alexia- o "intamplare" fericita

alexia- o "intamplare" fericita | Autor: _Ralu_

Link direct la acest mesaj

O intamplare fericita…

Inceputul lui septembrie 2005. mai aveam de luat cateva pastille din folia de anticonceptionale si obisnuiam sa-mi iau una noua cu mai mult timp inainte. Sa-mi iau deci pastille, zic! Si imi infloreste un gand in minte: dar ce-ar fi sa nu mai iau? Si asa au trecut 6 luni de cand nu am mai facut pauza! Da, e clar luna asta nu mai iau! Pe 24 avem cununia religioasa, daca e sa raman, macar sunt impacata cu doamne-doamne! e, si trece nunta, in sapt de miere mergem la niste prieteni in ploiesti, ca vremea era extreme de urata pt a merge undeva! Asa, macar ne simtim bine, mai iesim… E deja 1 oct! ar fi trb sa-mi vina pana acum! aveam deja emotii…dar pe 10 vine! Deja incepusem sa cochetez cu ideea ca poate, poate….dar n-a fost sa fie! Ma tot rugam sa raman din intamplare , n-aveam curajul sa spun cu voce tare ca vreau un copil, dar daca se intampla…

Vine luna noiembrie, astept sa se instaleze cm ca sa pot incepe din nou cu pastilele. Si astept, si astept…nimic! Iau un test: negativ! Ok! Peste 2 sapt alt test: tot negativ. Incep deja sa-mi fac griji! Dar nu-mi fac curaj sa merg la dr. trece si decembrie, tot asa. Nu c.m., teste negative….pastile n-am mai luat ca nu stiam cand sa incep, daca n-aveam c.m. trece si revelionul.

Pe 11 ianuarie, intr-o seara super plictisitoare iesim sa papam ceva! Ma strangeau pantofii! Ciudat rau! Zic: “bai, cred ca sunt gravida, ca mi s-au umflat picioarele!”. Radem amandoi si mergem mai departe! La restaurant incepem sa avem o discutie serioasa, in leg cu problema mea de sanatate de acum! trebuie sa mergem la dr sa vedem ce se intampla. Nu mai putem sta asa! Zic: “ in drum spre casa luam un test de sarcina ca sa fiu sigura ca nu-s insarcinata, si maine mergem la dr sa vedem care-I problema, sa-mi dea pastille….”. zis si facut . ajungem acasa. Tesul era pt dimineata, deci n-avea rost sa-l stric acum. era vreo 9 seara! Marius atipeste. Eu ma plictiseam de moarte! Ce sa fac? Ma duc sa fac testul. Da-l incolo, ce daca-l stric? Luam altul maine! Fac testul, n-aveam niciun stress! Ma holbez la el, mai mult sa vad cum apare linia de control! Mi se parea super interesant, la cat de plictisita eram! Apare linia cu pricina….dar ce se vede? Se contureaza o a doua linie? Credeam ca-s prea obosita si mi se pare! Dar nu mi se parea! Erau doua linii! Am innebunit! Nu stiam ce sa fac! Eram cu testul in mana si mi-era frica sa ies din baie! Mi se parea ca visez! Ma duc intr-un final, si-l trezesc pe marius! Ii zic: “ma, cred ca suntem insarcinati!”. Descide ochii somnoros. Nu a inteles ce-am zis! “ce?”. Ii repet cu lacrimi in ochi: “cred ca suntem insarcinati!”. El bulversat:” de ce? Ai facut testul? N-ai zis ca-l faci maine dimineata?”. Am inceput sa plang cu testul in mana! Tremuram din toate incheieturile. El ia repede camera, cica sa prinda reactii la cald! Se trezeste fresh, incepe sa sune toti prietenii…era tare ferici! Eu – bulversata! Seara s-a terminat intr-un mod apoteotic !

In fine, a doua zi mai iau un test, il fac, tot doua liniute! Eeee, si de aici incep vreo 2 sapt de depresie! Dar din aia nasoala, cu plans in fiecare zi, cu nemancat, nedormit…eram zombie! Nu puteam sa zic cu voce tare, darn u vroiam sa am acest copil! Asta simteam! Mi-era ingrozitor de frica! In minte imi rasunau tot felul de chestii. Eram muuuult prea tanara, nepregatita, speriata de moarte deja de nastere...

