Cu farmece,descantece ati avut de-a face?

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Victoria_mami spune:

Alessia, de ce nu chemi preotul sa va sfinteasca casa? Si roaga-l sa va sfinteasca si cateva tricouri pe care sa le purtati tot timpul si dupa ce le speli, du-le iarasi la sfintit... parerea mea; nu stiu nimic despre asa ceva, dar zic si eu...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns zouzounaki spune:

quote:
Initial creeata de alesssia

VA intreb si pe voi! Ati avut de-a face sau ati vazut persoane influentate de farmece sau descantece? Daca da, cum se manifesta asupra persoanelor cu pricina si mai ales....cum se lupta impotriva acesteia?
Eu am oarescare motive sa cred ca....am parte de asa ceva. Acest lucru mi-a fost confirmat si de un preot clarvazator (care nu mi-a cerut NICI UN BANUT). Daca mi-ati putea impartasi din experientele voastre, ptr. a pte intelege acest fenomen, ar fi extraordinar.

citeste si de aici poate te va ajuta putin http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77291

"Cat asculti de Dumnezeu, atat asculta si Dumnezeu de tine"
Parintele Arsenie Boca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Vaai, astea-s filme horror! N-as vrea sa trec prin asa ceva!
Magia exista indiferent daca noi credem asta sau nu. Exista prin prisma energiilor din univers si a celor care le pot capta si redirectiona. Aproape orice om cu spiritul deschis catre univers, catre alte dimensiuni, de buna credinta sau dimpotriva, de rea credinta, poate "accesa" aceste energii si le poate "gestiona", energii care exista cu adevarat si care in ultima vreme sunt cercetate stiintific.
Nu orice persoana care iti ghiceste in cafea sau te descanta e vrajitor. Sunt si multi sarlatani care speculeaza slabiciunile celor din jur. La fel, sunt si persoane care te pot influenta prin puterea sugestiei, a subconstientului si asta nu are nici o legatura cu vrajitoria, ci mai degraba cu psihologia.
Ca nu crezi ca te-ar putea afecta pe tine asa ceva e una, insa a spune ca magia si vrajitoria nu exista, este ca si cand ai afirma ca detii adevarul suprem. Lumea, universul si viata nu inseamna numai ceea ce exista sub forma materialului din imediata noastra vecinatate. Ceea ce percep majoritatea oamenilor este doar ceea ce pot palpa si vedea cu ochii lor. Insa exista cu adevarat lucruri care pot fi vazute doar cu ochii mintii. Si nu oricine este capabil de a se detasa de lumea materiala pentru a privi cu adevarat tot ce ne inconjoara.
Sunt atat de multe lucruri interesante de vazut!

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Si mie mi-a fost greu sa cred ca exista oameni care cu buna credinta fac rau! Mi-e greu si acum sa cred in asa ceva. Mai degraba cred ca exista persoane care deoache din cauza ca se concentreaza prea mult pe o anumita persoana si capteaza cum spunea Ella Seb, anumite energii. Si sa incep cu deochiul, care e o forma "minora" de farmec. Eu lucrez intr-un loc, unde sunt tinta interesului multor oameni mai putin educati, multi dintre ei fiind de etnie romma (cu 2 de m? Se zice despre ei si nu degeaba ca ar avea ceav puteri native). SI de nenumarate ori m-am trezit cu dureri de cap, ameteli si greata, din senin. Si evident la atatia oameni care deochiau, erau si descantatoarele cu pricina. Nu exagerez, dar o data, eram convinsa ca fac gripa. Toate semnele: dureri musculare, durere violenta de cap, etc. Trece jumate de zi si continuam sa ma simt ingrozitor. Ma ia descantatoarea:"domnisoara, hai sa-ti zic de deochi ca esti deochiata!". Eu nu si nu, ca-s racita, bolnava, gripata. Dar pana la urma, hai sa-mi zica. Cu mana mi-au trecut toate pe loc! In timp ce-mi "zicea" m-au lasat durerile! De unde gripa?

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dicirstea spune:

Ma repet, nu vroiam sa cred in farmece si argint viu, ziceam ca sunt mentalitati inapoiate, si apoi daca credinta in Dumnezeu este puternica, nimeni nu iti poate face rau. Am avut o discutie de genul acesta si cu preotul pentru ca ma simteam vinovata ca am trecut prin ce am trecut. Am primit o explicatie foarte pertinenta. Nimeni nu vrea sa aiba accident de masina,sa se imbolnaveasca, sa aiba cine stie ce necazuri, si totusi sunt oameni care au foarte mare credinta si totusi au parte de aasa ceva. Sunt incercari la care suntem supusi; toti avem credinta cand suntem fericiti, dar abia la necaz vedem adevarata tarie de caracter; abia atunci cand primesti palme peste palme de la soarta si nu te intrebi "de ce eu?, care am crezut si am facut numai bine", si continui sa multumesti pentru ce primesti si poti sa recunosti ca te intareste, abia atunci esti credincios si poti sa recunosti fericirea, pentru ca Dumnezeu nu iti da niciodata mai mult decat poti duce!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 26-kara spune:

