Vreau gemeni

Vreau gemeni | Autor: fecian

Link direct la acest mesaj

Dragii mei

Eu si sotul meu avem o mare dorinta: sa fiu si sa am .
Sotul meu e deja convins ca vom avea gemeni, in mintea lui nu exista altceva.

Acest subiect se vrea ca o impartasire a experientelor, a trucurilor sau "reteta pentru gemeni".
Eu sunt deocamdata in faze de cercetare si documentare.

Va multumesc in avans pentru impartirea experientelor voastre.


Cu drag,

Felicia,
viitoare de

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

Felicia, in primul rand spor la treaba !
La mine "reteta" a fost: o stra-stra bunica a avut gemeni, eu am pierdut 2 sarcini oprite in evolutie, apoi am facut 2 luni tratament cu duphaston. Sa fie genetic, sa fie de la progesteronul din duphaston, sa fie o "compensatie" de la DD pentru pierderile anterioare, nu stiu. Cert e ca si eu mi-am dorit si de multe ori spuneam ca mi-ar place sa am gemeni, dar pana nu i-am vazut in monitorul ecografului nu chiar credea ca mi se poate intampla mie.
Bafta, sa fei cum va doriti. Daca nu iese din prima, nu va dati batuti !

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Saru'mana Laura
Adevarul e ca si mami meu a avut o sarcina gemelara insa a pierdut-o din pacate. Dar e singura data cand am auzit de gemeni in familia mea. De fapt ce pot sa zic e ca in afara de mama mea care nu a avut deloc probleme cu a ramane insarcinata, ambele bunici au avut mari probleme cu a ramane insarcinate(atat mama si tatal meu fiind singura la parinti).

Eu ma sa ne iasa asa cum vrem.

Inca o data saru'mana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Fecian, nu vreau sa te demoralizez dar nimeni nu a descoperit care este mecanismul exact prin care apar gemenii daramite o reteta de "preparare" a lor! Poate ca ar trebui sa ai o discutie serioasa cu sotul tau in aceasta privinta pentru ca sa previi o eventuala deziluzie si eventualele ei repercursiuni asupra casniciei voastre!

La mine e prima sarcina! Am ramas insarcinata la 27 de ani intr-o perioada cu garzi grele, saptamanale (sunt medic intr-un spital de urgenta) in care nu prea apucam sa maninc nimic dar in schimb fumam doua pachete de tigari pe zi si beam jumate de litru de cafea!
Numai spun ca in perioada in care am ramas insarcinata eu si sotul meu foloseam o metoda de protectie, e adevarat, nu cea mai sigura dar care a dat totusi rezultate timp de multi ani!
Concluzia: cred ca am daramat toate miturile privind fertilitatea!

Doua lucruri cred eu ca sunt definitorii, cel putin in cazul meu: bunica paterna a avut surori gemene si o sarcina gemelara iar cel de-al doilea, si cel mai important ASA A VRUT DUMNEZEU ca eu sa raman insarcinata atunci cu gemeni! Si peste asta stiinta nu poate trece!

Sanatate multa si...succes la gemeni!


Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Buna fetelor

Vreau sa va lamuresc mai bine de fapt de ce am deschis acest subiect.

Sunt perfect constienta de faptul ca nu exista o reteta magica de gemeni sau asa ceva si ca pentru fiecare cuplu au fost alte conditii in care au reusit sa aiba gemeni.
Pentru mine acest subiect e ca un fel de documentare legat de factorii care au contribuit la acest succes. E un fel de analiza statistica pentru a determina care e influenta factorilor ereditari, de mediu si mai ales factorilor intamplatori. Stiu ca pentru fiecare e diferit insa vreau sa gasesc acel punct comun.

Anna mersi frumos de sfaturi, sa stii ca suntem constienti ca e o posibilitae destul de mica sa avem gemeni, insa nu ne impiedica nimeni sa visam. Deocamdata oricum nu e nimic la orizont asa ca visul e tot ce avem. Noi ne vom multumi cu orice va fi un bebel sau doi atata timp cat va fi sanatos.

Sa aveti grija de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns RAMONELLA spune:

Si eu vreau gemeni!!!!!!!Eu am un frate geaman,sora bunicului din partea mamei a avut gemeni.Eu tot timpul spun ca o sa am gemeni.Ar fi tare frumos.Dar cred ca mi-ar fi tare greu,eu sunt micuta si slabuta...dar ar fi frumos..

