Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Multumim de incurajari, mamidevladut! Stim ca DD ne-a dat niste copilasi deosebiti. Toate suntem niste norocoase!

Va doresc ca in aceasta seara Mos Nicolae sa va puna in ghetute tot ce e mai bun!

Va pupam pe toti si toate!

Dana si bb Sebastian-30iunie 2006
Sa fii mic e lucru mare!
http://www.totsites.com/tot/sebastian_oprea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Dana, bravo! Ma bucur ca Sebastian e bine si arata bine (am vazut pozele)!
M-am uitat pe curbele de crestere. Pentru 5 luni, e cam la limita superioara dar oricum se spune ca prematurii recupereaza mult mai mult in primele luni in ceea ce priveste greutatea decat cei nascuti la termen. Polivitalul nu ingrasa, cel mult creste apetitul. Nu stiu ce sa zic daca sa il intrerupi sau nu! Tot pediatrul trebuie sa-ti spuna!
Ce lapte maninca?
Cum ii dai tu cealalta papica?

Mami de Vladut, multumim de aprecieri! Asa e! Si in plus ne face foarte bine sa auzim despre evolutia buna a fostilor prematuri! Poate se ia nu-i asa fetelor?

As vrea sa va arat ceva! Iata cele mai de pret comori din viata mea!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Mami de Vladut, foarte emotionant mesajul tau.
Sa-ti traiasca flacaul si sa fie primul din clasa.
Asa-s esentele noastre, ne suprind mereu pt ca noi nu avem expectatii de la ei, orice fac ei, este un bonus pt noi. Apreciem orice progres, nu ca pe ceva dat, ci ca pe ceva cucerit.

Dana e grasunel puiul tau, dar nu te ingrijora, cand va merge de-a bushilea sau in picioare nu va mai lua asa bine in greutate. Se va regla de la sine.

Floridecires, ce mai face micutza Maria? suntem aici cu sufletul la ea.

try multa sanatate la micutz.

Noi nu avem ce raporta, suntem sanatosi, vioi (prea vioi), si deja prea rasfatzati.
cred ca ne ies maselele si suferim si ne enervam repede.

Pupici multi la esente si sanatate multa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Sheannamp, ce pot sa-ti spun... sunt minunate comorile tale. Doamne, ce dulci sunt! Ce bine le sta cu "falcute"! Sa va traiasca!

In legatura cu mancarea, acum programul nostru este urmatorul: intre ora 6-8 un biberon cu lapte 180-200ml, ora zece masa de fructe (suc sau piureut), la pranz adica ora 13-14 supica de legume cam 150ml, pe la cinci inca un bibe cu lapte 150-180ml pe la 7-8 un pic de banana cu branzica si pe la orele 21-22 ultimul bibe cu laptic. Asta acum, mai tarziu mai vedem cum mai diversificam. Pana acum Seby le primeste pe toate foarte bine.

La noi deja a venit mosul:la mine cu dulciurele (exact ce-mi trebuie) iar lui Seby mosul i-a trimis prin tati primele lui masinute. Este un al doilea Mos Nicolae fericit: primul anul trecut cand samburelul de Seby isi "facuse aparitia" pe testul de sarcina si acum si mai minunat ca il am in brate... si cate or mai veni.

Sunt tare fericita!

Dana si bb Sebastian-30iunie 2006
Sa fii mic e lucru mare!
http://www.totsites.com/tot/sebastian_oprea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Dana, mersi frumos! Ei sunt mai mult balerini dar compenseaza prin vioiciune si hlizeala!
Sa te ajute Dumnezeu sa fii mereu asa de fericita!
Auzi, cand ii dai supica si piureul il pui intr-un scaunel special sau il tii in brate?

Felicity, Paul fara frica e vioi fiindca e fericit si iubit!
Si voi amandoi sunteti "our role-models"!
Iar chestia cu progresele e cat se poate de reala! Fiecare noua achizitie, fiecare zambet sau gangurit e un miracol pentru mine!
Ai mei baieti sunt in perioada in care zambesc tuturor, ganguresc, canta iar Gabitzu a descoperit ca poate sa scoata niste ticnale scurte de fiecare data cand vrea sa fie bagat in seama! E super!
Au inceput sa se ridice foarte bine pe burtica, sa se si intoarca (daca se sprijina intr-un cot) dar obosesc inca destul de repede! Si cand ii tinem in brate isi tin caputzul destul de sigur iar mai nou Ioan vrea sa stea mai mult ridicat ca sa vada mai bine in jur!
Oricum daca ii ridic de manutze (cum ziceai tu Felicity) isi mentin bine capul in pozitie verticala (numai le cade pe spate)
Va pupam pe toti!

Flori de cires si minunata Marie sper ca sunteti bine!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Suntem incepatori la stat in fundulet si pentru a nu-l obosi prefer sa-i dau supica in brate, mai ales ca i-o dau cu bibe, restul meselor le papam cu lingurita.



