Cand increderea e oarba...

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns stefany_p spune:

nici eu nu prea sunt de acord, si nu stiu daca exista vreo femeie care chiar sa fie dispusa sa si lase sotul sa-si caute, vezi doamne, fericirea in alta parte..adica cu mine ce-are? am expirat? m-am trecut sau cum? cum sa gandesc eu ca omul vrea alta fericire dupa ce am investit amandoi atatea in relatie, dupa ce am am muncit ca apucatii sa ne facem un rost, copii, un camin al nostru...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Stefany_p, atunci cand vom putea face diferenta dintre iubire si obsesie, atunci poate o sa intelegem ce inseamna de fapt a iubi.


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Din ultimele mesaje se poate extrage o singura concluzie: haideti sa facem precum musulmanii, sa-i lasam sa-si mai ia inca 3 neveste pe linga noi, ca doar asta inseamna "a iubi", nu? A-i lasa libertate si a nu fi obsedate de persoana sotului. Si atunci cind va trece prin patul nostru doar o data pe saptamina (ca celelalte nopti trece prin patul nevestelor 2,3 si 4, si trei nopti il lasam si pe el sa se odihneasca), sa fim fericite ca din dragoste i-am dat libertatea ce si-o dorea (daca este dintre acei barbati, ca nu toti-s asa).

Ce ziceti, ce imagine idilica?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Siminaf,

CRACIUN FERICIT



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

Sentimele schimba, ceea ce este firesc ca s noi ne schimbat si situatia din jurul nostru se schimba.

Cind alegi sa te casatoresti exista riscul ca persoana de linga noi sa se schimbe sau noi sa ne schimbam.
Ce se intimpla daca femeia are un accident de masina si este paralizata?
Se arunca partenera la gunoi sau sa fie alaturi de ei si la rau.

daca a il iubi inseamna "du-te si gases-ti alata sa fii fericit" cred cu siguranta ca femeia se umileste.

In Romania se pare ca barbatul este un trofeu dupa care femeia alearga cu disperare.
Cind il are se comporta de parca a primit cel pretios diamant din lume, si sa nu il sparga.
Din ce am vazut in jurul meu, si chiar la mine, mai mult femeia alearga dupa barbat, si face multe compromisuri sa il tina linga ea, el sa o accepte.

Ea femeia care e mai prost platita decit barbatul in Romania nu isi poate face viata, ca material nu are de unde.
Barbatul cam mereu isi face viata lui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AngeliquedeS spune:

Da, ma revolta si pe mine mentalitatea romaneasca: femeia e datoare sa taca si sa sufere, barbatul e barbat, femeia sa se bucure daca nu o bate, etc, etc. Mi se urca sangele la cap cand aud dictoane de genul acesta. Din pacate sunt atat de adanc inradacinate de mamele si buncilile noastre incat sa fim fericite daca fiicele sau chiar nepoatele noastre vor scapa complet de ele.

parerea mea: daca insel, inseamna ca jumatatea mea nu mai este pentru mine ce imi doresc. dar de ce sa ajung sa insel, nu mai bine ne despartim si pe urma fiecare e liber sa isi caute fericirea? De ce sa traim in minciuna? pentru ca ar fi mai palpitant? Ca ne simtim mai interesanti? Pentru ca nu ne gandim decat la binele de moment? Cum spunea stefany_p, "cum sa gandesc eu ca omul vrea alta fericire dupa ce am investit amandoi atatea in relatie, dupa ce am am muncit ca apucatii sa ne facem un rost, copii, un camin al nostru..."

Pupici
Angelique
poze, povestea nuntii, luni de miere...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

Am vazut pe la altii, ca barbatul incearca din rasputeri sa cuceresca femeia.
La noi cum da femeia de un brbat incepue sa se apuce sa gateasca, sa il invite la masa si altele.
La noi femeia incearca din rasputeri sa cucereasca barbatul, iar el crede ca i se cuvine!

Ma uitam la emisiunea "schimb de mame" cum traiesc unele femei si barbatii din start, cu idei preconcepute ce trebuie sa faca femia.

femeia se lupta sa il deschida pe barbat sa aiba sentimente pentru ea, dar barbatul gindeste ca i se cuvine.