NUNTA
28.05.2005
http://photos.yahoo.com/ramon_ramonel

in asteptarea gemenilor
http://tt.lilypie.com/V1-jp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nanaoti spune:


EU sunt Oti, am gemeni, dar nu ma asteptam nicidecum la gemeni.
Noi voiam demult un copil al nostru. AM ramas insarcinata cam la 3 ani de la casatorie (nu eram f tineri, 26 ani eu) si apoi nu ramaneam insarcinata. Ne-am rugat mult pentru un copil, dar nu venea. Am lucrat intens, in perioadele prielnice si se pare ca nici un rezultat. Apoi dintr-o data inainte de a merge in Praga am vazut ca ceva nu e in ordine. Nici nu ma asteptam. DUpa o saptamana am venit mi-am facut testul si nu imi venea sa cred.
Apoi la 2 luni mi-a zis la eco ca e un embrion si un lichid care o sa imi provoace probleme si nu o sa pot tine sarcina.
LA eco de la 3 luni ma asteptam sa zica ier ceva rau si ...
surpriza dr numai radea. SI eu eram contrariata ca nu stiam ce se intampla. SI mi-a zis: "!SUnt doua gogosi aici!".
Iti dai seama ca nu mai stiam ce sa cred.

Nu am tinut nici un fel de tratament.

Am citit undeva ca odata cu varsta creste si posibilitatea de a avea gemeni.


Oti & gemenii bucovineni
http://pg.photos.yahoo.com/ph/otiliaclipa/album?.dir=/5635re2&.src=ph&.tok=phe3SFGB2Li97Qbn

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorelai spune:

draga mea felicia, eu iti doresc sa fie asa cum vrei tu, sa fii gravi si sa iti dea DD gemenii pe care ti-i doresti. s-ar putea insa sa fii un pic dezamagita, natura nu lucreaza intotdeauna asa cum vrem noi.

cu ani in urma si eu imi doream sa fiu gravi, sa am o fetita (imi doream in total 3 fete) si sa fie si zodie de pamint, ca mine. dupa 5 ani, 3 sarcini oprite in evolutie si un stillbirth nu imi mai doream decit sa am un copil sanatos. poate ca, cum spune Laura, gemenii au venit ca o rasplata pt toate suferintele mele. acum, daca ma gindesc bine, vad ca indeplinesc multe din conditiile care fac sa fie sanse mari de sarcina gemelara.

uite ce am citi eu ca afecteaza sansele de gemeni:

1. tratamente de fertilitate (FIV sau medicamente de stimulare): eu am luat Clomid pt ca ovulam aiurea si de fiecare data am ramas gravi dupa aproape cite un an. la virsta mea, nu imi permit sa pierd un an cu incercari.
2. istorie de gemeni in familie: dupa ce am ramas gravi am aflat ca mama a vut inaintea mea gemeni (sarcina oprita in ev).
3. virsta (peste 35 sanse mai mari de gemeni): eu sarita bine de 35.
4. numarul de sarcini anterioare (mai mari sansele sa fie gemeni daca nu e prima sarcina): la mine fetele au fost sarcian no.5
5. daca mai ai gemeni cresc sansele sa mai faci o pereche de gemeni (asta e favorita sotului sa nu mai incercam o data. eu mai vreau o fetita).

bafta multa, sper sa te ajute ce am scris.

Lorelai si fetele - Livia si Maya (18 ianuarie 2005)
****pt. poze click pe casuta galbena de mai sus (pagina personala)****

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Ramonella dragutza facem club

Oti mersi frumos ca ne-ai impartasit experienta ta.Sa-ti creasca copilasii mari si sanatosi. Sa fii fericita alturi de minunile tale.

Lorelai ai niste minuni de fetite sa iti traiasca. Pana acum am mai adunat si din alte surse cateva informatii legate de factorii sarcinilor gemelare si vad ca intalnesc destul de multe si in cazurile pe care mi le-ai prezentat.

Sa aveti grija de voi si de comorile voastre

Cu drag,
Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amik spune:

si eu vreau gemeni!

stiu ca sunt nebuna, stiu cum e sa cresti un copil singura, daramite doi...dar gemenii au fost pentru mine de cand ma stiu un lucru minunat!

am inteles ca imediat dupa ce intrerupi anticonceptionalele ar fi sanse sa ovulezi dublu si sa ai o... surpriza!

eu astept prima ecografie sa aflu cati sunt!!!


Alexandra mare, Alexandra mica(10 iulie 2003) si margica din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Alexandra iubita

Ma bucur pentru tine ca esti si bucura-te de comorile tale. Sa ai un bebic sau bebici sanatosi si fericiti.

Sa fiti fericiti

Mergi la inceput