Bebelusi "made in USA"

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

stiu ca o sa ziceti ca-s nebuna dar imi tot aduc aminte pe parcurs.
bic, da sunt foarte interesata de scutecele din bumbac. am citit undeva ca daca alegi sa le folosesti in loc de pampersi economisesti $2,000/an. nu cred ca e chiar asa dificil, macar avem masini automate nu ca pe vremea mamicilor noastre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

Bic , in primul rand iti multumim foarte mult pentru ce ai scris, eu una o sa ma uit pe toate situ-rile pe care le-ai " agatat" asa de frumos , asta inseamna ca o sa fiu ocupata cam 2-3 saptamani.
In al doilea rand am citit poveste nasterii Smarandei si m-am entuziasmat la inceput , m-am panicat la faza cu epidurala iar la sfarsit mi-au dat lacrimile! Super! Nici nu mai stiu ce sa zic...
Irinuca cand nasti? eu ar trebui sa nasc la sfarsitul luni aprilie, vreau sa nasc natural , mi-e cel mai frica de EPIDURALA!
Si mie imi plac patuturile acelea stil tarc dar sotul vrea de lemn , care se modfica pe parcurs; e... si pana la urma vorba ta: ma infig si eu cu un fierastrau in el ca nu o fi foc!
Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

eu nasc in jur de 10 mai, deci dupa tine, asa ca o sa-mi povestesti experienta ta .

de frica ce sa zic acuma... nu la asta ma gandesc. probabil cand m-or apuca durerile.
de ce zici ca nu vrei epidurala? eu vreau orice numa sa nu ma doara. si cum v-am mai zis am experimentat durerile nasterii cand am avut criza de rinichi. aia a tinut 2 ore si a fost groaznic. apoi sa fiu in labor cu orele, si sa trec prin aia, nu cred ca as rezista.

cat despre nastere normala sau cezariana, chiar nu am nici o opinie. cred ca medicina e atat de avansata acum incat poti sa faci si 3 copii si sa-i nasti prin cezariana. prietena mea are 2 cezariene si e bine mersi. nu vorbim aici de semne, dupa mine nu alea conteaza. zice-se insa ca cel putin uterul taiat nu se poate reface ca nou si pot exista riscuri la sarcinile ulterioare. asta ar fi dezavantajul. daca as sti ca pot sa nasc natural fara probleme, normal ca asa as alege s-o fac. dar cum nu poti controla chestia asta, alegerea e pana la urma a medicului. ce ma ingrozeste pe mine e ideea ca ar putea sa ma taie acolo jos. aia chiar mi se pare aiurea. prefer cezariana .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

irinuca, patul pe care il vrei tu de la amazon nu e pat, ci playpen. Adica e un compromis intre loc de joaca si patut. E foarte bun in excursii - noi cu el am fost in vacanta - dar nu e bun pentru zi cu zi. Bebelusului, ca oricarei alte fiinte umane, ii trebui o saltea solida, care sa-i sustina binele spatele. Play Pen-ul e bun pentru naps, dar nu pentru dormit noaptea (exceptie vacantele, cum spuneam)
Cit despre carut, e adevarat ca Graco sint cele mai populare, dar cele mai bune - mai rezistente si mai bine facute - sint cele care intiail au venit din Europa: Peg Perego, MacLaren, Zupper, etc.

madalina, de ce sa te sperii? Eu am vrut foarte mult sa nasc natural, dar pragul meu de rezistenta la durere e foarte mic, asa ca dupa cum ai citit am apelat la epidurala in cele din urma. Eu te sustin si iti tin pumnii sa nasti natural - eu inca sufar ca nu am reusit si-l consider un mare esec - dar epidurala e sigura aici in State. Nu are ce sa se intimple.



Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

irinuca, o sa-ti dau mai multe link-uri ca sa te poti informa despre cloth diapering.
Eu sint foarte multumita de scutecele refolosibile, desi trebuie sa recunosc ca e mai greu cu ele. Dar ca majoritatea celor care le folosesc, sint foarte atasata emotional de ele, daca asa ceva e posibil. Pur si simplu ador sa-mi infas copilul intr-un material moale si care stiu ca nu contine chimicale.
Pe site-urile despre si cu cloth diapers o sa gasesti multa informatie partinitoare. Multi dintre cei care opteaza pentru aceste scutece au si o motivatie ecologica, in afara de cea financiara. Adevarul adevarat este ca spalarea scutecelor consuma la fel de multe resurse naturale ca si producerea scutecelor de unica folosinta. Singura diferenta, dar enorma, dupa parerea mea, este ca disposables ramin in pamint citeva sute de ani.

Si acum sa trecem la chestii mai practice.
Exista doua varianta pentru a folosi scutece refolosibile. Le sumperi si le speli tu. Le inchiriezi de la un cloth diapering service care ti le spala in fiecare saptamina si ti le lasa la usa curate. Varianta cu diapering service e destul de sumpa, revine cam la fel ca disposables.
De spalat pe mina m-a distrat o perioada, mai ales ca le si agatam la soare pe fringhie, ca asa le mentii durata de viata. Plus ca doar atirnate la soare ies petele de kk de pe ele. In ultimul timp m-am cam lenevit - mai ales ca pitica nu mai doarme atita si nu mai am asa de mult timp - si le usuc in masina de uscat.

Daca iti cumperi scutecele, cea mai ieftina varianta este sa-ti iei "prefolds." Cind o sa-ti dau link-uri o sa te dumiresti. Pentru noi nu au functionat foarte bine pentru ca fii-mea e o mare pisacioasa - heavy wetter se cheama- si facea iritatii de la ele. De aceea la contactul cu pasa ea trebuia sa aiba o suprafata de fleece, care lasa sa treaca umezeala si mentine pielea relativ uscata. Cei mai buni si scumpi din categoria asta sin asa numitele Pocket Diapers - noua ne plac cel mai mult Fuzzi Bunz si Mommy's Touch. Noaptea ii folosim numai pe astia pentru ca o mentin cit de cit uscata.
E bine sa incerci citiva inainte sa te comiti la mai multi. Dar la fel de adevarat e ca din incercare in incercare eu am ajuns sa cheltuiesc mai mult decit daca luam de la inceput trei duzine dintr-un anumit fel.
Cel mai avantajos este daca iti cumperi "pachete."
Daca as mai avea un bebelus as folosi prefolds cu inserts ziua si Fuxxi Bunz noaptea si cind mergem undeva.
Pentru prefolds iti trebuie si chiloti de plastic. Cel mai mult ne plac Bummis Wraps.

Cind am comandat am cautat e-zines care sa ofere free shipping daca cumperi peste o anumita suma sau cit de cit un shipping acceptabil.

Mie mi-au placut urmatoarele e-zinea:
Nicki's Diapers - nu am apucat sa cumpar de la ea, dar e cel mai bine aprovizionata.
www.cottontailbaby.com" target="_blank">Cotton Tail Baby - tipa e foarte onesta daca vorbesti cu ea si stie ce sa te sfatuiasca. Are Shipping destul de bun.
www.mtdiaperstore.com" target="_blank">Montana Diaper Store - am luat prefolds de la ea pentru ca voiam sa mi le si spele inainte sa le trimita.

Exista un e-zine care ofera un serviciu interesant. Adica sa inchiriezi un scutec Fuzzi Bunz pentru doua saptamini ca sa vezi cum merge. Daca as fi stiut despre el inainte sa le comand pe ale mele, as fi incercat. Daca gasesc adresa o sa-ti trimit.
Pentru un director care contine absolut toate e-zineurile de cloths diapers si review-uri uite-te pe www.diaperpin.com

As putea vorbi zile intregi despre cloth diapering pentru ca mi-am petrecut o foaaaarte buna perioada de timp pe Internet facind cercetare.
Obsedata, nu gluma!



Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Intr-adevar, playpen-ul nu este bun de dormit pentru bebei. Are salteaua prea subtire, nu poate sustine stabil copilul, care trebuie sa doarma pe o saltea tare. Patuturile de lemn, in schimb, pe linga ca poti alege tu ce saltea vrei (poate vrei cu iarba de mare), au si mai multe trepte de inaltime, ceea ce este ideal, pentru ca se adapteaza nevoilor bebelului si ale mamei.

Despre restul, fiecare cu parerile lui.

Mult succes la "copt" bebelusi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

Of , of , of ca iar nu pot sa dorm!!!
de vro saptamana si ceva adorm pe la 3-4 dimineata, si sunt chiauna de cap...
Ca sa va raspund de ce ma sperii: am eu un pitic pe creier care nu impaca acele cu locurile in care sunt oase; am facut anestezii pacientilor mei prin toata gura, la inceput mai cu frica, dupa accea lejer! e... daca trebiua sa m-i se faca mie anesteziepentru o cariuta anuntam dinainte ca o sa mi se faca rau...asta e piticu meu!
Acuma de, ma laud si eu ca o sa fiu curajoasa dar cine stie ce crize o sa fac atunci de o sa imi infig singura acul in coloana
---------
Ce sa faca ca sa adorm??? E tare neplacut ...Vreau
Va pupic....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

bic saru`mana pentru info. o sa incep si eu documentarea

madalina eu am in casa 2 paturi, unul cu saltea tare, ortopedica, excelenta pentru spatele meu, si unul cu saltea moale din burete. incepusem sa nu dorm nici eu bine, nu-mi gaseam locul, ma trezeam de 5 ori cel putin pe noapte. intotdeauna am dormit numai pe burta si de-odata burta nu mai are loc. ieri m-am hotarat si am schimbat saltelele si m-am culcat pe cea moale. am dormit in sfarsit mai bine, m-am trezit numai de 2 ori . cica ar mai ajuta sa faci o baie caldutza seara, sau sa bei un ceai cald (din plante permise) inainte de culcare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

irinuca eu mai am si una bucata sot care sforaieeeeee ingrozitor cand e obosit, oricum ii suna telefoanele de cateva ori pe noapte! asa ca eu adorm de la 10 la 10.30 si daca m-am trezit, adio somn... aseara am adormit la vro 5, asta dupa ce el saracu s-a mutat pe canapea.
siminaf unde gasim saltea cu iarba de mare sau fibra de cocos? eu as vrea foarte mult dar deocamdata nu am vazut ...
multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Buna fetelor, ma bucur foarte mult ca s-au mai animat discutiile si pe threadul acesta, si am aflat chiar lucruri interesante si foarte utile. Multumesc in special lui Bic si Irinucai pt info.

Eu voi naste la mijlocul lui martie (daca nu mai repede), asa ca am inceput sa ne agitam si stresam cu pregatirile. Am reusit sa cumparam dupa Craciun mobilierul bebelusei, de la Babies 'R Us (cu convertible crib, sa fie practic), si suntem destul de multumiti, e pine wood natur, si are si doua dulapioare. Am mai cumparat si Travel System de la Graco - Passage, de la Baby Depot/Burlington (very cute: vernil & floricele roz), vanita, pompa de lapte si sterilizator de biberoane de la Avent. Cam atat deocamdata. A, era sa uit, am mai comandat si salteluta de patut, am vrut sa nu fie sintetica, asa ca am luat de aici:

http://www.naturepedic.com/products/mattresses/organic_crib_mattress.php

In rest, dupa ce trece Boboteaza ne apucam sa vopsim camera, care este deja golita (am mutat biroul in demisol, pe care tocmai l-am finisat).

Am si eu o intrebare pentru mamicile care au mai nascut aici: se practica si in spitalele americane rasul parului pubian si clisma? Nu ma simt prea comfortabil cand ma gandesc la momentele alea...

Ma opresc aici in seara asta si va doresc la toate un An Nou plin de bucurii, nastere usoara si copii sanatosi!

Toate cele bune,
Cristina 30+, cu

Bebelusa
Babies are such a nice way to start people. ~Don Herrold

Mergi la inceput