555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 56

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by natalia26

Buna Teo,
Iti multumesc din suflet pentru raspuns si mai ales pentru explicatiile exacte. Ai dreptate, acum imi a mintesc ca asistenta i-a spus dr ca a pus prea putina substanta si mai ales fara presiune, dar dr. a spus ca n-are nimic , ca daca e sa fie bine, e oricum!!! Asta dupa ce am stat aproape o zi in spital ca apoi sa-mi spuna sa vin a doua zi ca nu mai au substanta. Schimb dr. urgent!!!! Cat priveste estradionul,31,30(val de ref. f. folic 30-120 pg/ml) a fost facut in ziua a 5 a menstrei a la indicatiile dr, ce o mai insemnand si asta! As mai avea o rugaminte, iata rezultatul ecografiei: Uter regulat, dimensiuni 48/36, infantil spune dr. cavitate uterina centrala, fara continut, endometru 6,6mm. Ovar drept 23/26, ecostructura neomogena, foliculi 6, volum 7,9 (al ovarului). Ovar stang, ecostructura neomogena, foliculi 13 cu dimunsiuni 5-7 mm, volum ovar 19,8. Diagnostic: distrofie ovariana micropolichistica. Ecografia e facuta in ziua 7 a CM. In urma acestora, am facut si HSG, care a fost facut de mantuiala. Concluzia, "la treaba, ca ovulezi(test acela minune al glerei) si nici un tratament. Cum e posibil??
Pentru spermograma, trebuie trimitere de la medic?
Inca o data multumesc si felicitari pt ceea ce faci.
Multumesc
Natalia26


Natalia,

Diagnosticul de prezenta a ovulatiei nu poate fi unul de certitudine in cazul in care se bazeaza doar pe proprietatile fizice ale glerei cervicale. Exista (cel putin in Bucuresti) teste de ovulatie care se bazeaza pe cristalizarea salivei, semnificativ mai specifice (si deci cu valoare mai mare diagnostica) decat examinarea glerei. Oricum, certitudinea absoluta a existentei ovulatiei o caonstituie cresterea semnificativa a progesteronului in sange. Dozarea acestuia in ziua 21-22 a ciclului menstrual furnizeza intotdeauna diagnosticul de certitudine.

Ovarul poate ovula chiar si in canditiile existentei unei distrofii polichistice, deci afirmatia doctoritei tale nu vine in contradictie cu examenul ecografic efectuat. In orice caz, pt o pacienta care investigheaza tocmai o infertilitate cred ca ar trebui acordata o atentie semnificativ mai mare afectiunilor distrofice ovariene.

Pt spermograma nu este nevoie de trimitere, investigatia se efectueaza contra cost.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by Tonnia

Buna Teo!
Am si eu o intrebare care seamana cu cele de la Radio Erevan: pot sa raman insarcinata avand un nivel al estrogenului sub limita inferioara? Celelalte analize sunt OK.
Multumesc anticipat!

Antonia


Antonia,

Nu imi pot da seama ce intelegi tu prin "celelalte analize sunt OK". Daca acestea includ: examenul bacteriologic al secretiei vaginale, spermograma partenerului, testul postcoital, examenul ecografic pelvin si eventual dozari hormonale ale PRL, E2, P, FSH, LH (ultimele patru seriat pe parcursul unui ciclu menstrual) si examen histerosalpingografic (cu proba Cotte), ar fi de asteptat (dar nu cu certitudine!) sa poti obtine o sarcina.

Valorile zise "normale" ale dozarilor hormonale se bazeaza pe distributia statistica a concentratiilor sanguine hormonale in populatia studiata. Daca o anumita persoana prezinta valori putin mai mici sau mai mari decat intervalul considerat "normal", nu inseamna neaparat ca exista o disfunctie secretorie. In cazul tau, daca estrogenii se mentin sub nivelul minim al "normalitatii", pot exista doua evtualitati: fie ai o particularitate functionala (absolut normala pt tine), fie este vorba de o insuficienta secretorie ovariana. Diferenta este marcata de prezenta sau absenta ovulatiei. Cu alte cuvinte, daca ovulezi in fiecare luna totul este OK, chiar daca valorile estrogenilor sunt aparent prea mici.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by letizia


