Copilasii din 2002 (29)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns light spune:

Cristina, Liviu a facut si o viroza din cauza sistemului imunitar la pamant de dupa spitalizare. Asa ca nu am apucat sa ne bucuram prea mult de stat acasa, ca a inceput tusea astmatica si nu s-a oprit nici cu aerosolii. Si iar m-am panicat si m-am stresat, am alergat la spital, am fost cu el de cateva ori, i-a facut cortizon injectabil si aseara asteptam sa vedem cum evolueaza cu bagajele pregatite pentru o noua spitalizare (ne spusese doctorita ca nu ar fi exclus - si ca daca face iar o criza noaptea de tuse, sa mergem ca e de garda si ii face o noua injectie_) Multumesc lui Dumnezeu ca si-a mai revenit si suntem acasa.


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Le doresc multa sanatate copiilor bolnaviori!

Noi am fost azi la controlul de 4 ani (desi ii implineste in decembrie, am facut test de vedere si auz si de vorbire. Le-a trecut pe toate. La masuratori a iesit cu 16 kg si 107 cm.

Karina, pot sa merg la cati doctori vreau. Si chiar am de gand sa cer mai multe pareri despre polipi. Nu ma grabesc cu operatia, nu vreau s-o tot aman ci s-o evit, adica sa faca Robert vreun tratament ceva ca sa i se mai micsoreze polipii. Am inteles ca de tot nu dispar, dar macar sa fie mai mici si nu numai "buni de operat" Pediatrul a zis ca nu se poate ocupa de polipi (?!) si ca orelistul e cel mai in masura sa ne dea sfaturi - chiar mi-a recomandat pe cineva.

Aici se opereaza de polipi numai cu anestezie generala si artrebui sa semnez si o hartie cu riscurile de la anestezie, operatie. In fine, nu vreau sa ajung acolo.


Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crig72 spune:

Lucia m-ai dat gata...sper sa se simta mai bine Liviu si sa nu ajungeti din nou la spital.va imbratisez !
Cristina_C cum a decurs controlul?Ma refer la teste.
Eu sunt cam nelinistita pentru ca zilele trecute am observat niste puncte(posibile carii) pe doua maselute.Nu vreau sa ajunga la dureri de masele.De aceea vreau sa mergem la un stomatolog.Trebuie sa previn orice infectie.
Am nevoie si eu de parola de la albumul nostru comun.Poate mi-o trimiteti pe pm.Vreau sa mai pun si eu niste poze in weekend.
Nicoleta am vazut pozele si mi-a placut expozitia de pe perete.Cam asa e si pe la noi..hihi.
pup si seara buna!







Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Sa va povestesc despre controlul de 4 ani (de fapt de 3 ani si aproape 11 luni):

