Ai nostri ca brazii! - ianfeb2005 (37)LMA!

Raspunsuri - Pagina 29

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

LA MULTI ANI! tuturor sarbatoritilor de ieri si azi. Va doresc multa sanatate, fericire si sa le aduceti parintilor numai bucurii!

Liviana, ma bucur sa aud ca sarcina merge bine si sper sa ai numai vesti bune pana la final.
Eu sunt bine, am inceput sa fiu tare nerabdatoare sa-mi tin printesa in brate, insa, fiindca totul merge f. bine cu sarcina, medicul a hotarat sa mai asteptam o sapt. in plus pentru cezariana, in loc de 2 feb sa o facem pe 9. Cum o vrea Dumnezeu, daca e spre binele ei astept, ce sa fac!?! In greutate am luat doar 6,5 kg. dar luni bebita avea aproape 2,5 kg asa ca nici asta nu mai este un motiv de stres fiindca ea se dezvolta f. bine. Astazi am fost sa caut cadou pentru cineva si m-am intors acasa cu cercei pentru puiuta; erau atat de frumosi ca nu am rezistat sa nu-i iau . Slava Domnului ca eu ma simt excelent si sunt foarte recunoascatoare pentru o sarcina minunata, asa cum iti doresc si tie! Si sarcina cu Andrei a fost relativ usoara (cu exceptia kg. si a durerilor de spate) insa aceasta a fost floare la ureche.
Intalnirea cu soacra a fost o surpriza totala. Am stat de vorba aproape 5 ore, timp in care am clarificat toate neintelegerile dintre noi si i-am spus tot ce aveam pe suflet; i-am povestit in amanunt toate greutatile pe care ni le-a facut si am fost foarte deschisa si directa. Am profitat de momentul de sinceritate sa-i pun vedere ca niciodata sa nu incerce macar sa intervina in casnicia si in relatia mea cu baiatul ei si cu atat mai putin sa nu incerce sa intervina in educatia copilului meu. I-am spus ca daca voi avea nevoie/voi dori un sfat vreodata atunci il voi cere. Si i-am explicat ca ii spun toate astea nu ca sa o ranesc ci ca sa nu mai apara neintelegeri si probleme fiindca o data viitoare va duce cu siguranta la o ruptura permanenta iar eu nu mai sunt dispusa sa trec peste nimic. In final si-a cerut scuze pentru toate greutatile provocate, fara voie, in opinia ei, insa cu buna stiinta, in opinia mea, si, oricat de ciudat ar suna acum, ne-am despartit prietene si sunt convinsa ca va face totul pentru a reconstrui relatia cu mine (si cu fiul ei dealtfel) si pentru a consolida relatia cu nepotul pe care practic nu-l cunoaste. Eu voi incerca sa pun partea mea de contributie la aceste doua teluri si sper ca astfel sotul meu sa redevina omul vesel de care m-am indragostit, fara presiunea de a fi intre ciocan si nicovala si sa ne putem bucura impreuna ca o familie, cu nepoti si bunici deopotriva. Dumnezeu are un mod minunat de a pune totul in ordine asa ca ma las in mainile Lui!

Shobo, apropo de cele 2 neajunsuri de care vorbeai, sa stii ca sunt niste norme ale Ministerului Sanatatii pe care cresele de stat trebuie sa le respecte si in aceste norme intra temperatura din sali cat si scosul afara pe timp de iarna. Andrei nu s-a imbolnavit deloc din sept. si pana acum in conditiile in care in sala de cresa este foarte cald (acolo eu ii dau body-uri cu maneca scurta) insa in luna aprilie, cand a mers prima data, s-a imbolnavit imediat si una dintre cauze a fost si faptul ca in acea luna nu le-a mers centrala proprie iar caldura furnizata de Radet era oprita (cresa lor poate folosi ambele optiuni). Nici noi nu avem acasa o temperatura atat de ridicata insa nu am vazut in asta un impediment niciodata (mai ales daca te gandesti ca vara vrand-nevrand temperatura este si mai ridicata si cu siguranta nu ai vrea sa aiba in clasa un aparat de aer conditionat). Oricum eu prefer de o mie de ori sa fie mai cald decat acasa decat mai rece.
Cu scosul afara eu sunt de acord cu decizia lor, mai ales ca la aceasta varsta copii sunt foarte nazdravani si oricum ar face personalul de la o grupa nu poate supraveghea in curte atatia copii si cu siguranta ar aparea accidente, cu precadere atunci cand copii sunt gros imbracati lucru ce le ingreuneaza mobilitatea si echilibrul iar curtile creselor, cel putin al celor de stat, nu sunt dotate, inca, cu echipamente de plastic ci inca exista leaganele din metal si bancile din piatra. Prefer sa il scot eu la plimbare dupa cresa, la fel ca Patricia.
Sincer, nu cred ca vei gasi o cresa/gradi unde aceste doua puncte sa nu fie astfel.
In Militari, mai mult spre Dr. Taberei, am vazut o cresa privata la capatul strazii Moinesti, capatul dinspre bd. Timisoara, langa benzinaria OMV.
Multa bafta sa gasesti solutia optima pentru Codrin fiindca bona voastra nu pare o persoana pe care va puteti baza, din pacate.

Kris, imi pare tare rau pentru nepotelul tau, nici n-am putut sa citesc tot mesajul in care povesteai despre situatia lui, si ma rog la Dumnezeu sa aiba grija de el.
Multa sanatate lui Bia!