Multumesc mult pentru raspuns, Teo, l-am printat pentru vecina mea care a fost foarte incantata si-acum imi indeplinesc rolul de dublu mesager si-ti transmit si multumirile ei. Referitor la lipsa de educatie, imi insusesc si eu critica ta, habar n-am avut ca exista astfel de centre, e drept ca subiectul nu m-a interesat deloc si nici n-am motive sa ma gandesc ca ma va preocupa intr-un viitor foarte apropiat, dar e bine de stiut ca sunt tratamente. Folosirea pilulelor contraceptive cu doze mici de estrogeni, in perioada de fertilitate a femeii, influenteaza in vreun fel instalarea ulterioara a menopauzei (ca timp si manifestare...)?

Intrebarea 1 era intr-un mesaj anterior pe care-l splitasem , ca sa nu abuzez prea tare de timpul tau. Beneficiez deja de raspunsul detaliat pe care mi l-ai dat si cred ca o sa am vesti bune, dar o sa revin dupa ce termin tratamentul si verific la laborator.

Iar neuronul e atat de stanjenit de demonstratia ta logica si simpla in legatura cu fiertul/nefiertul apei, incat l-am trimis sa se odihneasca putin.

Multumesc mult, numai bine.
Letizia





Letizia,

In mod teoretic, folosirea indelungata a contraceptivelor orale combinate ar trebui sa amane momentul instalarii menopauzei, dat fiind faptul ca ovarul este mentinut intr-o stare de repaos functional. Cum insa menopauza nu este indusa (asa cum se credea) de epuizarea rezervei foliculare ovariene, ci de mecanisme mult mai complexe care se desfasoara (cel putin in parte) la nivelul intregului organism, afirmatia precedenta nu ramane decat o simpla teorie fara echivalenta in realitate. In concluzie, tot ce pot spune este ca personal nu am auzit de vreo influenta (pozitiva sau negativa) asupra instalarii menopauzei drept urmare a utilizarii pilulelor contraceptive.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by DanielaNeagu

--------------------------------------------------------------------------------

Buna ziua d-le doctor,

indraznesc sa pun si eu doua intrebari si va multumesc anticipat daca aveti amabilitatea sa-mi raspundeti;
1)am 35 de ani si imi doresc un copil;am avut trompele infundate,am facut laparoscopie pe 13 iulie 2004,iar pe 31 august 2004 m-am internat la urgenta pentru apendicita cu peritonita:laparoscopia a declansat apendicita ?...(prin deranjarea fundului de sac Douglas ?),dar in urma apendicitei e posibil sa am din nou probleme cu trompele ?,sau poate afecta si altceva in urma careia nu pot sa ramin insarcinata?
2)sotul meu are 36 de ani ,o spermograma buna,dar PH-ul este 8 :poate afecta fertilitatea?

MULTUMESC MULT, inca odata.





D-na Neagu,

Situatia ar fi urmatoarea:

- laparoscopia NU a declansat apendicita;
- fundul de sac Douglas nu a fost deranjat cu nimic in cadrul manevrelor laparoscopice (pe de o parte), iar apendicele are rareori de-a face cu acest reces peritoneal (pe de alta parte);
- in urma abcesului apendicular complicat cu peritonita exista posibilitatea deloc neglijabila sa apara obstructii tubare
- pH 8 al spermei nu este o valoare patologica si nu influenteaza negativ fertilitatea sotului; eventual spermatozoizii pot prezenta hipermotilitate, cu epuizarea mai rapida a rezervelor energetice continute (deci probabil nu mai au capacitate fecundanta timp de 48 ore de la contact, ci ceva mai putin: 24-36 ore).






