555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 118

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by fify

Poate ma ajutati cu un raspuns va rog muuuulttt !!!
In urma dozarilor hormonale s-a constatat ca nu am ovulatie, deoarece prolactina e usor marita si am deficienta de progesteron. Am luat bromcriptina vreo saptamana ( din z3 pana in z 10, dar nu am mai suprtat-o), iau si mastodynon, iar din z 17 duphaston. Credeti ca mastodynonul ma ajuta sa ovulez?Am descoperit in z13 o secretie ca un albus de ou...si am avut-o cam 3 zile, apoi am avut usoare intepaturi de ovare.Va multumesc ca ati avut rabdarea sa cititi mesajul meu.



pt prolactina crescuta nu ajunge doar o saptamana de bromocriptina.cat a fost valoarea?era mai bine daca luai DOSTINEX chiar daca e mai scump.progesteronul scazut intr-adevar e o problema pt fertilitate.daca zici ca ai observat ca apare acea secretie in "albus de ou",poate fi un semn bun.ar trebui sa repeti analiza (prolactina)dupa tratament,pt ca ea poate fi cauza blocarii ovulatiei.
mult noroc la facut BB!

Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by aluna

Sint ingrijorata!
Am tot avut probleme cu urina, adica mers la toaleta destul de des,dar de un timp merg si mai des adica cam o data pe ora sau si mai des!Nu ma doare nu ma ustura nimic, dar in schimb am inceput sa am mici pierderi urinare cind stranut,stau pe vine sau ridic ceva mai greu!!
Am constatat deasemeni ca de aproape o luna am usore dureri de spate in partea de jos a coloanei,si transpiratii destul de abundente cam o saptamina inaintea ciclului!Acesta nu este deloc abundent ba dinpotriva, dureaza 2,max.3 zile!!
Am doar 38 de ani sa fie, semne de menopauza?
Problema urinara se poate rezolva doar cu medicamentatie?
multumesc anticipat
Aluna




ma gandesc ca ar putea fi o RVP cu IUE de grad I(ruptura veche de perineu cu incontinenta urinara de gradul I)ai fost la un control sa vezi?ai copii?de obicei apare la femeile care au mai multe nasteri sau au nascut copii f mari si s-a rupt perineul la nastere.

tulburarile de menopauza pot fi cu neliniste ,tranpiratii reci, insomnii,iar daca ciclul incepe sa vina mai putin ar trebui sa faci niste investigatii hormonale.spre ex FSH.si neaparat o ecografie.la 38 ani e cam devreme sa se instaleze menopauza,dar nu imposibil.eu zic sa mergi cat mai repede la un control si sa vezi care e cauza.

te pup si iti doresc sanatate multa.

Andreea si bebe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

Aluna,pt urinari dese trebuie un tratament obligatoriu.ai facut o cistita sigur.ar trebui o analiza de urina la laborator

.Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aluna spune:

Multumesc o sa cer niste "investigatii"!!
Am o fetita nascuta prin cezariana(nu a fost mare dar eu se pare ca am bazinul strimt!!)
Probleme cu mersul des la toaleta le am de cind ma stiu dar acum este problema ca nu ma pot tine,cind stranut sau ridic!!
Multumesc inca o data,
Aluna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns newbaby spune:

Multumesc mult pentru raspuns!!!!

Da, am schimbat medicul si sunt mult mai multumita. Azi am facut al 2-lea echo si BB a crescut pana la 7mm in 4 zile:-)). Sacul ovular e si el de 11, deci a mai crescut...desi tot nu cat ar fi trebuit, mi s-a spus...Am inteles ca acum ar trebui sa fie macar de 14mm:-(Oricum, am inteles ca nimic nu e "standard", asa ca peste 2 saptamani vom merge din nou la echo. Greturile, etc sunt mai pregnante, de asemenea. Numai bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns newbaby spune:

Am revenit cu o intrebare, daca se poate...Dupa ce am trimis mesajul anterior, mi-am dat seama ca nu am intrebat daca sacul poate creste pana la limite "normale" de unnul singur sau poate fi ajutat cumva sa creasca? Medicul mi-a zis ca un semn bun e ca sacul e rotund si foarte bine conturat ...Insa ma tot gndesc ce se intampla mai tarziu in situatii de acestea...Aveti idee?



Inca o data, va multumesc ca sunteti aici pentru noi!

