555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 107

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns claui spune:

Revin cu alte si alte intrebari. Din pacate, mi-am ales un medic foarte ocupat pt intrerupere sarcina, care e plecat din localitate chiar in perioada aceasta! Am avut intrebari despre dureri si scurgeri(multumesc din nou pt. raspunsuri cu ocazia aceasta), si chiar cand lucrurile pareau a se fi linistit am inceput sa am o scurgere rosie de data aceasta dupa ce parea ca se tansforma in maron(am banuit eu ca se vindeca pe acolo si de aici culoarea asta urata!!). Poate fi un semnal de alarma?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by claui

Revin cu alte si alte intrebari. Din pacate, mi-am ales un medic foarte ocupat pt intrerupere sarcina, care e plecat din localitate chiar in perioada aceasta! Am avut intrebari despre dureri si scurgeri(multumesc din nou pt. raspunsuri cu ocazia aceasta), si chiar cand lucrurile pareau a se fi linistit am inceput sa am o scurgere rosie de data aceasta dupa ce parea ca se tansforma in maron(am banuit eu ca se vindeca pe acolo si de aici culoarea asta urata!!). Poate fi un semnal de alarma?!?



cum am mai zis pot fi mici resturi placentare sau embrionare care nu s-au eliminat cum trebuie prin chiuretaj si care cu trat uneori se pot rezolva.ai incercat cu ERGOMET,fiole?ar trebui sa iei cteva zile una pe zi + FITOMENADION + ETAMSILAT fiole care sunt hemostatice.ergometul ajuta sa se stranga uterul si poate prin contractiile provocate se elimina ce a mai ramas.ar trebui 2 injectii pe zi care sa contina dim:1 f.ergomet,1f etam., 1 f.fito si seara :cele doua fara ergomet si in plus,seara poti lua si o tb de ARTHROTEC,care e si antiinflamator si are cam acelasi rol ca si ergometul.antibioticul e f necesar.ai luat ceva ,da?
sanatate multa
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carpediem spune:


Fetelor, sunt dezamagita de voi.....
Am postat si eu un prim mesaj cu o problema pe forumul vostru pe 25.10, dar nici una nu mi-ati raspuns nimic....Stiu ca sunteti prietene intre voi, ca va raspundeti una alteia, dar chiar 2 vorbe sa nu-mi raspunda nimeni, nimic???? Am nevoie de ajutor, caci nu stiu cum sa prodedez...
Se pare ca am sperat degeaba de la vreun ajutor....


"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by carpediem


Fetelor, sunt dezamagita de voi.....
Am postat si eu un prim mesaj cu o problema pe forumul vostru pe 25.10, dar nici una nu mi-ati raspuns nimic....Stiu ca sunteti prietene intre voi, ca va raspundeti una alteia, dar chiar 2 vorbe sa nu-mi raspunda nimeni, nimic???? Am nevoie de ajutor, caci nu stiu cum sa prodedez...
Se pare ca am sperat degeaba de la vreun ajutor....


"Homo sum, humani nihil a me alienum puto!"

Draga Mihaela,nu te supara pe noi,eu ti-am raspuns poate nu ai vazut mesajul.eu nu ti-am putut da detalii despre trat naturiste pt ca eu lucrez cu altfel de metode terapeutice.Chiar nu stiu ce as putea sa iti recomand,inafara de ce ai luat tu,trat. hormonale clasice.poate un medic homeopat te poate ajuta ,mai bine.
te pup si nu mai fi suparata,ok?poate fetele nu au stiut nici ele ce sa iti spuna.
andreea si BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crengu75 spune:

Dar pe mine............. ma ajuta cineva cu un raspuns?

Crengu, mami lui Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pmihaela spune:

Am si eu o intrebare, sper sa ma ajute cineva cu un sfat.
Am facut niste analize, unele au iesit bine, altele nu, la altele inca mai astept rezultatul. O sa le scriu aici pe cele care au iesit prost, ca sa nu le insir pe toate.
E vorba de Ac Anti-CMV IgG, care a iesit pozitiv (43,6) si de Ac Anti-virus rubeolos IgG, care a iesit tot pozitiv (>500). Sunt f. mari valorile si sint putin cam speriata, din pacate dr. e plecata din tara, oare e chiar asa de grav, ce e de facut, se poate rezolva cu tratament??? Ca bebe nu vrea sa vina, asta sa fie cauza???

Multumesc

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns housepocket480 spune:

Fetelor, am primit ieri un raspuns la analiza papanicolau facut saptamana trecuta. Analizele secretie vaginala si cultura de col efectuate in aceeasi zi au iesit bine.
Va rog sa ma ajutati cu orice informatii aveti. Eu am fost la medic si mi-a spus ca sa asteptam sa vina ciclu si dupa repetam papa, iar daca iese tot asa facem biopsie.
Eu tot vreau sa raman insarcinata de ceva timp si urma unHSG pe care vrioam sa-l fac dupa ciclu, dar acum il vom amana.
Acesta este rezultatul>

Rezultat
Exocol:
Clasa: CII / CIII - CS+CI; parahyperkeratoza (+++); inflamator (+++); P/R aspect +/- imatur cu BNC și diskarioze ușoare;

Endocol:
Clasa C II / C III - fond mucoid; inflamator (+++); Celule Metaplaziate cu BNC și diskarioze ușoare; RBC (++) aspect moderat / pronunțat hyperplazic;

TBS: L-SIL inflamator regenerativ.

