Bebelusi "made in USA"

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

La multi ani!!!
apropo de lista, vezi ca in prima pagina de la odisse sunt liste cu lucruri pt bebe parca.
altfel, eu am investigat putin piata de aici:
in TARGET sunt lucrusoare frumoase, tot felul de salopete ( m-am uitat la cele pentru baietei) dar sunt mai scumpe decat la cele de lA BABIES'R'US.
am fost si pe la IKEA sa ne uitam dupa ceva mobilier , nu m-a impresionat, dar preturile la patuturi sunt mai mici dacat in alte parti; in schimb aveau jucarii dragute , din acelea cu melodii pt somnic asa ca am luat vro cateva!
Pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

lista : BAGAJUL DE SPITAL- O LISTA UTILA PT FIECARE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

Michy uite aici ce zice o mamica pe un alt forum pe care mai intru eu:

"Magazinele unde sunt departamente pentru bebei :

BabiesRUs - pentru mine asta e cel mai bun magazin pentru viitorii parinti; noi de aici am cumparat produse de gen scaun de masina, changing table, crib, rocking chair si jucarii .Au absolut totul iar preturile sunt rezonabile.

BuyBuyBaby (din experienta iti spun ca asta e putin cam pricey la haine si jucarii desi gasesti si lucruri ieftine la ei)

Target - au un departament foarte bine pus la punct si gasesti strictul necesar .Preturile sunt mult mai ieftine decat in magazinele de mai sus.

WallMart - eu de aici rareori am cumparat lucruri in afara de jucarii, diapers sau produse pentru toaleta lui bebe. Intr-adevar preturile sunt exrem de ieftine dar WallMart e celebru pentru chinezarii si la capitolul haine le-am preferat pe cele de calitate.



Layette / hainele pentru nou nascut(iti scriu doar strictul necesar):

- cam 6 pana la 10 onesies; sunt bluzite din bumbac , foarte comode pentru bebe, se vand in pachete din alea economice si sunt destul de ieftine

-4-5 costumase/ body suits ... in functie de anotimp ti le iei groase sau subtiri, cu panatalon sau maneca scurta sau lunga, etc.

-3-4 receieving blankets ... astea sunt un fel de paturici mai mici, din bumbac, se vand si ele in pachetele economice si o sa le folosesti multa vreme; eu chiar si acum le folosesc .

- 1 pulover/ hainuta mai groasa preferabil cu nasturi in fata. Cele cu fermoar sunt destul de periculoase si ar trebui sa le folosesti ceva mai tarziu

-2,3 caciulite din bumbac

- 1 paturica mai groasa pentru outdoor

In afara de astea tu poti sa ii mai cumperi cate haine vrei dar sa stii ca ei cresc foarte repede si ai sa te trezesti ca ai dat bani pe lucruri pe care le-a purtat foarte putin sau chiar deloc. Eu asa am patit; plus ca nu am luat in calcul ca multi iti trimit haine cadou inainte sau dupa nastere (rude, prieteni).

Daca al tau copil se va naste vara trebuie sa ii cumperi o palarie de soare . Trebuie sa fie dintr-un material usor si sa ii acopere gatul si urechile. Noi le-am folosit pe astea http://www.babysunprotection.com/shop/prodview.asp?idproduct=284 . Chiar si acum, la 2 ani, acelasi tip de palarie avem; mi se pare cea mai buna si ii protejeaza de soare cel mai bine; ei au pielea sensibila si imediat pot face arsuri.

O sa mai ai nevoie de bibs (daca il hranesti cu sticla) si burp cloths- astea sa-ti iei cat mai multe ca o sa ai nevoie de ele nu gluma.

De caruturile de la Graco am auzit si eu ca sunt bune. Am folosit de la ei alte produse dar intotdeauna am fost mai mult decta multumita; asa ca imi maginez ca si cu caruturile e la fel.

Rocking chair am cumparat si noi dar am dat banii de pomana. Mie imi era foarte incomod sa-l hranesc in el si dupa vreo doua luni l-am dat la altcineva. Nu cred ca se merita banii. Am incercat si perna din aia gen colac de se pune in jurul taliei si tot asa, mai mult ma incurca.

Detergent special pentru bebei nu am folosit. Am folosit normal si a fost ok... plus ca citisem pe undeva ca toata povestea asta cu detergent hipoalergenic e un mit. Eu ii spalam hainele separat si puneam putin mai putin detergent decat de obicei; si nu foloseam balsam.

