arta de a ierta

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

quote:
Originally posted by kasemada



E bine intr-adevar sa ierti, dar cred ca si iertatul trebuie sa aiba o limita, pentru ca in ziua de azi daca ierti prea mult, risti sa fii luat de naiv si in bataie de joc...

Mada




Adevar graita gurita ta....si s-a mai spus pe aici...nu e nevoie sa continui legatura cu persoana respectiva.Asta in cazul in care nu iti e parinte sau copil.Dar si asa...am mai vazut cazuri, ba chiar am si citit pe aici...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

Ileana Cosanzeana...le spui in fata ce ai de spus.Eu m-am saturat sa tot inghit, sa tac pentru a nu supara pe X sau Y, sa tot iert si pe urma sa ajungem tot in acelasi punct.

Dar eu am vrut sa va intreb altceva legat de intrebarea initiala:
De unde stim noi sigur ca acele persoane au gresit fata de noi?Poate noi credem asa judecand dupä criteriile noastre sau cum ne-am fi asteptat noi ca ele(persoanele) sa procedeze.Se prea poate ca noi sa fim cei care au gresit si trebuie sa fim iertati

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns meg67 spune:

gabi66, eu cred ca atunci cand cineva greseste fata de noi, stim cu siguranta insa probabil sunt cazuri in care actiunile lor sunt receptionate ca greseli doar de noi, in functie de scala emotionala (si cea de valori)proprie

cu alte cuvinte, ceea ce ni se pare noua greseala poate fi un fapt normal si pe deplin justificabil pt cel care l-a facut si atunci chiar ca asteptam degeaba sa isi ceara iertare persoana respectiva...

aici insa intervine si comunicarea, sa spui celui ce a gresit ca pe tine te-a ranit fapta lui (sau a ei) si atunci isi va cere iertare insa poate nu pt ca a facut o greseala (pt ca poate lui i se va parea in continuare justificabil si in concordanta cu natura perceptiilor proprii) ci pt ca te-a ranit
si mai cred ca de cele mai multe ori ceea ce face un om ca sa repare greseala conteaza mai mult decat greseala in sine pentru ca "errare humanum est"...


meg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tzuni spune:

quote:
Originally posted by ymcar

Eu cred ca e pur si simplu o problema demasura, ca in toate cele. Daca ierti prea putin esti rau, daca ierti prea mult esti (luat de) prost.

My life stinks



Cred ca iertarea trebuie s-o raportezi fata de tine insuti si fata de Cel de Sus, nu fata de ceilalti, de "cum dai tu in ochii celorlalti: rau sau prost".... Cand pui seara capul pe perna, sa dormi linistit, cu constiinta impacata...

_
Tzuni mic si drag si scump si grasunel si... pisicos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doinabita spune:

Eu iert de obicei usor, si ma simt foatre bine, nu are importanta ca daca iert usor ma ia de proasta, eu nu ma simt asa, nu imi place sa ma cret cu cineva , dar asta nu inseamna ca ma las calcata in picioare si apoi spun: MULTUMESC!Am invatat in viata ca iertandu-i pe altii pentru ceea ce mi-au facut de fapt m-a facut sa nu urasc!si imi este bine, pot sa am constiinta impacata , sa dorm linistita!dar...cateodata ma intreb de ce ni se intampla anumite lucruri care ne dor rau de tot?

Redati-mi viata!

Putin cu putin se aduna marea...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi66 spune:

Pentru ca unele persoane sunt mai sensibile decat altele Doina.Tine si de caracterul omului.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giulia71 spune:

Si eu iert destul de repede si culmea mai si uit (asta ma enerveaza cel mai rau)!
Am iertat persoane apropiate care mi-au facut rau, colegi de serviciu care "imi doreau numai binele" samd.
Desigur, in situatiile mai delicate , la cele sentimentale ma refer, am observat ca imi este mult mai greu!
Adica, sa va dau un exemplu: prietena din facultate la un an dupa terminarea facultatii, divortata, fara serviciu,fara bani, imi cere ajutorul ca era intr-o situatie disperata!
O chem la mine in oras, ii aranjez angajarea pe un post conform pregatirii ei profesionale , o tin la mine o luna si jumatate timp in care n-a venit cu o paine in casa si...?
Surpriza la cateva luni dupa ce s-a mutat de la mine, era impreuna cu fostul meu iubit?!
Si atunci va intreb, chiar poti ierta o astfel de persoana?
Cred ca am iertat-o partial dar, nu se stie nicioadata !





Omul fara dusmani e ca punga fara bani!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa_a spune:

Uneori simt ca nu mai pot sa iert nimic , nimanui......si asta ma face s a nu mai am incredere in nimeni inafara de mine.Uneori .......as vrea sa mai pot ierta...dar simt ca nu mai pot .....parca sunt secatuita de "a putea ierta"....si imi doresc sa mai pot avea incredere in oameni si sa iert pentru a-mi face mie un bine . Cat de egoist suna , dar asa e .Imi doresc sa vina ziua in care sa mai pot ierta .......Cei ce pot ierta se pot numi oameni intregi si pot fi intradevar fericiti , stiu ca intr-o buna zi o sa pot sa iert din nou , sunt sigura ...dar mai stiu ca inca acea zi nu a venit....O astept ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moss spune:

A ierta, inseamna a da celuilalt posibilitatea sa greseasca din nou.....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns brazuca25 spune:

Sunt genul de om care iarta o data, dar daca greseala se repeta si devine in mod evident intentionata, nu mai iert sub nici o forma. Iar asta nu pot sa spun ca imi rapeste in vreun fel linistea sufleteasca. Daca m-as simti presul cuiva care sterge cu mine pe jos, cu siguranta ca nu as fi la fel de linistita.

13+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/brazuca22/my_photos

Mergi la inceput