555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 109

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Cretoiu A. spune:

Buna dimineata dragelor!
Am si eu o rugaminte sa ma lamuriti si pe mine daca se poate.Sunt mamica a doua oara, am nascut-o in 26 august pe Antonia si joi(2nov.) la control ginecologic d-na dr. mi-a montat un DIU (Cooper T pe 10 ani!?) si mi-a prescris Ciprofloxacin 500mg 2/zi 7 zile,Nurofen si Coplposeptin ovule 6 zile(am avut ex,citologic facut inainte de a naste cu cateva zile si test Pap in luna a 5-a care erau OK).
I-am spus ca alaptez iar dansa mi-a spus ca desi pe prospect scrie ca e interzisa folosirea Ciprofloxacinului in sarcina si alaptare, sa nu-mi fac probleme caci se foloseste si la bb. in caz de nevoie?! Il iau de doua zile dar numai o tableta pe zi caci imi provoaca greata si arsuri la stomac, iar bb. Antonia e foarte agitata si in seara aceasta a cam refuzat sanul si a plans mult pana a adormit.
Sa-l mai iau sa nu?Se poate inlocui cu altceva mai putin nociv?
A doua intrebare este cite zile tine secretia cu firisoare de sange si durerile de burtica(ca la menstruatie) si daca e normala?
A treia si ultima intrebare pe care i-am adresat-o si ei(d-nei dr.):am mai avut doua avorturi spontane-unul inainte de primul copil si apoi al doilea la 11 luni dupa prima nastere cu suspiciune de SE, precum si anexita prin '98 si '99- acest istoric permit folosirea DIU?
Din pacate pentru mine fosta mea dr. ginecolog care imi stia toate problemele a plecat de doi ani din tara definitiv (dinsa nu a fost de acord dupa primul copil cu aceasta metoda recomandandu-mi protectie locala sau prezervativ- am si hipotiroidism cu sindrom Cushing care nu prea se potrivesc cu contraceptivele orale hormonale), iar cea la care merg acum(sunt cumnate)nu are aceeasi experienta si rabdare...sau timp pentru mai multe intrebari ...La policlinica privata unde consulta suntem programate la 10 min. o pacienta?!
Va pup si la burtici sarcina usoara si nastere la fel, iar la mamici sanatate si bucurii voua si bb.
Anto Sebi(4ani jumate) si bb.Antonia 10sapt.

ACretoiu
Un an nou plin de sanatate si impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by KoraPop

Buna ziua,
Buna ziua,
As dori si eu un sfat cat mai urgent daca se poate. Sunt aspiranta la titul de mamica, dar deocamdata am fost la monitorizare. In z13 aveam folicul de 25,4 mm si endomerul 6,2mm , dr. mi-a dat pregnyl de 5000 ui,dupa doua zile z 15 am fost la eco dar dr mi-a spus doar ca foliculul nu s-a spart , sa mai fac un pregnyl si sa ma duc a doua zi ( adica maine ) iarasi la eco.Nu mi-a zis ce valoare are foliculul si nici endometrul ( eu sper ca endometrul sa fi crescut) Ma doare ovarul ( unde este foliculul ) , am prestat tot la 2 zile in aceasta perioada si as vrea sa stiu daca e normal ce se inatmpla si daca am sanse. De ce nu s-a spart dupa primul pregnyl, e semn rau???Multumesc anticipat pt raspuns.
Cu stima,
Kora

Kora



explicatia faptului ca nu s-a spart poate fi ca s-a transformat intr-un chistuletz din cauza stimularii ovariene,daca s-a facut stimulare cu ceva(clostylbegyt sau fiole Puregon?),daca nu, se poate ca de multe ori foliculul se fisureaza si curge lichidul folicular fara ca sa fie vizibil ecografic decat dupa mai multe zile.ramane o imagine a foliculului restant dupa ce s-a spart.daca doare in continuare ovarul atunci poate ca s-a format un chist totusi.dupa Pregnyl de 5000 ui sau de 10 000 ui,trebuie sa se sparga.noi de obicei recomandam contact dirijat la 36 ore dupa injectia cu Pregnyl(sau inseminare artificiala daca e cazul)
sper ca te-am ajutat un pic
sanatate si pupici Andreea si BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by Bombonicaaaa