Au inceput drumurile: medic de fam, analize, prima eco….a inceput sa ma ia valul si ideea imi suradea din ce in ce mai mult! Fericirea isi facea loc stergand usor-usor depresia urata care pusese stapanire pe mintea mea! La prima eco, mi-a zis ca s-ar vedea ceva dar nu e sigur! Ar avea, daca ar fi vreo 3 sapt! Revin dupa 2 sapt si…surpriza: “nu e sarcina!” zice. “e altceva”. Si am inceput practice sa ma rog de dr sa se uite mai bine, ca nu se poate, eu simt ca e bb! Totusi n-aveam niciun semn: nu greturi, nu sani durerosi, nu pofte., nu somnolenta….se uita mai bine (nici nu prea se vedea din cauza stratului mare de slaninutza), zice: “da, cred ca e totusi sarcina, dar…e f mica!”
Intre timp au iesit si analizele de sange, era official! Sunt gravi!

Pana la 7 luni am avut o sarcina perfecta, nu dureri de niciun fel, nu greturi, kg f putine luate, mai exact 1! Am fost chiar si la munte in luan a 7-a! Aveam o burta maaaare dar eram asa fericita! M-am chinuit cu trenul cu urcatul, cu mersul pe jos! Dar mi-a placut tare!

Cand am venit de la munte, m-am programat la dr care-mi urmarea sarcina. Mi-a dat de facut un nou set de analize! Offff, iar la med de fam! Asta a fost inceputul sfarsitului! Hai sa-mi ia tensiunea, sa ma cantareasca, chestii de rutina! In timp ce-mi lua tensiunea dr a facut niste ochi mari la mine. Zice: “Stati ca nu merge asta. O mai iau o data”. Mergea f bine tensiometrul. Aveam tensiunea 16 cu 11! Dr a intrat in panica. Mi-a zis sa o sun pe dr imediat sa-I zic ce si cum! Ce a urmat a fost oribil pt mine cel putin! Zi de zi la med de fam pt verificarea TA, doar ca sa aflu ca era tot mai mare! Am ajuns si la 18 cu 11! Am facut tratament, scadea doar pt cateva zile si revenea in forta! M-au consumat ultimele doua luni de sarcina cat 10 sarcini la un loc!

In sfarsit ajung in sapt 38, mergem la dr pt ultimul control! Eu nici o contracie nici nedureroasa, nici dureroasa! Problema mea, care intre timp se facuse preeclmpsie (aveam sa aflu dupa nastere, dr ascunzandu-mi acest lucru, stiind cat sunt de panicoasa), cerea cezariana! Exact ce-mi doream! “norocul” meu, ca altfel dr nu facea cezariana la cerere! Era luni, 4 septembrie! Zice dr: “ gata! N-are rost s-o mai lungim, si sa riscam. Programam cezariana! Joi, 7 septembrie, la 6.30 esti la spital” am simtit ca imi ingheata sangele in mine! Nu-mi venea sa cred ca a venit momentul! Ies, ii zic sotului care ma astepta afara impreuna cu Cristi (sotul lui anangel_lexi, care-si astepta si el verdictul. Eu si lexi, aveam acelasi dpn, si ea era in cabinet astepatnad “rezultatul”). Ne dau lacrimile! Pe Cristi il vad ca intra si el un pic in panica! Se gandea la sotioara lui, desigur….iese lexi si zice: “eu mai am de asteptat cel putin doua saptamani!” ce fericita era….

Miercuri, inainte de operatie, in loc sa ma pregatesc sufleteste de ce avea sa urmeze, aveam alte treburi: imi venisera mesterii sa-mi schimbe ferestrele! A fost super ca m-am luat cu ei si am mai uitat! Toata ziulica m-am indopat cu bucurii! (a se citi bomboane moldovenesti de la “bucuria”). Eloise e vinovata! Toata sarcina n-am avut voie niciun fel de cioco, cafea…etc. si in ultima zi ce mai aveam de pierdut?