Zilele acestea o sa tot scriu cu pauze, mai lungi sau mai scurte, fiindca am o stare foarte ciudata, acum sunt super energica si in secunda 2 ma ia un somn de pic asa ca incerc sa imi ascult organismul si sa ma odihnesc atunci cand imi cere.

Va pe toate.

Oana 35+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Buna dimineata.
Trebuie sa ma duc la nani mai devreme ca nu-mi ajung 7-8 ore de somn, asta e tipul meu.


Amaya, te-am visat azi noaptea, si pe micuta ta, care se vedea prin burta, se uita la mine, si in vis era leita mama ei, iar cand ti-am spus ai fost foarte fericita.

In rest am ramas in urma cu niste raspunsuri, dar... oboseala asta e de vina.

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amaya spune:

"Neata Crinuta! Pai ce te opreste sa te culci mai devreme?
Sa dea Dumnezeu sa semene macar putin si cu mine...Oricum si medicul, la ecograf, a zis ca seamana cu mine, mie insa mi-a fost absolut imposibil sa disting aceasta asemanare dar am vazut clar ca are buzele mari si e nabadaioasa ca mine, ca tac'su e linistit rau.


Oana 35+ si nazdravanul Andrei (18.02.2005)

Comorile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

La multi ani tuturor sarbatoritilor din ultimele zile!!!

Multa sanatate piticilor bolnaviori si putere mamicilor!!

Crinuta eu te inteleg cu oboseala, de cand am inceput serviciul, exact acum un an sufar de oboseala cronica si vad ca inca mai am putere sa trag de mine... De culcat mai devreme nu reusesc pt ca nu se culca cupilu. Oricum bafta la seviciu si ma bucur ca ti-e bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Shobo sa stii ca la toate gradinitile am constat ca e foarte cald. nepoata-mea a schimbat vreo 3 si la toate erau peste 25 de grade. Ea nu seimbolnavea dar se imbolnavea mama care se ducea sa o ia si bineinteles ca ea nu dezbraca de palton ca s-o echipeze pe junioara. Eu vreau sa-l dau din vara si tot asa ma straduiesc sa caut ceva cat mai aprope de mine dar pana acum n-am gasit nimic interesant. Te-ai mutat in zona Semanatoarea?

Anda ce mai faci?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Kris, l-am sarbatorit fireste, multumesc de intrebare, dar n-am apucat sa descarc pozele. Dar azi-maine promit sa-mi fac putin timp si sa pun macar cateva. Cum mai e Bia cu viroza? Sper ca mai bine. Parca nici eu nu m-as grabi cu antibioticul dar medicul stie cel mai bine, iar eu despre Stanciu numai lucruri bune am auzit. Si la mine la serv sunt mai toti bolnavi si fara voce, sper sa nu aduc pe acasa ceva ca ma . Mai ales ca eu la cat de slabita sunt, am facut forme tare nasoale la orice raceala din ultima perioada. Sanatate multa!

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Liviana, parca m-ai intrebat de cati chilotzei am avut noi nevoie. Scuze ca nu ti-am raspuns mai repede. Deci, noi avem vreo 10 perechi si vreo 5 perechi de pantaloni de casa, din astia gen trening. Au fost suficienti ca de pipi doar ii clateam si ii uscam repede pe calorifer. Am gasit oferte super misto de asa ceva la Auchan, maieu+chilot la pretul de 2 RON.
Petrecerea Eleonorei unde au fost facute pozele a avut loc la un club prin zona Piata Muncii, deci cam departe de tine. Parca Events Day se numeste, se afla pe Strada Arh. Herjeu.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Amaya, bravo, ma bucur pt. rezultatul intrevederii cu soacra ta. Poate a realizat in sfarsit si ea ce puierde si se da pe brazda.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Tudor vorbeste foarte bine, ne uimeste cu cate stie si cu conexiunile pe care le face. La un mom. dat a spus vazand colindatorii cu capra "n-am mai pomenit asa ceva!" de ne-am stricat de ras.... Isi spune numele complet, iar numele lui de familie e lung si greu dupa parerea mea. Dilaog:
mami "Cum te cheama?"
T "Tudor"
mami "Si mai cum???"
T "Ardeleanu"
mami "Dar esti moldovean sau ardelean?"
T "moldovean"
mami "Si nu ti se pare ciudat sa fii moldovean si sa te cheme ardeleanu?"
T - NICI UN RASPUNS, doar niste ochi mari si mirati

Si multe altele...Ii plac cartile cu povesti, se joaca mult cu lego, e tare nazdravan si imi creste inima cand il vad ca s-a facut asa mare, deja baietel cu care te poti intelege (in majoritatea timpului fireste, ca are si ) De acum pot zice intr-adevar ca fiecare zi e minunata si un prilej de descoperiri pt. el, de rasete pt. noi. Eu cred ca mie imi face bine si mersul la serv. parca mi-am mai revenit psihic si am mai multa rabdare cu el, ma pot bucura altfel de timpul (mult mai putin, e adevarat) petrecut impreuna.

mama de BAIAT (9 ian. 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

quote:
Originally posted by tomasa

Tudor vorbeste foarte bine, ne uimeste cu cate stie si cu conexiunile pe care le face. La un mom. dat a spus vazand colindatorii cu capra "n-am mai pomenit asa ceva!" de ne-am stricat de ras...[:-)))











Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput