555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 70

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gologanii spune:

Trimis la - 19/05/2005 : 14:48:47
--------------------------------------------------------------------------------

Stiu ca s-a mai discutat despre sterilet, dar pana ajung la consult, vreau sa va cer ajutorul.
Am sterilet de 6 luni, cu sangerare de 3 saptamani dupa implantare si menstruatie mai lunguta, dar problema este o leucoree abundenta. Mi-am facut analizele si a iesit Candida, dupa cum ma asteptam, dar ,surpriza, sau nu prea, Paps II-III.
Bineninteles ca m-am cam panicat, pt ca sunt patita. Acum 3 ani am avut o leziune cam urata pe col (datorata probabil tot unui mediu inflamator candidozic) pa care am cauterizat-o ERAD. De cand mi-am pus steriletul mi-am dat seama ca nu e totul in regula, am mai facut spalaturi, am mai pus cate un ovul, dar nu cred ca am rezolvat ceva, ba poate din contra.
Sper sa nu fie nimc foarte grav, ci doar sfarsitul colaborarii mele cu steriletul, dar nu pot sti cu siguranta pana la control(poate ar fi necesara si o colposcopie?).
Oare cum as putea sa scap eu de Candida? Cred ca am facut toate tratamentele posibile. Imi recomandati Diflucan p.o. sau am mai auzit de niste ovule foarte eficace pe care nu le-am testat:Lomexin?
Multumesc,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gologanii spune:

Intrebarile mele nu le aude nimeni?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simos30 spune:

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti daca e normal ca menstruatia sa nu fi aparut dupa 5 luni de la nastere in conditiile in care alaptez.
Multumesc.
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns o_camelie spune:

Buna ziua!

Am si eu rugamintea de a-mi da cateva detalii referitoare la aceste valori (caci pana ajung la medicul meu, sunt putin cam disperata!): Prolactina 13.88
Estradiol 25
FSH >150.

Va multumesc.

PS. Mentionez ca am rascolit arhiva de raspunsuri pe acest subiect si am gasit numai pe valori mai mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrodiquee spune:

Buna la toata lumea, SUNT O PRIETENA NOUA pe FORUM si nu stiu daca am nimerit corect, dar as vrea si eu sa-l intreb cate ceva pe dl nostru "doftor". Mai postez o data daca acesta ajunge unde trebuie.

Va pup cu drag pe toti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrodiquee spune:

Si cum spuneam, sunt noua pe aici asa ca bine v-am gasit. SI CE BINE INCA! CE BINE CA V-AM GASIT

Ma numesc Rodica, am 25 ani, sunt casatorita si am probleme cu care incerc sa ma lupt!!!

Draga domnule "doftor" am citit cate ceva despre dvs, am citit si destul de multe din raspunsurile pe care dvs. le-ati scris pe acest forum, drept pentru care am sperante ca poate imi veti raspunde si mie mai devreme sau mai tarziu. Problema mea este ca nu am un ciclu regulat DELOC !!! Adica.

Prima menstruatie: la 14 ani.
Urmatoarea: la aprox. 9 luni de zile...
Urmatoarele (timp de vreo 6 ani) la intervale la fel de lungi (nu cred ca am avut un an cu 2 menstruatii).

Drept pentru care in anul 2001 (deci la varsta de 21 ani) am mers la doctor. Am facut o ecografie doar si mi-a dat repede DIANE 35 pentru reglarea ciclului. Bun. Am mai fost si la un endocrinolog, care mi-a facut o analiza hilara doar a TESTOSTERONULUI, nu stiu de ce tocmai pe aceea, caci par pe fata sau in alte zone in exces deloc, sau voce ingrosata... nu ma confund deloc cu baietii la care mi-a iesit 1.7 ng/ml iar valorile normale la FEMEI sunt intre 0.2-0.8ng/ml iar la BARBATI 3-10ng/ml. Dupa care stop analize, stop tot pentru ca eram in timpul facultatii, nu aveam nici bani, etc.

Incepand cu 2001 va spun pe scurt perioadele cu menstruatie si cele fara. Includ perioadele in care am luat DIANE35 care s-au purtat frumos cu mine si si-au facut datoria de a imi aduce menstruatia. Deci:

2001
oct-dec = 3 luni Diane35
2002
ian-mart= 3 luni FARA MENSTRUATIE
apr-dec = 9 luni Diane35
2003
ian-apr = 4 luni FARA menstruatie
mai-dec = 8 luni Diane35
2004
ian-dec =12 luni Diane35 SI STOP pastilute... stop tot.
2005
ian. = menstruatie la 34 zile (fara Diane)
febr.= menstruatie la 34 zile (fara Diane)
mart.= menstruatie la 34 zile (fara Diane)

APRILIE ? GATA ? Si eu care credeam ca problemele se rezolvasera. DAR, din pacate, nu a mai venit menstruatia... am crezut ca am ramas insarcinata in urma unui contact neprotejat cu sotul meu, dar nu s-a dovedit la nici unul din cele 3 teste BARZA. Toate testele au fost negative.