Joi ne trezim la 5.30. Am dormit dusa! Luam bagajele, pup catzica si-I zic: “mami, de azi nu vei mai fi singura mea fetitza!” Imi dau lacrimile! Pe ea o durea fix in fund! Ma maraia ca am deranjat-o de la somn! am plecat plangand bineinteles! Era intuneric, urat, eu ma duceam la “taiere” la propriu! Ma simteam oribil! Pana la spital n-a scos nimeni nicio vorba! Era si mama cu noi! Ma duc la camera de garda cu lectia invatata: sangerez, am contractii, nasc! La camera de garda niste brancardieri se “dadeau” cu scaunele cu rotile! Mureau de ras! Taaaare haiosi se mai crdeau! Erau plictisiti cred…stau in fata ghiseului unde trb sa ma ia in evidenta! Stupoare: nu era nimeni. Nimeni nu ma baga in seama, parka nu eram acolo….intr-un sfarsit abordez o asistenta, sau ce-o fi fost! Zic:”nu va suparati, am venit la urgenta, la camera de garda! Nimeni mu ma baga in seama. Nasc! Ce-ar trb sa fac?” se uita cam cu scarba si deloc impresionata. “Stati un pic” zice! Cand, surpriza: rasare una de dupa ghiseu cu paru’ valvoi si cu ochii umflati. Dormea si ea….eram de-a dreptul socata, parka eram intr-o parodie, la camera ascunsa…ceva de genul asta! Ma internez! Ma duc direct la reanimare! Acolo vreo 3 fete “lesinate”…ma uitam cu mila la ele, dar si cu gandul ca in curand le voi lua locul…..

Orele de dinainte de operatie au fost groaznice! Din 6 fete cate am fost in salonul de TI, eu am fost operata ultima! Va dati seama ce tensiune pe mine! Si la propriu si la figurat!
Se apropie momentul. Ma duc sa-l chem pe Marius sa stea la usa salii de operatie! Se posteaza pe niste canapele! Intre timp mi se monteaza sonda urinara! N-a fost chair asa de rau cum citisem ca va fi! Era deranjanta totusi! Vine anestezista, sa ma intrebe ce anestezie prefer, ii zic ca rahi. Zice “gand la gand cu bucurie! Tocmai asta vroiam sa va propun”. Sunt super multumita, nu vroiam sub nicio forma generala! Stateam pe hol, asteptand sa intru, se spala sala! Abia asteptam ca nu mai puteam suporta asteptatrea…vine cineva(nu mai stiu cine), zice : “hai ca intram!” ma duc fara sa ma uit inapoi. Nici macar nu m-am uitat la Marius! De pupat nici vorba! Nu stiu de ce! Cred ca eram f f f speriata dar nu-mi dadeam seama! Mi-a zis Marius ca l-am lasat plangand! Era extrem de speriat!

