Mamici de noiembrie - decembrie 2006 (56)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Imi cer scuze, n-am fost prea coerenta, dar intelegeti voi...

Roxana37+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saryta spune:


Felicitari Bubi26 sa-ti traiasca bb Bogdan.

Asiza - am vazut pozele f faine, dar mai sexy nu-ti faci....eu tocmai am pus 3 da sexy de tot ... sunt in albumul comun.



Ramona - mami iti urez inca odata nastere usoara si refacere rapida.

Lorym iti doresc din toata inima sa nasti astazi ca sa scapi odata si sa o vezi pe bb Riana cat mai repede.

Cat despre fulgi cam asta e rezultatul partial

Fulguletzi nov dec 06 - 26 voturi
Craciunei si Craciunite nov dec 06 - 3 voturi


Mariana - 36+ cu ANTONIA

Mamicuta de -ANDRA si SARA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Roxana sunt bine, doar un picut deprimata cand vad una alta. Spun ca ajung pana aici si de aici in colo nu mai poate merge nimic rau. Si totusi.... Cristina multumesc pt sfat, dar cred totusi ca voi incerca sa merg la un eco. Macar asa poate scap de pasarele. Si daca nici asta nu mi le mai scoate din cap... NU MAI AM NICI O SALVARE... SUNT CU PLUTA!
Hai pupici!

Laura si bebe strumf 39+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Bebytafi curajoasa! (e usor de dat sfaturi)Ai grija sa ramana frunzele afara! Si eu sunt foooooooooooooarte speriata, dar trebuie sa fie bine! Le admir din tot sufletul pe fetele care sunt curajoase.
Roxana am inteles perfect ceea ce ai spus. Ma enerveaza cand aflu tot felul de chestii de genul asta, care sunt si cam incomode.


36+ cu Erica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraco spune:

Uh...Dupa postarile de ieri ...m-am flecit toata ziua si n-am mai fost buna de nimik nici pe forum n-am mai putut intra Azi mi-am propus sa gandesc pozitiv.M-am trezit asa cu o pfta de Am spalat,am gatit ciorbita de vacuta ,mazare cu aripioare si o crema de zahar ars....Acum topai pe langa ea sa se raceasca.Ia propuneti voi o tema a zilei,ceva...
Referitor la toate superstitiile alea...mie mi se par niste tampenii.Scuze imi cer in fata celor care cred in ele,dar eu sincer ma uit deja ciudat la binevoitorii care vin si-mi spun asemenea aberatii,mai ales fara sa-i intrebe cineva.Pai de or veni pretenele pe la mine cum o fi sa le intreb "auzi draga esti cumva la ciclu...sau ti-a trecut cumva prin cap sa faci sex azi-noapte stiind ca vii azi sa-mi vezi copilul"HA-ha eu in locul tau l-as pune pe sot s-o intrebe pe cea care a venit cu aberatiile astea atunci cand iti va vizita bebeul...ce as vrea sa-i vad fata!Auziti,pe mine m-a vizitat de curand bunica,femeie de la tara cu 7 clase si stiti ce mi-a zis"mama sa n-asculti la toate prostiile pe care ti le vor baga in cap una si alta...sa-ti iei tu carti din astea moderne si sa citesti,sa urmaresti la tv sau pe internetul asta al tau despre toate noutatile ca nimeni nu s-a nascut invatat...ai sa vezi ca ti se va parea ca tu faci cel mai bine,tu stii cel mai bine ce are nevoie copilul tau...(asta dupa ce m-am plans ca mi-e cam teama,ca nu stiu cum ma voi descurca...eu netinand niciodata in brate un nounascut...)E o super bunica...genul ala de bunica adevarata.A venit sa ma vada gravi...Ce frumos...
Ei ceva v-as intreba si eu pe voi...dar cred ca nu in toate zonele se practica chestia asta...La noi se pune si moasa la copil nu numai moasa.La voi cum e???Si este un obicei ca vine moasa si te scoate din spital cu copilul...Si nu mai stiu ce trebe sa faca.Sau chestia cu uristorile,cu apa sfintita...Voi ce stiti?Dar cred ca cel mai bine e sa-l intreb pe preot,apropo sambata facem festania la apartament...


