metodele Montessori

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

http://www.montessorioutlet.com/index_us.php


am gasit aici magazinul care le face si le comercializeaza!!!!



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simali spune:

Si eu sunt interesata de multa vreme de metodele Montessori. Am gasit o carte a Mariei Montessori free pe un site (in limba engleza) si am citit-o pe nerasuflate. Mie mi-a schimbat viata pentrut totdeauna.
Multumesc pentru toate informatiile date pana acum.
Am citit totul cu mare interes. Pote va milostiviti si cu alte informatii...
Eu sunt autodidacta; am invatat unele lucruri din cartea Mariei, pe altele le-am "furat" de pe net. M-am "specializat" in mod deosebit in metodele de predare timpurie a matematicii; mi-am facut singura o parte a materialului didactic (rudimentar) si am aplicat pe copilul meu de 5 ani cele invatate (cand am inceput avea 3 ani).
Citind topicul am constat ca mi-au scapat foarte multe lucruri si pentru ca nu am inteles exact mi-am folosit imaginatia.
A iesit o chestie cu totul noua...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Sanziana , pana acum am inteles cam ce avem de facut, sper ca vom si reusi.Materialele , cel putin o parte din ele , se mai pot improviza , dupa cum spunea si Simali, iar o alta parte sunt , de fapt , obiecte de prin casa.Multumesc , imi esti de mare ajutor.Cu drag , magnolia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Sanziana , mi-am improvizat materiale pt. urmatoarele exercitii:mutatul pietriceleleor de la stanga la dreapta intr-un vas cu 2 compartimente, si turnatul boabelor de porumb dintr-un vas in alt vas , tot de la stanga la dreapta(cu tavitele aferente). Intrebarea mea este: ii aratam copilului de mai multe ori procedura , si apoi il lasam sa incerce singur , sau este permis/ chiar obligatoriu / la nevoie , sa ajutam copilul , cu mana noastra peste a lui , sa faca aceste manevre?Daca nu reuseste si este frustrat de acest esec , renuntam pe moment la activitate si o reluam mai tarziu , sau insistam , cu "pacaleli" , pana reuseste?Cat timp poate dura o activitate de acest fel , la varsta de 2-3 ani , ca sa nu "intindem coarda" prea mult? Acum imi dau seama ca sunt mai multe intrebari , si cred ca pe parcurs voi avea chiar mai multe , iarta-ma ca sunt atat de neajutorata. Cu drag , magnolia.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

MAngolia, tu ii arati cum se face corect...trebuie sa executi miscarile foarte incet si cu grija si sa fii concentrata asupra ceea ce faci....explici dupa ce termini exercitiul in cuvinte simple!!!
Nu il ajuti cu nimic...el trebuie sa fie independet si sa invete singur cum se face din greseli...de asemenea daca ii cade o pietricica pe jos, trebuie sa o puna singur la loc, si sa nu il deranjezi cand lucreaza!!!
Dupa ce termina "lectia" trebuie sa o puna la loc (pe tava, apoi pe raft, asa cum a gasit-o, cu pietrele in partea stanga!!!)

Poti sa ii pui ceva muzica clasica in fundal cand lucreaza...



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anamari spune:

ca veni vorba de jocuri care stimuleaza indemanarea eu am vazut cateva jocuri care ma atrag mult la IKEA,ce crezi despre ele Sanziana ?

am si carte de carpa cu nasturi, fermoare, capse...cred ca asa ceva la o adica se poate face si de mana daca esti indemanatic....

mi-au placut mult pozele, mai ales ca noi ne-am nascut cu "doua maini stangi" in familie....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Anamari, si cei de la Ikea au jucarii interesante, dar parca varietatea e mai mare la montessori outlet...si mai aproape de ceea ce "educa" Maria M. Din pacate sunt foarte scumpe, dar eu cred ca multe dintre ele le poti confectiona acasa...




It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorenne spune:

Buna Sanziana, sunt Lorenne! Am urmarit subiectul cu Montessori si vazand ca si tu locuiesti in USA m-am gandit sa te rog sa-mi dai o sugestie. Locuiesc la NY de cateva luni si nu reusesc sa gasesc o firma care sa vrea sa ma sponsorizeze. Am trimis ~300 mailuri la diferite firme, unele au fost interesate de rezume-ul meu, dar in mom cand le-am zis de faptul ca am viza temporara, nu mai sunt interesati. Eu am licenta de PT( physical therapy si cursul de terapie Vojta)... anyway, rugamintea mea este daca stii vreo firma binevoitoare de a sponsoriza, te rog sa ma anunti! Eu mai am viza doar 3 luni dupa care ma vad nevoita sa plec si nu e ceea ce am visat!
multumesc anticipat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sinzi_ana spune:

Intra aici http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=85909 , poate gasesti mai multe informatii



It is not giving children more that spoils them; it is giving them more to avoid confrontation

Sinzi, Radu si David bomba pisaloaga
:
varsta, poze, D-ale lui David
Imagini...fotografii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns magnolia spune:

Draga Gazzella , sper ca esti mai bine , si la noi este o perioada rece cu viroze si bronsite(chiar suntem cu tratament medicamentos) Cand mai ai timp ( daca esti si sanatoasa), mi-ar face mare placere sa continui sfaturile din cartea Mariei Montessori . Da cumva si sfaturi practice pt. jocurile pe care le poti face acasa, cu copiii?Iti multumesc mult pentru efort , daca ai fi putin mai aproape , ti-as trimite o felie de tort de la Mihai(pe care il mai cheama si Gabriel, asa ca azi , oricum , sarbatorim). Multumesc din suflet , cu drag , magnolia.

Mergi la inceput