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by camelia.t

buna ziua
incerc sa prezint scurt si la obiect problema mea:
- 28.10.2001 nastere normala
- 21.11.2001 operatie -colecistectomie (nu laparoscopic)-intraoperator se evidentiaza o grava afectare a ficatului (transaminaze 420)
-05.06.2002 - diagnosticare la Clinica Medicala 3 din Cluj - Hepatita c
-10.06.2002 - biopsie hepatica cu confirmarea diagnosticului
-15.06.2002 - efectuarea incarcaturii virale si inceperea tratamentului cu Interferon Pegasis (administrare 1 data / saptamana) si Ribavirina 6 poastile/zi
-01.07.2003 inchei tratamentul cu interferon si ribavirina -incarcatura virala negativa , cantitate nedetectabila
-20.01.2004 - la 6 luni fara nici un tratament - viremia se pastreaza negativa
-transaminazele efectuate lunar se pastreaza in limite normale (17/30)
INTREBARE: EXISTA VREO CONTRAINDICATIE DE SARCINA IN ACESTE CONDITII? Mi-as dori o sarcina anul viitor dar nu stiu daca tratamentul facut (si incheiat de un an jumate) poate avea vreun efect negativ.Mentionez ca de atunci nu am folosit alte medicamente in afara de paracetamol.
Multumesc anticipat pentru raspuns.


camelia si Fineas (n.28.10.2001)


Camelia,

Tot pe (foarte) scurt, NU exista in momentul de fata nici o contraindicatie ginecologica pt instalarea unei sarcini. Infectia s-a vindecat iar efectul medicamentelor administrate a disparut de foarta multa vreme.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by pisi_ella

Buna ziua! Traiesc intr-o mare incertitudine! Mi-a intarziat ciclul 3 saptamani, mi-am facut 4 teste de sarcina, doua au iesit negative si doua pozitive, am fost si la doctor acum doua zile, mi-a facut echo si mi-a spus ca nu se vede nimic in uter, poate doar o mica pata mai intunecata care ar trimite indirect la o sarcina foarte mica, de cel mult 3 saptamani...Acum vin cu urmatoarea precizare: singurul contact sexual neprotejat a fost in ziua a 30-a a lunii, deci chiar cand trebuia sa-mi vina ciclul. Se poate sa raman gravida atunci?? Ca e singura explicatie si sarcina ar avea intr-adevar, 3 saptamani. Inca un amanunt: la o zi dupa contactul sexual a fost cutremurul acela si m-am speriat ingrozitor. Am citit ca poti sa ai ovulatie din cauza unei sperieturi foarte mari. Dr. mi-a zis sa revin dupa 2 saptamani, ca atunci se va sti sigur ce si cum. Inca o precizare: inca alaptez fetita de 1 an jumate si dr. mi-a zis ca e posibil sa fie o amenoree de lactatie. Dar de ce au iesit 2 teste pozitive? Dr. mi-a zis ca testele astea nu sunt intotdeauna elocvente, dar mie tot nu-mi vine sa cred.
Ma tot gandesc la o sarcina extrauterina Oare e posibil?
Pe de alta parte, mi-a aparut pe fata o usoara acnee, ceea ce trimite la o dereglare hormonala.
Inafara de asta, am oarece dureri de burta, mai usoare decat la ciclu si ma dor un pic sanii...Astea pot sa fie semnalmente de sarcina...In rest....nimic.
Ce ma sfatuiti sa fac? Sa mai astept 2 saptamani? Sa fac o echo vaginala? Sunt tare, tare dezorientata!

Va multumesc anticipat pentru raspuns!


_Ella & Emma

_Ella & Emma

http://community.webshots.com/album/137335800njwMrx
http://www.emmaandreea.3x.ro


Pisi_ella,

Cum probabil pana acum problema a fost deja transata, nu pot spune in momentul de fata decat ca indicatia de a relua examinarile dupa o pauza de doua saptamani a fost cea mai echilibrata posibil. Exista posibilitatea instalarii unei sarcini chiar in perioade cand metoda calendarului ar indica imposibilitatea producerii unui asemenea eveniment. Nu este vorba neaparat de ovulatie spontana in urma unui soc emotional (sperietura de la cutremur) cat de instabilitatea hormonala sexuala indusa de alaptare: unele cicluri sunt anovulatorii, ceea ce creste semnificativ posibilitatea unei ovulatii intr-un moment atipic.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by cami_alex