quote:
Originally posted by andreeaben

quote:
Originally posted by Bombonicaaaa

Buna feelor!
Am si eu o problema si va rog ajutati-ma daca puteti cu niste informatii sau sfaturi.De fapt problema o are matusa mea de care sunt f . apropiata ,i-mi este ca o sora. De cateva luni se simte foarte rau , are dureri in zona ovarelor ,sangerari in afara perioadei de ciclu de culoare si consistentza ciudata ,plus ca ii apar vanatai mari pe picioare asa din senin .Acum 10 ani a avut o operatie de extirpare a unor polipi aflati pe trompele uterine destul de multzi la numar .Ieri a mers din nou la dr. si diagnosticul este de " fibron hemoragic plasmatic" colul uterin si-a triplat dimensiunile din cate am inteles si acum asteapta rezultatele la alte analize. Doctorul i-a spus ca acest tip de fibron nu se opereaza dar prea multe informatzii despre cum se poate scapa de el sau ce se poate face sa-l tina in frau nu i-a dat. Am cautat info despre acest diagnostic si nu am gasit nimic .Va rog mult daca stiti ceva despre asa ceva ,orice informatie care ma poate ajuta sa-mi spuneti si mie. Este tanara ,are doar 38 de ani si m-i se rupe sufletul sa stiu ca are dureri si sangereaza cate 3 saptamani de nu se poate ridica din pat.
Scuze pt exprimare ,ca am fost confuza si poate nu prea se intelege ce am scris dar ma simt aiurea rau .
Merci si

Oana de Iustiana Noemy(4.11.1999) si Jasmine Neidyn(28.12.2005)


JASMINE
http://www.dropshots.com/Bombonica
http://s121.photobucket.com/albums/o234/bombonicaaa/





de ce dr a considerat ca fibromul nu e operabil?s-a facut vreo biopsie?dar la colul uterin?ca am inteles ca e hiperplaziat?eu te sfatuiesc sa dati o fuga in bucuresti undeva unde sa o vada cineva f bine pus la punct,pt ca nu e de glumit cu astfel de probleme.una la mana ca sangereaza si se anemiaza f tare si doi, ca e acel fibrom care e cauza sangerarilor si nu se poate stapani cu tratament.deci trebuie intervenit f repede pt a nu se agrava.in plus colul nu e normal sa se mareasca in dimensiuni.A facut un test PAPANICOLAOU? ma gandesc ca trat cu hemostatice a facut si nu o ajuta mai deloc.
ii doresc multa sanatate si poate imi mai spui ce ati mai facut si cum se simte
pupic de la ANDREEA si BB 36 sapt




Andreea multumesc pentru raspunsul tau
Acum am sunat din nou acasa si sunt in ceata totala citind raspunsul tau,referitor la tratament cu hemostatice ,am intrebat-o ce i-a prescris medicul si se pare ca singurul lucru care i s-a facut este ca i-a pus sterilet Mirena ?! Si dupa spusele dr. acesta contine nush' ce hormoni care ar ajuta-o si ar face ca fibronul sa nu mai creasca ,tratament miraculos ce mai...Eu nu ma pricep la medicina absolut deloc dar m-i se pare ciudat rau ca in situatzia ei sa-i monteze sterilet avand in vedere ca ea oricum nu mai poate face copii
Acum asteapta rezultatele analizelor pe miercuri (nici macar nu i-a zis ce analize i-a facut) si sa vedem ce o fi cu ele ,poate ma scotzi tot tu din ceata

Oana de Iustiana Noemy(4.11.1999) si Jasmine Neidyn(28.12.2005)


JASMINE
www.dropshots.com/Bombonica" target="_blank">VIDEO 1 , www.dropshots.com/bombonica1" target="_blank">2

http://s121.photobucket.com/albums/o234/bombonicaaa/



greseala mai mare decat sa pui STERILET pe FIBROM nu am mai auzit.uterul este bolnav si sangereaza de atata timp iar un corp strain ii face numai rau.uneori se incearca ceva de genul asta cu sterilet imbibat cu estrogeni,dar in cazul asta nu merge!!!!asa va continua sa sangereze din cauza fibromului si a steriletului care nu stiu cat rau ii face.nu stiu ce sa zic....sa mai mearga la cineva sa vada ce zice o a doua parere pt ca deja sangereaza de prea mult timp si nu ii face bine de loc!
sanatate multa ii doresc Andreea si BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by laum

Draga Andreea, multumesc mult pentru raspuns.

