Prematurii-esentele tari se tin in sticlute mici 4

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns FloriDeCires spune:

Ia sa vedem daca am priceput si daca merge

http://pg.photos.yahoo.com/ph/lao_cezar/album?.dir=/6ea5re2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_oprea spune:

Sheannamp, spune-mi te rog, daca poti, cum sa iau legatura cu tine. Am nevoie urgent de un sfat (nu are legatura cu Seby ci cu mama mea) si asta pana duminica. Imi poti trimite un mesaj pe PM sau daca-ti activezi si tu PM o sa-ti scriu eu. Te rog!
Multumesc mult!

Dana si bb Sebastian-30iunie 2006
Sa fii mic e lucru mare!
http://www.totsites.com/tot/sebastian_oprea
http://b1.lilypie.com/C15Wp2.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Flori de cires si Cezar, este intr-adevar o minunatie scumpa voastra Maria! Este absolut perfecta! Ma credeti, parca il vad pe Gabitzu al meu cand s-a nascut (980gr)!
Cu cine seamana?
Sa-i dea Dumnezeu sanatate si numai fericire de aici inainte! Si voua la fel dragi parinti!
Cezar, le permiti baietilor mei sa-i trimita ?

Dana, am PM activat! O sa-ti trimit si eu unul cu mailul meu imediat!

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradanch spune:

buna
sunt si eu mamica de prematur (34 saptamani la nastere, 2500g si cordonul de 2 ori in jurul gatului) si este prima oara cand scriu pe un forum, asa ca scuze daca gresesc si sper sa ne primiti si pe noi pe langa voi.

Alex al meu este ceva mai mare s-a nascut pe 9.06.2006 si am stat si noi la incubator si oxigen si am facut si eco cardiace la Dr. dumbrava de 4 ori la budimex dar multumim Domnului ca acum nu mai avem probleme. Alte probleme nu am avut

Am descoperit astazi acest forum si "esenta mea tare" a trebuit sa stea mai mult cu tati ca sa pot citi tot ce ati scris pana acum.
FLORI DE CIRES toate gandurile bune se indreapta spre micuta ta si sper sa se faca mare si grasuta ca puiul meu. Te rog sa ne ti la curent.

Mult a sanatate tuturor bebeilor si mamicilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Laliq, iarta-ma, eram in graba si de-abia acum am vazut mesajul tau!
Multumesc! La fel si voi! Se pare ca parintii de prematuri sunt toti frumosi si buni!
Cel putin asa am vazut eu pe aici!
Ma bucur ca sunteti bine! Icterul a tinut la ai mei pana au facut 2 saptamani corectate(adica 3 luni jumatate)!
Asa e la inceput! Dar in doua trei luni trec toate problemele astea...mai putin agitatia! Nevoia de distractie ramane! Mai ales dupa ora 10 seara!
Asistenta priceputa cred ca gasesti la Polizu! Si cele de la terapie dar si cele de sus de la nou nascuti cu risc au "mana buna" si binenteles experienta necesara!
Sau am auzit aici ca la Medicoverul de la Colentina (NU fac reclama!!) ar fi o asistenta care se pricepe la recoltat bebelusi!

Andra, bine ai venit! Aici nu greseste nimeni! Sa-ti traiasca viteazul!
Si eu am avut dubla circulara de cordon si sunt foarte bine (hai ca mi-au murit laudatorii!!)

Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Frumoasa foc Maria a lui Floridecires, imi aminteste mult de Paul, doar ca noi aveam tuburi, fire si senzori peste tot. Sa va traiasca mica luptatoare.

Noi azi am fost la doctor pt Synagis si ne-a zis tanti doftorita ca Paul este cel mai fara de probleme prematur vazut de ea. Nu cred eu ca a vazut foarte multi prematuri, insa Paul e singurul nascut la 26 de saptamani din zona.
Si pt ea este un miracol cum se dezvolta.
Va dati seama cum m-am simtit eu sa stiu ca-s "singulara". Mereu ma blamez. Dar acum incerc sa iau doar partea buna, sa pot merge mai departe.

laliq, experienta mea mi-a demonstrat ca daca citesc pe internet despre toate cate se pot intampla unui prematur, innebunesc de tot. cred ca e bine sa citesti doar daca ai un diagnostic pus de un doctor, altfel....iti pierzi mintile.