quote:
Originally posted by arian

[quote]Originally posted by cami_alex

Buna ziua,

Am avut dureri mari de burta, stari de oboseala si o stare de slabiciune imediat dupa ziua ovulatiei ( incepand cu ziua a 16-a).Aceleasi simtome le-am avut si in sarcina trecuta din cauza asta eram sigura ca sunt insarcinata.
Am fost la control ginecologic in ziua 24 a ciclului sa vad ce se intampla ( ginecologic mi-a spus ca e in regula iar pt sarcina a spus ca e prea devreme sa-si dea cu parerea....ovulatie a fost, membrana insa era subtire) , iar in ziua 25 am avut scurgere foarte mica de culoare inchisa.Ieri( ziua 26) de dimineata am avut o scurgere mai intensa tot de culoare inchisa.De la amiaz si pana seara a mai fost insa doar cat sa pateze tamponul.
Azi e ziua 27 , peste noapte nu a fost nimic insa de dimineata am avut o mica scurgere sub forma unui cheag de sange de culoare foarte inchisa ( neagra).
Am avut tot timpul ciclu regulat de 28 de zile, a fost prima data cand am avut asa o scurgere in ziua 25.

Ce semnifica acesta scurgere de culoare inchisa?
E necesar sa merg iar la un control ginecologic?
Pot sa fi fost insarcinata si sa fi eliminat fara sa stiu?
Cum se recunoaste un avort spontan?

Multumesc
cami



Cami,

Sangele negricios este sange vechi, acumulat in cavitatea uterina si eliminat la exterior dupa un timp mai lung de 1-2 zile. In cadrul sarcinii este posibila aparitia unor sangerari in perioadele corespunzatoare menstruatiilor, pana in luna a IV-a, fara vreo semnificatie patologica. Adesea aceste sangerari sunt mult mai importante decat cea prezentata de tine, simuland adevarate menstruatii. Deci, in cazul in care esti intr-adevar insarcinata, sangerarea mentionata nu are semnificatie obligatorie de alarma. Dar, pe de alta parte, nici nu este de ignorat. Prin urmare un control ginecologic cat mai curand posibil este absolut obligatoriu.

Desi nu pot exclude nici un avort menstrual, nici o sarcina extrauterina incipienta, nu cred sa fie nici una, nici cealalta. Ambele evolueaza in general cu dureri semnificative in partea de jos a abdomenului si cu sangerari mult mai importante decat cea descrisa de tine. In ambele cazuri este necesar examenul fizic ginecologic si investigatii paraclinice (ecografie) si de laborator (test de sarcina, eventual dozare HCG). Apoi, astfel de sangerari pot aparea in endometrite, dezechilibre hormonale sexuale, etc etc etc... Oricum, pt a raspunde direct intrebarii tale finale, un avort spontan nu poate fi diagnosticat decat prin examen ginecologic, nu este o chestiune de "recunoscut" de catre pacienta.

[quote]Originally posted by cami_alex

Multumesc Teo pt raspuns.Am fost la control ginecologic intre timp si am primit aceleasi explicatii pe care mi le-ai dat si tu ( nu a fost vorba de sarcina).

Revin cu o alta intrebare.Am citit ca mucusul vaginal in timpul perioadei fertile are un aspect clar, este alunecos si elastic si abundent.Luna aceasta nu am avut nici un fel de scurgere sub forma aceasta, mai exact nu a fost scurgere sub nici o forma.Inseamana ca nu am avut ovulatie?


Cum am scris mai sus am fost la ginecolog si mi-a spus ca, curgerea maronie pe care am avut-o a fost menstruatia din luna respectiva.
Problema mea este ca acum la 2 saptamani,cand eu credeam ca sunt la ovulatie,mi-a venit ciclu ( in ziua 16-17 ).
As vrea te rog sa-mi explici legatura intre scurgerea maronie de acum 2 saptamani cand asteptam ciclu si ciclu care mi-a venit acum la 2 saptamani.Ar trebui sa merg iar la ginecolog?

Multumesc
Cami


Cami,

Nu este neaparat ca pacienta sa sesizeze modificarile de aspect ale mucusului cervical. Oricum, lipsa unei scurgeri clare, alunecoase, etc nu poate fi considerata sub nici o forma un indiciu a lipsei ovulatiei.

