Clubul cititoarelor (7)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns MissParker spune:

M-a impresionat enorm Elfriede Jelinek - Pianista

Cred ca daca nu lua in 2004 premiul Nobel nu se agita nimeni s-o traduca in romana, dealtfel toate cartile ei sunt scrise intr-o germana foarte deosebita, ea face din germana ce vrea (cam cum facea si Nichita din romana), o face de multe ori intraductibila. "Pianista" e cel mai "normal" roman al ei. Merita citit.


http://community.webshots.com/user/Miss_Parker_1911

_
Pentru a-ti cuceri libertatea nu trebuie sa ajungi in America, e suficient sa pleci din Spania.

Felicia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Tocmai am terminat Labirintul intunecat de Lawrence Durrell - mi-a placut foarte mult, interesanta / ca subiect niste turisti englezi surprinsi de o alunecare de teren intr-un labirint recent descoperit in Insula Creta.
Acum m-am apucat de Ma numesc Rosu de Orhan Pamuk , care deja m-a prins desi mi se pare asa ciudata si ca subiect si ca mod de a fi scrisa. Abea astept sa ajung seara acasa sa mai citesc un pic....

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

capra cu trei iezi, cum e cartea continuare la "Indragostita de un Masai"??
Eu am vazut filmul intii si apoi mi-am luat cartea, pe care insa n-am apucat s-o citesc, nu stiu de ce, poate pentru ca in general prefer invers: intii citesc cartea apoi vad filmul. Nu mai am rabdare de carte daca stiu subiectul si mi-a placut filmul....

Acum citesc si eu Anna Gavalda, "Impreuna", dar in traducere engleza. Imi place !
Ati citit si nuvelele ei?

-------
Life's a journey, enjoy the trip !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capra cu trei iezi spune:

marimar,continuarea povesteste intoarcerea ei in elvetia, cum s-a reintegrat in societatea civilizata, drumul parcurs pana la publicarea cartii, cum s-a indragostit din nou si experienta escaladarii pe kilimanjaro. mie mi s-a parut interesanta.

capra cu trei iezi cucuieti, si ce cucuieti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilanda spune:

Tocmai ce-am terminat o carte absolut ravisanta :-)) www.reviewsofbooks.com/time_travelers_wife/review/" target="_blank">"The Time Traveler's Wife" si era cit pe-aci sa pun pariu ca ea va fi curind ecranizata, cind am gasit deja informatii, cum ca filmul vine in 2008. Este un roman de dragoste neconditionata, original si captivant, in care ecuatiile einstein-iene de timp si spatiu capata sens si substanta (hehehe) doar prin iubire. Sint convinsa ca una dintre editurile romanesti o va traduce cit mai curind

M-am apucat de "Sophie's World"...si nu-sh de ce, Gaarder imi aminteste de Coelho ...nimic rau in asta, dar foarte simplu


pozulici si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24607&whichpage=4" target="_blank">calatoria lui Ilie spre tara lui Hamlet

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Steluta spune:

Info: daca doreste cineva sa cumpere cartile ce au aparut cu ziarul Cotidianul de miercuri (aici aveti lista http://www.cotidianul.ro/index.php?id=6814) se poate adresa pe e-mail Ecaterinei Mandru (cati.mandru@catavencu.ro)

Eu am inceput cam acum 1 luna sa cumpar ziarul, asa ca am dorit sa-mi intregesc colectia. Din toata lista aceea nu mai au "Romanul Oxfordului".

Mi-a placut ca au fost foarte prompti cu raspunsul. Ah, si pretul este de 4 RON pe carte (sau cel putin atat costa acum cu ziarul).



Steluta cu Andrada Cristina (17 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana.ady spune:

quote:
Originally posted by lilanda

Tocmai ce-am terminat o carte absolut ravisanta :-)) www.reviewsofbooks.com/time_travelers_wife/review/" target="_blank">"The Time Traveler's Wife"...
Subcriu si eu. Am citit-o acum un an. Originala, captivanta... O recomand cu multa caldura.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

eu scriu doar ca sa va zic ca-s ingrozitor de ofticata pe mine insami . am fost la Istanbul 6 zile si nu am luat dintr-o librarie "Istanbul" a lui Pamuk, in engleza. cand sa o iau din librarie din aeroport.....nu mai era! asa ca am ratat-o de data asta. astept acum urmatoarea plecare sau editarea in romana, whatever comes first
lectura placuta tuturor!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amini spune:

buna, as vrea sa-mi zica si mie cine a citit cartea Achimistul de Paulo Coellho daca se merita s-o cumpar si despre ce e vorba asa in mare.

Va multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Natasa spune:

Alchimistul este prima care al lui Coelho publicata in limba romana si, dupa parerea mea, cea mai buna. SUbiectul e o poveste- ca cele pe care le poti spune copiilor, o cautare a sensului vietii si a lucrurilor cu adevarat importante.

Mergi la inceput