As dori mult sa ajung vremea cind si femeia de rind sa poate avea servicu si se poate intretine pe ea, sa nu se mai gindesca ca e treaba barbatului sa o intretina material.

S-ar schimba multe, si pozitia in societate a barbatului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

N-am de gand sa combat felul fiecaruia de a vedea lucrurile, este clar ca fiecare gandeste intr-un anume fel, nu vreau sa determin pe nimeni sa -mi imbratiseze punctul de vedere.
N-am sustinut nicaieri ca "femeia e vinovata ca insista ca sotul sa se comporte ca atunci cind l-a cunoscut" cum gresit a inteles Ficusia. Insa ai punctat involuntar un lucru: nu trebuie sa ne comportam cu el/ea ca atunci cand ne-am cunoscut. Caci de atunci si pana acum au trecut niste ani peste noi, am evoluat sau dimpotriva, intr-un cuvant ne-am schimbat. Te adaptezi schimbarilor si te porti ca atare. Nu combat aici respectul unul fata de celalalt, sa fiu bine inteleasa. Ce, femeia e aceiasi ca la inceput si barbatul nu? De ce sa nu se poarte si ea ca la inceput? De ce sa nu se uite si ea la el ca la D-zeu, asa cum facea la inceput? Atunci cand ceri ceva de la celelalt trebuie mai intai sa dai tu.
De altfel, ai spus bine ca atunci "cand alegi sa te casatoresti exista riscul ca persoana de linga noi sa se schimbe sau noi sa ne schimbam" Exact asta era ideea principala. Si acele schimbari ni se pot datora noua, ca si parteneri, sau nu. Acele schimbari ne pot avantaja sa nu. Ne pot rani sau ne pot ferici. Si depinde de noi cat suntem de maturi sa le acceptam asa cum sunt si sa nu facem din aducerea partenerului pe drumul cel bun (in cazul in care acest lucru nu mai este posibil) - telul nostru in viata. Pentru ca nu o sa reusim, ba mai mult, o sa descoperim ca am pierdut niste ani din viata sperand, plangand, blestemand. Cum alegem sa trecem peste suferinta depinde de noi si de puterea noastra de a lua ce-i bun de la viata.
Cine a vrut sa inteleaga a inteles.

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

A, si ca sa revenim la subiectul initial (ca am cam luat-o pe aratura ), o sa intreb: de ce incredere oarba? E ca si cand iti pui partenerul (facut din carne si oase, sentimente si greseli) undeva sus pe un piedestal si te astepti sa nu cada niciodata in disgratie. Nu mai bine tii un ochi deschis in permanenta si o atitudine asemeni decat sa suferi o deceptie care sa te duca la fundul butoiului de depresie?

Nu ai nici o garantie a ceea ce va fi viata ta pana la sfarsit, de aceea sustin cu tarie ca femeia nu trebuie sa fie dependenta de barbat, Doamne iarta-ma, suntem marionete legate cu ata si jucam dupa cum vrea el? Mai multa tarie, fetelor si mai putine lacrimi, ca nu astea il fac pe barbatul de langa noi sa ne respecte si sa ne aprecieze!

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clover spune:

Daca am sta zilnic cu frica drobului de sare, aia nu ar mai fi viata. Cand simti ca ai gasit persoana potrivita vrei sa speri ca va functiona, nu ca e totul o minciuna.

pisimuki, sincer daca s-a consumat relatia lor sexual e absolut irelevant. Si nu avem 5 ani sa credem ca doar beau multe cafele impreuna, dar chiar daca prin absurd nimic nu s-a intamplat, el sigur ar fi vrut.

Un singur lucru e bun, ca ai reusit sa vorbesti decent cu ea si ca ti-a zis adevarul, chit ca nu total.

Dar poti s ail intrebi ce a fost in capul lui sa insele femeia cu care va avea 2 copii? In afara de prea mult bine ce dureri a avut?

Keep the promises you make to yourself.

Mergi la inceput