N-am curaj sa conduc 6)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Porumbita spune:

pai nu era chiar parcare.. era intre un stalp si o masina mare de teren... si aveam extrem de putin loc (vream 40-50 cm fata de cele doua "ostacole"... (o parcase sotul cu o zi inainte); si mai era si un nene care facea ca toate cele ca sa o scot odata ca il blochez...

am luat-o incept (s-a milostivit un alt trecator sa ma ghideze); problema a fost ca stalpul ala avea un fier in afara (vreo ramasita de la un tomberon demontat) si in ala am lovit masina (ca daca nu era ala nu se intampla nimic chiar dc dadeam in stalp ca nu aveam viteza)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DOR spune:

Of, of....asa am facut si eu o dracie, tot sotul o parcase cu o zi inainte...volanul era virat...era foarte aproape de o masina abandonata, pe care dand cu spatele....habar n-aveam ca volanul e virat aiurea, doar ma ingrozeam ca o ia masina in alta directie...la cat de meseriasa eram eu la dat cu spatele la vremea respectiva...acum sunt ceva mai breaza, cred ca am scapat de .
Si , of course, n-am ratat masina cu pricina, i-am infundat o aripa cu bara din fata, noroc ca io nu patisi nimic, adik masina, doar cateva urme fine de vopsea rosie pe care s-au dus la spalat.
Dar eu batzaiam din toate balamalele. Am zis ca nu-mi mai trebuie condus.
De nevoie a trebuit sa conduc la cateva zile dupa isprava si am depasit socul acesta.
Amuzant a fost cand am revenit de la serv, am luat-o prin parcare si la masina abandonata era proprietarul insotit de alta persoana, luau ceva din masina...mie mi s-a parut ca studiaza portiera...mi-a venit rau , mi s-au inmuiat genunchii, nu mai puteam inainta, am simteam ca un criminal.
Nu dupa mult timp am vazut masina tractata pe o platforma, doar era abandonata.
Oricum , ideea este...bine ca n-ai nimerit masina de teren, altfel aveai si probleme cu proprietarul, care probabil iti este vecin.
Persevereaza, maine va fi mai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denis spune:

Eu tocmai m-am intors din trafic
super aglomerat azi, cel putin in zona mea: Colentina, Mihai Bravu, Dimitrov....azi pe la 2 era jale... Da m-am descurcat, nu mai mi-e frica.. Insa boacane micutze fac zilnic: azi spre ex, am mers muuuulti km cu frana partial lasata...adica, nici trasa, nici lasata, intre...numai bine nu i-o fi fost masinii, da' eu habar n-am avut.
In rest....am gasit loc de parcare ok si m-am descurcat si aici. Deci la parcari sunt varza...
Dar le invatzam noi din mers.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

Mie a inceput sa-mi placa.. Frica tot imi e, dar mult mai putin.
Bine, in Bucuresti inca nu m-as incumeta sa conduc..
Si cu parcarile nu stau bine deloc..
Dar ma gandeam azi cat de disperata eram acum un an pe vremea asta..conduceam plangand. Acum vorbesc si rad cu cei din masina,ascult muzica (anul trecut imi trebuia liniste deplina).Trebuie sa admit progresul si sa-mi fac curaj in continuare.

Nu-mi mai fac atatea griji de cei din spate..n-au decat sa depaseasca sau sa astepte.. am si eu dreptul la strada si incerc sa conduc cat mai "safe" pentru mine si pentru ceilalti.

Imi fac mai multe probleme din cauza biciclistilor si a pietonilor pentru ca in bezna asta e foarte dificil sa-i observi si nu toti au ceva reflectorizant.

Cum bine stim, practica e singura solutie. Curaj!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Hai ca mai vin si eu sa ma laud ce numai voi, feciorul meu "Shumaker"
de care sper ca ati auzit, mi-a mai facut ieri o surpriza ... a busit masina......... nu rau e bine multumim iar lui DD ca ne-a avut in grija.
Problema nasoala ca AirBags au iesit afara si cica costa o gramada de bani, masina e in conditie buna numai ca asigurarea nu stie daca ne va repara-o sau ne da bani pe ea sa ne cumparam alta.
Cam nasol ,asteptam verdictul saptamina viitoare, normal ca asigurarea cauta sa iti de-a mult mai putin decat face masina.
Cred ca nici la primavara numai o sa am curaj, daca pilotul nu a reusit sa tina masina nesifonata eu nu am nici o sansa.
E drept pierdem numai niste bani noi sa fim fericiti si sanatosi ca tabla se repara.Probabil ca va trebui sa imi caud vre-o 2 servici sa platesc asigurarea la masina ca o sa creasca ca la balamuc, asa e aici in Canada dupa accident te rup astia ...........
Oricum va tin la curent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miky_frunza spune:

Nu-mi vine sa cred ca de cand nu am mai intrat pe forum...adik aproape 10 luni...(de cand a aparut bebe raresh..)..au aparut atatea subiecte interesante...
Pe bune...fetelor...nu credeam ca tocmai aici o sa gasesc colegi de suferinta...pe tema condusului...
Eu mi-am luat carnetul ...anul trecut...dar cand imi spune sotzul meu sa merg cu mashina...mi se pune un nod in stomac..si gata...
Am mai condus in ultimul timp...dar seara cand e mai liber...si sincer as prefera sa fie asa mereu...
Plus ca ma gandesc ...ca daca e sa plec cu masina...ce ma fac cu parcarile...ca sunt varza la capitolul asta...
AAAA si mai am o mare problema...imi este si mai frica cand trebuie sa conduc eu...si sunt si copiii in masina...
Probabil ca stiti reclama de la tv cu fetita care iese prin geam...
Pe mine ma termina cand o vad...intr-adevar e un semnal de alarma...dar parca e prea dura...
Dat fiind ca am 2 pitici...imi trebuiesc 2 scaune de masina...Pt Raresh(10 luni) am scaun...insa acum trebuie sa mai iau unu' si pt raducu(2,6 ani)...un inaltator...pt ca am niste emotii cand il vad ca sta in spate..exact intre scaune...cum sta fetita din reclama...
Insa eu sper sa trec peste toate temerile acestea...si mai sper ca traficul din Bucuresti sa devina mai civilizat...ca sa putem si noi ...incepatorii sa ne rodam in ale condusului...si mai ales noi femeile care suntem atat de subestimate de schumacharii soselelor...adik...barbatzii...
Va pup fetelor...si mai astept si alte povestei pe tema asta...ca paote asa ne mai trece frica asta de condus...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sibel spune:

Dragele mele,

Cred ca acesta va fi ultimul meu mesaj pe acest forum,dar asta e..

Am ramas uimita sa vad ca acest subiect a ajuns la capitolul sase..incep sa cred ca toate thread-urile de pe siturile auto cu "femeia la volan" sunt adevarate.

La capitolul 2 (cred) am postat si eu cateva hint-uri, cateva detalii tehnice care speram sa va ajute, dar se pare ca scopul nu e sa invatam ci sa ne plangem cat mai mult.

Inteleg plangerea de mila, inteleg emotiile, dar de aici pana la ce povestiti voi este cale lunga.

Nu inteleg si pace cum acceptati situatia, cum acceptati "patronajul" sotilor in ceea ce priveste condusul, de ce va puneti singure intr-o pozitie inferioara si nu intr-o pozitie egala? De ce atatea reactii emotionale intr-o activitate banala, de ce atata plans si tremurat in loc de constientizare si pefectionare?

Va multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aamu spune:

quote:
Originally posted by Sibel

Dragele mele,

Cred ca acesta va fi ultimul meu mesaj pe acest forum,dar asta e..

Am ramas uimita sa vad ca acest subiect a ajuns la capitolul sase..incep sa cred ca toate thread-urile de pe siturile auto cu "femeia la volan" sunt adevarate.

La capitolul 2 (cred) am postat si eu cateva hint-uri, cateva detalii tehnice care speram sa va ajute, dar se pare ca scopul nu e sa invatam ci sa ne plangem cat mai mult.

Inteleg plangerea de mila, inteleg emotiile, dar de aici pana la ce povestiti voi este cale lunga.

Nu inteleg si pace cum acceptati situatia, cum acceptati "patronajul" sotilor in ceea ce priveste condusul, de ce va puneti singure intr-o pozitie inferioara si nu intr-o pozitie egala? De ce atatea reactii emotionale intr-o activitate banala, de ce atata plans si tremurat in loc de constientizare si pefectionare?

Va multumesc.





Draga Sibel,

Cand esti incepator condusul nu pare deloc o activitate banala, mai ales cand obtii carnetul mai tarziu sau cand ai nesansa unui eveniment neplacut de la inceput..

Iar cu sotii.. e greu sa te pui in pozitie egala cu ei.Cand au carnet de multi ani pentru ei e o activitate banala deja, iar cand n-au carnet tot banal li se pare (asa imi parea si mie condusul cand stateam in dreapta soferului).

Eu am refuzat sa conduc cu sotul in dreapta si nu facea mare lucru..doar isi dadea ochii peste cap si comenta cateodata. Si acum, dupa un an, cand conduc cu el in dreapta (rar) fac greseli pe care singura sau cu altcineva in masina nu le fac.

Nu ne judeca prea aspru.Sigur ca vine si perfectionarea odata cu experienta..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

draga Sibel
In primul rand te admir pt curajul tau de pilot dar nu vreau sa ajungi in situatia in care suntem noi ,poate motivele sunt intemeiate .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Annie80 spune:

si sotul meu comenta can mai greseam (numai cand era el in masina greseam xD )chiar imi dirija drumul...curba la stanga, la dreapta, inainte...e rosu , e galben (de parca ochii mei erau acasa in congelator)

asa ca into zi satula de comentariile lui, la un semafor in Cta pur si simplu m-am dat jos si m-am postat in statia de tramvai, lasundu-l cu pretioasa lui dacie in mijlocul intersectiei.... el nu are carnet...asa ca de atunci a lasa-to mai moale, si i-am demonstrat ca in 5 ani n-am avut probleme grave, sau radaruri luate oricum nu doresc la nimeni asemenea evenimente

Mergi la inceput