Din moment ce data trecuta am fost in imposibilitatea de a-ti preciza cauza sangerarii avute, este evident ca nici in momentul de fata nu iti pot explica de la distanta de ce a aparut o noua sangerare. Deduc ca examenul ginecologic nu a evidentiat mai nimic anormal, deci se exclude posibilitatea unei sarcini intra- sau extrauterine, a unei endometrite sau a unei fibromatoze uterine. Nu mai ramane decat dezechilibrul hormonal. Prin urmare, opinia mea este ca da, trebuie sa te prezinti din nou la ginecolog (preferabil la acelasi care te-a examinat si data trecuta) si sa-i expui evolutia evenimentelor. Numai examinarea directa da posibilitatea formularii unui diagnostic!





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by MRL

Buna arian,
Am sa trec repede in revista toate datele problemei.
Analizele au fost facute la sfarsitul anului 2003 inceputul anului 2004:
sotul - normospermie cu astenospermie moderata
eu : analize hormonale in limte normale, analizele zoonoze bune, HSG - uter laterodeviat spre dreapta, de talie in limite normale, opacifiere difuz neomogena, fara probleme de umplere, trompa dreapta permeabila, trompa stanga alungita usor cudata distal este permeabila,proba COTTE intens pozitiva bilateral.
Dupa aflarea rezultatelor, dr mi-a recomandat sa fac instilatii. Eu nu le-am facut deoarece am considerat ca nu este nevoie daca HSG-ul a iesit bine, mai ales ca operatia in sine nu este foarte placuta.
De atunci nu am luat nici un medicament si am incercat sa fiu cat mai calma in ideea ca poate stresul este cauza infertilitatii.
In februarie 2004 am inceput un tratament homeopat pe care il tin si acum. Tratamentul il fac pentru mai multe probleme pe care le am. Cele mai multe le-am rezolvat, mai putin conceperea bb.
Luna asta am incercat si mi-am luat temperatura dimineata si am folosit si teste de ovulatie sa vad daca se intampla ceva.
Am sa descriu mai jos temperatura si simptomele
ziua 9 - 36,7
10 - 36,5
11 - 36,5
12 - 36,5
13 - 36,6 - test ovulatie pozitiv - prestare-, seara dureri mari de ovare partea stanga
14 - 36,6 - test ovulatie usor pozitiv (una dintre linii era cam stearsa) dar eu l-am considerat negativ - prestare -, durere sporadica de ovare
15 - 36,6 - durere sporadica de ovare
16 - 36,8 - durere usoara de ovare, durere de mijloc, presiune in zona ovarelor
17 - 36,8
18 - 36,8
19 - 37,0 - dimineata durere ovare partea stanga, durere ca la ciclu
20 - 37,0 - seara durere de ovare partea stanga, am simtit la un moment dat ca un cleste care prinde si trage, durere ca la ciclu
21 - 36,8 - in timpul zilei senzatie de foame, dupa ce ma scol de la masa in scurt timp parca mi se face foame, seara presiune la sani, parca sunt fierbinti mai ales la sfarcuri, usoara mancarime la nivelul lor dar in timpul zilei parca nu am nimic;
22 - 37,1 - toata ziua senzatie de foame si de greata; la un moment dat am avut senzatia ca mi-a venit ciclul
23 - 37,1 - dupa amiaza senzatie de greata
24 - 37,0 - senzatie de greata, repulsie fata de mancare, sporadic durere de ovare, senzatie ca apare ciclul
25 - 37,0 - am facut un test de sarcina care a iesit negativ, senzatia de greata s-a mai diminuat, in timpul noptii durere foarte mare in partea stanga si pe centru, durere ca la un ciclul "nasol"
26 - 36,8 - sanii sunt tensionati dimineata, usoara durere de ovare - nesemnificativ
27 - 36,8 - sanii sunt foarte fierbinti in timpul noptii, ziua putin tensionati, repulsia fata de mancare persista iar senzatia de greata apare dupa ce mananc, usoara durere de ovare - nesemnificativ
Aici ma opresc cu temperatura pentru ca sunt in ziua 27 si astept sa apara ciclul din cauza scaderii temperaturii.
La mine ciclul variaza intre 28 si 30 zile.
Iata si intrebarile mele:
1. Urmarind temperatura din grafic se poate vorbi de ovulatie si implantare? Ar fi cazul sa incep cu Colstibegyt 2/zi, vitamina E forte si Duphaston din ziua 15 - 10 zile? recunosc ca imi este frica sa iau medicamente din cauza efectelor secundare, dar ca sa obtin sarcina mult dorita as face orice, bineinteles daca recomandarea vine din partea unui medic.
2. De aproape 2 ani incerc sa obtin sarcina si nu se intampla nimic. Ar trebui sa fac testul postcoital? Cum as putea sa imi dau seama ca aici ar putea sa fie problema, in cazul in care nu il fac?
3. se poate ca luna asta sa fi lucrat ovarul stang tinand cont de faptul ca durerile au fost numai pe partea stanga? Pana acum aveam probleme majore pe partea dreapta, dar luna asta ovarul drept nu m-a suparat deloc.
4. este obligatoriu ca la implantare sa apara o mica sangerare?

