Cand increderea e oarba...

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns miris_ spune:

pisimuky, cel mai bine, acum, este sa vezi de copii, si daca tu crezi sincer ca poti sa ierti infidelitatea, lupta pt familia asta. acum trebuie sa fii puternica si linistita in acelasi timp.

Cristina si Mihnea Stefan

In lucruri simple ma regasesc si cand zambesc si cand traiesc si doar o clipa imi e de-ajuns sa visez...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisimuky spune:

Mamica de nazdravan Rares si cu al doilea .


Good things last forever.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

Pisimuky,

am citit mesajul tau si ce s-a scris aici.
eu consider ca e important ca o femeie sa aiba o sursa de venit, sa fie cumva pe picioarele ei, chiar si intr-o relatie.
Si mai ales sa nu piarda legatura cu prietenele, chiar daca ai o familie e bine sa ai prieteni de incerede.
Ca si daca se face compromisul ca stai impreuna pentru copii daca parintilor nu le bine nici copiilor nu le bine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyelana spune:

Total de acord cu ficusia, femeia trebuie sa fie independenta dpdv financiar si sa nu depinda de barbatul de langa ea.

CRACIUN FERICIT



"L'inspiration, c'est de travailler tous les jours."
Charles Baudelaire




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns daniela_b spune:

Oameni buni! Va doresc un AN NOU fericit si va doresc sa nu va mai uitati in telefonul/mail-ul partenerului, oricit v-ati dori voi ca ala sa fie "un nou inceput", un fel de "io trebuie sa stiu tot"..in afara ca va enervati nespus, mare lucru n-aveti ce rezolva CU ADEVARAT.

Exista un nou "trend", relatiile online, relatiile pe chat, relatiile la distanta, cu sms-uri si mesaje, nu le dati apa la moara, nu le dati satisfactie...e doar un trend, nu va aruncati partenerii la gunoi, o sa le treaca...pina sa le treaca sa nu uitati ca voi sinteti un fel de dusman impotriva unei idile presupuse nevinovate ( ca asa e mintea lor-femei, barbati! nevinovati mai sintem!), repet , nu faceti o tevatura dezastruoasa din asta, lasati apele sa mearga pe cursul lor, tot catre mare vor ajunge...

In plus, multi dintre noi...uita ca sint o alegere, la un moment dat, o alegere a unui partener, partener care are o viata a lui (iaca ce tupeu...are si el/ea o viata ..) si un drept sa se razgindeasca.
Poate ca, intre timp, a facut si niste "pui", el, masculul (denumire cu tot respectul) si e musai sa aiba grija de ei (asta da!)dar sa nu ne fie cu suparare, in afara de niste criterii religioase si un pic ingradite de evolutie ca si litera de lege...in rest sintem ceea ce am fost dintotdeauna...niste animale sociale

Bineinteles, n-o sa fie nimeni de acord cu mine...dar...ce mai conteaza? E mult mai "linistitor" sa e controlam unii pe altii in sms-uri ( cunosc cazuri care se cauta si-n chiloti) si-n cele mai ascunse locuri, de ce nu?
Ca doar ne-am dus si am jurat: "si la bine si la rau..."!
Da' mai mult la bine..asa-i?



Pastreaza-ti inima calma in timpul actiunii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Daniela_b, sunt perfect de acord cu tine!

quote:
n plus, multi dintre noi...uita ca sint o alegere, la un moment dat, o alegere a unui partener, partener care are o viata a lui (iaca ce tupeu...are si el/ea o viata ..) si un drept sa se razgindeasca.
Poate ca, intre timp, a facut si niste "pui", el, masculul (denumire cu tot respectul) si e musai sa aiba grija de ei (asta da!)dar sa nu ne fie cu suparare, in afara de niste criterii religioase si un pic ingradite de evolutie ca si litera de lege...in rest sintem ceea ce am fost dintotdeauna...niste animale sociale

Da, exista individualitate, da, exista liberul arbitru si da, oamenii evouleaza, oamenii se schimba in permanenta, in bine sau in rau, fie ca ne place sau nu. Depinde de fiecare in parte cum poate privi lucrurile in ansamblu si dintr-o pozitie detasata. Cand am inteles toate aceste lucruri, am mai inteles si ca nu pot schimba oamenii de langa mine, ci in cel mai fericit caz, ma pot schimba pe mine in asa fel incat sa nu inot impotriva valului.
Elle_seb

May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanna spune:

daniela_b, ele_seb

Nu e putin lucru ce ati inteles voi ...

Daca nu poti schimba o situatie, te schimbi pe tine. Daca refuzi sa te schimbi si perseverezi in a incerca sa fortezi situatia ... suferi pana pricepi.

Sotzul nu este proprietatea noastra si nu avem drepturi asupra lui. Enervant dar adevarat. Are propria lui viata, propriile sentimente, vise, aspiratzii ... etc.



Never say NEVER.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elle_seb spune:

Ileanna,
Si inca ceva: cine iubeste CU ADEVARAT nu inseala. Cine iubeste doreste tot ce e mai bun pentru partenerul lui. Iubirea nu inseamna egoism. Daca persoana pe care o iubesc isi cauta fericirea in alta parte, ii acord sansa asta, tocmai pentru ca il iubesc CU ADEVARAT si ii doresc din tot sufletul sa fie fericit, chiar daca nu langa mine, chiar daca as suferi poate.


May you always have Love to Share, Health to Spare and Friends that Care!
http://pg.photos.yahoo.com/ph/laura_bucharestlife/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ficusia spune:

Nu inteleg din ultimele mesaje reiese cum ca femeia e vinovata ca insista ca sotul sa se comporte ca atunci cind l-a cunoscut? ca il considera proprietatea ei?

Dar daca sentimele s-au schimbat nu cumva si sotul ar trebui sa anunte ca nu mai are aceleasi sentimente, ca ceva a intervenit?
De trebuie sa faca viata grea sotiei si sa joace rolul de sot? si sa o faca sa sufere?
Nici femeia nu este proprietatea sotului!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramonika spune:

quote:
Originally posted by Ficusia

De trebuie sa faca viata grea sotiei si sa joace rolul de sot? si sa o faca sa sufere?


pai tocmai, pt ca nu vrea sa o faca sa sufere nu-i spune nimic din relatiile extraconjugale. la momentul respectiv toti se gandesc ca "nu o sa ma prinda niciodata". eu cred ca barbatul poate sa te iubeasca si sa te insele. nu e o scuza, dar exista si posibilitatea asta. depinde de barbat.


Ramonika si pisicile Vladutz Bubulina Maritza Fulgushor

Mergi la inceput