Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (56)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Deci ce stiu eu....
Cu iesitul din casa stiu ca nu e bine sa scoti copilul pana la botez. Acum sa va spun drept nu stiu daca pana la botez sau de fapt pana la o luna cat e mic mic. Cat despre vizite, cred ca aceste superstitii sunt mai mult pentru binele lui bebe, adica cica nu e bine (din punct de vedere medical) sa aiba prea multe vizite... stiti voi microbisi alte chestii. Eu cel putin voi incerca sa limitez vizitele in prima luna la rude si prieteni foarte apropiati. Cat despre ciclu... stiam si eu chestia asta, ce pot eu sa va spun ca eu am fost la fetita surorii mele cand eram cu probleme si nu a facut bubite sau mai stiu eu ce. Deci fiecare cum vrea pana la urma.
Cat despre moasa.... In Moldova (din ce stiu eu) moasa scoate copilul din spital cu hainute noi. Dupa care, la botez, trebuie sa duca copilul la biserica, unde il preda moasei. De asemenea la baita de dupa botez (care cica se face la 3 zile dupa botez), nasa cumpara copilul de la moasa (adica moasa are grja de copil cat i se pregateste baita, iar apoi nasa ii da o suma de bani (mai mult sau mai putin simbolica) pentru a primi copilul de la moasa si ai face baita). In Oltenia (de ex. - sotul meu e oltean asa ca mai stiu cate ceva) moasa are roluri mult mai importante... pe langa toate cele povestite mai sus, ea trebuie ca timp de 7 ani sa vina si da dea "copilul la grinde" adica sa il ridice pana in tavan si sa ii faca urari. Bineinteles ca in fiecare an moasa trebuie sa vina cu cadouri.... asa ca s-ar putea sa fie un obicei ca sa mai primeasca copilul cadouri
Cam atat stiu eu.

Laura si bebe strumf 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Ank99 inca mai rezist. E drept ca in unele zile mai greu, sunt un picut mai obosita, dar avand in vedere ca asta micu' mai vrea sa stea.... vin si eu la munca ca acasa s-ar face morcovul cat casa! Cat despre durerile de spate... incearca sa stai pe scaun invers, adica cu spatarul spre burtica, eventual cu o perna sub burtica... nu stiu daca ai priceput.
Miraco super bunicuta ta... mi-a placut la nebunie.

Laura si bebe strumf 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Cristina iti inteleg PERFECT starea. Uite asa sunt si eu de vreo sapt (si mie doctorita mi-a spus ca SIGUR voi naste inainte de termen si uite mai am 3 zile si fac termenul si NIMIC). In plus toata lumea ma suna sa ma intrebe ce si cum (stiu ca o fac cu intentii bune, dar.... pe mine ma scoate din sarite. Nu e suficient ca am emotiile mele, trebuie sa mi le mai transmita si pe ale lor????).Mai am un pic si ma duc la doctorita sa ii spun sa facem cezariana numai ca sa stiu ca bebe e in brate la mine si totul e OK. Dar incerc sa ma abtin. Deci ... in concluzie nu cred ca avem ca sa facem... decat vorba bunicului meu.." Sa cumparam de un leu rabdare!" -ici, mult curaj si incredre ca va veni bebe atunci cand va fi momentul lui, nu?

Laura si bebe strumf 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristina1974 spune:

Laura, iti urez numai bine! Ai grija cu serviciul ala, poate iti fac aia vreo statuie pe acolo! In rest,la treaba cu eco,daca asta te face sa te simti mai bine, nu mai sta pe ganduri.
Miraco,m-ai dat pe spate.....Pai daca ar fi sa o tin in casape georgia pnana la botez, inseamna puscarie pentru ea, ca eu abia la vara, in august o botez, cand vin in Romania. Cu treaba ailalta,.....e penibil. cum poti sti? sau ce legatura are? Niciodata nu am tinut cont de astea,iat fata n-a avut nici cea mai mica buba, pe nicaieri. iar cu moase, si cu ursitoare...sa ma ierte dzeu! Sunt eu din Iasi, de loc,si sunt multe chestii din astea pe acolo, insa eu, personal,habar nu am de nici una, si nici nu am sa tin cont de ele.Iasmina s-a nascut in Dubai, Georgia se va naste in Londra, in nici unul din locuri nu am avut de a face cu chestii din astea.



