555-OB-GYN

Raspunsuri - Pagina 102

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by iuli-ana

Doamna doctor,va rog frumos sa va uitati un pic pe rezultatele de mai jos,in limita timpului disponibil.Rezultatele DH din Z17(testul de ovulatie s-a pozitivat in Z15) arata asa:
-estradiol -108(vn faza ovulatorie 36-251)
-LH -11.096(vn faza ovulatorie 4.34-72.19)

In Z24 rezultatele arata asa:
-progesteron -8.5(vn faza luteala 1.2-24.8)
-prolactina -26.07 si aici intervine suspansul!Pe buletinul de analize scrie asa
-valori premenopauza-1.2-19
-valori menopauza-1.5-18.5
Sa inteleg ca prolactina e oarecum marita???
In aceasta idee am fost la endocrinolog,unde mi s-a sugerat sa repet valoarea prolactinei si sa fac o radiografie de sa turcica.Mi s-a recomandat tratament cu duphaston din ziua a 16-a a cm pana in ziua a 25,2 capsule pe zi.Totodata a fost depistat si un nodul la san pe care nu l-am simtit pana acum,nu este dureros,iar intrebarea mea este:in cazul unui ciclu menstrual la 30-31 de zile,consideraiti adecvat acest tratament?
Valoarea prolactinei este intr-adevar marita si reprezinta o problema in ideea ca ne dorim foarte mult un copil?
Va multumesc anticipat!



draga IULI-ANA,ma bucur sa iti pot raspunde,atat cat stiu sa te ajut.in primul rand ,analizele hormonale trebuie facute cu srtictete in anumite zile ale ciclului,deci sa o luam cu inceputul.daca nu se fac cum trebuie valorile nu sunt concludente.
in ZIUA 3 se fac :FSH,LH,E2(estradiol),maxim in ziua 4.In ce zi ai facut tu?nu stiu daca ai scris,ceva de ziua 17?scuze daca nu am inteles eu.
IN ZIUA 21 se face PROGESTERONUL,atunci valoarea lui e cea mai buna de interpretat.in cazul in care vrei o valoare reala eu te sfatuiesc sa repeti analizele.Prolactina se poate evalua oricand vrei,in orice zi a ciclului menstrual.daca valoarea prolactinei e f mare atunci se poate face un trat care reduce conc lui in sange,DOSTINEX se numeste,e f scump dar e eficient.prolactina marita in sange poate duce la blocarea ovulatiei,de multe ori prin normalizarea valorilor,femeia obtine sarcina,daca nu mai sunt alte probleme.progesteronul trebuie sa aiba valori mari pt ca asta inseamna prezenta ovulatiei,o valoare mica inseamna deci lipsa ovulatiei.pt valori f f f mari ale prolactinei se recomanda intr-adevar radiografia de sa turca,cand se suspecteaza un prolactinom.
trat hormonal din ziua 16- z 25 probabil l-ai primit pt nodulul la san,daca nu la un ciclu normal nu se reconada trat.dar tinand cont de nodul probabil ca de asta ti s-a recomandat.
sfatul meu e sa faci anaizele astea cum trebuie si poate sa vb cu un alt ginecolog specializat in infertilitate,pt ca ei stiu exact cum se recomanda analizele(noi le dam dupa schemaDR.PROF.B.MARINESCU,cel cu fertilizarea la D-na Iliescu)
te astept cu un raspuns dupa ce ai noutati.pupici
Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuli-ana spune:


Andreeaben,iti multumesc din suflet pt timpul acordat!
Hormonalele le-am facut asa pt ca ciclul meu este de 31-32 de zile..Insa azi(z12) am facut prima ecografie intravaginala si asa am aflat ca am un folicul dominant pe ovarul stang,de 15 mm,asa ca temerile mele au mai disparut un pic!Stiu ca e abia inceputul,insa o sa te anunt ce am mai facut dupa ce repet prolactina si fac radiografia!
Inca o data iti sunt recunoscatoare pt informatii si iti doresc numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by merdel21ro

Buna dimineata!In speranta ca voi primi si eu un raspuns, iata problema mea: sunt insarcinata in 26 saptamani si am un fibrom de 6cm la baza uterului. Am fost internata in spital cu dureri f. mari din cauza acestui fibrom si mi s-a facut ampicilina , scobutil-injectabil-, la inceput din 8 in 8 ore, apoi a marit doza de ampicilina la 1,5g , din 12 in 12 ore. La internare, din cauza durerilor f. mari, mi s-a facut algocalmin si movalis. Acum ma simt mai bine si am fost externata. Mi s-a prescris: no-spa 1/zi; diazepam jumatate de tableta/zi; gravibinon,1 fiola la 7 zile, elevit(este mai bun decat materna???) si indometacin(pe care nu l-am luat, ptr.ca am vazut in prospect ca nu se recomanda in trim. II-III de sarcina.Au toate aceste medicamente vreun efect negativ asupra copilului? El este dezvoltat normal pentru aceasta perioada. Va rog mult sa-mi raspundeti! Multumesc.