pup toate esentele si mamicile lor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Noi azi avem o VESTE MINUNATA: Adrian si-a imbunatatit singurel hemoglobina. Vineri era la 85 si retic 504, azi era la hemoglobina 97 si retic 152. Imi venea sa plang de bucurie cand am aflat, iar dr. a zis ca nu ma ivrea sa ma vada pe-acolo (in gluma, desigur). Desi era programat sa-i facem bilirubina azi si sa-i luam sange pt. analizele genetice, nu i-am mai luat nici un fel de sange. Le-am spus ca prefer sa nu-l privam de sange acum, tocmai cand isi revine singurel. Eventual peste mai multe saptamani daca va mai fi nevoie. de bucurie am plecat inainte sa vina rezultatele de la ultrasoundul abdominal. Sun maine sa vad ce si cum.
Sunt 8 sapt. de cand ar fi trebuit sa se nasca, deci poate ca a fost vorba doar de anemie de prematuri (sper c-ai avut gura de aur, Anna) si inseamna ca trebuia sa iau in considerare varsta corectata nu cea reala cand am asteptat sa-si produca singurel. In dru mspre spital mi-a trecut prin cap ca poate i-a crescut hemoglobina, logica asa imi spunea avand i nvedere ce reticul mare a avut vineri si fapul ca parea rozaliu la fatza, insa mi-era frica s sper prea tare, sa-mi fac asteptari prea mari.
Doamne, avem o luna de la ultima transfuzie si e clar ca nu vom face nici in urmatoarele 2 sapt. Mai merge mla contro lpeste 2 sapt. si daca totu lmerge bine apoi peste o luna.

Floridecires, am plans cand am vazut pozitele, au trezit atat de multe amintiri in mine si-mi dau seama cat de repede uitam, cum spunea cineva aici. Doamne, cum era cand un pamper le era de-ajuns ca imbracaminte pentru tot corpul; si cea mai mica marime pare imensa pt. ei. Cand l-am pus prima data la san, desi am sanii mici, caputul lui parea ca de pisicuta, dar nimic nu m-a bucurat ma itare cand i-am vazut falcutele cum i se misca si trag laptic afara. Ma-ntrebau asistentele daca nu vreau perna de alaptat, pai la un kil jumate ce sa iti oboseasca mainile?
Asa-i aveti dreptate, fiecare mica evolutie o privim ca pe-o cucerire si-mi dau seama cat de diferit priveam lucrurile la alex, dar pe-atunci descopeream pentru prima data minunea de-a avea un copil. Sa dea Domnul sa aveti parte numai de zile insorite si Maria sa creasca repede. Multa multa pofta de mancare, iti doresc Maria si sa faci repede falcute si sa pulpite sa aiba mami si tati ce jughini.


Nu doresc nimanui sa treaca prin experienta vreunei mamici de prematur de-aici, dar imi dau seama cat de multe lucruri am castigat si invatat (emotional, spiritual, afectiv) in tot acest timp, lucruri pe care nu aveam cum sa le dobandesc prin nici o alta cale.
Dupa ce l-am avut pe alex am crezut ca nu mai am mare lucru ce invata cu-a doua sarcina, am renascut odata cu alex. Dar dupa experienta cu adrian am realizat ca n-am trait nici a zecea parte si realizez acum ca zece opii de-as avea, zece experiente diferite voi trai si de zece ori voi "creste" si ma voi imbogati.
Daca azi sunt mai buna si mai inteleapta ca acum 3 ani e numai datorita copiilor mei, alex si adrian carora le multumesc ca exista in viata mea.

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Felicity spune:

Try, in sfarsit o veste foarte buna pt voi, ma bucur foarte mult.
Cred ca e ceva extraodrinar pt tine sa nu mai fie suspect de anemia aia rara.
Daca eu am avut inima cat un purice pt voi.
Sa o tineti tot asa!! Frumos mesajul despre Alex si Adrian. Mi-au dat lacrimile.

Am si eu o intrebare pt cine stie, eu nu inteleg mare lucru cu anemiile astea. Paul avea azi hematocrit 45 (nu stiu ce unitati), doctora a zis ca e foarte bine...dar ce e aceste hematocrit fata de hemoglobina si reticul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sheannamp spune:

Try, ce ma bucur! URA!!!!!!
Inseamna ca sunteti pe drumul cel bun!
Sa stii ca eu chiar am gura aurita!
Ai dreptate aceste experiente ne-au facut mai buni! Eu asa sper! Imi spunea cineva ca de aici inainte ar trebui sa facem un bine in fiecare zi ca sa putem sa rascumparam ceva din minunea care ne-a fost data!
Ca mi-am adus aminte, Laliq pentru ce ai facut pentru Andrei!

Felicity, binenteles ca tu esti de vina ca Paul e cel mai bine prematur din zona!
Si o sa vezi ca o sa dovedeasca cu prisosinta ca este un suflet deosebit!
Un mare de la noi!
Hematocritul reprezinta procentul de hematii din sange (adica cat la % din sange este ocupat de hematii). Pentru copilul intre 6 luni si doi ani limita maxima normala (pentru nivelul marii) este 40-41% DAR Paul traieste la altitudine si acolo este normal sa fie mai mare pentru ca este nevoie de mai multe celulele fiindaca conc. de O2 din aerul expirat este mai mica. Daca ar fi sub 40% atunci ar insemna ca Paul este usor anemic.



Sau taci sau zi ceva mai bun decat tacerea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns try spune:

Uitati aici pozitenoi cu baietii lu' mama

"Tot ceea ce nu te doboara, te face mai puternic"
Alex - 5 Nov. 2004 si Adrian 24 Aug. 2006 ......... poze cu noi

Mergi la inceput