Cadita ... eu de asta am luat la inceput http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B000A32PNW/qid=1147912924/sr=1-4/ref=sr_1_4/102-3436046-8152931?v=glance&s=baby . O puneam in chiuveta la bucatarie si lui bebe i-a placut mereu cand ii faceam baie.

Prosoape speciale nu cred ca iti trebuie ... adica poti sa iei unul. Eu de la 3 luni am inceput sa folosesc un prosop normal luat din Romania in care afost el botezat. Si nu a fost nici o problema.

Forfecuta sau nail clipper ... eu m-am impacat cu nail clipper ... de la Safety1St; chiar folosesc aceeasi si acum. Tot de la ei am luat si pieptene de care o sa ai nevoie.

Pacifier/suzeta eu am evitat sa folosesc si nici nu a fost nevoie. Eu zic sa incerci fara. Daca o sa aiba un planset incontrolabil poti sa incerci dar eu zic ca se poate si fara.

Jucarii ... la inceput nu prea o sa-ti trebuiasca ca oricum ei nu vad decat in alb si negru . Ceva care copilului meu i-a placut a fost crib mobile ... statea si se uita la jucariile alea de se invarteau deasupra lui pana adormea. http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B0006UJPQ4/qid=1147911900/sr=1-5/ref=sr_1_5/102-3436046-8152931?v=glance&s=baby Plus ca la inceput ei dorm mai mereu asa ca nu prea le pasa de jucarii. Daca te duci la un babay departament ai sa vezi jucarii pentru newborns si poti sa alegi tu ce vrei.

teething rings ... nu ai nevoie acum. Pe la vreo 3 luni sa te gandesti la ele.

Ce iti mai recomand eu, e o carte pe care eu am folosit-o mult si chiar m-a ajutat. Se cheama BabyBargains si contine tot felul de informatii referitoare la produsele de copii. Practic, scopul cartii e sa te ajute sa economisesti bani. Acolo ai sa gasesti descrise cele mai bune produse de pe piata, cele mai inutile, cele mai ieftine, etc etc. Plus ca sunt tot felul de liste cu ce iti trebui si ce nu-ti trebuie. Eu zic sa o incerci http://search.barnesandnoble.com/booksearch/isbnInquiry.asp?z=y&isbn=1889392197&itm=1"

Asta pentru ca nu stiu daca am voie sa dau linkuri cu alte forumuri. Oricum discutia de acolo e interesanta si sfaturi destule de la mamici de aici.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

Cat despre lista pentru spital, aici nu se pune problema asa. Astia iti dau de la pasta de dinti si sampon pana la chiloti de unica folosinta si tampoane. Normal ca daca vrei sa-ti iei ceva de-acasa nu te opreste nimeni, dar nici daca uiti nu-i bai. Din cate am inteles si pentru copil iti dau ei hainutele de la inceput, numa cand e sa pleci cu el acasa iti trebuie.
Si cel mai important, nu te lasa sa pleci cu copilul din spital daca nu prezinti scaunul de masina inspectat pentru safety. Sotul meu zicea ca el o sa le zica ca mergem pe jos acasa nu cu masina . Mi se pare totusi interesant ca se gandesc la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina78 spune:

buna IRINUCA USA!
poti sa ne ajuti si pe noi cu o vorba , doua despre carucioare si patuturi? eu nu am nici o idee despre cum ar trebui sa fie carutul, am vazut asa de multe modele ca m-am zapacit... iar de patut- mi se par foarte inalte si incomode ( eu sunt mai micuta de inaltime).
multumim

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Foarte bune si ieftine (relativ) sint si la "Baby Depot", care tine de "Burlington".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Salut mamici romance cu copilasi americani! La Multi Ani, sa traim cu totii!

Madalina, irinuca a intocmit o lista foarte buna. Din ceea ce ai mentionat tu, eu nu as cumpara biberoane. Daca alpatezi nu o sa-ti trebuiasca la inceput deloc, iar daca o sa te pompezi o sa vezi atunci ce fel de biberon prefera bb.

Daca vrei un pat mai jos cel de la Ikea este cel mai scund. Problema cu ala e ca nu se lasa in jos partile laterale si cind se face bb mai greu si trebuie sa lasi in jos salteaua e cam dificil sa-l ridici. Am senzatia ca patul de la Ikea nu are decit doua trepte, dar nu sint sigura.


Carucior: pentru primele luni eu am avut un travel system Graco imprumutat care mi-a fost de mare folos. In vacanta, cind avea Sma 5 luni, am fost cu un cadru care se stringea asa de mic ca il puteai lua in spate, pe care am pus car seat-ul. Gen Graco SnugRider. Daca as mai avea inca un bb asta as folosi pina as trece la MacLaren.
Pentru buzunare mai largi, carucioarele PegPerego sint absolut minunate.
Un site de info pt. carucioare: www.babyride.com
Pentru deal-uri la car seats: www.bestbuybaby.com
Cind am graduat la un car seat mai mare, mi-am gasit la ei unul cu reducere de $80.

Oricum, la orice metoda te opresti, cele mai importante lucruri sint urmatoarele:
-sa fie usor
-sa fie usor de strins - ideal este sa-l poti stringe si desface cu o singura mina.



Haine: as adauga la lista si Old Navy care e bun pentru tzoale de hartanit. Nu sint nemaipomenit de frumoase, dar sint ieftine.
Eu sint fun Gap, dar nu iau decit in sale, ca altfel sint prea scumpe. Gymboree sint extrem de frumoase dar al naibii de scumpe. Prima oara cind i-am luat de acolo a fost la sale-ul de anul asta de dupa Craciun. Altfel, noi avem multe lucruri de la alt bebelus mai mare care era foarte cochet, asa ca profitam si noi.

Ce mi-a fost mie de mare folos in prima perioada: tricouri care se incheie petrecute cu capse pentru primele zile ca sa nu trebuiasca sa-i pui bebelusului costumul peste cap si ca sa nu-l deranjeze la buric.
Babetici: cu greu am gasit unele mari cu gaura mica . Scuzati, dar asta e ceea ce-mi trebuia. Majoritatea babeticilor sint facute pentru adulti, dupa parerea mea. Le-am incercat o data pe propriul meu git si am avut surpriza sa constat ca-mi sedeau lejer in jurul gitului. Pe cind daca ai un bb boritor, iti trebuie ceva care sa-i fie cit de cit fest in jurul gitului ca sa nu patrunda toata boritura pe haine.

Sling/wrap sau orice alta metoda de infasare si purtare a bebelusului. Acum port un MeiTai, de la trei luni pina acum citeva luni am folosit wrap, si la inceput de tot un Baby Bjorn, din pacate, pina sa aflu de sling si de wrap. Daca as mai avea un bb as incepe cu www.mayawrap.com/" target="_blank">Maya Wrap si as continua cu wrap si/sau www.ellaroo.com/mei-tai.php" target="_blank">Mei Tai.

Alte impresii: Costumasele cu picior, adica cu talpa piciorului, sint foarte bune pina cind bebelusul incepe sa mearga de-a busilea. Atunci devin total inutile pentru le tiraste dupa el si implicit DE PE el.
Pantalonii cu capse sint foarte buni pina cind incepe sa mearga, cind mult mai practici si mai rapizi sint pantalonii fara capse pe care doar ii tragi pe picioare, ca la oameni mari.
Unele mamici prefera salopetele, eu una le urasc de-a dreptul. Cind a inceput sa mearga de-a busilea calca pe ele, iar acum dureaza o vesnicie sa o imbrac sa o dezbrac din salopete. Daca au si capse sint dezastru. Cind incep sa mearga si sa se aplece, sa cada pe strada, capsele pocnesc si iata una bucata copan de copil liber la vint.
Stiu ca noi romancele avem obsesia sa nu fie salele dezgolite, dar eu una gasesc ca e mai eficient sa folosesc un onesie drept maieu si apoi pantaloni si bluza.

Pantofi, desi e dragut, nu au nevoie pina cind incep sa mearga. Mai mult medicii recomanda ca atunci cind invata sa mearga sa fie cu piciorul gol. eeehee, dar astea sint subiecte pe care o sa le dezbateti cu virf si indesat la topicurile de gravidutze si mamici.
De cind a inceput sa mearga de-a busilea si acum in casa, folosim cu mare placere botosii www.robeez.com/" target="_blank">Robeez. www.bobuxusa.com/site/index.html" target="_blank">Bobux sint identici, dar mai putin cunoscuti. Sint foarte populari pentru ca talpa nu aluneca pe podea, iar papuceii nu aluneca din picior, lucru frecvent la papuceii mai ieftini.