Miraco34+ cu Alessia Elena
burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Laura tu vrei sa nasti la serviciu? Mai poti? Eu sunt ca un elefant si dc stau la birou doua ore mor de durere de spate. Ai grija de tine!
Vreau sa propun o tema a zilei: URSITOARELE si MOASELE! Am auzit si despre asta, dar nu am inteles nimic.

36+ cu Erica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miraco spune:

Ank999ce dragut gandeam amandoua in acelasi timp acelasi lucru...

Miraco34+ cu Alessia Elena
burtika

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Miracone gandeam aqmandoua la acelasi lucru!
Despre faza cu ciclu' si...mi-a zis si sora mea. Eu in primelem luni voi sta la mama impreuna cu ea pt ca eu am garsoniera, iar al meu sot nu-i niciodata acasa (cred ca s-a insurat cu serviciul), iar mie mi-e frica sa pun mana pe bebelusi,asa ca pana capat experienta...Sora mea va fi si moasa (nu stiu dc pun una sau trei, dar trebuie neaparat nr impar, iar ea si sotul stau cu ai mei, asa ca imi zicea ca nu stie cum o sa-mi ocoleasca bebelina! I-am zis ca e nebuna. Dc eram atei cum mai statea treaba?
Am auzit si eu ca moasa scoate copilul din spital cu hainute cumparate de ea si il da si nasei la botez. Nu stiu ce datorie am eu fata de moase. Despre ursitoare nu stiu nimic. Cu apa sfintita care e treaba?

36+ cu Erica Elena

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Ank, daca ar fi sa te iei dupa tot ce auzi....Cand am venit din maternitate cu Oana, a venit si soacra-mea sa ma ajute, cica, (mai mult sa ma scoata din sarite), si bineinteles ca a venit cu n-spe chestii: ca fiind lauza, nici aragazul nu trebuie sa-l aprinzi, nici mancare sa faci....si altele care mai de care mai ...adevarate.
Treaba cu sapunul, o poti face ca nu te doare mana, dar sunt unele cam aberante: de ex sa nu iesi din casa 40 de zile, pana mergi la biserica sa-ti citeasca preotul. La altii am auzit ca numai 9 zile, asa ca am ales-o pe cea cu 9 zile, cand s-a dus matusi-mea la biserica si mi-a dat preotul o apa sfintita din care sa beau in fiecare dimineata pana la cele 40 de zile si sa-i pun si in baie lui bebe. Iar de iesit din casa eu am iesit imediat ce-am venit de la maternitate si asa am de gand si acum, sa cumpar ce-mi trebuie.

Pe Ana am nascut-o pe 4 febr, iar botezul l-am facut pe 11 mai, deci dupa 3 luni, si la preot m-am dus sa-mi citeasca dupa alea 40 de zile, iar treaba aia....cu, am reinceput-o atunci, n-am mai stat pana dupa botez, ganditi-va si voi, deja erau ceva luni pana sa nasc de cand nu mai practicam(ca si acum). Si copilul n-a patit nimic, nu i-au aparut bube pe fata sau mai stiu eu ce altceva(Doamne fereste)

Opriti-ma ca iar m-am pus pe scris

Roxana37+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

E ultimul mesaj, promit!

Vad ca ziua de ieri ne-a cam pus capac la toate, dar haideti, capul sus, si sa gandim pozitiv!

Curaj, si sus cu moralul!

Miraco, ai reusit sa ma inveselesti la faza cu prietenele si intrebarea pusa de sot.
De moasa, aici nu am auzit, stiu de la Bacau, de unde-i sotul meu, iar de ursitoare nici atat, hai, spuneti, ca m-ati facut curioasa!(cum de mi-o fi scapat?



Roxana37+ ,Oana(21.07.97) si Ana-Maria(4.02.02)

Mergi la inceput