Lucrat de Dr. Coman Niculina
Biolog Cantacuzino

Orice informatie sau experienta poate sa ma ajute. va multumesc.
ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by pmihaela

Am si eu o intrebare, sper sa ma ajute cineva cu un sfat.
Am facut niste analize, unele au iesit bine, altele nu, la altele inca mai astept rezultatul. O sa le scriu aici pe cele care au iesit prost, ca sa nu le insir pe toate.
E vorba de Ac Anti-CMV IgG, care a iesit pozitiv (43,6) si de Ac Anti-virus rubeolos IgG, care a iesit tot pozitiv (>500). Sunt f. mari valorile si sint putin cam speriata, din pacate dr. e plecata din tara, oare e chiar asa de grav, ce e de facut, se poate rezolva cu tratament??? Ca bebe nu vrea sa vina, asta sa fie cauza???

Multumesc



anticorpii sunt de 2 feluri:igG si igM.igG=anticorpi care evidentiaza o infectie anterioara,care da imunitate pt boala respectiva,iar igM =infectie acuta,prezenta in momentul efectuarii analizei.deci daca au iesit pozitive igG-urile eu zic ca nu inseamna nimic rau,asta dovedind ca ai imunitate la bolile respective.
Andreea si BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by housepocket480

Fetelor, am primit ieri un raspuns la analiza papanicolau facut saptamana trecuta. Analizele secretie vaginala si cultura de col efectuate in aceeasi zi au iesit bine.
Va rog sa ma ajutati cu orice informatii aveti. Eu am fost la medic si mi-a spus ca sa asteptam sa vina ciclu si dupa repetam papa, iar daca iese tot asa facem biopsie.
Eu tot vreau sa raman insarcinata de ceva timp si urma unHSG pe care vrioam sa-l fac dupa ciclu, dar acum il vom amana.
Acesta este rezultatul>

Rezultat

Exocol:
Clasa: CII / CIII - CS+CI; parahyperkeratoza (+++); inflamator (+++); P/R aspect +/- imatur cu BNC și diskarioze ușoare;

Endocol:
Clasa C II / C III - fond mucoid; inflamator (+++); Celule Metaplaziate cu BNC și diskarioze ușoare; RBC (++) aspect moderat / pronunțat hyperplazic;

TBS: L-SIL inflamator regenerativ.

Lucrat de Dr. Coman Niculina
Biolog Cantacuzino

Orice informatie sau experienta poate sa ma ajute. va multumesc.
ana





celularitatea normla a colului e considerata ca fiind C1 si C2. C3 inseamna o stare "de neliniste"adica o stare intre bine si rau.nu vreau sa te sperii,caci nu e nimic rau.de obicei cand e o stare de incertitudine se repeta analiza,asa cum bine ti-a zis dr.
deci de multe ori se intampla ca se revine de la C3 la C2 dupa un timp.ceva trat ai primit?daca la urmatorul Papanicolaou se repeta rezultatul ,atunci e obligatorie biopsia.Eu sper sa fie bine sa nu ai probleme.
Andreea si BB

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bombonicaaaa spune:

Buna feelor!
Am si eu o problema si va rog ajutati-ma daca puteti cu niste informatii sau sfaturi.De fapt problema o are matusa mea de care sunt f . apropiata ,i-mi este ca o sora. De cateva luni se simte foarte rau , are dureri in zona ovarelor ,sangerari in afara perioadei de ciclu de culoare si consistentza ciudata ,plus ca ii apar vanatai mari pe picioare asa din senin .Acum 10 ani a avut o operatie de extirpare a unor polipi aflati pe trompele uterine destul de multzi la numar .Ieri a mers din nou la dr. si diagnosticul este de " fibron hemoragic plasmatic" colul uterin si-a triplat dimensiunile din cate am inteles si acum asteapta rezultatele la alte analize. Doctorul i-a spus ca acest tip de fibron nu se opereaza dar prea multe informatzii despre cum se poate scapa de el sau ce se poate face sa-l tina in frau nu i-a dat. Am cautat info despre acest diagnostic si nu am gasit nimic .Va rog mult daca stiti ceva despre asa ceva ,orice informatie care ma poate ajuta sa-mi spuneti si mie. Este tanara ,are doar 38 de ani si m-i se rupe sufletul sa stiu ca are dureri si sangereaza cate 3 saptamani de nu se poate ridica din pat.
Scuze pt exprimare ,ca am fost confuza si poate nu prea se intelege ce am scris dar ma simt aiurea rau .
Merci si

Oana de Iustiana Noemy(4.11.1999) si Jasmine Neidyn(28.12.2005)


JASMINE
http://www.dropshots.com/Bombonica
http://s121.photobucket.com/albums/o234/bombonicaaa/

Mergi la inceput