Prematur !!

Raspunsuri - Pagina 28

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns didi-anda spune:

INCET , INCET, DAR SIGUR. SA-I DEA DUMNEZEU MULTA MULTA SANATATE!
PT SARA SI AURA.
S-AUZIM NUMAI DE BINE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura25 spune:

quote:
Originally posted by liliana29s

Sara are acum 1950g, papa la fiecare masa la tetina cite un pic, depinde de dispozitie si completeaza cu gavaj.

Liliana si Dani
Sara
Sara poze Iasi Poze noi cu o licurice mica mica

Dan Mihai





Dar ia foarte bine in greutate! Super! Cu siguranta de Craciun va fi acasa. Mai trebuie sa exerseze mancatul cu tetina, sa se poata renunta la gavaj si gata! Sanatate multa!

Laura de shtrumphi, Rares si Bianca 13.06.2005

Fotografiile noastre
Filmulete cu shtrumphi


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=77878" target="_blank">Poveste cu shtrumphi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

quote:
Originally posted by Davia

Vai mai dar e grava situatia. Acum am vazut despre ce este vorba. Au aratat sectia de neonatologie . Nu stiu ce sa zic .........nu imi place ce am vazut la tv .Multa grija de Sara

davia pavel


Draga mea, nu e asa de grav... nu stiu de ce cred , ca noi romanii tare le mai inflorim. Ori daca cineva e mai evoluat sau ii merge mai bine , noi incercam sa ii dam in cap. Sincer cred ca a fost ceva "PRAF IN OCHI ". Sectia de neonatologie este foarte bine securizata din punctul asta de vedere. M-am interesat ! Iar , acum 2 ani cand au murit cei 6 bebelushi, au fost de pe sectiile de maternitate. De aici consternarea si scandalul pentru faptul , ca bebelushi sanatosi si nascuti la termen au cedat infectiei cu stafilococi, iar in sectia de prematuri - am inteles - ca nu a fost nici un incident nefast in acea perioada. Daca aveti alte informatii , care contrazic cele de mai sus , sunt foarte bine venite.
IMPORTANT ! Sara-Maria a fost scoasa de la monitorizare. Are 1, 970 Kg.Aura plange, ca i-ar fi zis o asistenta , ca ar mai fi trebuit macar o saptamana sa o monitorizeze. Sincer, eu nu cred totusi ca se fac imprudentze de nivelul acesta. Azi dimineatza Sara a facut o criza apneica, iar Aurei de asta ii este frica. Sara a fost scoasa de la monitorizare, pentru ca au fost adusi mai multi bebelushi cu mari probleme si nu mai aveau aparatura. Eu sunt mai optimista de felul meu si gandesc, ca aparatura care a plecat de la Sara ( de la sufletzelul acesta minunat ) va salva cu sigurantza si bebelushul , care a avut atata nevoie de monitorizare.Ii va insufla dorintza de viatza a Sarei. Mai ajutati-ma si voi cu informatii pentru Aura in atare situatie. Siiiiii...... Blestemati-ma sa raman insarcinata si sa am un bebelush si eu, ca sa ma "cert" cu voi pe buna dreptate ! Sa va aduca Mosu' Nicolae tot ce e mai bun, tot ce e mai frumos, sa castigati la Loto, pontul cel gras, sa fiti iubiti si doriti,...........eeeeeeeeeee si sa va aduca MUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUUULLLLLLTTTTTTTAAAAA S A N A T A T E !

otto13dog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraspeedy spune:

Sa dea Dumnezeu si Maica Domnului, Mos Nicolae si Mos Craciun, Sfantu' Stefan si Sfantu'Ion sa ramai insarcinata si sa ai parte de un copil sanatos si frumos asa cum e si sufletul tau. Draga nashico, asa sa-ti ajute Dumnezeu. ( E bun "blestemul"?)
Multi Sarei, sa iasa cat mai repede din spital.
lauraspeedy siLavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ildikodrujit spune:

Draga nasico, o sa trimit o barza recomandata cu aviz de primire la tine la Galati.
Ma bucur foarte mult sa vad ca Sara mere bine. te rog sa-i spui Aurei sa nu se sperie. Poate o sa mai faca Sara cate o criza, dar n-o sa fie nimic grav. Alex se mai albastrea putin in jurul guritei de la efort, dar acum ca a crescut nu mai face asa ceva. Poate o sa fie la fel si cu Sara. O sa vedeti ca micuta va fi bine, numai voi sunteti speriati si fricosi, ceea ce e foarte normal. Mie si acum imi trec prin cap tot felul de scenarii. Daca Alex ar vorbi mi-ar zice cu siguranta "mami tu, ce te necajesti asa, nu vezi ca sunt bine?"
Multi pusici la printesa, iar tie un bebit cat mai repede



