Cu farmece,descantece ati avut de-a face?

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Elle-Seb
Sa iti raspund , este exact cum spui nu vreau sa o vad des dar tot se intimpla nu pot sa zic ca e prietena ci cunostintza.Problema mea este cum sa numai receptez negativitatea ei?daca ii povestesc ca merg la o petrecere , aceea petrecere va fi o catastrofa! Astea sunt cateva exemple minore deja cum am zis ii povestesc dupa ce am fost ,numai spun nicodata ce am de gand sa fac inainte.
Poate crezi ca sunt eu dusa , dar mi s-a intimplat de foarte multe ori, ti-am zis stiu sigur ca nu face din rautate dar nu imi explic dece oare se intimpla asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

Stiti ce ma amuza pe mine cel mai tare? Ca pe tot forumul citesc fraze de genul "sunt Scorpion si ma enervez imediat din orice, noroc cu sotul care e Taur si e foaaaaaaaarte calm", dupa care cam tot aceleasi persoane afirma: "eu nu cred in vraji, farmece si alte prostii de genul asta".

Pai bine, mai, fetelor, credeti in astrologie si nu credeti in vraji? Nu vi se pare ca exista aici o contradictie evidenta?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns livia_sampetru spune:

Fetelor, vin si eu sa va spun parerea mea, si sa nu dati acum cu rosii dupa mine......
Eu nu cred in vraji, nu cred in zodii si alte chestii de genul magie alba e buna sau neagra e de rau.Eu cred in mine, in cei apropiati mie si care stiu ca imi doresc binele , dar mai presus de tot, cred in Dumnezeu, si .... bucurosi le ducem toate, de e pace , de-i razboi.
Aaaa, daca stau eu sa ma gandesc , de ce numai cand unei persoane ii merge rau, zice ca i s-au facut farmece?Pai sa-si faca farmece ca sa le mearga si bine, nuu?Asa, toti ar sta numai de farmece,nu?
Ce sa va mai zic? Cand eram si eu mai mica, si stateam cu parintii, nu am auzit niciodata vorbindu- se de farmece ,magii si toate cele, ma consider o persoana cu credinta in Dumnezeu, care ori de cate ori am ocazia, merg la biserica. Insa acum ca m-am maritat,am fost nevoita sa locuiesc cu socrii mei.... offf soacrele astea; ea ( soacra) are mereu impresia ca i se fac farmece, desi pentru mine, mai mult e o paranoica, si a ajuns sa creada lucrul asta aproape din orice; de exemplu, dupa ce am tras o cearta serioasa cu ea, m-a dat afara din casa, si am fost pe punctul de a divorta din cauza EI,am auzit de la o persoana care mai vorbea cu ea, ca eu i-am facut farmece, ca am vrut s-o dau afara din casa si toate cele.Poate va intrebati cum a ajuns la concluzia ca eu sunt vinovata si ce prostii d-astea am facut? Cand am plecat dela ea din casa, a spus ca i-am lasat farmece facute intr-un pahar din care ea bea apa...Eu n-am facut nimic,nu ma simt vinovata cu nimic, mai ales ca nu cred in prostii d-astea, insa ea, mai dezordonata din fire, si-a dizolvat un eferalgan intr-un pahar cu apa, l-a baut, si a uitat sa spele paharul, pe care l-a lasat pe o etajera din bucatarie , in spatele unor sticle si a uitat de el... intre timp, apa ramasa s-a evaporat si medicamentul a ramas ca un praf lipit de`pahar.... ei bine, despre paharul acela a zis ca eu i-am facut farmece in el.... asa ca ce sa zic... asa ajung oamenii sa creada in chestii d-astea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Draga Lemoni, uite cum vau eu toata treaba asta. Imi este destul de greu sa exprim in cuvinte senzatiile spirituale, insa intre tine si ea s-a creat o punte, s-a deschis o cale energetica prin care ea, voit sau nu, canalizeaza energii catre tine. Si se pare ca nu din cele pozitive. Aceasta legatura creata faciliteaza si dezvoltarea telepatiei intre voi doua, care se stie, este demonstrata stiintific. Prin telepatie se pot transmite informatii care se adreseaza intelectului, dar si stari sufletesti, trairi psihice, chiar senzatii, cum ar fi cea de durere. Ca act de comunicare, telepatia se realizeaza intre un emitator si un receptor. Capacitatea de a emite sau de a recepta mesajele este mai mult sau mai putin dezvoltata la diferiti oameni. La ea este dezvoltata, din moment ce te poate influenta la modul la care o face.
Ce poti face este sa incerci sa intrerupi acea cale energetica, o data prin ruperea legaturilor cu ea, nu-i mai povestesti nimic din viata ta, o excluzi total. Un alt lucru pe care ai putea sa-l faci este sa atragi tu catre tine energiile pozitive: petreci cateva ore in natura, sau mergi la un film de comedie, GANDESTI POZITIV. Probabil ca nu esti o fire extrem de optimista si poti fi influentata de negativisti, nu stiu, asa cred. Si mersul la biserica, o rugaciune facuta cu sufletul (nu de dragul de a o face) are efecte maxime, tocmai prin linistea si pacea pe care ti-o induce locasul sfant. Inconjoara-te de ceea ce-ti face placere si te relaxeaza. Si repet, GANDESTE POZITIV in tot ceea ce faci. Detaseaza-te de tot ce iti provoaca nemultumiri, stari de nervozitate si traieste prin tine pentru tine.


Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

quote:
Originally posted by serendipindity

Pai bine, mai, fetelor, credeti in astrologie si nu credeti in vraji? Nu vi se pare ca exista aici o contradictie evidenta?
Mara



Binenteles ca NU.
ce treaba are una cu alta? sau tu bagi vrajitoriile in aceeasi oala cu astrologia?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

quote:
Originally posted by Porumbita

quote:
Originally posted by serendipindity

Pai bine, mai, fetelor, credeti in astrologie si nu credeti in vraji? Nu vi se pare ca exista aici o contradictie evidenta?
Mara



Binenteles ca NU.
ce treaba are una cu alta? sau tu bagi vrajitoriile in aceeasi oala cu astrologia?




May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:


Mai intai sa incercam sa dam o definitie vrajitoriei. Vrajitoria este o tehnica de manipulare a oamenilor din jurul nostru prin puterea mintii si a gandului. Fiecare om, pe langa corpul fizic, poseda si un corp spiritual, cu reale capacitati magnetice. Agresiunea psihica (,) care este strans legata ce conceptul de vrajitorie se naste din sentimente profunde de ura, dorinta de razbunare, invidie si altele asemanatoare si invadeaza acest corp spiritual, il infesteaza si provoaca reale disfunctii la nivel magnetic, care se traduc prin afectiuni fizice si mentale.

Apoi - astrologia (stiinta despre stele) desi este considerata o stiinta exacta, ea poate fi interpretabila, sau mai exact, pentru fiecare om definitiile sunt īn functie de ceea ce vrea el sa vada in lucrurile definite. Tot ceea ce exista in Univers alcatuiesc un tot unitar. Orice corp are propria sa vibratie. Si planetele au vibratii proprii, care pot fi īntelese ca niste unde subtile care sunt receptionate pe Pamīnt cu parametri variabili, īn functie de pozitia planetelor pe zodiac, interactionand constant cu vibratiile zodiacale si cu vibratiile corpurilor de pe Pamīnt. Fiecare om are propria sa receptivitate fata de aceste vibratii.
V-ati intrebat vreodata de ce marea majoritate a femeilor au ciclul menstrual la luna plina? Pentru ca Luna este direct responsabila de tot ceea ce insemana fluide in corpul nostru ci circulatia acestora.

Deci la o prima vedere, am putea spune ca si vrajitoria si astrologia se bazeaza pe cel putin un punct comun: campurile magnetice si vibratiile din eter. Daca astrologia pur si simplu studiaza interactiunea planetelor si influenta lor asupra corpului uman, fara a interactiona in acest echilibru, vrajitoria intervine si "zgaltaie" acest echilibru energetic si tocmai aici intervine maleficul, raul, cand nu lasi lucurile asa cum le-a lasat Dumnezeu, cand vrajitorul, prin biocampul si capacitatile sale mentale, amplifica; ideile malefice, distructive.

Elle_seb



May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by serendipindity

Pai bine, mai, fetelor, credeti in astrologie si nu credeti in vraji? Nu vi se pare ca exista aici o contradictie evidenta?


--------------------------------------------------------------------------------



Binenteles ca NU.
ce treaba are una cu alta? sau tu bagi vrajitoriile in aceeasi oala cu astrologia?


Pai are treaba, si inca cum. Dar asa se intampla cand nu ne documentam, picam pe langa subiect. Astrologii, daca iti mai aduci aminte de la istorie, erau ghicitori in stele, precizeau viitorul si erau foarte apreciati la curtile regale. Mai erau numiti si magi, termen oarecum sinomin cu cel de vrajitor. Nu eu am bagat astrologia si vrajitoria in aceesi oala, ci istoria, mai bine zis societatea de-a lungul evolutiei sale. Du-te tu la preot, zi-i ca-ti citesti horoscopul zilnic, sa vezi cate canoane iti da ca umbli cu lucruri necurate.