Iti vor mai trebui lucruri pentru baita:
-baita in sine. Cred ca oricare e buna.
-La inceput o sa-l speli doar cu apa, dar pentru mai incolo iti va trebui un sapun si un sampon special. Eu am folosit produsele Elmiplant din Ro, iar de-aici www.burtsbees.com" target="_blank">Burt's Bees care au produse naturale. www.californiababy.com" target="_blank">California Baby e un brand destul de cautat pentru cine prefera produse naturale. Fireste ca sint mai scumpe decit produsele conventionale.
Pentru referinte despre cit de daunatoare sau nu sint produsele cosmetice in general, vezi www.ewg.com/skindeep

Am scris toate astea pentru ca eu una eram in cautare de lucruri alternative si nu le-am gasit decit dupa o perioada lunga de cercetari. Daca e cineva amator, ma gindesc ca ii pot fi de ajutor informatiile de aici.

Tot la capitolul alternativ, o carte buna pentru hranirea bebeluslui este Super Baby Food.

Daca mai e cineva suficient de nebun ca mine sa foloseasca scutece de bumbac, am o lista enorma de resurse pentru scutece si cum pot fi folosite, etc.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Ah, am mai descoperit si magazinul Janie and Jack pentru haine, dar este inuman de scump. Eu am luat citeva lucruri on sale.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

madalina eu inca nu am cumparat nici carucior si nici patut. si nici nu m-am interesat de astea pana acuma pentru ca mai am inca 4 luni pana o sa am nevoie .

dar asa cum zicea si bic in ceea ce priveste carutul e foarte important sa fie usor in greutate si usor de manevrat. il folosesti cel mai mult cand esti singura si nu va fi sotul langa tine sa te ajute. trebuie sa-l poti usor urca si da jos din masina, impacheta, despacheta...
ce stiu eu e ca cele mai bune (si cele mai scumpe, daca mai era nevoie de zis) sunt Graco. lumea in general e multumita de absolut tot ce e facut de ei, in masura in care iti sunt necesare.

cu privire la patut, mie imi face unu sefu cadou . alegera e in general intre cele din plastic cum e asta www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B0008JIMEE/qid=1147887114/sr=1-1/ref=sr_1_1/102-9925483-6009763?v=glance&s=baby" target="_blank">http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B0008JIMEE/qid=1147887114/sr=1-1/ref=sr_1_1/102-9925483-6009763?v=glance&s=baby si cele din lemn. lumea vorbeste de pro si contra. eu una ma gandesc ca e mai util sa cumperi de la inceput patutul din lemn. sunt facute in asa fel cat sa le poti modifica in fel si chip. cat e copilul mic poti ridica fundul patului cat mai sus, ca sa-ti fie usor tie (sau poti pune in el 2 saltele daca nu se regleaza fundul). cand mai creste si exista riscul sa se zbenguiasca il faci adanc, iar cand creste si mai mare si poate sa mearga si sa se urce si dea jos singur din patut pur si simplu ii scoti grilajul din fata si l-ai transformat in patut normal.
cat despre cat de inalte sunt, chiar nu stiu ce sa zic. si eu sunt mica da` nu m-am gandit la asta pana acuma. da` la cat sunt de zapacita nu-i mult sa iau fierasraul si sa-i tai picioarele ca sa-mi fie bun mie .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns irinuca_usa spune:

si inca ceva. stiu ca e ridicol sa dai pe o hainutza de copil o carutza de bani. mai ales la inceput cand cresc asa de repede. dar eu una sunt moarta dupa hainutzele de la gymboree. acuma ca stiu ca o sa am fetita ma tot duc prin mall si mai iau cate o rochita ceva ce gasesc in sale si-mi place. sunt groaznic de scumpe dar pot sa va spun ca sunt cele mai de calitate haine pentru copii. o prietena de-a mea, cu destui bani cat sa-si imbrace copiii numai de la mall, mi-a aratat diferenta chiar si dintre gymboree si gap, gap-ul nefiind unul din ala ieftin. calitatea materialelor e net superioara, le speli de zeci de ori si sunt ca noi, nu se intind, nu se decoloreaza, sunt cusute cu foarte multa grija. spre exemplu un lucru de care tre sa ai grija cu toate broderiile de pe haine e felul in care se simte cusatura pe dinauntru. pielea bebelusilor e foarte sensibila si se pot irita foarte usor.
deci daca ai bani eu zic ca ordinea preferintelor ar fi gymboree, children's place, baby gap. cum nu e cazul meu va trebui probabil sa ma "multumesc" cu target sau babies'r'us. din principiu sunt impotriva wal-mart-ului in privinta hainelor, nu mi-o luati in nume de rau .

Mergi la inceput