O noua spermograma + spermocultura o sa faca sotul in ianuarie, cand speram sa ajungem in tara,pana atunci te rog pe tine sa ma ajuti cu o schema de tratament(nu mai am varsta sa pot lasa lunile sa treaca fara sa fac nimic-33 anisori).Antibioticele din antibiograma sunt :Penicilina R 19-28
Amoxicilina + Acid Clavulanic S 13-18
Oxacilina S 10-13
Eritromocina S 13-23
Gentamicina S 12-15
Cefaclor S 14-18
Cefuroxima S 14-18
Cotrimoxazol S 10-16
Rifampicina S 16-20
Doxiclina S 12-16
Ampicilin I 13-20
Cefalexina S 14-17
Claritromicina S 14-20
Amoxicilina I 14-20
Ampicilina-Sulbactam(Unasyn) S 11-15
Ciprofloxacina S 15-22

Daca ajuta cu ceva la schema de tratament , sotul este purtator sanatos de virus B (TGP 18 ; TGO 19 ; ficat cu A-P normal ,structura omogena), ulcer gastric(facut tratament complet,durerile au incetat dar uneori mai acumuleaza gaze); iar eu microlitiaza renala(facut tratament dar tot ma doare rinichiul) si sinuzita(facut tratament cu Cefaclor,dar dureri de cap mai am).
In aceeasi perioada cu spermocultura sotului am facut si eu Testul Papanicolau care zice urmatoarele:
-Flora microbiana nespecifica mixta,redusa cantitativ;
-Modificai reactive ale celulelor epiteliale scuamoasedin zona de transformare si glandulare asociate cu inflamatia usoara si regenerarea;
-Pattern hormonal cu varsta;
-Celule epiteliale scuamoase superficiale si intermediare plate sau partial plicaturate eozinofile,cianofile sau amfofile integre sau cu modificari reactive,dispuse in placarde sau izolate;
-Cateva celule parabazale cu volum variabil,in general izolate usor reactive;
-Celule din zona de transformare izolate sau grupate cu modificari reactive;
-Celule glandulare endocervicale izolate sau grupate dispuse in placarde cu aranjament spatial in fagure,unele cu aranjament neregulat,cu volum si forma variabila;
-Exudat inflamator redus cantitativ reprezentat de PMN integre si alterate,mucus,fibrina;
-Modificari celulare reactive(cu unele fenomene hiperplazice ale celulelor glandulare endocervicale) pe fondul unei usoare infamatii nespecifice;
-Calificativ Papanicolau I-II
De ce nu a iesit stafilococul la test? este necesara alta analiza? este raspunzator de infertilitatea noastra(adica impiedica fecundarea sau e posibil sa raman si sa afecteze sarcina)?
Antigen Chlamydia trachomatis Negativ
Test glera cervicala:pe frotiul examinat se obs. o cantitate relativ mica de glera cristalizata in forma de feriga cu aspect de dungi digitiforme si cateva celule epiteliale scuamoase variabil plicaturate;
Anticorpi antinucleari dublu spiralati 16,20
Test Huhner post-coital:EXOCOL- aspect intens inflamator,numeroase PMN asezate grupat,prezente celule epiteliale superficiale.Prezenti (20-30/camp microscopic),cu miscari rapide de inaintare(imobili 10%); ENDOCOLPe acelasi fond inflamator intens,printre hematii si celule inflamatorii asezate in gramezi mari,se evidentiaza 30-40/camp microscopic cu morfologie normala si miscari vii de inaintere.
Ce-mi poti spune in legatura cu analizele astea+stafilococul,ii afecteaza pe ?
Analizele la sange sunt bune mai putin VSH 38-72 si PRC 12,de aici am ajuns la sinuzita(cautand infectia din organism); examenul urinii e bun dar nu am facut urocultura.
In ianuarie sper sa reusesc sa fac HSG ,ca in vara din cauza la VSH m-a amanat,daca VSH nu scade care sunt riscurile sa mi se faca HSG ,adica ce mi se poate intampla de la iodul din solutia de contrast(am inteles ca acolo e problema).
Na ca am scris un ravas intreg,sper sa ma fi facut inteleasa am uitat sa mentionez ca sunt casatorita de 10 ani si niciodata.
Multumesc din tot sufletul