Fara suparare! Sa fii iubita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns serendipindity spune:

quote:
Apoi - astrologia (stiinta despre stele) desi este considerata o stiinta exacta, ea poate fi interpretabila, sau mai exact, pentru fiecare om definitiile sunt īn functie de ceea ce vrea el sa vada in lucrurile definite. Tot ceea ce exista in Univers alcatuiesc un tot unitar. Orice corp are propria sa vibratie. Si planetele au vibratii proprii, care pot fi īntelese ca niste unde subtile care sunt receptionate pe Pamīnt cu parametri variabili, īn functie de pozitia planetelor pe zodiac, interactionand constant cu vibratiile zodiacale si cu vibratiile corpurilor de pe Pamīnt. Fiecare om are propria sa receptivitate fata de aceste vibratii.
V-ati intrebat vreodata de ce marea majoritate a femeilor au ciclul menstrual la luna plina? Pentru ca Luna este direct responsabila de tot ceea ce insemana fluide in corpul nostru ci circulatia acestora.

Deci la o prima vedere, am putea spune ca si vrajitoria si astrologia se bazeaza pe cel putin un punct comun: campurile magnetice si vibratiile din eter. Daca astrologia pur si simplu studiaza interactiunea planetelor si influenta lor asupra corpului uman, fara a interactiona in acest echilibru, vrajitoria intervine si "zgaltaie" acest echilibru energetic si tocmai aici intervine maleficul, raul, cand nu lasi lucurile asa cum le-a lasat Dumnezeu, cand vrajitorul, prin biocampul si capacitatile sale mentale, amplifica; ideile malefice, distructive.



Ell_seb, poate ca esti mai documentata pe subiectul asta, dar din cate stiu eu, astrologia nu este nicidecum o stiinta exacta, ci o pseudostiinta, sau, in cel mai bun caz, o parastiinta. Si nu se ocupa cu studiul interactiunii dintre planete, ci cu prezicerea viitorului in functie de miscarea astrelor.

Acum, eu nu sunt chiar indiferenta vizavi de acest subiect. Ai punctat foarte bine faza cu Luna. Pai daca satelitul asta amarat al Pamantului are forta de a pune in miscare apele oceanului planetar (vorbesc de fluxul si refluxul provocat de gravitatia lunara), iti dai seama ce poate face la un nivel mai mic - psihicul uman, de exemplu? Ce forte grozave actioneaza supra lui?

Da, astrele ne influenteaza, insa nu ne este dat sa stim in ce sens. E mai bine sa ne croim singuri destinul, fara sa apelam la ghicitori in stele, sua in carti, sau in cafea, sau la alte forme de vrajitorie pentru a ne schimba soarta dupa voia noastra.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

quote:
astrologia nu este nicidecum o stiinta exacta, ci o pseudostiinta, sau, in cel mai bun caz, o parastiinta. Si nu se ocupa cu studiul interactiunii dintre planete, ci cu prezicerea viitorului in functie de miscarea astrelor.


Draga Mara, partial ai dreptate, sau cel putin asa cred eu (ca poate ca marii cercetatori in domeniile astea au cu totul alte pareri). Este o stiinta exacta in masura in care, pentru studiul astrelor si pentru calculul astrogramelor se foloseste matematica si geometria spatiala.
Astrologia are legaturi cu alte stiinte previzionale, cum ar fi psihologia sau sociologia, care si ele au intampinat dificultati in recunoasterea statutului lor de stiinte. Spre deosebire de stiintele exacte, nu se poate vorbi de "certitudini" atunci cand se face o predictie a unui eveniment sociologic sau psihologic, ci de "probabilitatea" ca un eveniment sa aiba loc. Statistic vorbind, eroarea maxima acceptata este de 5%, ori in astrologie, intr-adevar, eroarea este mult mai mare.
Din cate am citit s-a folosit statistica in studiul astrologiei si s-a ajuns la concluzia ca predictiile astrologice au probabilitati care variaza intre 70% si 90%, de la caz la caz. Aceste cifre vorbesc de la sine. Daca astrologia ar fi o simpla speculatie, probabilitatea ca un eveniment sa aiba loc ar fi de numai 50%, adica egala cu probabilitatea ca acelasi eveniment sa nu aiba loc. In mod cert, astrologia se apropie de stiintele previzionale si nu intamplator, savanti celebri ca Einstein si altii au fost si pasionati astrologi.

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput