555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 111

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns gratzi9274 spune:

Domnule doctor,

In urma cu 7 luni, mi-a venit menstruatia (mai degraba un lichid maro si cu cheaguri) in timp ce inca nu luasem toate anticonceptionalele de pe folie (deci, inafara perioadei cand trebuia sa imi vina menstruatia). Am terminat folia si am hotarat sa iau o pauza de la Marvelon (la momentul acela, le luam deja de 3 ani la recomandarea medicului.Motivul initial pentru care mi-au fost prescrise: ovar polichistic). Au trecut aproape 2 luni dar menstruatia nu a mai venit. Mi-am spus atunci ca este din cauza pauzei de la contraceptive. Am citit pe internet ca organismul are nevoie de timp pentru a-si recapata echilibrul hormonal. Dupa 2 luni am consultat un medic ginecolog care in urma controlului a constatat ca ovarul drept si trompa dreapta sunt inflamate. Mi-a recomandat Ciprinol si un antiinflamator, increzator ca acestea imi vor rezolva si dereglarile menstruale. A mai trecut o luna, dar nici urma de ciclu menstrual. Am revenit la medic si mi-a dat inca o folie de Ciprinol si Duphaston (timp de 3 zile, 3 ori / zi). Desi mi-am administrat acel tratament, nici urma de menstruatie. M-am speriat pentru ca trecusera deja cateva luni bune. Am hotarat sa consult un alt medic (cu o foarte buna reputatie si recunoscut si international). M-a consultat si a constatat ca "s-ar putea" sa am niste chisturi ovariene (a motivat ca nu a reusit sa vada aproape nimic la ecograf din cauza vezicii care nu era suficient de plina), uter slab dezvoltat (nu chiar infantil) si mi-a recomandat Duphaston (15 zile, 3 ori / zi). Domnul doctor este de parere ca aceste chisturi au aparut in urma administrarii de Marvelon, pe care le considera de o calitate indoielnica (cele mai bune in opinia dansului fiind Diane 35).Dupa 2 saptamani de Duphaston si alte 2 saptamani de asteptare nu s-a intamplat nimic. M-am reintors la control : a doua oara a constatat ca am chisturi mari pe ovare (nu a mentionat nimic referitor la marimea acestora, desi am intrebat!!!) si mi-a prescris inca 15 zile de Duphaston + 15 de Estrogen. Am luat si acest tratament si iata ca au trecut 7 luni dar nici urma de menstruatie. Medicul mi-a spus ca daca nu apare menstruatia dupa acest tratament, vrea sa ma opereze. Eu NU ACCEPT ASA CEVA. Cum poate un medic sa dea un asemenea diagnostic fara sa ceara un set de analize hormonale? El e sigur ca nu am scapare (mi-a spus ca ultimul tratament este foarte dur si ca ar fi ultima solutie). Sunt disperata si intentionez sa merg la un ecograf foarte performant si sa consult un medic endocrinolog.
Am doar 24 de ani, pana in acest moment nu am avut niciodata probleme atat de grave si acest ultim medic pe care l-am consultat mi-a spus ca s-ar putea sa fiu infertila...Ce ar trebui sa fac in continuare???? Va rog din suflet sa imi acordati un sfat...pentru ca nu mai stiu ce sa fac. Nu doresc o interventie chirurgicala pana cand nu s-au epuizat toate variantele. Va multumesc anticipat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riculica spune:

am si eu nevoie de o lamurire.
ultima menstruatie a fost pe 18/10/2006. contacte am avut pe 29, 31 si 3, iar prima pata roz a fost pe 12/11. Apoi, pe 13, 14, 16 cateva pete maro/roz, nesemnificative fata de menstruatia mea normala. Simptome de zarcina=0. Pe 13/11 am facut test bhcg=7,5. Azi, pe 18/11 am facut un test dr.sigur negativ. Sangerari nu am, sanii sunt putin mariti si durerosi (asta e normal in timpul mestruatiei pt mine dar...), ma simt balonata si de azi de la pranz ma doare ovarul stang. Nu stiu ce poate fi si nici eco nu pot sa fac pana vineri. Am sa merg sa ma fac un bhcg luni, dar sincer nu prea stiu ce se intampla. Ce ma sfatuiti?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Am facut un papanicolau si rezultatul arata in cateva cuvinte cam asa:
Sistem Bethesda 2001/ frotiu conventional:
- satisfacator pt. evaluare, celule endocervicale prezente,
I. negativ pt. o leziune intraepiteliala sau maligna
- flora microbiana saprofita
La descriere citologica zice:
usor fond inflamator acut si hemoragic, celularitate de aspect normal,abundenta flora microbiana saprofita.
Ce parere aveti, e in regula sau e vreo problema ceva?