Dana si bb Sebastian-30iunie 2006
Sa fii mic e lucru mare!
http://www.totsites.com/tot/sebastian_oprea
http://b1.lilypie.com/C15Wp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Tati de Maria zice

Ca suntem bine. Avem 830g , nu mai avem nevoie de oxigen, mancam laptic prin gavaj ( asa se zice cand se baga un tubuletz pana-n stomac?) . Suntem vioi , si abia asteptam ca tati sa fie zi de zi alaturi de noi. Mai e un pic. De luni voi fi zi de zi langa tine, draga mea Maria. In fiecare weekend nu ma mai saturam jucandu-ma cu tine, mangaindu-te... De acum o sa te cam plictisesc. Da' nu-i nimic. Nu voi fi ultimul , in viata ta, care va face asta :)). Sa fie asta ultimul tau necaz!
As vrea sa postez si eu poze cu tine. Dar nu stiu cum. Am impresia ca cei de pe aici stiu cat esti de frumoasa si ne saboteaza.
Sheannamp , multumim ca nu ne-ai uitta. Dar o sa-ti confirme mami de Maria cat de "vorbaretz" is eu. Iar mami e superemotionata, desi stie scrie mult mai frumos decat mine, incat se blokeaza cand e vorba de a va da vesti despre noi.
In inkeiere doresc , din suflet, ca mosul sa aduca tuturor tatilor de esente tari cel putin ceea ce-mi doresc si mie. Ok! Ok! Si mamicilor :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Dana, e un mare mancacios Sebi, bravo lui, vrea sa se faca repede mare!!!

Floridecires, sanatate Mariei, usor usor vine acasa alaturi de voi. Greul a trecut, sper sa va bucurati de sarbatorile astea impreuna acasa.

Sheannamp, felicitari la grasunei, au facut mari progrese. Ma bucura nespus ca-s bine.

Pupam toate esentele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires si tati de minunata Marie, asa imi aduceti aminte de mine si de sotul meu si de perioada din spital ca fiecare veste pe care o primesc despre voi ma emotioneaza foarte mult!
Si tati de Gabriel si Ioan a trebuit sa plece o saptamana atunci cand eram in spital si tare greu ne-a fost fara el! Si el de-abia astepta sa ii vada, sa ii mangaie!
E greu! Nu cred ca am sa uit vreodata perioada aceea! Dar, Flori de Cires, crede-ma, trece repede si nici nu o sa-ti vina sa crezi cand o sa ajungi acasa si o sa te uiti la minunata Marie dormind linistita in patutul ei!

Poze! Pai se pun poze in yahoo photos si apoi se copiaza linkul aici! Fie ca atare fie cu ajutorul [ url="http://........" ]POZE[ /url] fara spatiile pe care le-am lasat eu!
I-ati vazut pe baietii mei la o luna! E adevarat ca fatza de minunata Marie erau foarte grasi (aveau cam 1200 grame acolo)! Si uite cum au crescut! De altfel toate esentzele de aici au fost mai mult sau mai putin cum este minunata Marie acum si .....au crescut!

Oricum, ma bucur din suflet ca sunteti bine si sper ca n-ati uitat ca ne-ati promis o plimbare prin parc!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laliq spune:

Sheannamp, prezenti si noi. Am disparut ca magarul in ceatza o vreme pt ca am trecut printr-o perioada mai dificila sa zicem, de mamica paranoica - citind ce fel de probleme pot avea prematurii m-au napadit o multime de ganduri negre. In fine, m-am mai relaxat aseara dupa ce i-am facut puiului o ecografie transfontanelara si una abdominala si ni s-a confirmat ca e foarte bine. S-ar parea totusi ca inca nu am scapat de icter, nu-i sigur pt ca Matei ar putea avea tenul inchis (mostenire de la taticul lui, ca de altfel cam toate trasaturile )Trebuie sa facem analiza bilirubinei, am avut o tentativa de recoltare acum 10 zile care a esuat pt ca asistenta nu i-a prins vena, l-a intepat si in mana si in picior degeaba . Acum suntem in cautare de asistenta priceputa care sa faca operatiunea fara sa-l chinuie suplimentar.
In rest ne luptam cu regurgitarile, agitatia si din ce in ce mai putin somn, de parca puiul meu bea cafea in loc de lapte.
V-am vazut pozele si vreau sa-ti spun ca sunteti o familie tare frumoasa, iar puii vostri sunt niste minuni. Tu cum stii care e Gabriel si care e Ioan ca mie imi par identici?

Flori de Cires, transmite-i Mariei salutari de la Matei si sa ne pui o vorba buna pentru cand o creste ca sa-l treaca si pe el in carnetelul ei de dans. Va dorim multa sanatate si asteptam in continuare vesti bune de la voi.

Mamidevladut - mie imi face foarte bine sa citesc mesajul tau, multumim de incurajari. Iar viitorului "scoler" ii dorim numai note mari si sa-i aduca mos Craciun cadouri multe si frumoase.
De altfel asta dorim tuturor esentelor.

s-auzim de bine

Larisa
cu darul de la DD, micul Matei (26 septembrie 2006)

sa-l ajutam pe Andrei

Mergi la inceput