Viata in Germania (39)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by mihaela_s

poate vreun mall tot gasim decshis.



se vede ca nu stati aici:)) in afara de benzinarii nu gasiti nimic deschis, asa e legea. Si la gara mai gasiti ceva de mancare, eventual mag. de suveniruri.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Sant restaurante deschise, mai ales italienesti.

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36
mamica de bebe Angelo ( 29 Dec. 2005 )
http://www.dropshots.com/maraki
http://www.dropshots.com/maraki1
http://www.dropshots.com/maraki2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aschiutza spune:

quote:
Originally posted by Lauraa

daaaa, ma mancat un 1!! Pe 31 am vrut sa zic e INCHIS TOT! SI pe 1 Ianuarie la fel! Mai nemtoaicelor, doar voi stiti treaba asta,ce tot trimiteti fata la nush ce muzee ca sunt toate inchise !!! Nici la Bäckerei nu o sa fie deschis!




Lauraa, de unde se vede ca Dresden nu e München! Acilea sunt unele muzee si castele deschise pe 31 .

Impotriva prostiei, zeii insisi lupta in zadar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catrinel_17 spune:

MIHAELA, sunt deschise restaurantele de la hoteluri, daca chiar muriti de foame, gasiti unul sigur. Si io am fost prin Berlin, de revelion si am gasit. In Wiemar anul trecut erau deschise o groaza de crashme de revelion...
magazine, mall-uri, nu prea.

distractie maxima!!! gasiti voi chestii de facut!




Catrinel, mama lu' Oana (23 martie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Nu gasiti nici un mall Mihaela! nici unul! Este totul inchis si pustiu,oribil! Eu cand am venit aici am intrat in depresie din cauza asta.Acasa al noi erau vreo 10 chioscuri non-stop in jurl blocului + nenumarate magazine care au deschis pana seara la ora 22. Aici cand am venit erau deschise pana pe la ora 18 iar sambata pana la 14-16, te durea mintea. Acum sunt macar pana la 20 deluni pana sambata dar duminica si de Sarbatori e INCHIS! Tot! In afara de benzinarii unde sunt preturi triple!

Laura cu LARA si
Surpriza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by maraki

Sant restaurante deschise, mai ales italienesti.




da, clar, eu ma refeream la magazine. de muzee nu ma pricep dar nu cred.

Cristina
-----------------------------------------------
Explica-mi, si am sa uit
Arata-mi, si am sa-mi aduc aminte
Lasa-ma sa fac singur, si am sa inteleg.
Confucius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns copiloi spune:

Mihaela, viitoare scandinava , cateva tipp-uri si de la mine (pe scurt):

- Neues Rathaus si Altes rathaus (primariile vechi si noi) le gasesti in Marienplatz. La altes Rathaus se gaseste o statueta de bronz, reprezentand-o pe julieta (a lu' Romeo), semn al parteneritatii dintre orasele Munchen si Verona.

- In apropiere de Marienplatz se afla Hofbräuhaus (prescurtat HB) - cea mai renumita "beer hall" (nu stiu cum sa-i zic in romaneste) din Germania, si de ce nu, din lume. Pe net gasesti mai multe informatii. Eu stiam ca-i deschisa in orice zi a saptamanii (poti verifica pe net sau la fata locului). Se mananca excelent si nici nu este ffffff scump. Chiar daca nu e deschisa, merita sa o vedeti pe dinafara.

- Zona pietonala din Marienpltz duce spre Karlsplatz (unde e Karlstor). Aaaa, tot in apropiere de Marienpltz se afla biserica Alter Peter , unde se poate urca in turn si de unde ai o panorama superba asupra orasului. Am inteles ca se poate urca in turn si in Frauenkirche, dar nu stiu exact, eu am urcat din Alter Peter. E posibil sa nu gasiti deschis. Sau poate va fi, pe motiv ca vin turistii de Silvester.

- Legat de muzee.....chiar daca ar fi deschise, nu cred ca se merita sa le vezi, atata timp cat stai numai cateva ore Munchen. Relativ in apropiere de Karlsplatz, se afla Alte Pinakothek si Neue pinakothek (sunt vis-a-vis una de alta), unde sunt expuse picturi si sculpturi (dintre nume: Rubens si Duerer). O zi sa le vezi pe amandoua, nu ajunge.

In Muenchen mai e Deutsches Museum (muzeu tehnic) - e impresionant, dar iti trebuie vreo 3 zile sa vezi tot. E interesant sa mergi cu copiii acolo.

Niste harti, ca sa va orientati, ati putea gasi (inafara net-ului) la gara din Muenchen (care e in apropiere de Karlsplatz). Banuiesc ca vor fi deschise, cel putin dimineata, chioscurile de ziare.

Renumita (pentru ce, nu stiu) e Englishen Garten, care, cel putin pe mine, nu m-a dat gata.

Mai e Olympia Stadion, in apropiere fiind si sediul BMW-ului (o cladire cu 3 cilindri:-)

Cam atat imi amintesc......aaa sa nu ratezi sa bei un Paulaner (berea muencheneza).


Numai bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cklaudia21 spune:

quote:
Originally posted by codruta_grg

Monicica, ma poti ajuta cu ceva? Am citit ca stai in Regensburg, unde sta si cumnata mea care vine in Romania. Se gaseste in vreun magazin www.yatego.com/index.htm?sid=06Y1165609185Yffa5158ff65ff4e5ed&cl=mallsearch&std=1&startCat=&startLevel=&galleryList=&query=vtech v smile&catonly=11-00-00&price_min=egal&price_max=egal&x=12&y=6" target="_blank">jucaria aceasta?
sau trebuie sa il comande musai de pe net?

Aschiutza, multumesc de raspuns.



Codruta & Petra Alexandra (9 august 2005)

asa crestem noi






codruta in regensburg gasesti magazinul toys r us uite aici adresa de net , poate gasesti acolo jucaria
www.toysrus.de

http://community.webshots.com/user/cklaudia21

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alina spune:

Mihaela,
Uite ca pina am venit eu,au cam scris fetele despre München.

Daca veniti cu fetele,in Marienplatz e Muzeul Jucariilor"Spielzeugmuseum".Desi e destul de mic,e foarte dragut,fiica-mea a fost incintata sa vada cam ce jucarii erau pe vremea bunicilor ei .

Restaurante deschise gasesti.E deschis si pe la Mc sau Bürger King.Dar altceva ma indoiesc.Eu uitasem ca 31 pica duminica,in cursul saptaminii ar fi fost deschis pina pe la 14-16.




Alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicica spune:

buna seara

Maraki, multumesc frumos de raspuns :D ce coincidenta de nume

Lauraa, la Tagesmutter platesc 5 eur pe ora, sunt foarte multumita de ea, e un soi de Oma. cum se spune exact treaba asta cu bunicii de inchiriat, ca sa stiu ce sa caut pe web?

Codruta_grg, magazinele de jucarii din regensburg sunt urmatoarele:
- in DEZ este unul la parter, vizavi de Nordsee
- in Altstadt mai au jucarii sus la Kaufhof
- ToysRus este in Köwe Zentrum si s-a deschis de curand tot acolo si un Baby-Walz dar nu am fost sa vad ce au inauntru
- pe Prüfeningerstr, in spatele fostului Minimal, acuma ii zice Rewe este un magazin de jucarii, fostul Kinderwelt
- Baby1one in Gewerbepark
Acuma ca preturi cel mai bun era Toysrus pana anul trecut, dar anul asta nu prea mai e dupa parerea mea, dar au multe multe...poate te scoti mai bine cu un cupon payback de la Kaufhof...in fine va sti cumnata ta sa se descurce.
Atentie la o chestie, majoritatea jucariilor cumparate din germania (daca nu se specifica altceva pe cutie) vorbesc nemteste!

Himmelsduft, mersi frumos pt Dt. Kinderbund, o sa caut acuma.

Cu babysittingul meu de luni am dat si anunt aici :D dar nu mi-a raspuns nimeni...ma gandeam ca la cat de mult se aude romaneste pe strada poate cine stie....

multumesc
monica

Mergi la inceput