o mica formatiune, chistica,care ba parea sa se interpuna intre ventriculul 3 si 4 ba parea ca e in cadrul ventriculului 4.
Am tot pus pe intrebari legat de chistul acesta, dar explicatia a fost ca mai mult decat ca exista ceva acolo,care nu e normal sa fie, dar care deocamdata nu ridica probleme, deci mai mult de atat nu mi-a putut zice.Era si drita curioasa de ceea ce vede acolo dar nu s-a alarmat si mi-a zis ca oricum va concluziona in functie de evolutia din urmatoarele saptamani.Ca da, acum e o oarecare marire a ventriculilor, dar ca nu poate spune ca este certa o hidrocefalie pt ca daca acestia nu mai cresc in volum mai mult decat e normal sa fie, atunci se poate spune ca Maria s-a stabilizat.
A ramas sa ne revedem peste o saptamana, doua, trei, in functie de cum va evolua Maria.
Deci, asteptam si ne rugam ca Dumnezeu sa o faca sanatoasa si sa ne fereasca de orice complicatii.

Am citit ce mi-ati dat ca linkuri si m-au ajutat si aceste informatii, enorm.Saptamana viitoare o sa fie consultata din nou oftalmologic pt a vedea evolutia retinei.
Asa cum spunea si mamica lui Alex, Ildi, si noi suntem parinti care ne informam si intrebam iar azi o innebunisem pe drita de la ecografie cu intrebarile.Nu ii inteleg pe medici de ce sunt atat de refractari la astfel de pozitii, pt ca nu le da nimeni indicatii, doar tot ei hotarasc ce tratament i se potriveste copilului.Cand incepi sa ii intrebi se uita la tine de parca le-ai sifona gulerul apretat al halatului.
In fine, importanta este Maria, sa fie bine si sa o vad acasa sanatoasa si scapata de toate suspiciunile de boli grave sau handicapuri. Aeara avea 1260 gr si asistentele mi-au cerut sa ii cumpar o tetina ca sa incerce sa ii dea laptic cu ea.
Draga mea fetita nu are nici macar un scor Apgar.Cand am fost azi intrebata de drita de la eco i-am zis ca putem spune ca este zero, pt ca nu i-au putut da o nota.Dar noi parintii, voi si cei care ne sustin stim ca are 10 cu steluta.
Va pupam si sa cresteti mari si sanatosi cu totii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns papadie spune:

Floricele de Cires mie imi pare ca vestile despre Maria sunt foarte bune! Un copil cat un biberon cu o vointa cat Casa Poporului. NU are cum sa nu fie OK!



Papadie, mama Mielului turbat si-a delikatului Pescarush

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, ma bucur din suflet pentru vestile bune pe care ni le-ai dat despre minunata Maria!
O usoara dilatare de ventriculi nu este hidrocefalie!
Teoretic la 38 de saptamani de varsta gestationala maturizarea neurologica este terminata asa ca riscurile ca hemoragia sa se agraveze sunt foarte mici. Evident ca trebuie monitorizata evolutia atat clinic cat si ecografic.
Sper din tot sufletul si ma rog la Dumnezeu ca Maria sa fie sanatoasa!
In ceea ce priveste chistul respectiv pot fi doua situatii daca este in interiorul ventriculilor (care sunt practic niste cisterne cu lichid cefalorahidian care comunica cu canalul rahidian de la nivelul maduvei spinarii) orice obstacol indeajuns de mare ca sa impiedice circulatia determina acumularea lichidului si cresterea presiunii intraventriculare cu accentuarea dilatarii ventriculare, daca insa este pe langa ventriculi, adica in substanta cenusie atunci probabil este urma hemoragiei cerebrale (in procesul de vindecare a unei hemoragii cerebrale exista si aceasta etapa de transformare chistica cu formarea unui chist care cu timpul se resoarbe si de aceea poate sa apara aspect normal la ecografiile efectuate la distanta, in ciuda faptului ca a existat totusi o ecografie).
Scuze, m-am lansat in prea multe explicatii medicale.
Ceea ce trebuie spus, asa ca o concluzie, este ca o ecografie transfontanelara nu poate da prognostice privind dezvoltarea ulterioara neuro-motorie cu exceptia cazurilor extrem de grave (hidrocefalie cu ventriculi imensi si distrugeri mari de substanta cerebrala adica de neuroni).
In cazul modificarilor subtile (si de fapt in majoritatea situatilor) medicul nu poate spune cu certitudine ce va fi in viitor si nu poate da garantii. Poate din cauza asta parea deranjat de intrebari.
Sincera sa fiu mie mi-a fost frica sa intreb care este prognosticul pe termen lung desi premizele erau sumbre atunci. Nici azi nu am avut curajul, desi ecografia de control a fost normala. Am incredere in bunul Dumnezeu si in minunatii mei baieti.
Asa cum spunea Felicity, trebuie sa plecam intotdeauna de la premiza ca prematurii nostri sunt si se vor dezvolta normal, binenteles fara sa ignoram eventualele semne de alarma.
In ceea ce priveste scorul Apgar ai mei l-au avut 3 si 2, in caz de varsta gestationala mica (sub 28 de saptamani) nu se poate aprecia corect scorul pentru ca practic bebelusul nu poseda inca achizitiile neuro-motorii pe baza carora se calculeaza scorul.
E ca si cum ai incerca sa incadrezi in categoria incepator, mediu, avansat la limba engleza pe cineva care nu stie inca sa vorbeasca.

