Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns try spune:

Merci, Denisa.
Ma rog, realizez ca vom mai face transfuzii, dar macar s-a marit perioada, iar asta nu poate fi decat un semn bun.
Pupici la plimbareata de Emma. Da' iute mai e de picior si nici slabutica nu e .

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Flori de cires, ce trist! Ce bine ar fi sa-si gaseasca fiecare o mamica adevarata, ca alea care ii fac si-i abandoneaza sunt orice altceva. Multa sanatate si noroc le doresc lor si Mariei!

Try, pentru Adrian luptator. Ma bucura mult sa citesc vesti bune despre el si sper ca de acum sa fie numai din acestea. Doamne ajuta!

Alina, din cate am inteles eu se transfuzeaza sange rh negativ ca sa nu se mai stimuleze hemoliza. Practic sangele copilului rh pozitiv trebuie inlocuit cu sange rh negativ, altfel anticorpii anti D ajunsi in utero in sangele lui ar continua sa se inmulteasca si sa distruga celulele rosii suprasolicitand organele hematoformatoare (splina, ficatul). Nu inteleg de ce i-au facut transfuzii la un titru asa mic (1/2). Poate tot preventiv. Sincer, parerea mea e ca in Ro managementul sarcinilor izoimunizate e f. slab.

Sanatate la mamici si bebici!

Larisa
cu darul de la DD, micul Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aalina2003 spune:

Laliq, i-au facut transfuziile pentru ca noi ne gandeam ca o sa plecam la Tulcea (acasa) si daca se-ntampla ceva aici nu stiu ce ne faceam. Dr neonat din Buc ne-ar fi trimis acasa, dar cand o vedeam atat de galbioara (bilirubina a crescut pana la 16,la un moment dat)si cand stiam ca inapoi in matenitate nu ne mai primesc cu ea, ca ar fi trebuit sa mergem la un spital de copii in Bucuresti (fiindca la Tulcea nu am curaj sa merg pentru nimic serios in spital), noi am insisitat sa stam mai mult si sa se faca tot ce e posibil ca sa nu mai fie nevoia sa ne intoarcem Multumesc pentru explicatii! Eu credeam ca scopul transfuziei era cresterea hemoglobinei, ori asta nu s-a-ntamplat.Multa sanatate tie si puiului tau!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires, nu exista cuvinte care sa descrie ce am simtit cand am citit mesajul tau. Esti un om deosebit si meriti din plin sa fii mamica de minunata Marie!
As avea o rugaminte. Crezi ca ai putea sa copiezi acest mesaj si sa-l postezi neschimbat la sectiunea de adoptii de pe DC. Poate cine stie, vreun sufletel de acolo isi va gasi o mamica asa. Daca pot sa te ajut in vreun fel in acest demers spune-mi.

Alina, din pacate, nu cunosc indeajuns de bine aceasta patologie (anemia hemolitica datorita izoimunizarii Rh) asa incat sa pot emite o opinie pertinenta. Si nu vreau nici sa spun prostii. Imi pare rau. Laliq pare ca a studiat acest lucru si stie ce spune.

Try, ce ma bucur! In sfarsit Adrian are o evolutie cu adevarat ascendenta! Poate ca pana la urma e vorba doar de anemia de prematuritate, o forma mai severa din cauza afectarii inca din perioada fetala! Cum i-au iesit celelalte analize?

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gripo spune:

Astazi, una din estentele tari, implineste 3 luni de viata si de lupta, este vorba de ADRIAN a lui TRY. Eu vreau sa-i urez multa sanatate si muuulta forta, si, sa stii ca eu citesc mereu si ma bucur de orice victorie a ingerasului mic. LA MULTI ANI, PUI MIC SI FRUMOS!

DORI, mami lui RADU ANDREI 11 septembrie 2006

www.totsites.com/tot/raduandrei" target="_blank">poze
VARSTA RADU ANDREI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

La multi ani Adrian!!!

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)



Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

LA MULTI ANI ADRIAN!!!!
Sa cresti mare si sa fii sanatos, iar parintilor tai sa le aduci numai bucurii care sa faca uitata suferinta de pana acum....
Try sa va traiasca micul luptator!Ma bucur ca mergeti spre bine(eu tot mereu "trag cu ochiul" pe aici....sper ca nu va suparati!)!Doamne ajuta sa fie totul bine in continuare si ce a fost greu si rau sa fi trecut de tot!

Pupici!


Ioana de Alesio Andrei(08.10.2004)&Nicolas Mihai(17.09.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:


Sa traiesti sanatos si voios Adrian!
Fie ca aceste trei luni sa fie cele mai grele din viata ta si sa ramana in urma pentru totdeauna!
Sa dea Dumnezeu numai fericire tie, lui Alex si parintilor tai!
Cu mult drag, te , Ioan si Gabriel impreuna cu mamica lor Anna!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Adrian, Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa te apere de necazuri si suferinta, sa-ti dea sanatate si sa luminezi mereu vietile parintilor tai care te iubesc atat de mult.
pupici si de la noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

la multi ani, ADRIAN!

Mergi la inceput