Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

try sa-ti traiasca baietelul si sa fie sanatos. La multi ani pt Alex!
Felicitari ai niste baietei minunati!

Dana si Sebastian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Fac o mica rectificare: id-ul meu pe messanger este oprea_dana2005 (nu stiu unde mi-a fost capul de am scris gresit in mesajul anterior).

Dana si bb Sebastian-30iunie 2006
Sa fii mic e lucru mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

Mamicilor am si eu o intrebare......... La prematuri cam pe la ce varsta se poate incepe diversificarea ?? Tot ca la cei nascuti la termen la 4 luni?? Mama mea ma tot bate la cap sa ii dau fetitei mele mar cu biscuite dar are 3 luni jumatate si 4700gr. Nu stiu ce sa fac. Voi cand ati inceput sa le dati atleceva de papa la bb-ii vostri?

Davia si Ioana scumpa mea de 3 luni jum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana maria spune:

Davia eu am diversificat de la 7 luni, pana atunci l-am alaptat exclusiv. Mie doctorita mi-a zis ca trebuie diversificat dupa varsta corectata.

Madalina n-am crezut ca ai trecut prin asa ceva. Sper ca ti-ai revenit si vrei sa mai faci un bebe.

Try noi iti tinem pumnii in continuare!!! Din punct de evedere al greutatii merge foarte bine puisorul.

Intreba cineva despre dezvoltare si varsta corectata. Victor Stefan de pe la 4 luni a fost ok, cred ca atunci se poate spune ca a recuperat. Era insa micut de dimensiuni dar agil. El s-a intors de pe burta pe spate la 2 luni, a stat in fund la 7 luni iar la 8 luni s-a ridicat in picioare in patut. Eu zic ca a evoluat ca un copil nascut la termen. Doar de zambit a zambit la 2 luni jumate si nu la 6 saptamani cum scrie la carte. Ma refer la zambetul cu adresa, nu grimasele de inceput.

Ana Maria si Victor Stefan (15 12 2004)



Succes si s-auzim numai de bine!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalinad spune:

davia, eu am inceput la 5 luni jumate, cand serban a inceput sa stagneze in greutate. daca nu era chestia sta, as mai fi amanat-o 2 saptamani.
ana maria, nu mersi! are serban hachite si energie cat pentru 5 copii!! plus ca in sarcina n-am voie sa ridic mai mult de 2 kg, serban are peste 15 si nici urma de mila!
ar fi frumos, dar nu mai sunt in stare...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Davia spune:

Multumesc pentru raspunsurile voastre!!
inseamna ca indicat ar fi sa mai astept ........insa fetita mea mananca humana 1 (un am avut lapte decat o luna )si de asta ma gandeam sa ii mai introduc ceva papa. am citit undeva ca la copii alaptati la san poate incepe diversificarea mai tarziu decat la cei hraniti cu formule .

Davia si Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Try, Adrian e ca un bibelou! O minunatie! Si daca seamana cu frati-su o sa se faca si mai si!
Repet, mie nu-mi pare deloc a copil care sa fie asa de bolnavior pe cat il suspicioneaza doctorii de acolo! Nu am eu mare experienta dar am vazut si eu cate ceva! In sfarsit, stiu ei cel mai bine dar.... e un scump si sper din tot sufletul ca o sa fie bine! !

Davia, asa e! Daca ii dai formula poti sa diversifici de la 4 luni corectate sau de cand incepe sa stea in fund, sa dea semne de interes pentru mancare si sa aiba tendinta la a inghiti atunci cand ii atingi buzitele cu lingurita!
Eu as incepe cu cereale, am inteles ca sunt o gramada pe piatza, cu arome diferite!
Succes si nu uita sa vi sa povestesti cum a fost!

Dana, ma bucur mult ca Sebi a facut asa de multe progrese! Deabea astept sa vad pozele!
Din pacate, nu prea pot sa stau pe messenger ca nu ma lasa baietii!
Multumesc anticipat de suport! Astept sa vad ce zice si Laliq si ma gandesc deja la un nume pentr topicul respectiv!
Ideile tale sunt binevenite!

Si acum sa semnez si eu condica. La 5 luni si 10 zile (2 luni jumatate corectate) Gabi are 4700 iar Ioan 5280gr, isi tin bine caputzul cand sunt tinuti in brate, sunt niste zambareti si deja imi povestesc o gramada de lucruri. Inca nu-si ridica foarte bine capul cand stau pe burta dar se straduie !