Deci am plecat la doctorul endocrinolog pentru investigatii. Problema mea e ca am facut analizele, dar cred ca le-am facut aiurea, pentru ca mi-a dat sa fac FSH, LH, Prolactina si TSH, iar pe aici pe forum am vazut ca se fac in anumite zile ale ciclului. Ce pacat ca nu am fost destul de informata or e bine si asa. UM = 21 martie (prima zi a ultimei menstruatii), iar rezultatul analizelor este:
FSH = 7.57
LH = 25.05
prolactina = 588.1
TSH = 3.66

VN pt. FSH la femei:
Faza Foliculara 3.5- 12.5
Faza Ovulatorie 4.7- 21.5
Faza Luteala 1.7- 7.7
Menopauza 25.8-134.8

VN pt LH la femei:
Faza Foliculara 2.4-12.6
Faza Ovulatorie 14 -19.5
Faza Luteala 1 -11.4
Menopauza 7.7-58.5

VN pt Prolactina: 127 - 637
VN pt TSH: 0.27 - 4.2

Am facut si o radiogragie pentru SAUA TURCEASCA, din care a reiesit SA NORMALA si o ecografie cu urmatoarele aspecte: uter transversal,mic,29.4 mm (asa de mic?), ovare micropolichistice (dar eu nu cred pentru ca asa mi-a iesit si la primul ecograf acum 4 ani si am luat DIANE pentru asta si tind sa nu am incredere in aceasta diagnosticare mai ales ca surorii mele un alt medic i-a spus ca acesti micropolichisti sunt FOARTE USOR CONFUNDATI si nu oricine se pricepe sa le deosebeasca de OVULELE care s-ar afla tocmai pe sufrafata ovarelor spre exterior dand aspect de micropolichisti). Dimensiunile ovarelor sunt de 22.7mm OV.DR. si 19mm OV.ST,ambele cu structura omogena.

Am cateva intrebari DOMNULE DOCTOR, la care sper sa imi raspundeti macar succint, va rog:
1. Ce puteti afirma in legatura cu tot acest istoric sau care ar mai fi principalele necunoscute pentru a putea caracteriza intr-un fel organismul meu si ce ma sfatuiti sa fac.
2. Imi puteti, va rog, da o interpretare la analizele efectuate si mai ales imi puteti explica de ce se catalogheaza un uter ca fiind mic? Care sunt dimensiunile normale? Cum imi afecteaza acest lucru organismul? Care sunt consecintele pentru o eventuala sarcina? Credeti ca am sanse sa raman insarcinata? ca de acum imi fac griji si daca acest lucru este posibil in situatia mea...

Imi cer scuze ca am scris asa de mult, dar ideea e scurta: DE CE NU VINE CICLUL NATURAL? iar cauzele s-ar putea sa fie multe, dar va rog, sa ma intelegeti ca nici nu mai stiu unde sa ma mai duc, cu cine sa mai stau de vorba... ce doctor ma rezolva si pe mine...?

Astept raspunsul dvs domnule doctor... daca am uitat sa spun ceva ce poate v-ar putea folosi pentru a-mi raspunde cat mai corect, atunci o sa va raspund fara indoiala, iar pana atunci MULTA SANATATE la toata lumea!!!

Va pup cu drag pe toti!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rrodiquee spune:

Am uitat sa mentionez ca recoltarea sangelui pentru analizele de mai sus sunt facute pe data de 27.05.2005 deci nu pot sa stiu in ce faza ma aflam pentru ca UM a fost asa cum am mentionat pe 21.03.2005. Deci in ziua 68...


DAR MA INGRIJOREZ CA DOMNUL ARIAN nu mai apare cu raspunsuri... sa fie la o bere?sau suntem asa de multi ca nu ne mai vrea?