37+,Iasmina Timeea si bebe georgia Helia

cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Fetele.... Unde sunteti?? Azi cand n-am treaba si vreau sa citesc una alta voi ati disparut?? Hai la scris!!!!

Laura si bebe strumf 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p_onu spune:

fetele, nu stiu daca asta cu ursitoarele, moasele si alte babisme a devenit tema zilei, dar vreau sa va spun clar, pe mine ma scot din sarite... singura superstitie care mi se pare acceptabila e aia cu decorarea camerei(sa nu decorezi camera inainte, ca altfel nu stiu ce... nu ma intereseaza!!!)...mai mult pentru ca mi se pare frumos sa venim acasa si sa avem o surpriza pusa la cale de tati (desi oricum am avut grija sa pregatesc inainte totul...)

restul cu pus sapunul nu stiu unde, cu neiesitul din casa si altele...no comment!!!

am auzit de multe astfel de chestii,ca si despre multe altele pe care cica nu trebuie sa le fac cat timp sunt insarcinata: sa nu ma tund, sa nu ridic mainile in sus, sa nu torn apa cuiva sa se spele pe maini(asta a fost cea mai tare!!!), sa scuip si sa spun nu stiu ce chestii cand vad o persoana cu handicap sau "urata" samd.... la inceput ma amuzam de explicatii, insa acum chiar ma enerveaza

nu va suparati pe mine, cele care credeti in chestiiile astea...asta e parerea mea!!!

37+ cu

Poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p_onu spune:

miraco, m-am emotionat cand am citit de bunica ta...supermisto...imi aminteste foarte mult de bunica mea, care m-a crescut si care era o tipa extrem de isteata si de deschisa la minte, desi la scoala nu mersese decat cativa ani....ce mi-ar fi placut sa fie acum langa mine...

va pup si pe tine si pe ea si te invidiez...

37+ cu

Poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandra_25 spune:

Buna burticile mele dragi....eu de abia am sosit acasa...am fost la ultimul ecograf....bebe e coborat de tot...asa ca cel mult o saptamana mai am....deja am atatea emotii.....doctorita mea la care am facut toata sarcina ecografiile e plecata pentru o luna si la cel care am fost azi nu poate sa iti arate cate kg are....oricum totul e ok...inimioara bate bine...e dezvoltat cum trebuie...acum cu doamne ajuta!
Apoi am fost sa ma intalnesc cu moasa care va fi cu mine la nastere....si marti merg la o monitorizare...si mi-a explicat ca sa nu ma duc la spital pana nu am contractii din 7 in 7 minute....doar atunci sa merg daca cumva nu il mai simt...sau se rupe apa...!
Cristina...vad ca si la tine Georgia e coborata de tot....asta inseamna ca vine nu?.....oricum tu trebuie sa fii mai curajoasa ca si mine pentru ca ai trecut prin asa ceva...dar la mine e o experienta noua....multumesc de incurajari si eu voi fi alaturi de tine...si parca nu de durere imi e frica ci sa nu se intample ceva neprevazut.......dulci si lasa ca o fi bine...!
Aelita....mami face azi papanasi cu branza.......referitor la sobe...intradevar era frumos cu ele dar e mai bine cu incalzirea acum...nu mai avem sobe de 2 ani...dar le-am mai pastrat in unele camere...asa ca daca mi se face dor sa aud focul trosnind in soba pot sa-mi fac....si iti multumesc ca esti alaturi de mine si ma incurajezi.......sper sa ai presimtiri bune....
roxanica...ce ma bucur ca ai mai scapat de bubute....vezi pana la urma s-a terminat totul cu bine....
Bebyta...urmeaza si la tine galeria....mai ai putin...
Saracutza Miro....cat de tare ne speriem noi acum si ne facem griji dar si cate ne vom face dupa ce nastem....te asteptam acasuca si sper sa treci cu bine peste toate...mai ales peste depresie...
Multumim Cosmina....de vesti...
p_onu....
Ramsan.....maine vine bebe Rares?........ce fericire si iar te invidiez pentru curajul tau si chiar esti inteleapta in tot ceea ce mi-ai zis...oentru asta mii de
Biabaus...vad ca suntem cam in aceasi situatie...si la tine s-a pregatit deja....
Fetelor dar prima data nu trebuie sa eliminam dopul????.....Se poate sa ne ia toate deodata?
Am vazut ca aveti vesti bune......multumim Ramsan si Darria....
HAI LORY
HAI DOLORES
HAI LUCIA
Roxana...multumesc ca ai intrebat de mine...eu inca nu dau semne dar se pare ca bebe e pregatit...
Saryta...am vazut niste pozici foarte sexy.......mi-ai dat exemplu...asa ar trebui sa fac si eu nu?....
Asizuca...ce pozici frumoase am vazut....si ce mamica frumoasa....
Fetelor eu am vazut ca a-ti vorbit foarte amanuntit despre obiceiuri...eu sincer nici la nunta nu am tinut cont de ele...pentru ca am primit 1001 si una de sfaturi si nu am vrut nici in ruptul capului sa ma impiedic de babe care sa-mi spuna ce sa fac si de aia sunt sanatoasa si casnicia imi merge foarte bine...eu cea mai mare incredere o am in D-zeu...poate vi se va parea ciudat dar asta e parerea mea....!
Am plecat sa ma odihnesc...sa trag un pui de somn.....si revin mai tarziu........pentru toate burticile!

alexandra 38 + cu Mark Andrei
poze
burtik 37 saptamani
primii fulgi
"Una dintre cele mai mari bucurii ale acestei vieti este prietenia si una din bucuriile prieteniei este de a avea cui incredinta o taina."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns p_onu spune:

bine ai revenit, alexandra...ma bucur sa aud vesti bune despre tine si despre bebe...

odihna placuta!

si eu o sa fac la fel...trag pe stanga!!!

37+ cu

Poze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

la mine nu o sa vedeti chestii de astea, singurul lucru pe care o sa il fac o sa fie ceva rosu, gen jucarie, in carucior cand scot fata la plimbare.desi si caruciorul are mult rosu. vizitele oricum le voi limita, de intrebat nu voi intreba pe nimeni daca a dormt sau nu in noaptea anterioara, sapunul va ramane la baie, unde ii e locul.
la noi nu moasa, ci nasa scoate copilul, dar daca nasa noastra nu stie de treaba asta, nici nu o sa ma inghesui sa ii spun. ce sa zic, nu nimeresc masina fara nasa langa mine? iar de ursitoare chiar ca nu a ajuns nimic pe la urechile noastre. desi se cheama ca prin facultate am studiat vreo 2 ani chestii cu obiceiuri, sau mai putin? nu conteaza, eram contra si nu credeam deloc ce auzeam sau ce citeam.in general la mine se stie sa nu se vina cu texte de genul hai sa facem treaba asta, ca asa e obiceiul, ca nu tine. daca ar fi sa respectam toate chestiile de pe la tara, ar trebui sa misunam toate in fote. si cu toate astea suntem doamne de la oras, cu pantofi si cu posete. de ce sa pastram doar anumite chestii care ne convin, iar altele sa le uitam de urgenta, cum ar fi vestimentatia? o iau pe un drum, pai pe ala merg, nu mai fac si 3 pasi la stanga sau la dreapta.


chris 35+ alexandra

Mergi la inceput