Va pe toti!
Asteptam noutati!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Buna seara

Sunt tatal Mariei. Minunata ei mama nu a mai scris de mult pe aici. Din pacate , Maria e iar pe oxigen, iar face crize cu respiratia ƒ¼ , iar eu sunt la 600 km distanta de ele. Merg saptamanal in weekend la ele si , acum , cand am putut sa stau mai mult acolo, situatia s-a cam schimbat . Suntem tristi, iar faptul ca putem comunica doar pe messenger sau la telefon e groaznic. Maine Maria implineste 4 saptamani de la nastere , iar sambata va fi ziua ei : va implini o luna. Numai ca vestile sunt cam astea :

lao_cezar: servus pui
lao_cezar: o sa fie bine Maria
pui_nebunici_si_drag: servus
pui_nebunici_si_drag: am sunat acu la ea
lao_cezar: cum e?
pui_nebunici_si_drag: de unde stii?
lao_cezar: stiu eu
pui_nebunici_si_drag: a zis ca nu a mai facut si ca e mai linistita
pui_nebunici_si_drag: de unde stii?
lao_cezar: citeste topicul asta
pui_nebunici_si_drag: spune-mi sa stiu si eu la fel
lao_cezar: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86673&whichpage=14
lao_cezar: ia-l de la pag 1
lao_cezar: asta fac de dimineatza
lao_cezar: si plang
lao_cezar:
pui_nebunici_si_drag: plangi?
pui_nebunici_si_drag: de ce?
lao_cezar: citeste
lao_cezar: e o fetitza de o seama cu Maria
pui_nebunici_si_drag: mi-e de ajuns sa ma gandesc la cearcanele mariei si la fata ei extraordinar de suferinda
pui_nebunici_si_drag: si trista
lao_cezar: lupta pui
lao_cezar: si de aia e asa
lao_cezar: nu e usor
pui_nebunici_si_drag: te intrebi de ce plang eu uneori pui, dar eu vad ce e pe fata ei
pui_nebunici_si_drag: si o vad zilnic
pui_nebunici_si_drag: pui - maria e foarte rau nu rau
pui_nebunici_si_drag: nu pt ca zic medicii sau asistentele
pui_nebunici_si_drag: pt ca pe fata ei se citeste asta
lao_cezar: o sa-si revina
pui_nebunici_si_drag: nu-ti vine sa crezi cat e de schimbata
lao_cezar: of pui
pui_nebunici_si_drag: plangea azi, acum seara
pui_nebunici_si_drag: plangea de suferinta
lao_cezar: poate ii era foame
pui_nebunici_si_drag: nu
pui_nebunici_si_drag: primise mancare si o si vomase
pui_nebunici_si_drag: se vedea pe cearceaf
lao_cezar: o sa-si revina
pui_nebunici_si_drag: vazusem clopotul ala pus pe manuta stg, pe piele
pui_nebunici_si_drag: am bagat mana si l-am rearanjat
lao_cezar:
pui_nebunici_si_drag: tot asa plangea
pui_nebunici_si_drag: incepusem sa ii cant si s-a linistit
lao_cezar: vezi?
pui_nebunici_si_drag: a incercat sa deschida ochii
pui_nebunici_si_drag: pui, e greu sa vezi ce vad eu
lao_cezar:
pui_nebunici_si_drag: i-a si deschis sunt teribili de tristi si suferinzi
lao_cezar: sa vezi ce limpezi vor fi cand o luam acasa
pui_nebunici_si_drag: nu mai are seninatatea aceia pe fata
lao_cezar: cum a fost vizita?
pui_nebunici_si_drag: nici zambetul, doar grimase
pui_nebunici_si_drag: e transformata pui
pui_nebunici_si_drag: i s-a ascutit barbia
pui_nebunici_si_drag: obrajiorii au cazut
pui_nebunici_si_drag: nu mai au frumusetea dinainte
pui_nebunici_si_drag: pieptul e adancit
lao_cezar: heeei
pui_nebunici_si_drag: a slabit cred - dupa cum vad pe picioruse
pui_nebunici_si_drag: asta e realitatea Lao
lao_cezar: o sa-si revina
pui_nebunici_si_drag: nu vad in negru
pui_nebunici_si_drag: asta se vede, ceea ce descriu eu
pui_nebunici_si_drag: ochii sunt stransi de pleoape si par bulbucati, si sunt rosii pleoapele
pui_nebunici_si_drag: cu cearcane negre imense
pui_nebunici_si_drag: si capsorul e mai inchis la culoare, cianotic as zice
pui_nebunici_si_drag: si e mereu incruntata, zici ca are riduri e frunte si toata zona ochi - sprancene
pui_nebunici_si_drag: in fine - e schimbata mult
lao_cezar:
pui_nebunici_si_drag: si ingrijorator e ca observ asta de la pranz pana acu seara
pui_nebunici_si_drag: eu sper mai departe si nu gandesc deloc rau
lao_cezar: foarte bine
pui_nebunici_si_drag: daaaar
pui_nebunici_si_drag: imi vine sa-mi plang de mila cum ma vad facand eforturi sa nu disper
lao_cezar:
lao_cezar: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=87240
pui_nebunici_si_drag: si simt asa ca toata chestia asta inabusita o sa iasa pana la urma intr-o manifestare
pui_nebunici_si_drag: nu stiu cat mai rezist
lao_cezar: e musai
lao_cezar: inca putin
lao_cezar: pana vin si eu acolo
pui_nebunici_si_drag: nu vreau sa citesc acolo unde ai spus ca nu vreau sa ma intristez mai rau
lao_cezar: pai e de bine
lao_cezar: nu e de rau
pui_nebunici_si_drag: ce?
pui_nebunici_si_drag: scrie tu
pui_nebunici_si_drag: eu nu pot
pui_nebunici_si_drag: nici sa citesc
pui_nebunici_si_drag: ai parola stii
lao_cezar: citeste si o sa vezi de ce zic ca va fi bine
lao_cezar: stiu pui
pui_nebunici_si_drag: nu vreau sa plang deloc
pui_nebunici_si_drag: mi-e teama si sa mai plang
lao_cezar: ok
pui_nebunici_si_drag: sa nu mai transmit rau fetitei
lao_cezar: nu am kef de somn
lao_cezar: stau cu Maria
pui_nebunici_si_drag: eu sunt f obo
lao_cezar: dormi pui
pui_nebunici_si_drag: stai pui ca nu e ok cu ea
lao_cezar: stiu ca azi ai umblat toata ziua
pui_nebunici_si_drag: nu e deloc ine
lao_cezar: o sa fie pui
pui_nebunici_si_drag: bine
pui_nebunici_si_drag: si am un presentiment asa de tampit
lao_cezar: mai citesc la copii
pui_nebunici_si_drag:
lao_cezar: nu iub
lao_cezar: nu-l avea
pui_nebunici_si_drag: ok, scrie acolo pui
pui_nebunici_si_drag: spui ca esti tatal ei
lao_cezar: nu pot sa scriu
lao_cezar: sau poate ca da
lao_cezar: nu stiu
lao_cezar: o sa vad
pui_nebunici_si_drag: si ca mama e ...nici nu stiu sa spun cum
lao_cezar: gata
lao_cezar: am idee
lao_cezar: dar sa nu te superi
pui_nebunici_si_drag: bine
pui_nebunici_si_drag: nu
lao_cezar: ok
pui_nebunici_si_drag: fii tu

