Risc ridicat de sindrom Down la dublu test!!!

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ingeras26a spune:

Sea, bafta multa, multa la dr si sa dea Dumnezeu ca bebe sa fie sanatos!
Sarcina usoara in continuare si sa ne tii la curent, sa intri sa ne spui ca si bebe si sotia ta sunt bine, sanatosi!

Pupicei, Ingeras de Maya Maria (16.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Sea, am vazut ca tu cauti informatii despre persoane care au avut rezultate proaste la dublul test si bune la amnio. Si stii de ce cred ca nu ai primit raspunsuri de la persoane aflate fix in aceasta situatie? Fiindca dublul test e o procedura recenta. Eu am nascut acum un an si am facut triplul test. Deci acum un an jumate nu se facea dublul test. Am inteles de la o prietena insarcinata in 15 saptamani,si care urma sa faca dublul test in saptamana 16, ca acesta e mai exact decat triplul test fiindca se realizeaza calculul riscului tinand cont de mai multi factori decat la triplul test. Trebuie sa ma mai documentez. De ce nu ati repetat voi analiza si in alta parte? La 16 saptamani nu cred ca era tarziu. Am vazut ca ai postat inainte de Craciun, deci intre timp s-ar putea sa fi trecut perioada optima.
Medicii recomanda amniocenteza, in momentul in care riscul de SD e mai mare decat riscul de pierdere a sarcinii in urma amniocentezei. Adica daca riscul depaseste 1/200 . E clar ca la voi e riscul mare, dar parerea mea e ca trebuia repetata analiza! La noi se fac atatea greseli.
Eu am facut triplul test, a iesit prost, l-am facut mult prea tarziu ca sa mai pot repeta analiza (la 20 saptamani), nu am fost in stare sa risc sa pierd copilul facand amniocenteza si m-am chinuit tot restul sarcinii cu grija si groaza ca voi naste un copil bolnav! Si la mine, toate ecografiile au fost ok, nici o indicatie de SD. La nastere, nu am vrut sa mi se faca anestezie generala la cezariana, ca sa pot vedea imediat copilul. Si fetita mea a fost sanatoasa. Nu pot sa spun ce usurare a fost pe noi. EU una daca ma ajuta Dumnezeu si raman insarcinata, nu mai vreau sa aud nici de dublu, nici de triplu test! Sunt prea multe clinici/cabinete, care le fac si nu le fac cum trebuie! Cum e posibil, ca la clinica unde am facut eu testul ei sa nu fi urmarit cazuistica? AM intrebat si noi, disperati, statisticiana (care mi-a spus: "mai bine avortati sau lasati copilul in spital, ca nu va fi niciodata om!"-pe baza unor rezultate statistice! ): cate din femeile cu rezultat prost au nascut copii cu SD? SI raspunusl: nu stim, nu am urmarit asta!
Eu stiu ca la Emilia Irza este in derulare un program de screening pt SD. Pt ca e clar ca sunt mult prea multe teste fals pozitive.
Sanatate!

Bee
si Ana Teodora (22.12.2005)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sea spune:

