Bebei de Canada in burtici de mamici (2)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Monicutz, lasa ca e bine sa fi ocupata! La mine mi-au redus de la 4 la 3 si de doua saptamani la 2 zile pe saptamana si azi mi-au zis ca dupa Craciun nu mai au nevoie de mine ca daca ii anunt dimineata ca nu am cum sa ajung, nu au cum sa ma inlocuiasca si nu pot tine pe cineva in stand-by doar pentru mine si ca ar fi mai bine sa imi iau maternity leave.

Asa ca.... asta e! Ma gandesc cu groaza ce o sa fac eu acasa o luna si jumatate. Il iau pe socru-meu la plimbare! Noroc ca are si Seba vacanta 2 saptamani atunci si pica bine. Dar dupa?

Numai bine la toata lumea,
Roxana, 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

donia, merci ptr noul capitol, merci de urarile de bine, iti tin pumnii ptr vineri, e super fain ca ai fost si te-ai mai linistit, bravo, curaj mult, va fi bine n-are cum altfel.nastere usoara si un bebe sanatos.

denisam, merci mult.

carmen,merci de urari, e bine sa mergi la un alergolog iti face toate testele si vei vedea exact la ce esti alergica, sa stii ca faptul ca te rosesti cind maninci lucruri poate fi si o cuperoza, oricum trebuie vazut. nu te stresa de acuma cu diversificarea, ai timp.ma bucur ca de cind ai venit aici nu mai ai asa probleme, si eu eram constipata tare in Ro.

pitilache, merci si tie de urari, iti tin pumnii la urmatorul control va fi sigur bine, si eu am fost fortata la prima sarcina sa-mi iau concediu cu 1 luna si un pic inainte, si imi era groaza ca vai ce ma fac eu, ca ma plictisesc, etc, dar sa stii ca mi-a prins bine perioada aia, un sfat, odihneste-te cit poti de mult. e bine ca faci cezariana, vei stii cind va fi marea intilnire cu bebe.

monicutz, merci de felicitari, si eu ma bucur ptr tine ca ti-a iesit bine testul de glucoza, si eu la prima sarcina la 28 saptamini mi-a iesit prea mare glicemia si mi-au facut testul de provocare si a iesit bine, in schimb am avut un bebe mare 4.145kg.

am uitat sa va spun ca la ultima eco mi-au spus ca placenta acopera in totalitate colul uterin, dar ca inca nu se poate vorbi de praevia ca e prea mica sarcina, si ca urca pina in 30 saptamini....am fost totusi ingrijorata dar m-am mai linistit dupa ce am mai citit pe forum, o mica grija tot a ramas, dar am o prietena care si ea a avut la fel si totul a fost bine.

numa bine la toata lumea, aveti grija de voi si bebei.

Flavia +14, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catralu spune:

Salutare tuturor mamicilor sau viitoarelor mamici!

Eu sunt insarcinata in 2 saptamani ( stiu precis pentru ca a fost insamantare) si nu stiu exact care este evolutia examenelor medicale aici in Toronto.Am prima ecografie in 4 ianuarie,dar deja am dureri abdominale si greturi.Clinica la care am facut insamantarea este inchisa din 21 decembrie si nu stiu cui sa ma adresez daca am probleme sau intrebari.
Care au fost primele analize care le-ati facut?Se fac si analize genetice?

Va pupic pe burtici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Pepsi, iti multumesc tare mult pentru incurajari. Stiu ca pana la urma o sa fie bine pentru ca o sa am timp sa ma odihnesc. Cred ca eram necajita mai mult de felul in care a avut loc discutia cu sefa mea, mai mult decat faptul in sine. Nu m-am mai simtit niciodata asa de useless, dar asta e. Mergem inainte si cel mai important este sa-i fie bine lui bebe.

Multa sanatate la mamici si bebici,
Roxana, 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monicutz spune:

Catralu, felicitari si sa fie bine!
Tu daca esti cu inseminare s-ar putea sa iti faca mai multe analize si ecografii. Uite aici ce se face la o sarcina obisnuita in Ontario (ca in QC se pare ca-s alte reguli):
- la inceput analizele de sange complete (tu cred ca le ai deja facute pt inseminare)
- 12 sapt Eco de translucenta nucala + test de sange (genetic). La eco sata iti condirma in cate sapt esti daca copilul e OK si daca are risk de sindrom Down.
- 16 sapt - triplu test (genetic) - risk de sindrom Down, spina bifida si inca ceva dar nu stiu ce
- (optional) amnio - numai daca ai risc de vreuna dintre boli si/sau daca ai peste 35 ani.
- sapt 19-20 - eco morfologica unde se uita la toate organele lui bebe si masoara tot sa vada daca e in regula
- sapt 26-28 - test de glicemie pt diabet in sarcina + alte analize de anemie in functie de dr.
- sapt 32 eco sa vada cum creste bebe - asta nu o dau toti doctorii...
- sapt 36 - analiza de secretie pe streptococul B
Cam asta e standard daca totul merge normal. Acum deinde de ce RH ai...daca iti fac anticorpi sau nu, apoi depinde daca ai complicatii sau diverse alte probleme se mai fac analize si ecografii.

Pitilache eu zic ca e bine sa te odihnesti. Eu merg la servici ca vreau si ca se poate. Si sper sa pot merge pana in jusr de 20 ianuarie chiar daca ar fi sa lucrez de acasa. Eu prefer sa am mintea ocupata sa nu ma gnadesc la altele. Tu mai ai un copil si te poti concentra pe el. In situatia ta, eu cred ca nu m-as mai fi dus la servici de la Creciun. Mai bine sa ai un pic de timp pt tine :).

Noi avem azi petrecere de Craciun cu astia de la servici. Mergem la un club de salsa. Ha! Si tre sa ne imbracam elegant barbatii costum si gagicile rochii/fuste...am cam avut dificultati sa intru in haine de gala!!

Romaria, bafta!! ma gandesc la tine :)

Denisa si Ina, sper ca sunteti OK si ca va tin buburuzele ocupate :)

Va pup,
, 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurajr spune:



Donia noastra a nascut aseara !!! un baietel de 4.3 kg. Sa le traiasca si sa le aduk bucurii !
Chiar daca au apucat0o durerile mai repede, au mai avut timp sa-i faca cezariana. Sper sa-si revina repede si fara dureri .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

donia, bafta multa miine.

pitilache, la fel m-am simtit si eu , imi aduc aminte si acuma discutia cu sefa mea, oricum eu aveam contract pe durata limitata, dar era pina in mai, iar ei mi-au multumit in aprilie, mi-a zis intr-o vineri ca de luni sint libera, ca nu mai au nevoie de mine, ca din cauza ca sint gravida nu prea mai pot ridica dosare si sa clasez chestii(ma plinsesem odata...), si in plus ma si intelegeam bine cu ea.....si au avut tupeul sa ma cheme la lucru dupa 3 luni.....le-am zis nu, si am stat 1 an jumate cu bebe si nu regret nimic. asa ca draga mea, la sfirsit devenim inutile, dar asta e, tu sa fii bine si bebe, si pe urma va fi bine.

Flavia +14, mama lui Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Donia

FELICITARI PENTRU !!!!!

Sa fiti sanatosi si recuperare rapida!!!



Asteptam vesti bune in continuare saptamania viitoare de la Romaria!

Cred ca dupa aia urmeaza Monicutz si cu mine... Wow ce repede trece timpul!

Sanatate a toata lumea,
Roxana, 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romaria spune:

Donia, acum intram sa-ti fac galerie si cand colo tu deja esti cu bebelusul. Multe felicitari si sa te recuperezi repede si sanatate la puiutz. Te asteptam cu vesti si poze.

Eu acum vin de la doctor, control de rutina, ma asteapta luni ora 8 ca la 10 este operatia. Dupa operatie si dupa ce voi putea vb o anuntz pe Monicutz si ea o sa va de-a de veste:)))


Va pupic, Romaria 36+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Romaria, iti tinem pumnii pentru luni!!!

Si asteptam vestile bune!

Roxana, 30+

Mergi la inceput