Sa nut e superi iubire. Dar asta era ideea de care spuneam . Nu cred ca as fi putut exprima in alt mod mai bine ceea ce e in sufletele noastre.

Am scris cam mult? Scuze .

Lao Cezar - cel mai mandru tata din lume

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

sunt fara cuvinte, mi-au dat lacrimile pt mamica si taticul la Flori de Cires.
parca am retrait clipele cu Paul la spital, tot asa eu stateam cu el si tatal lui era acasa departe de noi, si vorbeam la telefon. daca nu il sunam era disperat sa afle ce face Paul.
eram la fel de distrusa si panicata si el ma imbarbata si totul a fost sa fie bine, pana la urma. Fiecare zi era un cosmar, nici nu stiu cum am supravietuit zilele alea.
E cumplit sa nu poti face nimic, insa eu as insista, as urla la tot personalul sa puna copilului oxigen, probabil ca are distresa respirtorie, aici (in America) un copil asa de mic nu ar fi fara oxigen.
E inuman sa nu faci totul, mai ales ca a trecut pragul cel mai decisiv.
Nu stiu ce sa spun decat ca plang alaturi de voi si ca stiu prin ce treceti.
Insistati sa ii puna oxigen. Vorbiti la un alt spital mai dotat.

Sunt cu sufletul si gandul alaturi de fiecare mamica (si tatic) de aici, mai ales ca toate am trecut sau trecem prin experiente grele neobisnuite.

try sunteti frumosi cu totii, sper sa aveti parte de vesti bune si sa va linistiti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Cezar, imi inchipui ca treceti prin niste momente ingrozitoare si va doresc sa treceti cu bine prin toata aceasta experienta.

M-a impresionat ca Maria s-a linistit cind i-a cintat mama. Studii recente arata ca prematurii au nevoie vitala de apropierea mamei, mai mult ca bebelusii nascuti la termen. Se numeste metoda cangur. La unii functioneaza, la altii nu neaparat, dar ii face bine si mamei sa-si simta puiul. Ea devine mai linistita si ii transmite si bebelusului starea ei.
Putine spitale de aici permit asa ceva si ma indoiesc ca a auzit cineva in Romania de asa ceva. Dar poate ca daca ii convingeti pe doctori si pe asistente sa va ajute va mai linistiti un pic.

Uite-te www.prematurity.org/baby/kangaroo.html" target="_blank">aici, pentru a afla ce este.
Si http://babylinq.com/index.asp?PageAction=Custom&ID=94]aici[/url] pentru a va familiariza cu metoda.
Ideea e ca bebelusul trebuie sa stea cu pielea lui direct pe pielea mamei si cu urechea pe inima mamei.
Asta stimuleaza si lactatia.

Va doresc tot binele din lume si ma rog pentru voi si pentru Maria.

Smaranda, 3.11.2005
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=75330" target="_blank">Povestea nasterii

www.askdrsears.com/html/2/T020100.asp" target="_blank"> Alaptati,
www.lalecheleague.org/bfinfo.html" target="_blank"> alaptati,
alaptati!

Cum se poarta un bebelus in wrap si www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=80475" target="_blank">discutia de pe DC

Mergi la inceput