Primele 2 teste - de vedere si de auz- le-a facut cu asistenta. La testul de vedere i-a pus niste ochelari care aveau intr-o parte o lentila mata, din plastic pentru a-i acoperi un ochi. Cu celalalt ochi, pe rand, trebuia sa vada niste diapozitive si sa denumeasca obiectul (un copac, un soare, etc). Apoi imaginile deveneau din ce in ce mai mici. La testul de auz a trebuit sa asculte la casti (auzea cand cu amandoua urechile, cand cu cate una, la volume diferite) o voce care-i cerea sa arate cu degetul un anumit obiect de pe o foaie (un ursulet, un ciocan...). Am fost mandra de el pentru ca n-a facut nici o greseala in germana! Apoi i-a testat pronuntia si a trebuit sa denumeasca alte obiecte desenate. Ideea era cum pronunta anumite sunete si grupuri de sunete si cuvintele erau alese special ca sa scoata in evidenta un eventual defect de pronuntie ( s, r, sh). Aici l-a "prins" ca nu-l spune bine pe "sh", dar doctorul a spus dupa aceea ca pe la 4 ani jumate -5 se pune problema sa mearga la logoped.
Apoi a plecat asistenta si a venit pediatrul. L-a intrebat cum il cheama (si a zis si numele de familie, ma asteptam sa zica doar Robert), cati ani are ( a zis 3, aproape 4), daca merge la gradinita, daca ii place acolo, daca stie sa mearga cu bicicleta cu roti ajutatioare - aici raspunsurile au fost scurte: da, da, da,da. Dupa asta l-a intrebat "Ce faci daca ti-e sete?" si Robert a raspuns, fireste: "Beau apa" si l-a mai intrebat "Ce straluceste noaptea pe cer, cand e intuneric", iar el a zis "Stelele!" iar doctorul, care se astepta la raspunsul "luna" , l-a intrebat: "luna sau soarele?". Cred ca vroia sa vada daca stie diferenta dintre zi si noapte. L-a pus sa-si scoata maieul ca sa vada daca stie sa se dezbrace singur, apoi l-a consultat din cap pana-n picioare, s-a uitat si la dinti.
La sfarsit i-a testat echilibrul si alte reflexe: l-a pus sa stea intr-un picior cu ochii inchisi, apoi sa sara intr-un picior, cu amandoua, sa mearga cu spatele, sa tina ochii inchisi si sa-si atinga varful nasului cu degetul.
Si mi-a pus si mie niste intrebari: daca face noaptea pipi in pat, daca merge cu placere la gradinita (el a zis ca da, dar trebuia sa confirm si eu), daca se spala pe dinti regulat, daca mananca bine, daca tine creionul in mana si deseneaza, etc.
Cam asta a fost.
Mi-a zis sa merg la orelist ca el e cel mai in masura sa se ocupe de polipi si chiar mi-a recomandat pe cineva.

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabbriela spune:

poze

sinzi stiam de chestia cu religia si cu vaccinu ca o poti invoca, dar ai cantarit vreodata riscul de care ti tie frica de nu vrei vaccinul si riscul la care supui copilu... esti pregatita sa iti asumi toate responsabilitatile.. eu una sunt mai fricoasa si merg pe conceptul ca medicu stie de ce de ani de zile acele vaccinurii sunt obligatorii si le fac toate la copil ca nu vreau sa am nimic de regretat mai tarziu...
Imi scapa acuma numele boli, dar stiu ca se facea vaccin, matusa a refuzat sa ii faca la copilul ei orice vaccin cand eram mic, la 20 de ani a facut acea boala.. si a ramas steril... oare merita riscul? cand dau de ei pe YM o sa iti sc si numele bolii ...
Ma bucur ca David merge asa bine la innot, bravo lui...
Karina multumesc , am vazut si eu pozele voastre de la albumul comun, frumos copil ai.
Lucia, multa sanatate lui Liviu
Crig, cum merge tratamentul lui Mariuca, se simnte bine... poze mai aveti?
Anina, ma bucur ca ii place Cristinei la gradi si ca a revenit cu placere... ma bucur si pt frumoasa zi de nastere petrecuta in familie, multa sanatate
Cristina_C, asa se face si in USA controlul la 5 ani si la 4 ani si la 3 ani ... insa la 3 ani intrebarile lipseau, era numai medical verificat, greutate, inaltime, auz, ochii, echilibreu... multa sanatate si sa auzim vesti bune despre polipi.
PS: si la ai mei le-au zis ca trebuie sa ma opereze, au refuzat, si m-au dus la mare 3 ani la rand la namol, si m-au namolit bine peste tot, si nu am mai racit si nici infecti in gat nu am facut multi ani dupaia.... si iacata-ma la 25 fara operatie... medicilor nu le venea sa creada.
Katty, Nicoleta... si toate care mai sunteti aici v-am pupat dulce si numai bine si sanatate la toata lumea si la toti piticutii...
bye!