Numai bine!

quote:
Originally posted by andreeaben

quote:
Originally posted by newbaby

Daca tot sunteti asa de draguta si dati raspunsuri asa de complete, ma puteti "lumina" si pe mine cu o chestiune, va rog? Am facut prima echo si embrionul are 6 saptamani. Mi s-a spus ca dezvoltarea lui e normala, insa sacul embrionar cam micut...Si ca ar trebui sa mai fac inca o echo in 7-8 zile sa "vedem daca se dezvolta".Sunt sigura ca a folosit acesti termeni, intrucat am cerut clarificari cu privire la ei, pe care, din pacate nu le-am obtinut decat la modul: "se intampla ca sacul sa fie mai mare sau mai mic". Specialitatea mea este, se intelege, cu totul alta decat OBGYN, asa incat, cu toate cunostintele mele in materie nu prea inteleg cum vine treaba asta cu marimea sacului (si cum de e posibil sa fie cineva atat de sigur,mai ales la 6 saptamani) si care ar fi repercursiunile asupra embrionului/fatului.
Pe hartia cu rezultatele pe care mi le-au printat la cabinet, apar urmatoarele numere, DSO 8,0 MM LCP 3,7MM
De asemenea, cand mi-ati recomanda sa merg la urmatoarea echo?

Va multumesc anticipat!





nu te nelinisti,sacul embrionar poate fi intr-adevar mai mic decat ar trebui sa fie pt varsta sarcinii,dar asta nu e inca o problema care sa te sperie.embrionul daca se dezvolta bine ,adica are dimensiunile potrivite varstei sarcinii iar sacul ovular e rotund si regulat si sunt prezente bataile cordului embrionar,sarcina se considera ca e pe drumul cel bun si desigur se urmareste ecografic,se da tratament de sunstiere daca e cazul.DSO=diametrul mediu al sacului ovular,LCC=lungimea cranio-caudala(adica lungimea embrionului-de la cap la fund)

nimeni nu poate da garantii ca o sarcina va ajunge la final sau nu,dar anumite semne ne pot spune ca ar fi sau nu ceva probleme.daca sacul ovular nu e regulat,rotund,e f alungit sau daca lichid nu prea este,sau daca sarcina e mai avansata si sacul e mare cu lichid iar embrionul e f mic si nu are forma normala si nu are activitate cardiaca-astea pot fi niste semne de ingrijorare.

ecografia ar trebui repetata la 7 zile pt a se vedea daca embrionul a crescut cum trebuie,daca sacul a mai crescut...dar eu zic ca daca nu esti multumita unde ti s-a facut consultul sa schimbi dr pur si simplu.

alte semne ca sarcina e in evolutie sunt : dureri de sani, greturi ,oboseala.

nu se va putea spune insa daca sarcina e cu risc sau nu decat mai tarziu cand se vad toate organele fatului la o eco morfologica de sarcina,dar daca ai facut analize sau faci analize complete eu zic ca nu trebuie sa te temi.sa te feresti de raceli,viroze,boli contagioase pt ca sunt f periculoase in primul trim de sarcina.

sper ca te-am ajutat cat de cat si daca mai pot sa te ajut cu ceva o fac cu draga inima.
iti dorim multa sanatate Andreea si Andrei 3 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by newbaby

Am revenit cu o intrebare, daca se poate...Dupa ce am trimis mesajul anterior, mi-am dat seama ca nu am intrebat daca sacul poate creste pana la limite "normale" de unnul singur sau poate fi ajutat cumva sa creasca? Medicul mi-a zis ca un semn bun e ca sacul e rotund si foarte bine conturat ...Insa ma tot gndesc ce se intampla mai tarziu in situatii de acestea...Aveti idee?



Inca o data, va multumesc ca sunteti aici pentru noi!

