555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 85

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Buna seara!
Sunt insarcinata in 6 saptamani si de aproximativ 10 zile am niste scurgeri maronii (nu sunt abundente) la cinci saptamani am fost la control ginecologic si dr mi-a prescris un tratament cu utrogestan (2 capsule pe zi) si Thrombo ass (o pastila pe zi)..desi urmez acest tatament in continuare am aceste scurgeri maronii...dureri abdomilnale nu am... mentionez ca la ecografie s-a observat ca sarcina nu este f bine fixata si la control colul era inchis...
As vrea sa va intreb de ce nu-mi dispar aceste scurgeri (desi urmez tratamentul) si cat este de grav, in ce sens poate afecta sarcina?
Va multumesc!

5+ si mama lui bebita(29.05.2004)
in sfarsit poze... http://pg.photos.yahoo.com/ph/flaviapopcj/album?.dir=/7d54

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabitza_max spune:

O scurta intrebare: stiti cumva cum se poate explica existenta unui hematom aflat sub sacul gestational, depistat la echografie si cat de mult poate dauna unei sarcini aflate la inceput de drum (prima luna, mai concret)?

Va multumesc anticipat si va doresc tuturor multa sanatate!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

[quote]Originally posted by flavia maria

Buna seara!
Sunt insarcinata in 6 saptamani si de aproximativ 10 zile am niste scurgeri maronii (nu sunt abundente) la cinci saptamani am fost la control ginecologic si dr mi-a prescris un tratament cu utrogestan (2 capsule pe zi) si Thrombo ass (o pastila pe zi)..desi urmez acest tatament in continuare am aceste scurgeri maronii...dureri abdomilnale nu am... mentionez ca la ecografie s-a observat ca sarcina nu este f bine fixata si la control colul era inchis...
As vrea sa va intreb de ce nu-mi dispar aceste scurgeri (desi urmez tratamentul) si cat este de grav, in ce sens poate afecta sarcina?
Va multumesc!

Draga Flavia,eu lucrez in ginecologie intr-o clinica particulara cu un medic excelent d.p.d.v profesional.Am sa-ti spun ce dam noi in cazul tau,daca sarcina nu e fixata bine,adica e prezent cumva un hematom decidual pe langa sac?ti-a zis asa ceva?
UTROGESTAN 3 caps. seara odata intravaginal
GRAVIBINON 1 fiola inj. intramuscular la 3 zile timp de o saptamana,iar daca scurgerile se reduc atunci se face o injectie odata la sapt. sau la 2 sapt.
THROMBO ASS de 50 mg. 1 1/2 cp. pe zi(1 cp jumate in fiecare zi)
BUSCOPAN cp.(comprimate) 1 sau 2/zi daca e cazul(in caz de durere)
Sper ca te-am putut ajuta un pic,vezi tu daca vei putea sa faci acest tratament ar fi bine,si bineinteles sa nu faci efort,baie fierbinte si sa nu ai contact o perioada pana se lamureste situatia.
Daca colul este inchis este un semn bun,eu ma rog sa te ajute D-zeu sa fie bine si sa fiti si tu si BB sanatosi.
Astept vesti bune si iti trimit salutari
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by Gabitza_max

O scurta intrebare: stiti cumva cum se poate explica existenta unui hematom aflat sub sacul gestational, depistat la echografie si cat de mult poate dauna unei sarcini aflate la inceput de drum (prima luna, mai concret)?

Va multumesc anticipat si va doresc tuturor multa sanatate!!!


Gabitzu' max



Draga Gabitza,hematomul de care zici tu se datoreste unei defectuoase implantari a sacului in care sta embrionul,sac care e un pic desprins si atunci locul de unde se desprinde sangereaza si formeaza un lac sangvin,numit hematom decidual.
Ai primit ceva tratament pt asta?
Mai sus am raspuns si am scris tocmai despre asta.Daca ai ceva intrebari si te pot ajuta cu draga inima o s-o fac.
sa auzim doar de bine, va pupicim Andreea si BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

Draga Andreea iti multumesc din suflet pentru raspuns si pentru gandurile tale bune!
Vreau sa-ti spun ca scurgerile aproape au disparut si sunt tare fericita ca incepe sa fie bine..asa simt eu ca o sa fie bine . Au inceput si greturile specifice sarcinii ceea ce ma face sa simt cu adevarat ca sunt insarcinata ...dar stiu ca e normal si nu imi fac griji din pricina asta...
Abia astept sa merg la control vinerea viitoare sa vad daca totul e in regula...imi faceam un pic probleme in lagatura cu trombo ass-ul ca eu am mai citit ca nu e buna aspirina in sarcina..acum m-am mai linistit si iti multumesc din suflet...
iti doresc multa sanatate si numai bine!
p.s imi poti spune cu ce dr din Hd lucrezi? Am o prietena in Deva care isi cauta un ginecolog bun...multumesc mult!