Multumesc

Andreea, referitor la ce mi-ai mai raspuns ai avut mare dreptate, am fost si la dr. si mi-a zis ce mi-ai zis si tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MadaJianu spune:

Buna ziua.
Am si eu o mica problema. Astazi am primit analizele de sange prenatale. Printre alte analize mi-a iesit la Markerii virali (MARKV) la Citomegalovirus (CMV)- IgG-Axsym 89.70 AU/ML (<15AU/ML Negativ, >15 AU/ML Pozitiv) si la Anticorpi anti Rubella IgG-Axsym 30.50 UI/ml (negativ: <5 UI/ml, pozitiv: >= 10 UI/ml, echivoc: 5-9.9 UI/ml).
Ceea ce ma sperie pe mine foarte tare este faptul ca doctorul ginecolog cand a vazut analizele a zis ca totul e bine, dar valorile la cei doi virusi pe fisa mea sunt incercuite, ceea ce inseamna, citez, "valori in afara limitelor admise pentru varsta si sexul respectiv". Am citit pe Internet si de acest CMV, si am vazut ca e periculos intr-o sarcina. Eu as vrea sa raman insarcinata peste o luna. In ce fel ma va afecta acest virus CMV si de asemenea, daca ma afecteaza, ar trebui totusi sa repet analiza in alta parte? Exista un centru cat de cat "mai" specializat?
Va multumesc mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dox spune:


buna seara.

sunt deja in Z41 la un ciclu menstrual in medie de 28-29 zile.
am fost la control ginecologic in Z38 si mi s-a spus ca nu se vede ca as fi insarcinata ...si mi-a dat tratament cu duphaston 5 zile.

mi s-a descoperit si o micoza, pentru care mi s-a dat un tratament cu DIFLAZONE(eu si sotul fiecare cate o pastila), MECLON - 5 ovule seara si apoi continuat cu BETADINE 5 ovule.

ceea ce vreau eu sa stiu este daca vreunul din cele de mai sus pot afecta o eventuala sarcina...in caz ca aceasta ar fi totusi acolo.
un al saselea simt parca imi spune sa nu ma apuc de tratamentul acesta.
si de aceea vreau sa stiu sigur daca afecteaza cumva o eventuala sarcina.
astept raspunsul dvs.
va multumesc!







Incercarile mele pt


Nunta noastra!

Nepotelul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rox_dox spune:

si daca puteti in cadrul aceluiasi raspuns...sa ma lamuriti si asupra unei alte probleme:

la control, dr mi-a scris urmatoarele:

"uter retrovers, cu diametrul ~64/38mm, miometrul de ecogenitate omogena, endometrul hiperecogen, cu grosime de 11 mm (z38);
ovarul drept diametru ~43/38mm, aspect polichistic, prezentand un folicul cu diametrul ~24 mm.
ovarul stang diametru ~28/26 mm, aspect normal.
fara lichid in Douglas."

dr meu este cam ffff tacut si nu mi-a explicat cam ce inseamna toate astea..
asa ca v-as ruga sa-mi explicati in termeni ce ii putem intelege cu totii...si bineinteles ca ma ingrijoreaza mai ales acel "aspect polichistic"
vreau sa stiu daca ce a scris dr acolo e problematic, grav sau n-ar trebui sa ma alarmez.

va multumesc!




Incercarile mele pt


Nunta noastra!

Nepotelul meu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Sarcina unica in evolutie, 21 saptamani si 6 zile. La ecografia morfologica la activitatea cerebrala medie, IP mediu este 1,21. Este in regula? Am avut senzatia ca dr nu a spus tot ce trebuia sa spuna. Este o problema cu copilul?

Rebiana 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Rebiana27 spune:

Rectific, nu activitatea cerebrala medie ci artera cerebrala medie. Imi cer scuze!

Rebiana 21+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisalida spune:

in urma cu un an si trei luni am sufwerit o operatie cezariana. nu am mai fost la control de atunci desi medicul mi-a sugerat sa vin dupa 6 luni. daca nu au aparut complicatii pana acum, gen dureri in zona abdominala, reactii la variatiile de presiune atmosferica,etc, pot aparea de acum in colo? in ce pot consta urmarile nedorite?

multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kiroashka spune:

Am 37 de ani si 9 luni, iar ultimele analize hormonale, facute in ziua a 4-a a ciclului, mi-au iesit foarte proaste :

FSH plasmatic 15,8 UI/l (in faza foliculara ar tb sa fie intre 2,9 si 12 UI/l);

LH plasmatic 5,5 UI/l (ok faza foliculara : 1,5-8 UI/l);

Oestradiol plasmatic 48,2 pg/ml (ok faza foliculara : 18-147 pg/ml);

Inhibina B : ELISA 31 pg/ml (pentru ziua 3/4 ar trebui sa fie intre 46-200 pg/ml);

Hormonul anti-mullerian 1,5 ng/ml (pentru un ciclu normo-ovulator, in absenta tratamentului==stimularii, ziua a 3-a, ar fi intre 17,5-42,5 pmol/l).

Pe baza FSH-ului si a ultimilor 2 markeri, mi s-a spus ca nu se mai poate face nimic, ar trebui sa recurg la don de ovocite sau sa infiez un bb. Pe scurt, nu pot sa fac inseminare artificiala si nici FIV.

A vrea sa stiu daca acesti 3 markeri sunt ireversibili si daca chiar nu mai am nici o sansa sa fac vreodata copii.

Va multumesc anticipat,
Ioana

Mergi la inceput