Numai bine!

quote:
Originally posted by andreeaben

quote:
Originally posted by newbaby

Daca tot sunteti asa de draguta si dati raspunsuri asa de complete, ma puteti "lumina" si pe mine cu o chestiune, va rog? Am facut prima echo si embrionul are 6 saptamani. Mi s-a spus ca dezvoltarea lui e normala, insa sacul embrionar cam micut...Si ca ar trebui sa mai fac inca o echo in 7-8 zile sa "vedem daca se dezvolta".Sunt sigura ca a folosit acesti termeni, intrucat am cerut clarificari cu privire la ei, pe care, din pacate nu le-am obtinut decat la modul: "se intampla ca sacul sa fie mai mare sau mai mic". Specialitatea mea este, se intelege, cu totul alta decat OBGYN, asa incat, cu toate cunostintele mele in materie nu prea inteleg cum vine treaba asta cu marimea sacului (si cum de e posibil sa fie cineva atat de sigur,mai ales la 6 saptamani) si care ar fi repercursiunile asupra embrionului/fatului.
Pe hartia cu rezultatele pe care mi le-au printat la cabinet, apar urmatoarele numere, DSO 8,0 MM LCP 3,7MM
De asemenea, cand mi-ati recomanda sa merg la urmatoarea echo?

Va multumesc anticipat!





nu te nelinisti,sacul embrionar poate fi intr-adevar mai mic decat ar trebui sa fie pt varsta sarcinii,dar asta nu e inca o problema care sa te sperie.embrionul daca se dezvolta bine ,adica are dimensiunile potrivite varstei sarcinii iar sacul ovular e rotund si regulat si sunt prezente bataile cordului embrionar,sarcina se considera ca e pe drumul cel bun si desigur se urmareste ecografic,se da tratament de sunstiere daca e cazul.DSO=diametrul mediu al sacului ovular,LCC=lungimea cranio-caudala(adica lungimea embrionului-de la cap la fund)

nimeni nu poate da garantii ca o sarcina va ajunge la final sau nu,dar anumite semne ne pot spune ca ar fi sau nu ceva probleme.daca sacul ovular nu e regulat,rotund,e f alungit sau daca lichid nu prea este,sau daca sarcina e mai avansata si sacul e mare cu lichid iar embrionul e f mic si nu are forma normala si nu are activitate cardiaca-astea pot fi niste semne de ingrijorare.

ecografia ar trebui repetata la 7 zile pt a se vedea daca embrionul a crescut cum trebuie,daca sacul a mai crescut...dar eu zic ca daca nu esti multumita unde ti s-a facut consultul sa schimbi dr pur si simplu.

alte semne ca sarcina e in evolutie sunt : dureri de sani, greturi ,oboseala.

nu se va putea spune insa daca sarcina e cu risc sau nu decat mai tarziu cand se vad toate organele fatului la o eco morfologica de sarcina,dar daca ai facut analize sau faci analize complete eu zic ca nu trebuie sa te temi.sa te feresti de raceli,viroze,boli contagioase pt ca sunt f periculoase in primul trim de sarcina.

sper ca te-am ajutat cat de cat si daca mai pot sa te ajut cu ceva o fac cu draga inima.
iti dorim multa sanatate Andreea si Andrei 3 luni.






din pacate nu exista tratament pt crsterea sacului ovular.numai bine iti doresc si eu si sarcina usoara.mai vb.Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fify spune:

Multumesc din suflet de raspuns.
rezultatele la dozarile hormonale facute in z 21 au fost :
-progesteron 7.72 ( val. normala fiind de 5.25-38.63)
-prolactina 24.28 (val normala 24.20)
...Iar tratamentul a fost cel pe care vi l-am scris in mesajul anterior:- bromcriptina 2 tb/zi ( dar eu am luat doar 10 zile ...ca vomam intr-una)-mastodynon 30 pic de 2 /zi, iar din z17 duphaston.
Sper ca am ovulat, sper ca am si eu un samburel in pantec. Va multumesc inca odata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns myreflor spune:

Poate ma puteti ajuta!

Pana la 6 saptamani am avut sani tensionati..iar de 1 zi nu mai simt nici un fel de tensiune...greturi nu am avut pana acum, doar o usoara stare de oboseala si urinare frecventa...am fost la eco si am vazut doar 1 punctulet si nimic mai mult..d-na dr. mi-a zis ca e in uter o sarcina mica de 6 saptamani..dar mai multe detalii peste 2 saptamani...insa sunt fff stresata ca nu am greturi si sani numai sunt durerosi...mi e frica sa nu fie afectata sarcina..ce parere aveti?Nu am sangerari sau dureri de burta.

Multumesc anticipat...sunt tare ingrijorata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catia spune:

va rog sa-mi spuneti daca intr-o sarcina gemelara unul din bebe moare,au casute separate si s-a recomandat avort terapeutic,bebele viu nu poate fi salvat?mama e in sapt 26.multumesc

Mergi la inceput