Sanatate si numai bine


Nicole mami lui www.babiesonline.com/babies/j/julianleonardo/" target="_blank">Julian
www.dotphoto.com/go.asp?l=gabbriela&p=gabbriela" target="_blank">1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
www.freewebs.com/gabbriela_nicole/" target="_blank">
scaune de masina pt copii

Never discourage anyone...who continually makes progress, no matter how slow. - Plato

Tine aripioara asta, voinice

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Nicoleta spune:

Servus.
Lucia, imi pare rau de tot ca treceti prin atatea. Ma bucur ca acum sunteti bine. Va doresc sa fiti numai bine... Cum il puteti ajuta? Salina sau altceva?
Cristina_C, felicitari pentru ca ati trecut testul. Stefan nu cred ca reuseste sa stea intr-un picior, verific acasa. :)
Crig, daca nu este voie sa faca infectii, aveti grija. Si succes lamedic. Din cate ai descris-o pe Mariuca, ea este o fetita cooperanta. Eu sper sa nu fie carii.
Stefan este bine, a stranutat putin de dimineata, dar pentru ca pe hol era putin mai frig, el era putin transpirat... Sper sa fie doar conjunctural... La gradi am stat putin mai mult (a trebuit sa ii cos loco un cap de broscuta care s-a rupt de la un botosel ;)) si dupa ce am plecat a iesit pe hol plangand in hohote... A trebuit sa ma inotrc, sa il linistesc... si in 2 minute nu mai avea nimic.
Of, copiii astia...
Mi l-a laudat d-na educatoare ca ii plac tare mult povestile si poeziile, ca este receptiv, in schimb a spus ca nu are rabdare la activitatile manuale (eu sper sa reuseasca si acolo). Ideea este ca el nu coloreaza cu atentie si daca cineva comenteaza ca a depasit si nu este frumos, renunta. Vom mai lucra la aspectul asta, eu tot dau vina pe varsta, cat va mai merge... Cu pronuntia nu avem nicio problema, pronunta corect toate sunetele, daca se incurca se corecteaza singur (este hipercorect din acest punct de vedere, cred ca de la mine i se trage, sunt filolog...). DAR el nu este bilingv.
Sper ca nu v-am plictisit prea tare.
O zi buna va doresc,
Nicoleta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns light spune:

Nicoleta, ideea e sa ii intarim imunitatea. Eu zic ca la momentul enterocolitei avea o imunitate destul de buna insa dupa varsaturi si perfuzii... Apoi a venit viroza si acum iar mergem pe intarirea imunitatii si da, ne gandim si la salina, ca anul asta era intr-un fel programata da am avut necazul cu accidentul de masina al sotului si nu ne-am mai dus, poate vom merge totusi.Crig daca sunt doar niste pete pe dintisori, nu e asa grav, dar foarte bine ca mergeti la stomatolog sa eliminati din start eventuale carii ce pot apare. Aveti si voi grija.Sanatate cat de multa tuturor!


fara drept de semnatura

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CORNELIAP33 spune:

Buna dimineata dragelor,

Mai rupem putin timp la birou sa vad ce mai faceti voi si puii vostri.

Mai intai sa va spun ca Rares s/a refacut in mare masura, mai tuseste arareori, dar saptamana asta de stat acasa cu mama l/a facut un rasfatat fara seaman. Este intr-o vejnica prosteala si miorlaiala si ma enerveaza ingrozitor.. Astazi mergem din nou la pediatru sa vada cat de bine s/a refacut si daca ne lasa sa mergem luni la gradi.