din tot ce ai enumerat tu acolo cela mai bun antibiotic e AMOKSIKLAVUL(amoxicilina+acid clavulanic) sau UNASYN ,dar cel mai bine ar fi sa spuna un dr ce sa ia sa fie f eficient si apoi se repeta analiza.testul Pap a iest bine,eu na vad sa fie probleme,e I/II deci e normal.de obicei se face cultura de col pt a evidentia un staphilococ sau alt germen patogen.nu stiu in ce masura influenteaza staphilococul pe gigei,am vazut din testul postcoital ca nr lor e undeva la mijloc,nici mic nici f mare.oricum de acest microb trebuie sa scapam pt ca totul sa fie in regula.din pacate nu stiu care e legatura dintre VSH si substanta de contrast(iodul)de la HSG,deci aici nu pot sa-ti raspund.
in speranta ca ti-am putut fi de folos iti doresc multa sanatate si mai vb
Andreea si BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by Cretoiu A.

Buna dimineata dragelor!
Am si eu o rugaminte sa ma lamuriti si pe mine daca se poate.Sunt mamica a doua oara, am nascut-o in 26 august pe Antonia si joi(2nov.) la control ginecologic d-na dr. mi-a montat un DIU (Cooper T pe 10 ani!?) si mi-a prescris Ciprofloxacin 500mg 2/zi 7 zile,Nurofen si Coplposeptin ovule 6 zile(am avut ex,citologic facut inainte de a naste cu cateva zile si test Pap in luna a 5-a care erau OK).
I-am spus ca alaptez iar dansa mi-a spus ca desi pe prospect scrie ca e interzisa folosirea Ciprofloxacinului in sarcina si alaptare, sa nu-mi fac probleme caci se foloseste si la bb. in caz de nevoie?! Il iau de doua zile dar numai o tableta pe zi caci imi provoaca greata si arsuri la stomac, iar bb. Antonia e foarte agitata si in seara aceasta a cam refuzat sanul si a plans mult pana a adormit.
Sa-l mai iau sa nu?Se poate inlocui cu altceva mai putin nociv?
A doua intrebare este cite zile tine secretia cu firisoare de sange si durerile de burtica(ca la menstruatie) si daca e normala?
A treia si ultima intrebare pe care i-am adresat-o si ei(d-nei dr.):am mai avut doua avorturi spontane-unul inainte de primul copil si apoi al doilea la 11 luni dupa prima nastere cu suspiciune de SE, precum si anexita prin '98 si '99- acest istoric permit folosirea DIU?
Din pacate pentru mine fosta mea dr. ginecolog care imi stia toate problemele a plecat de doi ani din tara definitiv (dinsa nu a fost de acord dupa primul copil cu aceasta metoda recomandandu-mi protectie locala sau prezervativ- am si hipotiroidism cu sindrom Cushing care nu prea se potrivesc cu contraceptivele orale hormonale), iar cea la care merg acum(sunt cumnate)nu are aceeasi experienta si rabdare...sau timp pentru mai multe intrebari ...La policlinica privata unde consulta suntem programate la 10 min. o pacienta?!
Va pup si la burtici sarcina usoara si nastere la fel, iar la mamici sanatate si bucurii voua si bb.
Anto Sebi(4ani jumate) si bb.Antonia 10sapt.

ACretoiu
Un an nou plin de sanatate si impliniri!