Va pup de dimineata pe felia cu dulceata!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bal_mascat spune:

Buna ziua,

Chiar daca sunt noua pe acest forum, am o vechime de mai bine de un an de cand citesc informatiile de aici.
Astazi m-am decis sa va scriu pentru ca am o mare dilema. Iata care este toata povestea! La inceputul anului trecut am renuntat la anticonceptionale pentru ca timp de 4 luni cat le-am luat nu am reusit sa ma obisnuiesc cu ele. Am avut sangerari intre menstruatii si dureri de sani. Dupa ce am intrerupt administrarea lor, primele 4 menstruatii au venit la 11 zile, iar apoi in fiecare luna menstruatia venea aleator:24, 26, 35, etc. In luna august am fost la endocrinolog si am fost trimisa sa imi fac analizele hormonale. Iata rezultatele in ziua 21: estradiol=186 (limita in faza luteala 20-738 pmol/l); LH=7.45 (faza luteala 0.40-20.00 mlU/mL); FSH=3.48 (2-13 mlU/mL); TSH=2.3 (0.49-4.67 ulU/ml); prolactina=56.23 (1.39-24.20); FT4=1.13 (0.71-1.85 ng/dL). Pe baza acestor analize doamna doctor mi-a recomandat 3 luni de eutyrox pe motiv ca as avea hipotiroidie subclinica si asta ar fi motivul pentru care ar fi si prolactina crescuta. Dupa 3 luni de eutyrox am repetat analiza de TSH=0.64 si de prolactina=58.22. Dupa aceste date s-a constatat ca prolactina nu ar avea legatura cu tiroida si mi s-a recomandat sa continui totusi eutyroxul si sa iau bromocriptina. Dupa aproape 2 saptamani de tratament cu bromocriptina a trebuit s arenunt la acest medicament pentru ca am probleme cu stomacul si am inceput sa am dureri de stomac. Doamna doctor mi-a spus ca dupa ce se linisteste stomacul sa reiau tratamentul, dar mi-a fost frica, asa ca am incercat un tratament naturist: ceai de coada soricelului pe stomacul gol. Am repetat analizele in ianuarie: TSH =0 si prolactina =35.17.
Cum mi s-a recomandat incetarea tratamentului cu eutyrox si repetarea analizelor dupa 3 luni. Iata rezultatelel: TSH=5.12 si prolactina=38.59! Surpriza totala! cel putin pentru mine, pentru ca doamna doctor mi-a spus ca voi lua eutyrox toata viata, dar jumatate de pastila (initial am luat cate o pastila).
Nu mi-a placut acest "verdict" asa ca am mai consultat un medic.
La vederea rezultatelor si la auzul povestii, noul medic si-a indreptat atentia catre prolactina. Asa ca mi s-a recomandat Dostinex timp de 4 saptamani si repetarea analizelor in ziua 21 ca sa ppot face si progesteronul.
Ziua 21 a picat in timpul tratamentului cu dostinex, mai exact la misjlocul acestei perioade.
Iata rezultatele: T3=0.96 (0.7-2.04); T4=5.82 (4.5-12), Ft4=0.97 (0.71-1.85); TSH=2.762 (0.490-4.670; progesteron=21.91 (3.28-38.63); prolactina=8.58 (1.39-24.2); ATPO=2705.8 (normal e sub 12).
Domnul doctor mi-a spus ca aparent as avea tiroidita Hashimoto, dar ca el observa ca tratamentul cu dostinex e bun pentru mine, asa ca imi recomanda sa iau 3 luni dostinex!!!!

Iar eu acum sunt nedumerita! Care e de fapt problema mea?
Un tratament cu dostinex este potrivit pentru tiroidita?
Care este legatura dintre prolactina, tsh si atpo?
Eu acum ce sa fac?

Va multumesc din suflet pentru raspuns! sper ca puteti sa ma ajutati sa ma lamuresc


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camy062004 spune:

si eu am o intrebare.saptamana viitoare as vrea sa fac hsg si as vrea sa stiu daca am candida se poate face aceasta analiza?sau nu este indicat daca am candida? multumiri anticipat.

camy

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luciana12 spune:

Buna seara. Va rog, daca se poate, lamuriti-ma si pe mine cu o problema. La 7 luni dupa cezariana mi-a venit ciclul. Am inceput sa iau exluton, dar 3 zile(nu consecutiv) am uitat sa iau pastilele. Mi-a venit ciclul intarziat dupa 1 luna jumatate (cu 1 seara inainte de ciclu iar am uitat pastila). Acuma, dupa 1 saptamana jumatate de la ultima menstruatie, iar sangerez, nu foarte mult, culoarea este maro inchis, acum spre seara au aparut niste chegulete mici(mai mult un fel de gelatina maro) si am o durere usoara, suportabila, ca la ciclu obisnuit. Inainte de sarcina luam logest si chiar daca uitam sa iau pastila, nu se intampla nimic deosebit, vad insa ca cu exlutonul sunt probleme. Eu continui sa alaptez. Intrebarea este, e de vina alaptatul sau faptul ca am uitat pastilele sa le iau? Si mai am o intrebare, intre folii se face pauza 7 zile, sau iau in continuu? Am terminat pachetul de exluton, trebuie sa iau altul in continuare? Cu multumiri anticipate,



Mergi la inceput