Karina Pediatra noastra este Cristiana Mirica la Policlinica nr.10(fosta Elias). Ma bucur ca e un tratament recomandat si altor pui.Multa sanatate tie!
Lucia imi pare tare rau ca aveti atatea probleme. Scapati de una si dati de alta. Sa speram ca asta a fost sfarsitul problemelor si incep zile mai bune. Multa sanatate lui Liviu!
Sanzi Referitor la vaccinul de varicela, poate ca ar fi bine sa nu/l faci daca se poate. Noi l/am facut, dar Rares tot a facut varicela, intradevar o forma mai usoara cu doar vreo 20 bubite si fara altfel de complicatii, dar e clar ca vaccinul nu ofera imunitate totala, in timp ce boala, da.
Kattymultumim de urari.
Crig 72Probabil ca nu este foarte grav ca i-au aparut cateva pete, dar e recomandat sa mearga oricum la stomatolog pentru a se obisnui cu mediu. Noi mergem cam o data pe an, mai mult ca sa ne jucam, se uita la dintii lui, il urca si coboara cu scaunul, il spala pe dinti, ideea este sa fie obisnuit cu mediul si sa nu-i fie teama, pentru atunci cand chiar va avea nevoie de stomatolog.
Cristina C mi-a placut foarte mult testul vostru de 4 ani. Ce pacat ca la noi nu se face.Am listat ce ai scris si diseara ii fac si eu lui Rares ce se poate dintre teste. Oricum el nu tine cum trebuie creionul in mana si cu pronuntia merge prost(r s/a mai imbunatatit dar ci si ce e dezastru).
RoxanaeBine ai revenit si sa/ti traiasca bebelusul cel nou, de fapt bineinteles amandoi, dar cel nou....e nou.

Si acum o rugaminte / Trimiteti-mi si mie, va rog, parola de la albumul comun sa pun si eu cateva pozute, daca se poate.

Cornelia si taurasul Rares Costin (nascut in 22.04.2002)
Fotografii

Ajutati-l pe George!
www.cuzuc.netfirms.com

"Este mai bine sa taci si sa dai impresia ca esti prost, decat sa vorbesti si sa inlaturi orice dubiu."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Gabbriela, si eu tot cu marea si cu tratamente alternative vreau sa le vin de hac polipilor. E un cerc vicios si cu orelistii astia, cei care consulta la cabinet opereaza si in spital si de asta incearca sa convinga toti parintii ca operatia e cea mai buna solutie - trebuie sa aiba si ei pe cine opera, nu? Nu pot sa nu gandesc si asa. Orelistul la care am fost avea teancuri de brosuri pentru parinti despre operatiile de polipi si amigdale. Mi-a dat la prima consultatie, apoi a vrut sa-mi dea si la a doua, dar i-am spus ca am deja.
Aici nu se face control de 3 ani la pediatru, se sare de la 2 direct la 4. Urmatorul e la anul.
Nicoleta, multumim pentru felicitari. Poate sa stea Stefan intr-un picior?
Sa stii ca nici Robert n-are rabdare sa coloreze si iese din contur.
Pe "sh" nu l-am pronuntat nici eu pana la scoala, se pare ca Robert ma mosteneste. De vorbit vorbeste si el clar in ambele limbi, numai ca nu poate deocamdata sa pronunte sunetul asta. Desi pediatrul a zis ca nu-i graba cu logopedul, as vrea totusi sa gasesc unul si sa mearga o data pe saptamana.
Si eu am terminat filologia la Iasi (sectia engleza-franceza).
Lucia, multa sanatate lui Liviu si succes cu imunizarea!
Cat despre stomatolog, si eu vreau sa-!l duc pe Robert din 6 in 6 luni asa cum ar trebui sa mergem noi, adultii. Mai ales ca acum e si motivat si sa va spun de ce: fiecare copil de la gradinita a primit 2 etichete pentru 2 vizite la stomatolog si, dupa control i se pune o stampila pe eticheta. Pana in luna mai toti copii trebuie sa lipeasca etichetele stampilate pe un panou mare pus la intrarea in gradinita. La actiunea asta participa toate gradinitele din Bayern si se dau si premii - se pot castiga bani sau jucarii noi
Am mai citit din urma si, wow, Sinziana, David este un adevarat inotator. Felicitari si s-o tina tot asa!

Cristina,
mama lui
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Cristina_C" target="_blank"> Bobita, zis si Robert, 14 decembrie 2002
Cresc...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanae spune:



Cornelia,Katty,Karina,Sanziana,Lucia,Crig merci si

Insanatosire grabnica la toti piticii - multa sanatate!


Roxana de Diana-Rahela(8.05.2002) & Sarah-Rebecca (18.09.2006)
poze

Mergi la inceput