Anemia in timpul sarcinii

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cinezee spune:

ete ca mi-am facut si eu analizele si iar am anemie , o problema cu care m-am confrutat ani la randu, disparuse la un moment dat , acum vad ca si-a facut iar aparitia

partea putin nasoala e ca si valorile la fier sunt scazute nu cele care ar trebui

4 +un la termen astept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gratiana77 spune:

Si la mine fierul e la limita inferioara asa ca dr. mi-a dat sa iau Maltofer, o pastila la 2 zile. Partea nasoala e ca sunt masticabile si gustul nu e tocmai placut. Dar pt un bebe sanatos indur orice.

22+ (Amaris-Stefania)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns enik83 spune:

si eu am cam avut mai demult probleme cu anemia...iar acum ca sunt insarcinata mi-a aparut iar..dar ai mei imi faceau asa...suc de morcovi cu sfecla rosie si ca sa il pot bea (pt ca gustul nu e tocmai placut) puneau cate un mar cate o portocala, un pic de ananas ca sa varieze... si mai stiu ca ii buna cate o gurita de vin rosu luat in fiecare zi.. spanacul, mazarea, organele (ficatul in deosebi) sper ca v-am fost de ajutor...eu o sa ma apuc de cura de suc..

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns clary spune:

Citat:
citat din mesajul lui enik83

si eu am cam avut mai demult probleme cu anemia...iar acum ca sunt insarcinata mi-a aparut iar..dar ai mei imi faceau asa...suc de morcovi cu sfecla rosie si ca sa il pot bea (pt ca gustul nu e tocmai placut) puneau cate un mar cate o portocala, un pic de ananas ca sa varieze... si mai stiu ca ii buna cate o gurita de vin rosu luat in fiecare zi.. spanacul, mazarea, organele (ficatul in deosebi) sper ca v-am fost de ajutor...eu o sa ma apuc de cura de suc..

9+


Ficatul nu e indicat in sarcina din cauza continutului de vitamina A care in cantitati mari poate afecta dezvoltarea bebelui..in schimb de cura cu suc de morcovi si sfecla am auzit..lua mama dupa chimioterapie si la ea a dat rezultate,adica valorile au mai crescut.Si eu ma lupt acum cu lipsa de fier si calciu ,iau vitamine si sper ca urmatoarele analize sa fie mai bune.

claudia 12+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

eu nu reusesc sa rezolv deloc cu anemia asta de sarcina - e adevarat ca e anemie usoara, dar tot e! Iau fier - maltofer - 2 capsule /zi - de o luna si hemograma nu s-a imbunatatit deloc. Acum mi-a dat sa fac si intravenos, dar nu suport, mi se face rau! Cineva mi-a spus ca atata timp cat hemoglobina nu scade sub 10 sa nu imi fac griji. Asa sa fie? Eu am 11,3 (limita inferioara e 11,7).


24+
Vine o ! Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaeladeny spune:

buna..si eu sunt gravida in 33 de sapt si mi-a zis doctorita caa sunt anemica...mi-a zis sa iau fier. dar mi.e f frica pt ca deja am 33 de sapt si au inceput contractiile...am fost la spital m-au pus la aparatul pt contractii,apoi mi-au spus ca daca continui sa am contractii ma interneaza ca sa-mi faca injectii pt oprirea contractiilor si sa nu nasc atat de devreme...de accea mi-e f frica pt bebe daca eu sunt anemica,poate nu reusesc sa iau destul fier..si se naste bebe cu anemie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns veyrona spune:

buna!sunt in saptamana 30 de sarcina si voiam sa va intreb care sunt analizele gratuite care ti le da medicul de familie?ma refer la cele de sange,hiv,hepb si c sumar de urina,papanicolau,secretii,col!care din ele sunt gratuite?astept raspuns,pkls!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochi_caprui spune:

Buna veyrona. Eu sunt in saptamana 32 de sarcina si am facut toate analizele gratuit. Medicul ginecolog mi-a zis ce analize trebuie sa fac, eu m-am dus la medicul de familiei, i-am aratat analizele recomandate de ginecolog, iar el mi le-a transcris pe o reteta din aceea roz.M-am dus la spital (la camera de garda) cu trimiterea de la medicul de familie sau la o clinica particilara care are contract cu casa ta de asigurari si mi le-am facut. De exemplu eu sunt asigurata la casa OPSNAJ si mi-am facut analizele la laboratoarele MED-AS.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didadi spune:

buna sunt in 35 de saptamani si sunt anemica, am fost la dr ginecolog si mi-a dat sorbifer.dupa prima pastila mi-a fost f rau si am simtit ca ma sufoc.am sunat dr si mi-a zis sa numai iau ca sunt alergica si ca am facut soc anafilactic si sa ma duc de urgenta la spitalul judetean sa spun problema si sa-mi faca o injectie.Am stat acasa si am baut f multe lichide sa elimin prostia aia de pastila care mi-a facut atata rau.nu am mai luat nimic.Am ramas cu ogestanul si pe asta o sa-l iau pana o sa nasc.cu dr urmeaza sa ma gasesc la sf lunii sept, cand probabil o sa si nasc.chiar nu am curaj sa mai incerc ceva pastile si pofta de mancare nu prea am.bb este bine, misca si se joaca de mama focului

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marina_1609 spune:

si eu am o usoara anemie acum si am avut asa si la sarcina trecuta. doctorul mi-a zis ca e absolut normal sa am valorile astea in sarcina asa ca mi-am vazut de treaba...

Concurs CLIPE DE VARA: pozele ma9-1 si ma9-2

----------------------------------------
Marina13+ & ANA SOFIA 05.08.08
----------------------------------------

Mami Marina's blog

Copil crescut din suc de morcovi

Mergi la inceput