Andruscka, multumim pentru ca esti aici cu noi!
mare Andrei de la baietii mei!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

FloriDeCires, finuta mea (nascuta la 32 sapt) a avut (de fapt are in continuare) ventricolii mariti, nu mai stiu exact care. la ea s-au vazut inca din timpul sarcinii, dar doctorul a sperat ca se vor putea inchide pana la sfarsitul sarcinii (pe care nu l-a mai prins...). acum are aproape 10 luni si ventricolii au mai crescut un pic, dar nu are hidrocefalie, chiar daca a fost suspecta si a avut perimetrul cranian putin mai mare la nastere. este supravegheata neurologic periodic, a facut ecografii si o tomografie si pana in prezent este totul in regula. deci nu e musai sa fie hidrocefalie...
sanatate multa, multa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Anna multumim
Sa-ti traiasca puiutii.
Sunt frumosi foc, mai si sunt gemeni ca si mine.Sanatate si sa creasca mari si voinici.

pupici
Andruscka

http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andruscka spune:

Anna ma refeream la zodie ca sunt gemeni.
Scuze ca nu m-am exprimat corect.



http://photos.yahoo.com/ph/pompipetre/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Andruska, ma bucur ca maria e mai bine, orice situatie di nacesta gri si incerta, chiar daca pe noi ne omoara dpdv psihic, ofera insa sansa ca situatia sa devina in viitor mai alba decta neagra, asa ca n uai decat sa speri ca totul va fi bine.

A propos de incertitudini, la prima ecografie abominala pe care i-au facut-o lui adrian dupa ce s-a nascut (in prima sapt. dupa nastere) mi-au spus ca testicolele sunt inca in abdomen, nu coborasera (luru absolut firesc, stiam asta) si ca testicolul drept nu este vizibil. Ceea ce insemna ori ca ei nu au reusit sa-l vada cu ecograful, ori ce el lipseste. Era inca o lovitura pentru mine pe langa alte defecte pe cu care s-a nascut. Si am iccnercat oarecum sa ma obisnuiesc si cu ideea ca nu-l are. In final, dupa vreo luna de la externare, cand mi-a facut prima criza de hernie si am ajuns sa facem iar eco abdominala, s-a dovedit ca testicolul drept era acolo, dar mai intarziat ca celalat stang (mai putin coborat). Asa si la Maria cu retina incomplet dezvoltata. Pastreaza-ti increderea ca se va sfarsi cu bine. Asta face parte din obstacolele prematuritatii pe care Maria si voi, ca parinti, le treceti. De multe ori relele trec si totul se sfarseste cu bine.

Multa sanatate Mariei si putere voua. Sa dea Domnul sa nu se adevereasca nici hidrocefalia, nici probleme cu retina.

