Clubul moldovencelor de peste Prut (38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

mamaNati am uitat sa zic ca ti-am vazut papusa si e frumusica foc,ptiu ptiu.Sa va traiasca .Nu v-a dat pediatra nimic pentru anemie sau nu se da sugari ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamanati spune:

Fetelor, merci mult pentru aprecierile in adresa bubulinei mele.

Davina, pediatra mi-a prescris Hemofer pentru Camelia, dar ea nu il tolereaza pre bine. In general, preparatele ce contin fier sunt tolerate greu si de adulti. Eu ia-m micsorat doza Cameliei si ii dau si suculet de mere. Am inceput sa mananc si eu mai multe produse ce contin fier.
A venit mama de la tara si a spus ca niste vecini pe acolo au un baietel de varsta Cameliei. Maica-sa ii dadea de la o luna biscuiti prin tifon! Va inchipuiti asa ceva!

Nati, mami de Lia papadia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Karina, ce-am ris la ispravile lui Luci ai un baiet gospodar, si tu te plingi. Da-i de lucru prin casa, profita, ca pe urma mai creste si gata, nu-i mai urnesti la treburi.
Mi-a induiosat si reactia lui la bebe, ati inteles aluziile pe care vi le face?
Frumoase cadouri ati pregatit pentru copii, dar si pentru cei mari, sint convinsa ca le vor place f. mult.
Jucaria de plus cu care doarme Vlad este o pisica ("pisicuta Kitty"), ii place f. mult, o dezmiarda, o pupa, o culca pe perna sa doarma, o inveleste. A noastra, aia adevarata, nu-ti sta nici platita s-o mingii.

Alina, eu intelesesem altceva la faza cu conceptia Deanna fiind nascuta in septembrie, adica la 9 luni de la sarbatorile de iarna...

Nati, mdea, ce sa zic, uite ce inseamna ignoranta. Sper ca bebeul respectiv nu are probleme cu burtica.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Hehe, chiar ca o sa ninga. Ce frumos ca ati scris atata. Parca se simte si sarbatoarea.

Cornelia, eu i-am dat Ameliei lapte praf de la trei luni si oricum am inceput diversificarea dupa 4 luni.Si chiar si atunci ii puneam ft putine cereale in lapte. Ceva mai consistent i-am dat de la 6 luni.

Nati, ti-am vazut comoara. E o scumpa, are niste ochi asa mari si frumosi: ptiu-ptiu sa nu fie de deochi.

Corina ce nazdravan aveti in casa. Ptiu-ptiu Amelia inca nu a facut prea multe prostioare.

Alionushca, asa cum au zis si fetele, arati ft bine. Si treci mai des pe la noi. Nu vei mai avea asa multe de scris( ca ai zis ca mai ai de spus dar ti s-a parut ca si asa e mult). Le vei spune pe rand si in timp.

Frumoase cadouri ati ales cu toate. Mi-ati dat unele idei si cred ca le voi pune in practica.


Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Gata, sarmalele, fetelor?
La noi in bloc e un miros de lesini de pofta, patrunde peste tot, chiar si pe sub usi.

Am terminat de impachetat cadourile pentru nasi si pentru baietii mei. Miine, inainte de plecare, am sa le pun pe ale noastre sub brad, si le vom desface la intoarcere.

Fug la nani, ca daca mai stau, precis ma apuca foamea!

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davina spune:

Nati sarmalele mele is gata de o saptamina ,ce-i drept ca stau la congelator .Am numai o problema ,nu stiu daca se acopera cu apa sarmalele cind le pui la fiert ?Am terminat si tortul azi si casuta din turta dulce ,ce mai ,gospodina
Carina zic si eu ca Luci ti-a dat namiok pentru o "surioara",ce zici ?
mamaNati imi aduc aminte ca acu vreo douazeci de ani si vecina noastra ii dadea la bebe biscuiti prin tifon ..fata respectiva nu stiu daca are probleme cu stomacul dar e obeza rau la virsta ei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nastea23 spune:

Buna Fetelor,

va gasesc deja la un capitol nou, bravo. Tot asa repijor caci nu am net acasa,cred ca se rezolva dupa anul nou. Din pacate nu am citit ce mai e nou dar, vreau sa va urez sarbatori fericite si multe bucurii voua si celor dragi. Va pup, ne mai intilnim in anul nou. La Multi ani!


Um amigo e alguem que compreende o teu passado, acredita no teu futuro e aceita-te como es.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Salutare tuturor!!!!

Si mie imi miroase numai a sarmale!Acus ma apuc si de ele, ca restul practic e gata, a ramas doar mancarea calda de facut(sarmale si friptura), a si tortik, dar asta nu se pune!
Azi vin finii nostri la noi cu parintii lor(au venit la ei de Craciun), iar maine mergem noi la ei, iar pe urma vedem, incepem sa ne colindam cumatrii!
Lilia, referitor la cadoul cel mare, nu va fi chiar de Craciun si nici de Revelion, va ajunge cam peste o luna, cam de aniversarea nuntii noastre(1 februarie), si oricum....e vorba de un obiect!

Eu bantui pe aici, ca sotul doarme, iar mie nu mi s-a dezghetat inca carnea. Dar nu e nika, ca ma odihnesc inainte de mesele abundente!
Practic noi de ieri am inceput sa sarbatorim.....au venit la noi niste prieteni din Chisinau, azi pleaca.

Alex e oleaca racit, din fericire e taman vacanta!Ieri ne-a recitit toate poeziile, le-am si uitat numarul, sunt multe oricum, asa ca noi suntem gata sa-l intampinam pe Mosu!

Cam atat de la noi.......astept si de la voi vesti, si cine stie poate ne conectam toate in Ajun, si ne uram un Craciun Fericit!!!!

Alina si Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Dragele mele moldovence!

Din tot sufletul va urez un Craciun frumos si luminos, alaturi de cei dragi! Sa fiti sanatoase, voi si familiile voastre, sa iubiti si sa fiti iubite! Sa va apere Dumnezeu de toate relele!
Craciun fericit!


------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, eu nu acopar sarmalele cu apa de obicei, cam de un deget sa nu ajunga. Pun o farfurie peste ele (in afara de capac), si tin la foc f. mic, ori pe aragaz sau in cuptor.
Vreau sa vad poza cu casuta din turta dulce.
Hai, sariti cu pozele bradutilor vostri, eu vi-l arat cind ajung acasa, ca nu am poza cu mine.

------------------
Numai bine,

Natalia si Vlad
Poze

Mergi la inceput