Intru, vad o mare de oameni! Erau vreo 15. nu intelegeam de ce! N-am intrebat! In camera alturata se spalau o parte din ei! Nu credeam ca sunt toti pt mine! Dar au stat toti. Nici pana in ziua de azi nu stiu de ce au fost asa de multi! Incep sa-mi puna diverse branule, perfuzii…incepe anestezia! Mi-era asa de frica ca transpiram incontinuu si nu puteau lipi leucoplasele pe mine! Brancardierul a fost omul meu de suflet! Un om de milioane! M-a incurajat f tare! El ma tinea ca urma sa cad lata din cauza anesteziei ca stateam in fund pe masa! Am simtit cum nu ma mai simt! De la picioare incepand! Brusc sonda atat de enervanta devine inexistenta! N-o mai simtema deloc! Ce bineeeeee! Ma intend ei pe masa, ma pun in diverse suporturi, mainile in suporturile de maini, capul in suportul pt cap….si asa mai departe! Ce bine ma simteam! Era super! Nu-mi mai e nici cald! Pt prima data in cateva luni nu mai simt nicio durere la bazin, picioare, burta….buuuuuuna anestezia asta! Anestezista ma tinea la current cu tensiunea! Era bine! 11 cu 5! De la anestezie! Dr ma intreaba daca simt ceva! Zic ca nu! (Si azi ma gandesc si rad cand ma gandesc ca dupa cateva zile de la op ma dureau f tare picioarele ca si cand as fi plina de vanatai! Ma gandeam eu ca atunci cand ma intreba daca simt ceva, imi dadeau energic cu o bata de baseball peste picioare.)….si simt cum incepe sa se miste masa cu mine! Dar nu ma durea nimic! Imi dau seama ca trageau pe acolo de mine! Nu sunt prea impresionata! Intre timp o strig pe asistenta ca mi se termina o sticluta de nu stiu ce care-mi intra in vene…dr rade ca-s atenta la asa ceva! Incep sa devin nerabdatoare! Intreb: “mai aveti mult? Cand scoateti bb-le ca au trecut vreo 15 min de cand ati inceput”. dr radea de mine in hohote! Cica ii cronometrez! Eu eram cu ochii pe un ceas care era in perete! In sfarsit imi zice anestezista: “hai ca-l scoate acum!” eu eram disperata si repetam intr-una: “e fetitza? Spuneti-mi daca e fetitza!” cred ca am zis de 10 ori chestia asta! Aud un planset taaaaaare: “ e fetitza!” imi zic toti in cor. Cred ca ii zapacisem!
Simt cum imi curge o lacrima din ochiul drept! Singura! Si fara intentie! O vad prin dreapta mea cum o pun pe masa sa o curete! Era vanata! Am innebunit! Intreb: “da’ nu e cam inchisa la culoare?” dr zice”lasa ca e frumoasa, e cu albastru”! radeau toti deci nu e grav! Intr-un minut era rozzzzz! Pana cand au scos-o din sala am ramas cu capul intr-o parte! N-am mai scos niciun cuvant! Doar o priveam! Cred ca dr-ii se simteau usurati ca ii innebunisem!

Restul a fost lejer si mult mai placut! Stiam ca bb e in siguranta! Intrebam intr-una cate kile are! Imi ziceau ca o duc la bb-I sa o masoare, cantareasca! S-a terminat repede, imi parea rau ca-mi placuse! Era chiar interesant ce se intampla acolo! M-au pus pe brancard, mi-au lasat cateterul de epidurala ca sa-mi dea calmante pe el! Mana cereasca calmantele astea in coloana!

Cand m-au mutat de pe brancard in pat mi-am cerut scuze la brancardieri ca-s prea grea! Au ras si au zis: “stati linistita ca recordul nostru e de 170kile!” M-am linistit.
A venit marius si mi-a arata prima poza cu pitica. Primul lucru cand am vazut-o am zis:”mama, ce gura mare are!” plangea si asa parea!

Asta a fost partea frumoasa, ca dupa aia au inceput altele, bb in salon care urla eu depresata din nou si lapte pierdut, tensiune mare din nou, tratament! Dureri nu prea au fost! Dupa 3 zile ziceai ca nici nu-s operata! Am avut un noroc fantastic! M-am recuperate incredibil de repede si de bine, iar din a treia zi nici nu mai simteam operatia!

Acum alexia are doua luni si juamtate si e lumina vietii noastre! N-a fost un copil super-dorit la inceput, dar a fost cea mai fericita intamplare din vietile noatre!




raluca de alexia-maria(07.09.2006)
pozishoare
m-am facut maricica! si ma mai fac!
www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">va invit sa ma cunoasteti!
www.totsites.com/tot/badutu" target="_blank">...mai am un copil...



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nushulica spune:

raluca ce sa zic??la mai multe :intamplari: de genul asta in viata voastra sa va traiasca bblusha alexia si sa va aduca multe bucurii

si noi am avut nunta tot pe 24 sept 2005

INGRID

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eloise spune:

Ralucutza mi-a placut povestea Alexiei, e scrisa bine si cu mult umor! Va doresc sa fiti sanatosi toti trei, sa va iubiti si sa ramaneti mereu o familie asa frumoasa si vesela cum sunteti acum!

Andra si Vladut (14.10.2006)
Cum a venit pe lume Vladut
puiul meu creste...

pozele noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

Raluca, felicitari pentru minunea voastra Alexia, sa creasca mari si sa va aduca numai bucurii.
Foarte frumos ai povestit, m-a emotionat!