Multumesc anticipat pentru raspuns si iti doresc numai bine.
LilianaM




LilianaM,

1. Momentul ovulatiei nu reiese clar din curba menotermica, dar pozitivarea testelor de ovulatie demonstreaza ca foarte probabil aceasta a avut loc. Cresterea treptata a temperaturii bazale in a doua jumatate a ciclului vine sa confirme aceasta constatare. Graficul termic NU are menirea de a proba implantarea zigotului. Pe baza unei curbe termice, a unui ansamblu de senzatii care ar putea indica prezenta unei sarcini actuale si a unei HSG normale nu te poate sfatui nimeni, mai ales de la distanta, sa procedezi la stimulare ovariana si tratamente hormonale.
2. Daca exista dovezi incontestabile ale existentei ovulatiei (progesteron crescut in a doua jumatate a ciclului menstrual), in conditiile prezentate de tine ar putea fi util un test postcoital (a propos, spermograma sotului a evidentiat fie normospermie, fie astenospermie: una o exclude pe cealalta). Din moment ce exista un test special destinat probarii agresivitatii glerei cervicale asupra spermatozoizilor, este aproape evident ca fara acesta nu iti poti da seama daca la acest nivel exista sau nu o problema.
3. este posibil ca ovarul stang sa fie cel care a ovulat luna aceasta, desi durerile periovulatorii nu au neaparat aceasta semnificatie. Oricum, in fiecare luna "lucreaza" ambele ovare, dar numai unul ovuleaza (in conditii normale).
4. nu, nu este obligatoriu ca implantarea sa fie insotita de sangerare exteriorizata. De fapt, in majoritatea cazurilor nu apare nici macar colorarea rozalie a secretiei vaginale.

Intrebarile tale imi creeaza impresia (sau mai degraba certitudinea) ca nu intelegi corect modul de functionare al aparatului genital feminin si mecanismele aferente instalarii unei sarcini. Nimeni nu are pretentia ca intelegerea fenomenelor mentionate sa aiba o profunzime "profesionala", dar daca tot te lovesti de atatea intrebari cred ca ar trebui sa-ti cladesti un bagaj de cunostinte minimale care sa te lamureasca macar in ceea ce priveste principiile evenimentelor fiziologice genitale si a investigatiilor paraclinice si de laborator legate de acestea. Si cum sunt de principiu ca esti de mai mare ajutor atunci cand inveti pe cineva sa pescuiasca decat atunci cand ii aduci pestele gata prins, te sfatuiesc sa parcurgi cele este 30 pagini de intrebari si raspunsuri din cadrul acestui topic.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by BB23

MII DE SCUZE PENTRU DERANJ.
AM O RUGAMINTE:IMI PUTETI SPUNE VA ROG, DACA MEDICAMENTUL ASPENTER(DE LUAT 1 TB / ZI DUPA-AMIAZA)ESTE BUN IN CAZUL MEU?
AM PIERDUT LA 3LUNI O SARCINA (AM STAT CU BEBE MORT 2 SAPTAMANI).
ACUM AM LUAT-O DE LA INCEPUT...ULTIMA MENSTRUATIE AM AVUT-O PE 15.10.2004. AM FOST LA DOCTORA MEA GINECOLOG, MI-A FACUT ECO, MI-A DAT ASPENTER SI UTROGESTAN(CATE 2 OVULE, INTAVAGINAL, SEARA).ASTAZI AM FACUT BHCG SI URMEAZA SA MAI FAC SI MIERCURI, APOI VOI MERGE LA ECO.MULTUMESC ANTICIPAT!