Am cateva informatii pentru cei care vor trece prin ce am trecut noi.
In primul rand va pot spune ca sotia mea a facut amniocenteza. A fost usor, nu a durut-o deloc, a simtit ca o ciupitura. Dr. Predoi a fost ,asa cum au spus si celelalte mamici sau viitoare mamici,un medic asa cum ar fi trebuit sa fie toti. Bun, intelegator si modest. Si bun profesionist. Toata lauda pentru dansul si treaba buna pe care o face. Personalul de acolo e super, incepand cu receptia, continuand cu asistentele, cu medicul genetician si, desi nu a fost foarte apropiata de paciente, medicul ecografist. Dar fiecare si-a facut treaba si nu au vrut nimic suplimentar. Nu stiu daca a fost asa doar cu noi, ca ne-au vazut mai tineri, dar niciuna dintre mamici nu a cotizat in vreun fel.
Probleme: din pacate una din viitoarele mamicute nu a putut face amniocenteza deoarece acul pentru amnio a fost mai mic decat stratul ei adipos. Nu ma pricep prea tare asa ca nu insist. Doar mamicilor care au strat adipos maricel in dreptul burticii le recomand sa se intereseze dc au primit ace mai lungi sau de ce nu, sa incerce si la cabinetele particulare. Din pacate la Clinica dr Predoi nu sunt decat ace standard.
Rezultatul il asteptam vineri sau luni, sau marti pentru testul FISH si probabil ca raspunsul in urma analizei citologice traditionale peste 2-3 saptamani. Vor urma alte nopti de nesomn, pentru ca asta a fost si pana acum, dar speram ca rezultatul e cel pe care si-l doresc toti viitorii parinti.
Am fost si la Medicover sa ne recalculeze riscul tinand cont si de masuratorile acografice: CRL, BPD si NT. Riscul a ajuns pe la 1/260, diferenta enorma fata de 1/60. E adevarat ca scrie pe buletin: risc in urma rez biochimice: 1/60, risc combinat rez biochimice + TN: 1/260. Ramane un risc maricel, din pacate am reusit sa obtinem acest rezultat dupa ce am facut amnio. Cu toate acestea am fi facut acest test, pt ca oricum e mai mare decat 1/385.
Avem credinta in Dumnezeu ca ne va ajuta cum ne-a ajutat si pana acum si asteptam cu sufletul la gura rezultatul. Trebuie sa fie bine.
Ce avem de partea noastra? Ecografiile excelente (peste 90%, potrivit medicului genetician, au modificari ce pot fi observate ecografic; din experienta lor, doar cateva mamici au avut feti care nu prezentau modificari ecografice); mai avem varsta, trecutul genetic curat (cel putin nu stim de cineva); si riscul care nu mai pare atat de mare (1/260) si mai ales ca alte mamicute cu risc mare au avut copii sanatosi. Ce avem impotriva? Rezultatele biochimice nasoale rau, ca si riscul care reiese strict din ele, faptul ca au existat totusi feti aparent normali la ecografie, faptul ca daca alte mamici au avut noroc, nu inseamna neaparat ca asa va fi la toata lumea. Si in plus mai stam si cu grija sa nu piarda sarcina ca urmare a amnio. Dr Predoi spunea ca riscul apare intre saptamana 2-3 post-amnio insa, de obicei se observa imediat dupa procedura acest risc.
Ne mai auzim cand primim rezultatele. Speram din tot sufletul sa fie ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Sea
Vreau sa discut cu tine si daca nu te superi as vrea sa- mi trimiti pe popmadalina@yahoo.com nr tau de tel. Merci. sper ca nu te superi ca vreau sa te contactez personal

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

yahoo.co.uk

12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta_t spune:

Sea, abia acum am vazut acest subiect. Ma bucur ca v-ati hotarat pentru amnio, o sa aveti rezultatul si o sa va linistiti.
In ceea ce priveste riscul de pierdere de sarcina dupa amnio, mai delicate sunt primele 5-7 zile, apoi puteti sta linistiti. Eu am deja un baietel, si mi s-a spus ca in primele 7 zile sa nu-l iau in brate cu nici un chip. Apoi este OK, in limita constrangerilor date de starea de graviditate. Si zau, ca un copil mic presupune ceva efort fizic.
Va tin pumnii sa aveti rezultate bune si sa va bucurati de sarcina asa cum ar trebui sa o facem cu totii.

Dana 27+ si Mihai (20.04.2005)
http://community.webshots.com/user/danuta_t

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selut spune:

Ma rog pt voi,si sunt convinsa ca totul va fi bine, eu am primit rezultatul la dublu test si totul pare a fi bine(dr imi propunea sa fac si triplu test dar noi am refuzat), imi doresc din suflet ca si voi sa aveti parte de astfel de vesti ,care sincer iti aduc atata liniste incat nimic si nimeni nu ar ami putea ca din acest moment sa-ti spulbere speranta ca peste putin timp vei tine in brate COMOARA VIETI tale sanatoasa si plina de viata.
VA DORESC DIN SUFLET ACEST LUCRU.Astept cu nerabdare noutati, sa fiti siguri ca toti suntem alaturi de voi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sea spune:

Inca nu am primit nici un rezultat de la Spital. Am sunat in fiecare zi, dar degeaba. Medicul genetician ne-a spus ca rezultatul il vom primi in 10 zile lucratoare, chiar si pentru FISH, insa dr Predoi a spus sa incercam in 3-4 zile. A trecut deja o saptamana si nervii sunt intansi la maximum. Sper ca asta nu inseamna ceva rau . Spuneati voi ca ar trebui sa imi dea in 3-4 zile, si dc ceva nu e in regula continua cu analiza clasica. Imi e frica sa nu fie tocmai asta acum. Mai e cineva care a facut de curand, in ultimele 3-4 luni amnio la dr Predoi si a primit rezultatul de la FISH tot asa tarziu? Sper sa fie vorba doar de o perioada aglomerata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns selut spune:

De doua -trei ori pe zi intru pe forum , ce se intampla de nu atai mai dat nici un raspuns? Sper din tot sufletul ca totul e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sea spune:

Doar ce am primit rezultatul amniocentezei.

E sanatos BB si si suntem cei mai fericiti oameni din lume. Doamne Ajuta sa fie si de acum totul in regula. Asadar sa va asteptati sa dureze 3 saptamani analiza, dar daca primit un rezultat bun, nimic nu o sa mai conteze. O sa uitati toate noptile nedormite de grija.

Va multumim pentru sfaturi si incurajari. Ne-au prins fff bine.
Multumim si ne mai intalnim pe site, cu vesti bune.

Mergi la inceput