DIU montat pe 10 ani-eu nu am mai auzit!E PREA MULT!!!maxim 4 ani se tine pt ca se poate incastra,adica intra in peretele uterin si se scoate f greu si in al doilea rand se macereaza firele sau dispar pe acolo si se scoate doar prin chiuretaj,D-ne fereste!oricum e exagerat de mult.poti lua ciprofloxacina daca d-na dr ti-a dat,chiar daca bebe se stramba ca nu-i place gustul.orice ar fi ar face la fel.rau nu-i face.

nu e f bine sa sangerezi mult dupa montare de DIU,daca mai continua atunci trebuie facut u control.poate organismul tau nu ii suporta mai ales ca doare si burta.de multe ori se produc conrtactii si organisnul elimina corpul strain.poate se linisteste si atunci bine.daca nu ....fugutza la dr.

intr-adevar pers care au avt o extrauterina sunt predispuse la inca una mai ales daca se pune DIU,deci f bine nu e sa ai sterilet,dar tinand cont ca ai probleme si nu merg contracept. orale e mai greu sa gasesti o metoda mai putin daunatoare organismului.acum vezi cum tolerezi steriletul.

iti doresc numai bine tie si bebelinei tale si aveti grija de voi.pupici
Andreea si BB 36 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cretoiu A. spune:


[b]Multumesc mult Andreea!

S-a oprit sagerarea,dar crampe la burtica mai am de cateva ori pe zi, si tot mi-e greata dupa ciprofloxacin...dar mai am 3 zile de luat asa ca n-oi muri.
Mi-e mila de saraca bb. caci mai ales seara(la cateva ore dupa ce-l iau) nu prea mai vrea sa suga si urla de nu stiu ce sa-i mai fac(seara ea manca cel mai mult si apoi dormea cate 4 ore intre mese, acum se tot trezeste la cel mult o ora jumatate suge putin si apoi iarasi plange)ii mai dau ceai, dar nu vreau s-o invat cu biberonul.
Am intrebat-o si pe dr. mea de familie si ea mi-a spus cam suparata ca nu-i face rau dar nici bine si ca puteam sa iau amoxacilina sau altceva daca ma duceam si la ea(e catolica convinsa si foarte impotriva contraceptiei, mai ales a diu ca sa nu mai spun a avorturilor...desi la mine au fost spontane)si peste toate nu-i convine sa-i ceri parerea la tratamente prescrise de altii...
Dar deocamdata asta e, sa vedem cum ma simt, daca nu e OK o sa-l scot si ma intorc la prezervative...
Sarcina si nastere cat mai usoare si un bb sanatos sa-ti dea Doamne-Doamne.
Multumesc inca odata.
Anto

ACretoiu
Sanatate si impliniri!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by Cretoiu A.


[b]Multumesc mult Andreea!

S-a oprit sagerarea,dar crampe la burtica mai am de cateva ori pe zi, si tot mi-e greata dupa ciprofloxacin...dar mai am 3 zile de luat asa ca n-oi muri.
Mi-e mila de saraca bb. caci mai ales seara(la cateva ore dupa ce-l iau) nu prea mai vrea sa suga si urla de nu stiu ce sa-i mai fac(seara ea manca cel mai mult si apoi dormea cate 4 ore intre mese, acum se tot trezeste la cel mult o ora jumatate suge putin si apoi iarasi plange)ii mai dau ceai, dar nu vreau s-o invat cu biberonul.
Am intrebat-o si pe dr. mea de familie si ea mi-a spus cam suparata ca nu-i face rau dar nici bine si ca puteam sa iau amoxacilina sau altceva daca ma duceam si la ea(e catolica convinsa si foarte impotriva contraceptiei, mai ales a diu ca sa nu mai spun a avorturilor...desi la mine au fost spontane)si peste toate nu-i convine sa-i ceri parerea la tratamente prescrise de altii...
Dar deocamdata asta e, sa vedem cum ma simt, daca nu e OK o sa-l scot si ma intorc la prezervative...
Sarcina si nastere cat mai usoare si un bb sanatos sa-ti dea Doamne-Doamne.
Multumesc inca odata.
Anto

ACretoiu
Sanatate si impliniri!



multumesc mult pentru urarile de bine; si noi iti dorim sanatate si tie si Antoniei si nu iti face probleme ca toto medicii au cate ceva,o nemultumire referitoare la intrebarile puse de pacienti.voi sa fiti sanatoase.
pupici Andreea si BB Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancadragoman spune:

Buna ziua.
Am si eu o mare problema si am nevoie de ajutor .
Azi sunt in Z40 a CM si exceptand luna trecuta cand a fost de 37 de zile am avut un CM de 28 de zile.
Precizez ca de un ana de zile nu mai iau anticonceptionale.
Am facut pana acum 4 teste de sarcina,unu chiar astazi, si toate sunt negative.
Luni am mers la medic si mi-a dat sa iau urogestan 5 pastile si in cazul in care nu se instaleaza menstruatia sa mai iau 5.
Simptome de sarcina nu am dar nici de CM,doar o usoara durere la sani si o scurgere alb-galbuie(azi dim f multa).
Acum eu vreau un sfat ca mi-e ca daca este totusi bb la control sa nu il "deranjez"
Poate fi SEU?
Multumesc

anca
poze nunta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sign74 spune:

Buna ziua,

in urma unei ecografii abdominale mi-au fost gasite: anexa dreapta 2,6 cm anexa stanga 4,2 cm omogena uter 5,4 /3,4 cm discret latero-deviat cu o mica imagine hiperecogena de 6 mm .... ce inseamna mica imagine hiperecogena de 6 mm si mai ales ce inseamna si ce implicatii au cele doua marimi diferite ale ovarelor?.

Multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns KoraPop spune:

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Originally posted by KoraPop

Buna ziua,
Buna ziua,
As dori si eu un sfat cat mai urgent daca se poate. Sunt aspiranta la titul de mamica, dar deocamdata am fost la monitorizare. In z13 aveam folicul de 25,4 mm si endomerul 6,2mm , dr. mi-a dat pregnyl de 5000 ui,dupa doua zile z 15 am fost la eco dar dr mi-a spus doar ca foliculul nu s-a spart , sa mai fac un pregnyl si sa ma duc a doua zi ( adica maine ) iarasi la eco.Nu mi-a zis ce valoare are foliculul si nici endometrul ( eu sper ca endometrul sa fi crescut) Ma doare ovarul ( unde este foliculul ) , am prestat tot la 2 zile in aceasta perioada si as vrea sa stiu daca e normal ce se inatmpla si daca am sanse. De ce nu s-a spart dupa primul pregnyl, e semn rau???Multumesc anticipat pt raspuns.
Cu stima,
Kora

Kora

--------------------------------------------------------------------------------



explicatia faptului ca nu s-a spart poate fi ca s-a transformat intr-un chistuletz din cauza stimularii ovariene,daca s-a facut stimulare cu ceva(clostylbegyt sau fiole Puregon?),daca nu, se poate ca de multe ori foliculul se fisureaza si curge lichidul folicular fara ca sa fie vizibil ecografic decat dupa mai multe zile.ramane o imagine a foliculului restant dupa ce s-a spart.daca doare in continuare ovarul atunci poate ca s-a format un chist totusi.dupa Pregnyl de 5000 ui sau de 10 000 ui,trebuie sa se sparga.noi de obicei recomandam contact dirijat la 36 ore dupa injectia cu Pregnyl(sau inseminare artificiala daca e cazul)
sper ca te-am ajutat un pic
sanatate si pupici Andreea si BB

Buna seara si multumesc mult pt raspuns Andreea!
Am copiat mai sus intrebarea mea si raspunsul tau pt a-ti reaminti cazul meu. Vreau sa completez ca in z18 am fost iarsi la eco si dr. mi-a spus ca am un chist hematic de 41mm, in paranteza a scris "luteal ?" si ca nu stie daca s-a eliberat ovocitul sau nu , nu am luat medicamente de stimulare deloc, doar pregnyl ( 2 injectii).Cum se poate ca in z16 sa fi avut folicul de 29 mm iar in z 18 sa am chist hematic de 41 mm???E posibil ca totusi ovocitul sa se fi eliberat si sa fi ramas gravida ( noi am prestat tot la 2 zile, chiar si in z 18 )?Sau nu poate sa mai fie sansa de bb luna aceasta?Sunt programata pe 23 la laparoscopie...tare as fi vrut sa raman gravida si sa scap de operatie dar se pare ca ajung la "gaurele".Multumesc anticipat pt raspuns si iti doresc santate tie si bb-ului tau si toate cele bune!
Cu stima,
Kora

Kora

Mergi la inceput