Sunt om cu tine, daca esti om cu mine!


BB23,

Mai intai si-ntai de toate, renunta rogu-te la obiceiul de a scrie cu majuscule. Este dificil de citit si in "discutiile" din mediul virtual are semnificatia ca strigi (tipi).

Nu inteleg indicatia de administrare a acidului acetilsalicilic la inceputul unei sarcini. Doza administrata este mica, dar oricum aspirina si celelalte preparate similare sunt in principiu interzise in sarcina.

Nu pot da verdicte bazate pe povestirile pacientelor. Nimeni nu poate. Sangerarile in sarcina sunt considerate anormale, dar apar cu o frecventa foarte mare. Cu toate acestea, majoritatea sarcinilor care au sangerat la un moment dat ajung cu bine la termen. Ca te-ai prezentat la ginecolog in urma unei minime sangerari este laudabil. Ca se asteapta o evolutie favorabila in urma tratamentului aplicat este de la sine inteles. Prin urmare, raspunsul la ultima intrebare nu poate fi decat unul: bineinteles ca exista posibilitatea ca totul sa fie bine chiar si dupa cele cateva picaturi de sange pierdute.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arian spune:

quote:
Originally posted by korinna

Buna ziua!
Am si eu o mare nelamurire.Va rog ,daca puteti cumva sa ma luminati ,sa nu ezitati!
Deci:acum un an,in noiembrie,am fost cauterizata,in urma descoperirii pe col a unei rani de 0,5 mm.
Anul acesta ,tot in noiembrie am fost la un control de rutina sa vad cum" mai sta "colul meu!Mi-a facut iarasi medicul colposcopia,mi-a recoltat pentru Pap .Rezultatul la PAP mi-a iesit 2.Eu stiu ca e bine
Ceea ce ma intriga este rezultatul colposcopiei:rana de anul trecut se vedea pe ecran pe o culoare maro.Doctorul mi-a zis ca asa e bine,ca nu era bine daca la substanta respectiva s-ar fi vazut alb.Oki.In continuare..chiar spre intrarea in col..catre interior..in timp ce medicul se uita l-am auzit murmurand:"Aici asa am lasat eu de anul trecut..un mik loc necauterizat...ca sa-l vad cum evolueaza.ca daca e sa plece un cancer de aici pleaca si aici se vede cel mai bine starea colului.Daca cauterizam mai spre interiorul colului...putea evolua de acolo un cancer..si nu-l mai vedeam"
Apoi m-a felicitat si mi-a zis sa vin anul viitor.Ajunsa acasa..m-am tot ganit:Cum Dumnezeu sa lkase necauterizata o bucatica??Si este normal asa ceva?El a zis ca asta e o gandire de ultima ora si ca asa se face.Insa eu ma tot intreb daca nu cumva stau asa..cu o rana foarte mika ce-i drept...si asta poate degenera oricand in cancer!

Va rog sa ma lamuriti si pe mine daca e corect si bine ce a facut medicul meu,daca asta este gandirea de ultima ora -asa cuma spus el.Sau e cazul sa merg si la alt doctor??Nici nu stiu ce sa mai fac!

Va multumesc!

Corinna

http://community.webshots.com/user/korinnay



Korinna (vad ca ai dezvoltat o pasiune pt litera K!),

Personal consider procedura gresita. Nu pot accepta "gandirea" expusa, conform povestirii tale, de medicul tau curant. Inclin sa cred fie ca nu ai inteles bine ce ti s-a explicat, fie ca respectivul doctor a emis spontan o teorie care sa-ti justifice prezenta zonei leucoplazice persistente.

Oricum, daca avea motive a crede ca procesul degenerativ se extinde si in canalul cervical, ar fi trebuit ca in loc de cauterizare exocervicala sa procedeze la efetuarea unei conizatii. Nu mi se pare catusi de putin acceptabila ideea de a pastra un fragment tisular patologic la nivelul leziunii, drept "proba evolutiva" pt o eventuala leziune invizibila. Sincer, sper ca o atare procedura nu este aplicata ca o regula de nimeni.

Daca esti sigura ca ai inteles bine cele spuse de medicul in discutie, indiscutabil trebuie sa ceri opinia altuia.






Mergi la inceput