6+ si mama lui bebita(29.05.2004)
in sfarsit poze... http://pg.photos.yahoo.com/ph/flaviapopcj/album?.dir=/7d54

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Moira spune:

Buna,
Am si eu o nelamurire legata de varicela. Eu nu am facut aceasta boala a copilariei si nici nu stiu daca am fost vaccinata sau nu. Tot citind pe internet, am vazut ca in situatia in care o femeie insarcinata se imbolnaveste de varsat de vant, sansele de a aduce pe lume un copil cu defecte este foarte mare.
Intrebarea mea este daca in Romania se fac teste care sa evidentieze existenta anticorpilor si daca se fac vaccinuri femeilor care nu au imunitate si care doresc sa aiba copii.

Va multumesc.

Moira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

quote:
Originally posted by Moira

Buna,
Am si eu o nelamurire legata de varicela. Eu nu am facut aceasta boala a copilariei si nici nu stiu daca am fost vaccinata sau nu. Tot citind pe internet, am vazut ca in situatia in care o femeie insarcinata se imbolnaveste de varsat de vant, sansele de a aduce pe lume un copil cu defecte este foarte mare.
Intrebarea mea este daca in Romania se fac teste care sa evidentieze existenta anticorpilor si daca se fac vaccinuri femeilor care nu au imunitate si care doresc sa aiba copii.

Va multumesc.

Moira



6+ si mama lui bebita(29.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by flavia maria

Draga Andreea iti multumesc din suflet pentru raspuns si pentru gandurile tale bune!
Vreau sa-ti spun ca scurgerile aproape au disparut si sunt tare fericita ca incepe sa fie bine..asa simt eu ca o sa fie bine . Au inceput si greturile specifice sarcinii ceea ce ma face sa simt cu adevarat ca sunt insarcinata ...dar stiu ca e normal si nu imi fac griji din pricina asta...
Abia astept sa merg la control vinerea viitoare sa vad daca totul e in regula...imi faceam un pic probleme in lagatura cu trombo ass-ul ca eu am mai citit ca nu e buna aspirina in sarcina..acum m-am mai linistit si iti multumesc din suflet...


iti doresc multa sanatate si numai bine!
p.s imi poti spune cu ce dr din Hd lucrezi? Am o prietena in Deva care isi cauta un ginecolog bun...multumesc mult!

6+ si mama lui bebita(29.05.2004)
in sfarsit poze... http://pg.photos.yahoo.com/ph/flaviapopcj/album?.dir=/7d54




Draga Flavia,ma bucur din suflet ca esti mai bine si iti doresc sa fii sanatoasa si sa aduci pe lume un BB. sanatos si frumos.
Doctorul cu care lucrez eu lucreaza in Deva in spital, deci sigur prietena ta il cunoaste.Numele lui este ROMEO STANESCU,iar cabinetul particular este in Hunedoara,pe Str.C.Brancusi,Nr.2,vis-a-vis de Biblioteca Municipala.
Te pupicesc dulce si iti doresc burtica usoara.
Daca vrei sa ne mai "auzim" m-as bucura sa-mi mai scrii despre tine si bb. Andreea si BB din burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flavia maria spune:

off topic
Andreea id-ul meu de messenger este "flaviapopcj" daca vrei mai povestim pe mess...
pupici!

6+ si mama lui bebita(29.05.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns voicu_bebi spune:

bine v-am gasit. eu iau anticonceptionale Desorelle,din iunie anul trecut,in martie anul trecut am ramas insarcinata dar am suferit un chiuretaj si de atunci iau pastile. as vrea sa stiu daca ma va afecta faptul ca am avut chiuretajul acela ,daca stie cineva daca ma vor afecta pastilele cand voi vrea sa avem un bebe. as vrea sa renunt la ele anul viitor cand am vrea sa avem un bebe.

Nunta noastra:19 august

Mergi la inceput