sezatoarea canadiana (53)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Ktrinel, multumesc. o sa incerc maine.

O seara placuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Ktrinel, cind nasti iti dau din spital, odata cu inregistrarea copilului, mai multe plicuri, printre care si aplicatia pentru alocatii sau indicatii in ceea ce le priveste (nu mai stiu exact, ca sotul s-a ocupat si el a trimis). Eu m-am ocupat de analize, pentru ca printre plicuri era si unul in care imi spunea cum sa procedez in a 21-a zi de viata, adica sa iau proba de urina si sa o trimit la o anumita adresa, care impreuna cu singele pe care il iau in spital, le arata lor daca bebelusul are vreo boala congenitala sau vreo malformatie genetica. Sper sa nu ma insel, dar eu asa am inteles de la sotul meu, ca a trimis plicurile primite in spital pentru alocatii. Daca gresesc, sa ma corecteze cine stie pina cind reusesc sa-l intreb pe el.

Fetelor cu mai multe informatii despre scolile secundare, cind scrie sector privat, inseamna ca platesti, hai? Adica scoala e publica, dar are si un sector privat, englez sau francez, si numai ala e bine cotat din toata secundara... sau am inteles eu anapoda!?! M-am uitat si am vazut ca secundara internationala din Westmount este foarte bine cotata. Si am vazut mai multe internationale, cea mai bine cotata fiind cea din McMasterville... pe unde vine asta? Ca nu stiu de ce, dar am avut asa o tresarire la citirea numelui, am intrat si pe site si am vazut scoala si mai e una renumita in acest oras, dar nu am avut timp sa caut o harta ca sa-mi dau seama pe unde vine exact, ca asa am eu o vaga idee. Ati fost pe acolo, cum e oraselul? Nu ca am avea bani sa ne luam casa acum, dar intreb si eu din curiozitate...

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 – www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 – www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 – www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

nelia, merci de precizari.

mcmasterville e pe linie de tren spre mont st hilaire.cam la 30 km de montreal.(rive sud)stiu sigur ca are gara.
am o prietena care vrea si ea sa isi dea la anul baiatul acolo, ei fiid acum in Beloeil, urmatoarea localitate dupa McMasterville.

auziti, sunt clasificari din astea si pt scoli primare?? intreb si eu ...asa...ca inca nici nu am nascut...cred ca m-ai bine m-ar interesa de gradinita

Ktrinel si Ana Julia 36sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arturicii spune:

Oau, ce mult am avut de citit!

Noi suntem ok!
Arturicii cu garderia, eu cu casa ca e un haos... dar ce sa va mai spun ca stiti si voi.

Pentru sambata au anuntat ploaie muulta. Ce urat...

Azi am fost sa vad cum lucreaza cu copii la patinoar. Si m-am convins ca in urmatoarele 6 luni o sa ii invat eu pe Arturici cum e cu gheata. Acolo nu ii primesc sub 3 ani (ei implinesc la sf de ian) si mi-a recomandat ca cel mai bine sa intru eu cu ei pe gheata. Adevarul e ca la cat de mamosi sunt ei, nu ar sta fara mine acolo d-apai sa mai faca si ce figuri face tanti aia.

Voi considerati utile corturile acelea ptr masini? (stiti voi, ascunzi masina sa nu o ninga). Sau daca dau drumul la motor si astept (in casa) se mai topeste din zapada?

O seara frumoasa tuturor,

Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

quote:
Originally posted by pitilache

Din pacate appointmentul de la St Mary nu mai este valabil pentru ca nu o sa nasc acolo. M-au sunat sa-mi dea vestea.

Asa ca, intrebarea mea este daca stie cineva o clinica privata unde pot face o eco.