nu stiu daca sunt sau nu farmece si vraji.
o sg data am banuit ca e ceva necurat. intalnirile cu prietenul meu aveau loc la el acasa. mama lui era de acord cu relatia.. etc
dupa cam 2 ani.. lucrurile au inceput sa scartaie. imi gaseam mai mereu maieul facut ghem sub calorifer. eu il lasam cand plecam agatat cu bretelutele de cestia aia cu care reglezi caldura la calorifer si-l gaseam ghem, cand reveneam peste 2-3 zile...
ce o fi fost nu stiu.. cert e ca nu am mai stat mult impreuna si s-a terminat hidos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Am auzit la diferite persoane la fel ca in povestile voastre lucruri ciudate se intimpla si nu stiu ce sa zic ,mai am si eu momente cand cred ca se intimpla lucruri ciudate uneori refuz sa cred pt ca nu vreau energia rea sa intre la mine in casa, mereu incerc sa stropesc cu apa sfintita, si chair beau putin si ma impac mult mai bine cu ganduriile pozitive apoi!
Dar deochiul pe mine ma inebuneste acum nu ca sunt mare frumusete ca se deoache si de urit dar mi se intimpla aproape la fiecare iesire afara.
Am o prietena care se stie daca ne viziteaza ca eu sau baiatul cel mare ,unul din noi va fi deocheat la plecare.Am noroc ca am maiestrul de barbat langa mine si stie sa-mi descante a si altceva cu aceasi prietena daca ii spun ca am ceva de gand sa fac sau ca mi-am cumparat ceva ,noul lucrul se rupe in doua imediat sau ce am de gand sa fac iese pe dos.
Acum m-am invatat minte si numai spun nimic , nu stiu daca face chestia asta din rautate sau invidie ori energia rea o percep eu imediat de la ea.(este cam negativista tipa)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Interesant. Unii negativisti atrag tot ceea ce insemana energii negative care se rasfrang apoi asupra celor din jur. De aceea este incomod sa stai pe langa o persoana care vede numai ce-i rau in jur. Se pare ca prietena ta, Lemoni, pe langa faptul ca este negativista, este si un pic invidioasa pe tine si exista in ea puterea de a-ti transmite si tie acele influente negative si asta pentru ca tu le primesti si n-ai ce face, corpul tau e pe post de "receptor", ca sa zic asa. Spune-mi, nu-i asa ca nici macar nu-ti este buna prietena? Si nu-i asa ca, desi esti constienta de asta, continui sa te vezi cu ea, chiar daca uneori iti spui ca ai vrea s-o mai raresti cu ea?

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

SI partea cu deochiul de o povestisem mai nevreme e una "minora". Dar ce te faci cand ani de zile iti merge prost la infinit. Orice decizie iti e blocata (adica am ajuns la psiholog, ca nu reuseam sa iau decizii din cele mai simple, cand eu defapt aveam nevoie de preot). CE te faci cand cei din jur se imbolnavesc de cele mai bizare boli posibile (parintii). CE te faci cand incepi sa ai tot felul de probleme de sanatate bizare, inexplicabile, etc. Si apoi si copilul tau incepe sa aiba din senin tot felul? Sa crezi sau sa nu crezi? Eu n-am fost convinsa. Am terminat liceul si in gluma intr-o excursie am fost la o tiganca sa-mi ghiceasca (umbla femeia prin trenul in care eram : "hai sa-ti ghicesc") si mi-a spus "Vezi ca ai farmece pe tine facute!". Trec 7 ani oarecum dezastruosi :blocaje, blocaje, probleme, ajung la o bioenegoterapeuta, cu problemele mele gramada. Si respectiva ma intreaba daca am ceva cunostinte in "domeniu" (facusesm si eu niste cursuri) si abia dupa ce m-a testat sa vada daca pot sa suport adevarul, imi spune ca am farmece facute, pe mine de cand banuiam: ultimul an de liceu. Sfatul ei a fost Biserica, posturi, anumite canoane, acatiste, rugaciuni. N-am reusit sa respect tot ce mi-a spus sa fac, dar cat am fost la Biserica mi-a mers mai bine. Trebuie sa ma intaresc si sa urmez totul pana la capat ca sa fie bine. Exista slujbele de Maslu, care ajuta cand ai asemenea probleme. Ce e dureros e ca eu banuiesc ca nici macar nu mi-a fost facut ceva cu rautate sau cu bunastiinta. Cred ca doar gandul rau al unei persoane, care s-a simtit foarte ranita de actele mele a dus la asta. EU inca nu pot sa concep gaini negre injunghiate, babe cu ace, sau alte alea.

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Asa este, Bee,

quote:
doar gandul rau al unei persoane, care s-a simtit foarte ranita de actele mele a dus la asta.

Gandurile rele indreptate spre persoanele din jurul nostru cantaresc foarte mult, mai mult decat ne imaginam.

Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput