Vocabular si comportament urāt la 5 ani

Vocabular si comportament urāt la 5 ani | Autor: B.Ana-Maria

Link direct la acest mesaj

Nu am mai postat pana acum nimuic dar am citit o gramada de mesaje.
Scriu pentru ca am o problema cu baietelul meu in varsta de 4 ani si 10 luni. De fapt nu prea ma eu probleme cu el ci toti ceilalti. In primul rand, in putinul timp petrecut la gradinita a venit acasa cu un numar de injuraturi si cu un obicei care pe mine ma dispera si anume scuipa. Eu ma inteleg bine cu el, cateodata chiar foarte bine. Facem multe impreuna si ma ajuta foarte mult fara ca eu sa-i cer macar. Dar cand e vorba de altcineva reactiile lui sunt destul de violente chiar si ca limbaj. Oricine ii face observatie ( inclusiv tatal ) ii devine pe loc dusman. Daca ii este interzis ceva la fel. Primesc zilnic plangeri si sincera sa fiu habar nu am ce sa fac pentru ca eu vorbesc cuel si stie cu ce a gresit. Daca il intreb de ce a facut asa ceva nu stie sa-mi spuna . Are o placa a lui si o tot repeta: ca l-a enervat. Cand vorbesc cu el si ii fac morala plange si ii pare rau dar a doua zi o ia de la capat. Nu am cum sa-l pedepsesc pentru ca nu am ce sa-i iau. Daca nu-l las la tv nu e problema ca gaseste altceva de facut, la fel cu altele. Nu sunt de acord cu privarea de iesit in aer liber pentru ca e ceva ce are nevoie. Este doar o faza sau ce se intampla?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ramona J spune:

Citeste la "cum pedepsesti fara a traumatiza", sint acolo citeva idei pentru pedepse.
Risti sa nu fie doar o faza, ci inceputul a ceva mai grav. Cu cit actionezi mai repede cu atit mai bine. Trebuie sa inteleaga ca nu acceptati acest comportament. Mai tirziu va fi mai greu.
Si mie imi vine greu sa pedepsesc citeodata, dar sint anumite lucruri la care reactionez ca si cind s-ar fi intimplat ceva foarte grav. Tocmai ca sa inteleaga ca nu accept defel asemenea comportament. Miniciuna e o chestie la care fac urit, chiar daca e doar o minciunica. Eu tin la asta foarte mult.
Ce descrii tu ar fi sigur un motiv sa ma supar foarte tare si sa ma arat si mai suparata. Sigur gasesti un fel de a pedepsi, gindeste-te bine si nu mai amina.

The best thing you can do for your children is to love your wife.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Inteleg ca e un baietel cu care se poate discuta si care a inteles ca nu are un comportament apreciat de cei din jur.
Eu as incerca sa ii spun ca e firesc ca unii oameni sa ne enerveze, ca e normal sa nu ne intelegem bine cu toata lumea, dar ca nu trebuie sa raspundem violent, agresiv, ci sa gasim alte moduri de exprimare.
Intreaba-l apoi cam ce crede el ca ar putea sa faca, in asa fel incat sa fie un comportament acceptabil si care sa nu-l bage in necazuri mai mari. Daca el nu are idei, incearca tu sa ii sugerezi: sa plece de langa persoana care l-a enervat, sa spuna unui adult (educatoare, parinte) daca alt copil l-a enervat, sa verbalizeze faptul ca nu ii place ce se intampla, dar sa evite a spune "ma enervezi", ca nici asta nu e acceptabil, eventual sa spuna "nu imi place ce faci", etc.
Apoi as face un sistem de recompense pentru fiecare zi in care a reusit sa gaseasca alt mod de a reactiona. Nu ceva scump, eventual un calendar in care sa lipesti o bulina, un sticker. La 3 buline (sau 2, sau 5) sa urmeze o recompensa mai substantiala... ceva ce ii face placere si nu primeste prea des.
Eu nu sunt pro pedepse, as incerca orice inainte de a aplica o pedeapsa, doar dupa ce alte metode au dat gres.

