555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 87

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns genny76 spune:

Buna ziua.
Am si eu o mica problema,am 30 ani iar acum 7 ani am fost operata la sanul drept de nodul mamar, dupa operatie n-am mai facut nici un tratament la sfatul medicului endocrin, o data la 6 luni mergeam la control, primii 2 ani pe urma o data la 1 an, dupa 6 ani de la operatie am fost diagnosticata cu cate un nodul mamar la ambii sani de marimi mici in jur de 6-8mm,hotararea mea fiind de a nu ma mai opera, medicul endocrinolog m-a sfatuit sa-i tin sub observatie.Avand probleme in fiecare luna in timpul ciclului menstrual, avand dureri mari insotite de cheaguri multe, am cerut sfatul medicilor endocrinolog si ginecolog, am inceput tratament cu anticonceptionale pentru reglarea ciclului menstrual. Inca de la prima luna de la administrarea anticonceptionalelor mi s-a reglat ciclul menstrual, nu am mai avut dureri si nici cheaguri. Dupa 9 luni, la indicatia medicului ginecolog, am intrerupt administrarea anticonceptionalelor, iar in urma unei ecografii mamare am constatat ca sanii mei s-au umplut de chiste si noduli mamari unele avand si 13-10mm ca marime. Medicul endocrinolog mi-a interzis sa mai reiau tratamentul cu anticonceptionale spunandu-mi ca numai anticonceptionalele au fost cauza inmultiri nodulilor si chistelor, dar la primul ciclu menstrual m-am confruntat cu aceeasi problema, dureri menstruale mari si cheaguri multe.
As avea nevoie de un sfat, ce tratament as putea face pentru a scapa de aceste cheaguri, durerile le stopez cu calmante, care ar fi cea mai buna solutie de a scapa de chisturi si de noduli mamari?
Multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns minunio spune:

ajutor ajutor

vreau si eu acel acid(tricloracetic).de aproape un an ma lupt cu monstruletii de papiloma.am mancarimi insuportabile...va multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moira spune:

Buna,
Am si eu o intrebare, ca nu mai am rabdare pana miercurea viitoare, ce semnificatie au urmatoarele analize serologice:
1. Ac.anti-Rubella IgM 0.12 (in normalitate, valori de referinta 0.00 - 0.90 si 2. Ac.anti-Rubella IgG 95.10 (in afara normalitatii), valori de referinta 0.00 - 9.00 IU/ml

Insemna cunva ca nu am boala acum (1) dar ca am avut-o in trecut (2), a doua valore fiind reprezentata de anticorpi?

Multumesc din suflet.

Moira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kristind spune:

Buna ziua!!
Am si eu o problema.Daca m-ar putea ajuta cineva...
De 2 ani sufar de anexita si cervicita. Problema mea este ca nici nu raman insarcinata. Am auzit de tratamente la Sovata si Eforie Nord. Stie cineva, ceva??A facut cineva la Eforie Nord??
Va multumesc!!!

kristin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by Moira

Buna,
Am si eu o intrebare, ca nu mai am rabdare pana miercurea viitoare, ce semnificatie au urmatoarele analize serologice:
1. Ac.anti-Rubella IgM 0.12 (in normalitate, valori de referinta 0.00 - 0.90 si 2. Ac.anti-Rubella IgG 95.10 (in afara normalitatii), valori de referinta 0.00 - 9.00 IU/ml

Insemna cunva ca nu am boala acum (1) dar ca am avut-o in trecut (2), a doua valore fiind reprezentata de anticorpi?

Multumesc din suflet.

Moira



Buna Moira,analiza se interpreteaza astfel :IgM se pozitiveaza la cateva zile de la infectie,dupa aparitia eruptiei,la tine e normal,ca vad ca se incadreaza in limitele normale(e negativ pt o infectie recenta)
IgG a iesit pozitiv.peste 10,ceea ce reprezinta ca ai facut infectia in antecedente,deci nu mai constituie nici un pericol acum,ai imunitate pt aceasta boala.
te pup si iti doresc sanatate
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by kristind

Buna ziua!!
Am si eu o problema.Daca m-ar putea ajuta cineva...
De 2 ani sufar de anexita si cervicita. Problema mea este ca nici nu raman insarcinata. Am auzit de tratamente la Sovata si Eforie Nord. Stie cineva, ceva??A facut cineva la Eforie Nord??
Va multumesc!!!

