Referinte: pro si contra scoala nr. 97, sect 4

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns trina spune:

De ce cred unii ca un medaliat la olimpiada de matematica nu ar fi dezvoltat armonios?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui trina
De ce cred unii ca un medaliat la olimpiada de matematica nu ar fi dezvoltat armonios?

Pentru ca in mana le pica destui olimpici. Despre unii olimpici numai cuvinte de lauda. Despre altii respect dar si o umbra de tristete pentru neajunsurile cumulate in alte chestiuni, de multe ori simple. Si in fine, avem si olimpici care esueaza mai incolo atat in domeniul in care au excelat in scoala, cat si in rest.

Olimpiadele scolare, in special fazele finale, au fost tratate inca de pe vremea comunismului intr-un mod inadecvat. Se pompeaza cu forta. La fel ca in sporturile de inalta performanta (gimnastica de exemplu). Si acolo prea multi sportivi clacheaza in viata dupa ce cariera sportiva se sfarseste, unii chiar mai devreme.

Ce preferati pentru un copil? O vacanta in care zi de zi merge cateva ore la scoala pentru pregatiri in vederea olimpiadelor, sau o vacanta la tara, in curtea bunicilor si-n crangul de langa sat? O scoala in care temele se termina aproape de miezul noptii sau una care sa le dea timp copiilor sa se si joace doua-trei ore pe zi dupa-masa?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns trina spune:


"Pentru ca in mana le pica destui olimpici. "
Vorbiti din experienta? Ati pregatit in cariera olimpici si ati fost aproape de ei? Le-ati simtit dorintele sau frustrarile?
Cati dintre ei au esuat si cati si-au implinit idealurile?
Cum ar trebui facuta pregatirea pentru performanta atunci cand se doreste?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Buna ziua,

As dori o concluzie in ce priveste masa la after school : este in scoala sau la restaurant?
Cele care aveti copii in clasele i-IV sunteti multumite de after? Au si optionale? Pretul?
Eu o sa/mi dau anul viitor baetelul acolo in clasa I si sunt interesata de un after bun.

Va multumesc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria.amana spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui trina
De ce cred unii ca un medaliat la olimpiada de matematica nu ar fi dezvoltat armonios?

Pentru ca in mana le pica destui olimpici. Despre unii olimpici numai cuvinte de lauda. Despre altii respect dar si o umbra de tristete pentru neajunsurile cumulate in alte chestiuni, de multe ori simple. Si in fine, avem si olimpici care esueaza mai incolo atat in domeniul in care au excelat in scoala, cat si in rest.

Olimpiadele scolare, in special fazele finale, au fost tratate inca de pe vremea comunismului intr-un mod inadecvat. Se pompeaza cu forta. La fel ca in sporturile de inalta performanta (gimnastica de exemplu). Si acolo prea multi sportivi clacheaza in viata dupa ce cariera sportiva se sfarseste, unii chiar mai devreme.

Ce preferati pentru un copil? O vacanta in care zi de zi merge cateva ore la scoala pentru pregatiri in vederea olimpiadelor, sau o vacanta la tara, in curtea bunicilor si-n crangul de langa sat? O scoala in care temele se termina aproape de miezul noptii sau una care sa le dea timp copiilor sa se si joace doua-trei ore pe zi dupa-masa?


Ca in orice domeniu, daca doresti sa obtii performante deosebite trebuie sa muncesti mai mult decat ceilalti. Este vorba de alegerea facuta de copil si parinte. De asemenea este adevarat ca nu toti copiii cu rezultate de exceptie la olimpiade ajung mai tarziu sa fie niste varfuri in domeniul respectiv.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria.amana spune:

Citat:
citat din mesajul lui dancik21

Buna fetelor! Si noi la anul vom merge la scoala.Vom opta pentru 97, dar nu prea stim la ce invatatoare,daca aveti mai multe informatii despre doamnele de la clasa a patra..?Stiu ca nu vrem la d-na Coman Elena.Va multumesc din suflet.


Cum am mai spus, doamnele Petre IV B si Antohi IV A este foarte posibil sa se pensioneze, acelasi lucru l-am auzit si despre doamna Coman. Anul urmator va fi o serie cu multe invatatoare noi.