Mi-am adus aminte ca aici se discuta mult cu copiii despre sentimentele pe care le-au provocat daca au facut rau cuiva. Si li se cere sa spuna cum s-ar simti ei daca cineva s-ar purta rau cu ei.
Intreaba-l si tu pe baiatul tau: "Cum te simti daca eu iti vorbesc urat, daca strig la tine?" "Cum ti-ar place sa ma port cu tine atunci cand ma enervezi?"

Eu nu strivesc corola de minuni a lumii (L. Blaga)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Toti copii au faza asta...

Cum am procedat eu... Cand el spunea "Mami ma enervezi sau mami te urasc sau mami esti o naiba" eu ii spuneam "Si eu te iubesc mult" In general l-am lasat sa-si exprime sentimentele de furie, pentru ca este normal ca in unele momente sa fii si furios. Ce trebuie sa inteleaga este ca nu-i nici o problema ca este furios, dar aceasta furie trebuie sa invete sa o gestioneze. Este destul de greu, dar cu timpul va invata. Functioneaza mai bine ignorarea decat pedepsele.
Uneori vorbesc urat tocmai pentru a atrage atentia, iar daca scopul nu este atins se lasa pagubasi.

Noi am reusit destul de repede sa-l facem sa inteleaga ca nu sunt tolerate anumite atitudini... problema era cu bona... care a gasit o solutie ce a functionat. I-a spus ca isi noteaza pe un carnetel tot ce spune si ni le arata noua, sau domnisoarei educatoare, pe care Adi o adora.

Succes si rabdare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaT spune:

quote:
Initial creeata de B.Ana-Maria

Nu am mai postat pana acum nimuic dar am citit o gramada de mesaje.
Scriu pentru ca am o problema cu baietelul meu in varsta de 4 ani si 10 luni. De fapt nu prea ma eu probleme cu el ci toti ceilalti. In primul rand, in putinul timp petrecut la gradinita a venit acasa cu un numar de injuraturi si cu un obicei care pe mine ma dispera si anume scuipa. Eu ma inteleg bine cu el, cateodata chiar foarte bine. Facem multe impreuna si ma ajuta foarte mult fara ca eu sa-i cer macar. Dar cand e vorba de altcineva reactiile lui sunt destul de violente chiar si ca limbaj. Oricine ii face observatie ( inclusiv tatal ) ii devine pe loc dusman. Daca ii este interzis ceva la fel. Primesc zilnic plangeri si sincera sa fiu habar nu am ce sa fac pentru ca eu vorbesc cuel si stie cu ce a gresit. Daca il intreb de ce a facut asa ceva nu stie sa-mi spuna . Are o placa a lui si o tot repeta: ca l-a enervat. Cand vorbesc cu el si ii fac morala plange si ii pare rau dar a doua zi o ia de la capat. Nu am cum sa-l pedepsesc pentru ca nu am ce sa-i iau. Daca nu-l las la tv nu e problema ca gaseste altceva de facut, la fel cu altele. Nu sunt de acord cu privarea de iesit in aer liber pentru ca e ceva ce are nevoie. Este doar o faza sau ce se intampla?



in mod sigur e doar o faza... e mult prea mic ca sa devina ceva grav.

Am citit intr-o carte (DOLTO) ca in asemenea situatii copilul vrea sa fie la fel cu ceilalti din anturajul lui. In grupul lui este luat de fraier daca nu vorbeste urat sau nu scuipa (chiar asta era exemplul dat in carte) si ca trebuie sa ii spui ca nu iti place sa vorbesti asa acasa, si tot acolo spunea ca in loc sa pedepsesti , mai bine da recompense atunci cand nu face ceva rau!

www.babiesonline.com/babies/o/oana/" target="_blank"> 6 ani si ...




