De ce barbatii maturi prefera fetele tinere

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by ham

Noe, majoritatea celor ce-or scris rautacios la adresa tinerelor/tinerilor, au facut-o dintr-un motiv de intzeles- imbatranesc; imbatranesc si se simt in pericol sau kiar au trecut prin experientza neplacuta a inlocuirii cu alta (mai rar, altul), mai tanara/tanar. nu intra in discutzie prostitutzia (io zic ca tot prostitutzie se numeste situatzia in care cineva sta cu altcineva din motive strict materiale, kiar daca relatzia este legalizata la premarie).

"Lui Dumnezeu trebuie sa-i fi placut oamenii prosti. Altfel nu ar fi facut asa multi..."




ham, pana la urma "teama" asta de a fi inlocuit nu e justificata prin perspectiva diferentei de varsta....cel putin eu asa cred; de ce sa se teama? asa pot spune si eu ca ma tem ca nu cumva sa ma paraseasca pentru o doamna mai coapta la minte si cu mai multa experienta?dar exista ideile astea bine batute in cuie si pe care le mostenim de la generatiile trecute si de care e foarte greu sa te detasezi...
eu una sper sa ajunga sa imbatranesc frumos si senin si sa ii privesc cu drag pe cei mai tineri ..si pe cele mai tinere; toti avem de invatat unii de la altii si fiecare relatie este unica in felul ei...
eu cred ca toata indarjirea asta pleaca de la "toxica" mediatizare a columbenilor,....Cenusareasca secolului XXI in varianta remixata...
de parca asta e cel mai important lucru;
eu una cand mi-am cunoscut sotul nu l-am cautat la buletin sa vad cati ani are....pur si simplu mi-a placut.
restul il intelege cine vrea

alles gut!


Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns J G spune:

Noe la varsta ta (24 daca retin bine) e normal ca nu intelegi ce e cu frica de alea mai tinere. Cand o sa incepi sa nu-ti mai recunosti tenul in oglinda o sa intelegi mai bine :))
Adevarul e ca diferenta de varsta nu conteaza decat in prisma diferentelor de preocupari si nici nu putem cataloga oamenii adica fetele la 20 de ani sunt toate niste bunaciuni la vanatoare de bani iar barbatii de 50 toti niste libidinosi versati plini de bani.
Dragostea e frumoasa indiferent de context.
Si trebuie sa fiu de acord cu Ileana - eu de pilda m-am maritat cu unul prea tanar pentru mine (desi e cu 4 ani mai in varsta). Doar ca eu deja m-am maturizat, am demonstrat, am aflat cine sunt pe cand el inca e inca se cauta. Deh, mai astept, poate creste. Pana una alta mai fac un gomaj, poate se intoarce tenul inapoi ca asta nu e al meu.

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Qamar spune:

quote:
Originally posted by J G

Noe la varsta ta (24 daca retin bine) e normal ca nu intelegi ce e cu frica de alea mai tinere. Cand o sa incepi sa nu-ti mai recunosti tenul in oglinda o sa intelegi mai bine :))
Adevarul e ca diferenta de varsta nu conteaza decat in prisma diferentelor de preocupari si nici nu putem cataloga oamenii adica fetele la 20 de ani sunt toate niste bunaciuni la vanatoare de bani iar barbatii de 50 toti niste libidinosi versati plini de bani.
Dragostea e frumoasa indiferent de context.
Si trebuie sa fiu de acord cu Ileana - eu de pilda m-am maritat cu unul prea tanar pentru mine (desi e cu 4 ani mai in varsta). Doar ca eu deja m-am maturizat, am demonstrat, am aflat cine sunt pe cand el inca e inca se cauta. Deh, mai astept, poate creste. Pana una alta mai fac un gomaj, poate se intoarce tenul inapoi ca asta nu e al meu.

J si Carla-saurus Rex (05.02.2006)




JG, pana la urma, noi toate imbatranim; dar daca esti impacata cu tine insuti si echilibrata (vorbesc in general), si ai incredere ca relatia voastra se bazeaza pe mai mult decat pe un ten frumos si pe niste marimi impuse de altii, va fi ok. Cel putin eu asa sper.

Sau, ma consolez cu ideea ca, peste 10 ani, daca o sa se sature de ridurile mele, o sa fie prea trecut pentru fetele cele tinere care vin din urma

noapte faina!

Noe si Anne-Bianca (14.03.2006)


Ce mai citim noi
Pe unde ne mai plimbam



Edit: da, ai mare dreptate cu catalogarea; nici nu as fi intervenit in subiectul asta daca nu observam tendinta de catalogare si etichetare. Vroiam doar sa spun ca e bine sa mai gandim si "out of the box"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elise spune:

Noe, offtopic - n-am vazut de cind sint un copil cu oki asa de frumosi!

On topic acum, un barbat la 34 de ani numai "batrin" nu poate fi numit.... :) La voi e alta situatia.
Sa zicem ca ai fi stirnit polemici daca tu ai fo avut 22 si el 50.


Elise

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alex2 spune:

quote:
Originally posted by Elise

On topic acum, un barbat la 34 de ani numai "batrin" nu poate fi numit.... :)


Alexandru

Am risipit timpul sau timpul m-a risipit pe mine?Daca am ochii deschisi de ce pasesc in intuneric?M-am contopit cu el si m-am pierdut in abisul gandurilor infinite.Stiu ca nu stiu nimic si nici macar asta nu stiu.Cand voi inceta sa exist am o armata de ingeri in suflet si una de demoni in sange.Si totusi,sunt doar o fiinta asteptand...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rufus spune:

Chiar asa, aveam impresia ca se discuta de barbati la 50 de ani care jinduiesc la fete de 18-20 de ani, nu? Asta diferenta de varsta!

poze multe cu noi
Ana a implinit un an
Vara lui 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Exista si viceversa. O prietena de-a mea, 29 de ani, frumoasa, desteapta, a divortat cu 2 ani in urma de sotul ei, de aceiasi varsta cu ea, pentru ca el s-a combinat cu una de 50 de ani care l-a umplut de bani si care a investit in firma lui (afacere care fusese inceputa pe vremea cand inca era casatorit cu prietena mea). Deci nu numai fetele tinere ravnesc dupa bani si averi, se pare ca sunt si barbati tineri care dau dragostea, tineretea si frumusetea pe o babaciune de 50 de ani.

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mcbeal spune:

Pai si atunci: where is the love...? (vorba cantecului)

34+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Pai de ce trebuie musai sa fie vb de dragoste? Titlul subiectului nu este "De ce barbatii iubesc fetele tinere".

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisabia spune:

Elle_seb bine zis nu vorbim despre dragoste in general aici, ci despre relatii de orice natura.As ruga pe cei care au scris mai sus ca generalizam sa dea exact contextul.Parca vorbeati sa nu bagam pe toti in aceeasi oala nu?
Mereu vor fi doua tabere pro si contra ,cei care nu concep o asemenea relatie din cauza aspectului fizic si cand te gandesti ca lumea afirma de multe ori ca pune accent pe suflet da , da...faptul ca fata e imatura si n-ar putea oferi tot ce pot da cele mai coapte.Pe de alta parte cei care sunt de acord ca impedimentul varstei poate fi depasit.


Mergi la inceput