kristin



Buna draga forumista,in primul rand spune-mi te rog ce tratamente ai facut de nu au dat rezultate?in al doilea rand.asta cu statiunile nu e chiar asa eficienta,doctorul cu vare lucrez eu obisnuieste sa zica ca ajuta la infertilitate doarin ideea ca partenerii stau mai mult timp impreuna ceea ce acasa nu seprea intampla.pt anexita si cervicita as putea sa iti recomand ceva,dar trebuie sa stiu ce ai mai luat pana acum,si daca ai facut examenul Papanicolaou.daca vrei sa imi spui cate ceva iti raspund cu drag.
te pup Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jully spune:

Buna,
As dori (va rog) o a doua opinie in legatura cu rezultatele analizelor mele si un eventual tratament
Anti toxoplasmoza gondii IgM 0.85 AU/mL (valori normale <9.0)
Anti toxoplasmoza gondii IgG 121.14 IU/mL (valori normale <10.0)
Anti CMV IgM 8.7 AU/mL (valori normale <9.0)
Anti CMV IgG 0.2 (valori normale <0.9)
Am un medic ginecolog (zic eu bun) care mi-a spus ca am avut o infectie recenta cu toxoplasma si mi-a dat urmatorul tratament:
rovamicina 3 tablete/zi
acid folic 1 tableta/zi
complex vitamina B 1 tableta/zi
Acest tratament trebuie sa-l fac timp de 21 de zile.
Am refacut analiza (inca nu am rezultatul) si astept urmatorul ciclu fiindca mi s-a zis ca tratamentul trebuie inceput in acel moment(existand posibilitatea ca eu sa fiu insarcinata).
Am citit pe internet pareri diverse in legatura cu acest subiect, cineva chiar a citat dintr-o carte de specialitate ca daca titrul anticorpilor are o valoare cuprinsa in intervalul 30-300 IU/mL nu e nevoie de nici un tratament.
Am uitat sa specific ce era mai important: imi doresc cu disperare un copil, timpul trece nemilos si eu sufar pentru fiecare luna pierduta.
Imi pare rau ca mesajul este cam lung.
Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bibyrox spune:

Buna
Problema mea este ca vreau bebe! Incercam de abia o luna deci nu-mi fac griji inca. Mi-am facut absolut toate analizele sangelui si totul a iesit ok. La ginecolog la fel, mi s-a dat unda verde. Dar saptamana trecuta mi s-a facut rau si am ajuns la urgenta. S-a descoperit ca am o infectie puternica la rinichi. La urocultura rezultatul a fost: steril. Tratamentul pe care mi l-a dat: Ciprozone Forte 500mg 1pastila/12 ore timp de 7 zile, No-Spa, supozitoare Diclofenac si algocalmin. Am terminat antibioticul ieri seara. Acum astept sa vina ciclul pentru ca sunt in Z28.
Intrebarea mea este: Luna aceasta pot incerca sa raman insarcinata?

Multumesc frumos pentru atentie!


Fiecare zi, plina de lumina, ma face sa-mi aduc aminte ca traiesc!

Biby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramsan spune:

Buna ziua. Eu am rezultatele la triplu test dar nu am si interpretarea lor... iar pana ajung la dr. mea simt ca ma topesc.

Pe scurt la 17 sapt si o zi, rezultatele sunt:
beta HCGul 4958 mUI/ml sub intervalul normal de 5500-56000
estriolul 1,43 ng/ml sub interval care este 1,5 - 6,6
si alfa-fetoproteina 27,59 UI/ml care este in interval... 16-93

Voi ce stiti despre valorile astea? Sunt ok oare? Va rog sa ma ajutati cu un raspuns, please....

Ramona 17+


Ramona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns noela_carmen spune:

dragelor, dragilor
sper din tot sufletul sa ma puteti lamuri si pe mine...
in urma unui tratament naturist, cu aplicare locala, mi s-a spus ca fibromul meu necrozeaza...as vrea sa stiu tare mult ce implicatii are acest lucru...nu stiu ce sa fac, sa mai continui acest tratament sau nu, mi-e teama sa nu fac mai rau.

acesta este pozitionat, intramural cu dezvoltare catre cavitate??????????????????????????????????? ce mai inseamna si asta? inainte mi s-a spus ca e situat doar intramural nu si cu dezvoltare catre cavitate...

apoi mai citez" endometrul extrem de ingrosat(1.8)prezinta la nivelul cavitatii o formatiune cu ecogenitate mai crescuta cu diametrul de 1 cm?????asta ce mai e, vreun polip???

si " ovar drept=3.13 cu folicul prezent" ????

va implor sa-mi raspundeti, nu stiu incoto s-o apuc, medicul n-a avut "timp" sa-mi dea aceste lamuriri!!!

va pup

Mergi la inceput