Laliq, pozele sunt cam mincinoase . Si mie-mi pare mai maricut adrian in poze decat in realitate. De fapt el e un piticutz de doar 53 de cm la 3 luni corectate. Frate-su s-a nascut mai lung decat e el la 3 luni, alex a avut 56 cm la nastere, deci iti dai seama ce piticuti suntem. Dar e adevarat ca a crescut fata de cum era acum 2 luni spre exemplu, are chipul mai expresiv si poate asta adauga maturitate fetei. Ieri am facut vaccinurile de 4 luni si azi mi-a facut usor temperatura: 37.6. Asa mi-a facut i alex la vaccinul de la 4 luni, temperatura a doua zi.
Il am acum si pe alex cu temperatura ca mi-a facut o infectie la gingiute de plange din orice, nu mananca mai nimic si vrea la nani mai devreme ca de obicei. Cred ca s-a zgariat cu paine pe gingie, s-a infectat si de acolo s-a extins in toata gurita. Luni era umflat doar in jurul unei maselute, ieri era umflat in toata gurita si gingiile erau mai rosii ca de obicei. Plus ca-i miroase gurita si i s-au parlit buzele ingrozitor. Mi-a dat dr. de fam. amoxicilina sa-i dau.
Asa ca azi ii aveam pe amandoi cu usoara febra.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

andruska foarte frumoasa Andra. sa-ti traiasca!!!

Anna, din explicatia ta am inteles si eu pana la urma

cat a fost Paul in spital, am cunoscut o mama de gemene nascute la 25 de saptamani (suntem prietene si discutam mereu despre evolutia copiilor nostri), una dintre fete cand a iesit din spital avea un mic chist undeva in zona ventriculara.
A facut ecografie periodic si chistul s-a retras, iar ea s-a dezvoltat perfect normal.
eu despre hidrocefalie nu stiu nimic, mi-am propus cand era Paul in spital sa nu citesc nimic in plus doar daca stiu ca are el asa ceva.


Paul a avut Apgar 6 la nastere, iar la 5 minute Apgar 8. Doctorii au spus ca e foarte bine pt cat a fost de timpuriu si cat de drogata cu sulfat de magneziu am fost eu, dar oare conteaza la ceva acest scor?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

FloriDeCires noi nu ne pricepem la medicina, dar va sustinem cat putem cu un gand bun si cat mai multe rugaciuni sa treceti toate hopurile.
sheannamp ti-am admirat puiutii, ce frumosi sunt si mai ales asa impreuna sunt un peisaj minunat. Mie imi sunt simpatice mai ales pozele in care sunt suparati. Si pe David il tot imortalizez cand plange sau cand e marait. Ce mai, niste dulci.
Try Adrian pare ditamai barbatelul cum sta asa serios. Eu zic ca are timp sa creasca, puiutzii nostri sunt de-abia la inceput de drum.

Noi avem iar vesti proaste referitor la vechea noastra problema. Pe marile ecrane: INFECTIA URINARA SE INTORCE, episodul III. De data asta ne-am infectat cu Ecoli, ca pe asta nu o incercasem. Si dumneaiei nu e sensibila decat la antibiotic injectabil, asa ca probabil o sa ne pasca si spitalul. Data trecuta cand a avut tratament injectabil ne-au lasat acasa si il duceam pe bebe din 8 in 8 ore, sa speram ca vom putea face asa si acum.
In concluzie, bebe a facut din nou infectia desi a luat tratament nonstop iar la ecografie apare o dilatatie mica a rinichiului. Astazi am dat din nou o analiza de urina sa vedem daca rezulatul iese pozitiv si a doua oara si sa incepem sa luptam cu uratul asta de microb.
Nici nu am apucat sa facem cistografia pentru ca urina a fost foarte putin timp sterila, asa ca asteptam pana cand se negativeaza uroculturile ca sa il investigheze pe bebe mai bine.

Multa sanatate tuturor esentelor, ce bine ne sta pe forumul nostru.

Ignatica - mamica de David (29 iulie 2006)


poze
Nasterea sufletelului nostru David

Mergi la inceput