Multumec mult,
Roxana, 23+



pitilache

Eu am gasit urmatorul site: http://www.medisys.ca/medical-imaging/ultrasound.htm

Locatiile la Montreal:

500, rue Sherbrooke Ouest, 11e étage
Montréal (Québec) H3A 3C6
Téléphone : (514) 845-1211
Rendez-vous : (514) 499-2772
Sans frais : (877) 220-0220

5811, chemin de la Côte-des-Neiges
Montréal (Québec) H3S 1Z2
Rendez-vous : (514) 341-5253
courriel: mri@medisys.ca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oanagabriela spune:

Nelia

Toate scolile private sint cu plata. Exista insa si scoli publice cu vocatie speciala, la care nu se plateste si unde copiii sint selectionati prin concurs (care in general este destul de dificil si concurenta mare), si nu dupa adresa. Din aceasta categorie fac parte scolile internationale. Sint o buna alternativa la scolile private.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nelia spune:

Oana, mersi! Acum m-am prins, adica sector privat si sector public. Nu stiu de ce m-am gindit ca aceeasi scoala are si sector public si un sector privat, si din cele doua doar cel privat are nota buna. Probabil pentru ca nu am stiut ca Brebeuf e privat. Pai atunci cam slabe sperante sa intre la o secundara publica, nu? Pentru ca am vazut ca primele locuri numai secundare private sint.

Pitilache, la una dintre adresele date de Oana am fost eu (iti spusesem intr-un mesaj anterior ca pot cauta adresa):

500, rue Sherbrooke Ouest, 11e étage
Montréal (Québec) H3A 3C6
Téléphone : (514) 845-1211
Rendez-vous : (514) 499-2772
Sans frais : (877) 220-0220

Am avut trimitere de la ginecolog, am sunat si am primit foarte repede programare. Imi iesise testul de sarcina pozitiv (la sarcina cu Tudora), dar ma durea atit de rau burta si mijlocul ca m-am speriat, am zis ca e extrauterina. Am platit 50 de dolari, era o doctorita la ecograf, un pic mai rece asa, dar care mi s-a parut foarte sigura pe ea si mi-a spus tot, dupa nici 5 minute de uitat. Si sarcina era mica... Mi s-a parut ca stie ce spune si a fost pe bune ce mi-a spus.

CORNELIA, mami de AGATA si TUDORA

www.nelia.photosite.com/" target="_blank">foto 1 – www.agatasitudora.photosite.com/" target="_blank">foto 2 – www.dropshots.com/Nelia/" target="_blank">foto 3 – www.dropshots.com/Aurice/" target="_blank">FILMULETE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magdone spune:

Buna fetele,

hai ca scriu si eu din an in pasti, dar va citesc mereu..
vroiam sa-i spun Doniei sa stea linistita ca este drojdie proaspata cata vrei, eu iau de la mag romanesc ala de la Sheppard cu Pharmacy, stiu ca nu stai in Toronto, dar poti sa tragi o fuga si iei mai multa o data. e exact ca aia de acasa. Eu o folosesc la painea care o fac la masina de paine
aa si tot acolo se gaseste si soia de aia la punga, cuburi, faramitata, etc.

Abia astept si eu Halloween-ul i-am luat lui Razvan costum cu Scooby Doo si o sa mergem si noi prin vecini sa vedem ce capatam .

In rest servici si acasa, nimic interesant.

aaa ca uitam am patit-o si eu musculitele, eram la servici o data si cand deschid geanta sa-mi scot un mar sau o para nu stiu ce aveam , uite-asa un roi de muste a iesit de nu stiam pe unde sa ma ascund si sa le alung sa nu ma vada astia, dupa aia se pripasisera prin bucatarie si toata lumea se intreba de unde au aparut mustele astea dom'le si eu nu stiu ca uite ce enervante sunt

va pup si va doresc un weekend frumos!

Magdone si Razvan (19.07.2003)
_
"Pentru a castiga ceea ce merita sa ai, s-ar putea sa fie nevoie sa renunti la tot ceea ce ai deja."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pitilache spune:

Oana, Nelia, o sa incerc de dimineata pe Sherbrooke.
Multumesc foarte mult!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ange spune:

pitilake,eu stiu in laval o clinica de eco privata.acum 4 ani o eco era 150 cad.Este vis-a-vis de Careffour laval.

nelia,ktrinel,cred ca un clasament al scolilor primare nu exista.sau cel putin eu nu am auzit.exista?

o zi buna


"nimeni nu moare virgin.viata i-o trage fiecaruia cel putin odata."

foto
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=12366" target="_blank">povestea Maiei
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=16811" target="_blank">povestea lui Robert

Mergi la inceput