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

Special for lauraspeedy si ildikodrujit si pentru toate maniacele DC , care ma cunosc si nu numai.
Ma faceti sa rad, ma faceti sa plang, nici nu stiti, nu aveti cum sa stiti, cat de mult insemnati pentru mine voi si noul meu drog DC. Imi sunteti mai prietene, decat multi altii , care se pretind si atat. Am o situatie personala foarte speciala, despre care daca o sa ma hotarasc o sa va scriu ... pana atunci sunt pe aici, mai mereu.Dupa cum va scriam mai sus , rad cu voi , plang, ma infurii , ma domolesc, etc. si toate aceste impreuna cu voi, ori din cauza voastra. Nici nu stiti , cat e de placut. SINCER. Nu eu sunt panicoasa (mai sunt si eu , dar mai greu ) , Aura ma bulverseaza , dar asa o sa-i fac si eu la randul meu , daca ma ajuta Dumnezeu si blestemele voastre. Cand o sa vina acasa, o sa incerc sa stau cvat mai mult pe langa ele sa le ajut cat pot mai bine, pe Aura si pe Sara. Habar nu am cum, dar o sa ma ajutati voi , cele in cunostintza de cauza, ca eu deja sunt kkcita la f... de emotie si temeri. Sara are 2090 gr. Eu cred ca saptamana asta pe final sau inceputul celeilalte vin acasa. Sunt distrusa ... va da-ti seama ce mareatza ma dadeam pe aici si acum leshin de emotzie la gandul, ca vin acasa fetele. Eu mai in gluma mai in serios dadeam in carti ... in noaptea aceea nefasta la Galati, cand se facea transferul dintr-un incubator in cel de pe salvare, am jurat Domnului , ca daca Sara Maria ajunge la Iasi fara probleme, adica supravietzuieshte drumului cu salvarea ... nu o sa mai dau in cartzi. Le-am aruncat imediat a doau zi. Nu o mai fac. Duapa care am jurat , ca daca ajung cu ea in biserica, sa o boteze preotul in cristelnitza, ma las de fumat. Deja exersez , numai fumatoarele ma pot intelege. Sunteti un grup de ia o pauzari minunate si ma bucur, ca mai acceptati o ia o pauzare , ca mine printre voi, poate nu intotdeauna comoda, dar stiti , ce carne gustuoasa si moale se ascunde sub invelisul dur al scoicii !!!! Ii multumesc Lilianei si sarei , ca din cauza lor , ma aflu astazi printre voi. De emotzii o iau pe aratura... fetele astea vin acasa si o sa am nevoie sigur de ajutorul vostru. Eu am mai ramas acum multi ani cu un baietel de 3 luni ( a unei verishoare ) de crescut... habar nu aveam sa schimb un pampers, dormeam cu capul in palme sa nu adorm si sa il sufoc cu vreo pozitie idioata de a mea in somn... l-am crescut singura pana la un anishor si doua luni... cand a venit mama lui acasa , el dansa rock pe melodii ce le auzea la MTV... il crescusem LIBER si cu multa muzica...adormea pe clasici ( Vivaldi ii placea mai mult ) si se trezea cu MTV... Oare o sa mai fiu in stare sa o sprijin pe Aura. Sara este chiar speciala pentru mine si e speciala si , ca bebelush. Si cand ma gandesc ce "bengoasa' ma dadeam ! Vai mie ! Va sarut !


otto13dog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

" Sunteti un grup de ia o pauzari minunate si ma bucur, ca mai acceptati o ia o pauzare , ..." M-am dilit eu... ce naiba s-a intamplat aici, ca eu am scris cu totul si cu totul, altceva ????

otto13dog

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mmmaria spune:

Femeie draga, women13 care a postat la inceput era o tipa care rasturna muntii, te-au schimbat intre timp? (Glumesc, stiu foarte bine ca, asa cum spui si tu, sub masca duritatii se afla ceva foarte fragil...)
Noua (si mie in special) ne pare bine ca mishuni pe aici, cat despre ce te asteapta de aici incolo, hihihi...cred ca inca nici nu-ti imaginezi...
Dar asha stie Doamne-Doamne sa ne faca viata mai bogata...

Sa nu pleci de pe aici, da?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauraspeedy spune:

Draga nashico, sa stii ca iti suntem aproape si la propriu si la figurat. Dupa ce se intorc fetele acasa, eu zic sa nu inchizi subiectul asta si sa ne scrieti (si tu si Liliana) in continuare despre evolutia Sarei. Iar dupa sarbatori, poate ne intalnim cu Aura si cu fetele din Galati la o cafelutza.
Azi sunt tare emotionata:se naste primul meu finutz. De dimineata sunt pe drumuri,iar acum am prins cateva clipe libere sa citesc ce ati mai scris pe DC. Revin mai tarziu cu noutati.
lauraspeedy si Lavinia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns women13 spune:

quote:
Originally posted by lauraspeedy

Draga nashico, sa stii ca iti suntem aproape si la propriu si la figurat. Dupa ce se intorc fetele acasa, eu zic sa nu inchizi subiectul asta si sa ne scrieti (si tu si Liliana) in continuare despre evolutia Sarei. Iar dupa sarbatori, poate ne intalnim cu Aura si cu fetele din Galati la o cafelutza.
Azi sunt tare emotionata:se naste primul meu finutz. De dimineata sunt pe drumuri,iar acum am prins cateva clipe libere sa citesc ce ati mai scris pe DC. Revin mai tarziu cu noutati.
lauraspeedy si Lavinia


SA-TI TRAIASCA ! NASHTERE USHOARA MAMICII ! MULTA SANATATE LA AMANDOI ! CE CADOU MAI FRUMOS PUTEA SA VA ADUCA MOS NICOLAE ??? GEMENI EVENTUAL AM INNEBUNIT ... ASTAZI AM STAT TOATA ZIUA PE DC ... CUM SA PLEC ... LAPUSNEANU ... DACA POT SA AJUT DA UN SEMN , STIE LILIANA CUM SA MA GASESTI ! TE SARUT, ASA CA DE LA NASHA LA NASHA !
NASHA PUNGASHA

otto13dog

Mergi la inceput