MERDEL 21,salut si bine ai venit pe forum.Fibromul intr-adevar e un lucru cam rau pe sarcina,dar vreau sa-ti zic ca noi am avut cazuri de fibrom gigant si sarcina si D-zeu a ajutat sa fie bine si femeia a dus la bun sfarsit sarcina.Daca este un nodul in partea inf. a uterului,sa speram ca nu va incurca dezvoltarea uterului gravid,pt ca el creste in sus si atunci nodulul ramane undeva jos,de obicei.Trat facute nu afecteaza pe BB,stai linistita,bine?intr-adevar,bine ai stiut ca in sarcina nu se recomanda antiinflamatorii(indometacin,movalis,etc).Dupa 4 luni medicamentele nu mai au efect teratogen(nu mai dau malformatii)asa usor,insa oricum sunt bine de evitat unele tratamente.Eu iau gravibinon de la 4 luni(deci de 4 luni).no-spa ,utrogestan , si elevit care e cam la fel cu materna.
deci,cu curaj inainte,sa aveti grija de voi,de tine si de bebe,nu fa efort,fa tratamentul si mai vorbim sa imi spui cum esti.
pupici si multa sanatate!!!
Andreea si de 33 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Buna, Andreea,
Am si eu o intrebare: am nascut in urma cu 6 luni prin cezariana si de la nastere am ramas cu un ciclu foarte abundent si de durata, peste 15 zile pe luna. Nu am dureri, dar ma intreb daca este posibil sa imi revin la normal, cum eram inainte de sarcina, adica regulat, nu mai mult de o saptamana si fara dureri.
Am luat timp de 2 luni Jasmine si zilnic am avut sangerari usoare, dar jenante, asa ca nu m-am putut bucura de sex. Sa continui sa le iau, sau nu? Am observat ca nu mai slabesc de cand iau pilulele, si as vrea sa mai scap de vreo 10 kg. Ce ma sfatuiesti, te rog?

Mary si Anna Maria- 08.04.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

[quote]Originally posted by Marilena12

Buna, Andreea,
Am si eu o intrebare: am nascut in urma cu 6 luni prin cezariana si de la nastere am ramas cu un ciclu foarte abundent si de durata, peste 15 zile pe luna. Nu am dureri, dar ma intreb daca este posibil sa imi revin la normal, cum eram inainte de sarcina, adica regulat, nu mai mult de o saptamana si fara dureri.
Am luat timp de 2 luni Jasmine si zilnic am avut sangerari usoare, dar jenante, asa ca nu m-am putut bucura de sex. Sa continui sa le iau, sau nu? Am observat ca nu mai slabesc de cand iau pilulele, si as vrea sa mai scap de vreo 10 kg. Ce ma sfatuiesti, te rog?

Ai facut ecografie sa vezi cum e uterul?Nu cumva a ramas mai mare?Nu s-a strans?Oricum e cam mult timp deja de cand vine tot asa si nu e chiar normal.incearca cu un anticonceptional mai puternic,cu conc mai mare de hormoni,de ex :MARVELON,sau TRIQUILAR si vezi cum e,caci pe astea nu ar trebui sa sangerezi.Asta doar daca nu mai alaptezi,dar cred ca nu,asa-i?Inainte eu iti recomand un control sa vezi starea uterului.
iti doresc sanatate multa si daca vrei poti sa imi mai scrii.pupici de la Andreea si BB de 33 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miriama spune:

Am 39 de ani si de vreo 2 ani, ma chinuie din cand in cand (in special toamna-iarna) o problema care pare fara explicatie.
Este vorba ca am un disconfort la contactul sexual: usturimi, prurit, secretie grunjoasa alba, durere la penetrare si, normal, insatisfactie. Nu am nici o scurgere, de nici un fel, am ciclu regulat, dar din cand in cand ma lovesc de aceasta problema. Am fost la mai multi medici, m-au suspectat de candida si tricomonas; am facut analize la diferite laboratoare. Toate au iesit fara boli venerice, doar o flora mult prea bogata decat normal. Mi s-au recomandat tratamente cu Clotrimazol, Lomexin, Fasygin, Tricomicon, Klion-D. Pe moment ma vindecam dar dupa putin timp revenea problema. L-am suspectat pe sotul meu ca ar fi vinovat. Dar am patit-o si cand el a fost plecat cateva luni, eu fiind singura si fara nici o activitate sexuala. Am facut si Papanicolau - a iesit in regula. Aparent nu am nimic, dar ceva nu e in regula. Ce?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marilena12 spune:

Multumesc mult Andreea! O sa merg la un control sau ecografie, curand.