Alina cu www.snugglepie.com/ezb/653339.png" target="_blank"> Adelina (31.08.2006) & www.snugglepie.com/ezb/653351.png" target="_blank">Dragos (11.04.2002) poze 1, poze 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

Cea mai frumoasa si fericita intamplare din viata voastra sa aiba parte numai de bucurii, de fericire, de sanatate si de muuuuuulta dragoste. Frumos de tot povestit! mi-a placut.

DORI, mami lui RADU ANDREI 11 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/raduandrei" target="_blank">poze
VARSTA RADU ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Ralu, am murit de ras la faza cand a aparut aia de dupa ghiseu cu parul valvoi si ochii umflati. Parca o si vad!
Foarte frumoasa povestea, sa va traiasca cea mai frumoasa intamplare din viata voastra si sa va faca fericiti pana la adanci batraneti.
Ce te mai invidiam acolo la cabinetul doctoritei cand am auzit ca o sa nasti asa curand...Mie mi se parea ca mai am o vesnicie!

de Maria Cornelia (20.09.2006)
Botez, Varsta Mariei, Mariuta mamaruta,
www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Am si paginuta, Asa am venit pe lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

Raluca felicitari!!!Sa va traiasca micuta Alexia-Maria,sa fie sanatoasa si sa va aduca numai bucurii!
Si eu am avut preeclampsie si din pacate eu am pierdut sarcina.Felicitari inca o data ca ai trecut peste aceasta problema.




Mirela
www.snugglepie.com/ezb/692306.png" target="_blank">Vine Craciunul! www.justmommies.com/tickers/pic/ttc/19520/" target="_blank">Praying for a miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns _Ralu_ spune:

nushulica, la voi n-a plouat rau la nunta? nu stiu cum a fost in iasi, dar noi aproape ca am mers cu barcile pana la biserica! oribila vreme...n-o sa uit niciodata!

lexi, zau ca e 100% reala faza de la ghiseu! nu-mi venea sa cred! eu cand am vazut-o pe aia rasarind de sub tejghea am schtat un zambet...ea-NIMIC! era muuuult prea adormita!

mirela, citisem de tine pe la durerea unei pierderi de sarcina! iti dai seama ca m-am interesat de preeclampsia asta de mi-a iesit pe nas! oribila si nenorocita problema! dar ce e bine, e ca nu e obligatoriu sa apara si la urmat sarcina!
dumnezeu sa va aduca cea mai mare bucurie de craciun! va fi bine, ai sa vezi!



raluca de alexia-maria(07.09.2006)
pozishoare
m-am facut maricica! si ma mai fac!
www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">va invit sa ma cunoasteti!
www.totsites.com/tot/badutu" target="_blank">...mai am un copil...
o intamplare fericita
de craciun


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blueeyes2003 spune:

quote:
Originally posted by bb ralukutza

mirela, citisem de tine pe la durerea unei pierderi de sarcina! iti dai seama ca m-am interesat de preeclampsia asta de mi-a iesit pe nas! oribila si nenorocita problema! dar ce e bine, e ca nu e obligatoriu sa apara si la urmat sarcina!
dumnezeu sa va aduca cea mai mare bucurie de craciun! va fi bine, ai sa vezi!



raluca de alexia-maria(07.09.2006)
pozishoare
m-am facut maricica! si ma mai fac!
www.totsites.com/tot/alexia-maria" target="_blank">va invit sa ma cunoasteti!
www.totsites.com/tot/badutu" target="_blank">...mai am un copil...
o intamplare fericita
de craciun





Multumesc din suflet!



Mirela
www.snugglepie.com/ezb/692306.png" target="_blank">Vine Craciunul! www.justmommies.com/tickers/pic/ttc/19520/" target="_blank">Praying for a miracle!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:

Raluca felicitari
Alexia e o scumpa ii doresc sa fie la fel de fericita ca voi, sa va umple viata de " bucurii".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabriela_s spune:

felicitari bb_ralukutza,

credeam ca numai povestile despre nasteri naturale te captiveaza,ziceam ca cezariana e o operatie si atat
aveti o fetita superba!


nici la mine nu a venit cand as fi vrut eu bebe,dar am acum in burtica cel mai dorit si iubit copilas,tot o fetita dulce!abia o asteptam!

sa va bucurati de alexia mica!

www.dropshots.com/gabriela_s28" target="_blank"> filmulete cu bebe in burtica

34+

Mergi la inceput