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cricor spune:

Eu am tot baiat, tot 5 ani, parerea mea e ca e o faza. Mi-au spus si la gradinita ca tot baietii in jur de 5 ani au o placere deosebita sa repete toate cuvintele urate pe care le stiu. Aici nu prea se injura, deci nu stiu injuraturi, dar zic si ei ce stiu si ce-au mai auzit.
Am citit undeva ca daca copilul spune o tampenie, doar asa sa dea culoare povestirii, sau fara o adresa anume, e urat dar nu-i un capat de lume. Daca insa foloseste aceleasi cuvinte ca o reactie in relatia lui cu altii, atunci este o problema, pentru ca nu le foloseste ca sa fie 'interesant', ci sa supere in mod intentionat.
Al meu s-a mai calmat aproape complet cu tampenii debitate pe minut cam dupa 3 luni, mai imi zice uneori ca 'e nervos' si atunci ii recomand liniste si pace la el in camera si se dezenerveaza instant.

Ce-am facut noi: am incercat (cu greu) sa nu dam o importanta mult prea mare comportamentului, ca sa nu-i exacerbam dorinta lui de "show off". Daca doar repeta tampenii cand se juca, ii atrageam atntia dar fara sa insist foarte mult. Atunci cand indemna altii copii sa zica si ei la fel, spunea cate o tampenie cu adresa exacta, sau reactiona verbal violent la actiunile noastre, atunci ii faceam observatie si aplicam diverse masuri coercitive :). La noi a mers asta. Cum ziceam, foarte, foarte rar mai spune cate ceva.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amalia spune:

Este doar o faza prin care trece. Se pare ca la varsta asta este normal comportamentul, dar nu trebuie lasat sa scape de sub control. La sedinta cu parintii de anul acesta de la gradinita, doamnele educatoare au fost foarte multumite de fetite, subliniind faptul ca au devenit ordonate, mult mai atente la ce se face in clasa, protectoare cu ceilalti si mai cuminti. Toate reclamatiile au fost indreptate exclusiv asupra mamicilor de baieti. Asa ca am realizat ca este o perioada normala, dar nu trebuie trecuta cu vederea fara a se lua masuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Pe Raluca a facut o o fetita anul trecuta "proasta", eram in tren in RO. Fetita se pare ca l folosea curent. Raluca a ramas masca!
Am priceput apoi ca f multi copii folosesc cuvantul asta in tara. Si l au preluat de la gradi sau scoala.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betiana spune:

Daca un copil de gradinita foloseste cuvinte urate, el le-a auzit undeva.Daca un copil scuipa el imita pe cineva.Deci este bine sa fie scos din acel anturaj.Puteti sa-i desenati in fiecare zi un curcubeu.Si seara sa-l completati cu culori.Pentru fiecare vorba frumoasa sau fapta frumoasa folositi culori calde,pentru faptele sau vorbele urate folositi culori reci.La sfarsitul unei saptamani vedeti cate curcubee calde a totalizat si oferiti-i o recompensa (o masinuta sau un balon).Se va bucura si accesele de furie vor scadea in intensitate sau chiar vor fi uitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corinadana spune:

Sau: la Uca la scoala au cartonase verde galben rosu. Daca ai fost cuminte toata ziua stai pe verde si daca intr o saptamana la scoala ai 5 cartonase verzi primesti un premiu. Uraaa! Si sapt. ce urmeaza cei care nu au reusit sapt trecuta sa primeasca premiul o sa faca tot posibilul sa l primeasca n sapt asta si uite asa! Se poate face si acasa. Un set de cartonase si o punga cu jucarele, sa fie premiul la legere ca i mai palpitant.

Daca ai ajuns pe rosu ajungi la biroul directoarei, acasa ajungi la pedeapsa.

corinadana mama Ralucai

http://community.webshots.com/user/corinaraluca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxali spune:

Daca a avut timp sa "invete" asa un limbal inseamna ca educatoarea nu face mai nimic cu ei, ceva sa-i distraga , educativ si chiar ceva care sa le mai indrepte comportamentu...cine vb urat nu are dreptu la un joc etc.Le vine usor sa arunce pe umerii parintilor "copilu d-voastra vb ...", dar cea mai mare parte de timp acolo o petrece, nu ?? La gradi se intorc si dupa vacanta putin mai "electrici", adica nu mai au drepturile de acasa si mai au si indatoriri de indeplinit.

Ali

Mergi la inceput