Mary si Anna Maria- 08.04.2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Haricleea spune:

Va rog din tot sufletul sa imi raspundeti si mie.In sapt 26 de sarcina am facut un ex de secretie col uterin la clinica Diagnosis.Desi nu sunt sigura de rezultate mi-a iesit antigen clamydia negativ,mycolplasma hominis absent si prezent ureeaplasma urealyticum > sau = cu 10 la puterea a patra.Dr mi-a dat tratament cu sumamed 500mlg/zi timp de 10 zile si 3 ovule gynozol cate unul in fiecare seara iar sotului doxicilina 2cpr in prima zi si apoi una pe zi timp de 10 zile.Rezultatele le-am luat in urma cu 4 zile,acum sunt in sapt 29 de sarcina iar sumamedul mi se pare cam puternic si nu stiu ce sa fac pentru ca nu as vrea sa imi afecteze copilul in vre-un fel.Dr mi-a spus ca aceasta ureeaplasma duce la ruperea membranelor si se poate ca micutul sa se nasca cu pneumonie sau sa faca imediat dupa aceea.Va rog din tot sufletul sa imi spuneti ce sa fac?Cum ar fii cel mai bine?Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreeaben spune:

quote:
Originally posted by miriama

Am 39 de ani si de vreo 2 ani, ma chinuie din cand in cand (in special toamna-iarna) o problema care pare fara explicatie.
Este vorba ca am un disconfort la contactul sexual: usturimi, prurit, secretie grunjoasa alba, durere la penetrare si, normal, insatisfactie. Nu am nici o scurgere, de nici un fel, am ciclu regulat, dar din cand in cand ma lovesc de aceasta problema. Am fost la mai multi medici, m-au suspectat de candida si tricomonas; am facut analize la diferite laboratoare. Toate au iesit fara boli venerice, doar o flora mult prea bogata decat normal. Mi s-au recomandat tratamente cu Clotrimazol, Lomexin, Fasygin, Tricomicon, Klion-D. Pe moment ma vindecam dar dupa putin timp revenea problema. L-am suspectat pe sotul meu ca ar fi vinovat. Dar am patit-o si cand el a fost plecat cateva luni, eu fiind singura si fara nici o activitate sexuala. Am facut si Papanicolau - a iesit in regula. Aparent nu am nimic, dar ceva nu e in regula. Ce?




draga MIRIAMA,e neplacut ce se petrece.Ar fi cateva posibilitati.Se poate sa fie o candidoza rebela la tratament,stii ca trebuie un trat complex cu ovule ,spalaturi vaginale,un trat cu antimicotice orale ambii parteneri,sotul tau a facut ceva trat?stii ca barbatii pot fi purtatori sanatosi si daca nu se trat si partenerul e rau pt ca femeia se recontamineaza.Ai luat Diflucan?sau Flucovim de 150 mg si tu si sotul?ovule vad ca ai facut un arsenal intreg.Acum eu ma mai gandesc la ceva,niste ACIDOPHILUS ai luat?este o bacterie saprofita,care sta de regula in vagin si pastreaza pH-ul vaginal normal.Se putea intampla un dezechilibru de la trat care sa duca la disparitia acstuia din vagin si sa dea acesta problema.trebuie alcalinizat vaginul.Poate ar fi bine sa incerci si asa ceva,rau nu face.si sigur repaus sexual o perioada pt a se normaliza situatia.
daca vrei sa mai vb te astept si ma mai gandesc la problema ta.sa imi spui ce ai mai facut.pupici
Andreea si bebe de 33 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GH spune:

Noi suntem casatoriti de 2 ani timp in care am tot incercat sa avem copii si nimic.

In ultima vreme m-am ingrijorat si am fost cu sotul la o spermograma.Doctorul care a facut spermograma spune ca totul este perfect normal si putem avea copii. Totusi... rezultatele m-au speriat. Eu am 32 de ani si el face 45.

Ce ma ingrijoreaza este ca i-a iesit 13% spermatozoizi normali si mobilitate 39% dar mobilitate progresiva numai 6%.

Restul sunt valori normale.

Puteti sa va dati cu parerea? Din experienta voastra, ce credeti?
Vom merge din nou la medic dar acum nu pot sa ma intorc repede in Romania.

Va multumesc din suflet,
Andreea

Mergi la inceput