Citat:
citat din mesajul lui Diana1968

Buna ziua,

As dori o concluzie in ce priveste masa la after school : este in scoala sau la restaurant?
Cele care aveti copii in clasele i-IV sunteti multumite de after? Au si optionale? Pretul?
Eu o sa/mi dau anul viitor baetelul acolo in clasa I si sunt interesata de un after bun.

Va multumesc


g


Masa se serveste la un restaurant foarte aproape de scoala, anii trecuti a fost restaurantul De cartier. Programul de after include masa, efectuarea temelor cu o doamna invatatoare (daca ai noroc poate fi chiar invatatoarea de la clasa) si activitatile optionale, de obicei cate doua pe zi. Anul trecut pretul era de 750 lei. Eu am avut copilul la after, am prietene care au copiii si in prezent la after. Pentru noi a fost cea mai buna solutie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Multumesc mult de raspuns.
Suna bine. Acum ramane de vazut optionalele la ce pret sunt. Oricum cred ca ajune la un pret mai mic decat afterschool-ul particular.
Si sa asesc si o invatatoare buna. Noi o doream pe d.na Coman, unde este nepoata si este f. multumita. Dar iese la pensie, asa ca.... mai cautam si asteptam.
Ar mai fi varianta buna, ca distanta, scoala 79, de lana Ion Creana, dar nu am auzit nimic de bine de directoarea liceului. Nu si de a scolii, de care nu stiu nimic inca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrimiaF spune:

Scoala 79 si liceul Ion Creanga sunt doua unitati scolare complet separate. Doar sunt vecine, in aceeasi curte.
Anul acesta, 60% dintre absolventii acestei scoli au avut medii peste 9 si au mers la colegiul Sf Sava (22), la Vianu, Mihai Viteazu, Sincai,etc. Foarte putini dintre elevii scolii 79 au ales liceul Ion Creanga.
Noi, cei care locuim in zona, putem spune ca este o intrecere tacita intre 97 si 79. Cine are mai multe medii mari, mai multe locuri fruntase la Olimpiade, etc.
Tot ca exemplu, absolventii 2011 de la Scoala 97 au mers la Viteazu(10), la Vianu(10), la Sincai(10), etc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana1968 spune:

Asta este o informatie importanta, IrimiaE.
Ce-i drept, am auzit ca in anul scolar 2010-2011, sc.79a intrecut-o pe 97.
Dar pt mine este important si daca are after school sau nu, iar daca nu ma intereseaza un after bun in zona. As prefera after fara radinita, caci mi se pare ca in situatia asta copiii de la after sunt mai "nelijati" sau mai bine zis prejudiciati de activitati diverse fata de cei de la radi.
Multumesc de inf. inca o data.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria.amana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Diana1968

Multumesc mult de raspuns.
Suna bine. Acum ramane de vazut optionalele la ce pret sunt. Oricum cred ca ajunge la un pret mai mic decat afterschool-ul particular.
Si sa gasesc si o invatatoare buna. Noi o doream pe d.na Coman, unde este nepoata si este f. multumita. Dar iese la pensie, asa ca.... mai cautam si asteptam.
Ar mai fi varianta buna, ca distanta, scoala 79, de langa Ion Creanga, dar nu am auzit nimic de bine de directoarea liceului. Nu si de a scolii, de care nu stiu nimic inca.

g


M-am interesat la prietenele mele care au copiii anul acesta la after si pretul este 760 lei, practic cu 10 lei in plus fata de anul trecut. Tot ce am spus mai devreme ca inseamna after school: masa, efectuarea temelor si optionalele costa 760 lei. Nu platesti nimic in plus pentru optionale. Daca pui o bona copilului pentru un program de 6 ore pe zi te costa mai mult si nu ai siguranta ca la teme il invata metoda care trebuie.

La anul, clasa I o sa ia sigur dna Otilia Nuta. Am inteles ca e o invatatoare buna, o plac atat copiii cat si parintii, cu siguranta ca va avea multe solicitari.

Mergi la inceput